Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Angajatorul ameninta cu represalii chiar judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sunt intr-o situatie un pic ciudata. Sa explic. Lucrez la angajatorul X de mai bine de un an. X este o multinationala destul de maricica. X mi-a promis ca dupa un an imi mareste salariu. Dupa un an marirea a fost de 50 de lei! Le-am spus ca o sa imi caut in alta parte de munca. Ceea ce am si facut. Am gasit un alt angajator sa ii zicem Y. Y este tot multinationala dar micuta. Y mi-a oferit cu 600 de ron peste salariu de la X (600 la salariu net). Mi-au cerut o copie dupa diploma de studii si cartea de identitate (buletin). Ok, ma duc la angajatorul X si imi bag demisia. X imi spune sa ma mai gandesc. Dupa 3 zile X vine cu o contraoferta - imi mareste netul tot cu 600 de ron si imi mai da pe deasupra masina de serviciu cu care sa ma deplasez de acasa la munca. Adevarul e ca cheltuiam cam 350 lei pe luna pe benzina. Deci marirea era cam de 950 lei.
Am analizat la rece situatia:
X e o multinationala maricica, Y e una micuta;
La X sunt familiarizat cu munca, stiu ce am de facut, la Y trebuia sa incep sa invat;
Salarizarea e la fel, dar am masina de serviciu, si scutesc benzina + uzura masinii mele.
In aceste conditii am acceptat oferta lui X si am ramas la locul actual de munca. X si-a respectat promisiunea, exact in ziua in care am semnat contractul nou, mi-au si dat masina. Salariul o sa il vad pe 11 mai dar nu vor fi probleme e trecut in contract.
Acum vine buba. L-am anuntat pe Y ca renunt la job-ul lui. Au sarit ca arsi. Ca nu se poate. Ca eu acum sunt angajatul lor. Ca daca nu vin de pe 2 mai la ei ma dau nemotivat. Ca pot sa ma dea chiar in judecata. Ca ei m-au anuntat la somaj ca sunt angajatul lor!
Cum pot fi angajatul lor cand nu am semnat nimic cu ei? Singura prostie care am facut-o e ca le-am dat copii dupa diploma de facultate si buletin. Atat. Pot sa ma angajeze fara sa semnez nimic?
Pot sa imi faca ceva? Chestia cu judecata cat de reala e? Am vorbit cu juristul de la angajatorul X, i-am spus problema, a zis ca daca nu am semnat contract, nu au ce sa imi faca. Oare asa e?

Edited by XL700VA, 29 April 2018 - 07:34.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
Exact, angajatorul y merge pe intimidare. Conform codului muncii trebuie sa semnezi contractul de munca cel putin cu o zi inainte de data angajarii. Si cum tu nu ai semnat nimic...
Oferta de la Y a fost verbala sau in scris ?

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Oferta a fost trimisa pe mail ... deci scrisa.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005
Nu ma pricep la legislatie, dar eu cred ca daca n-ai semnat nimic, poa` sa te pupe-n fund, atata si nimic mai mult.

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Prostii.. ai semnat vreun contract cu Y? daca n-ai semnat nimic cu ei lasa-i sa latre.. ba' spune-le ca-i dai in judecata daca nu se potolesc.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu tu se pare logic sa fie semnat de tine contractul tau de munca? Ei  inregistreaza contractele online.
1.Probabil l-au facut si inregistrat la ITM urmand sa iti dea sa semnezi cand te prezinti la munca.
2. Analizele medicale inainte de angajare sunt obligatorii. Daca nu te-au trimis la analize si te-au angajat sunt buni sa plateasca o amenda.
3. Daca te ameninta le zici ca faci plangere la ITM pentru ca te-au angajat fara sa semnezi contractul si fara analize medicale.

Ei au inregistrat un contract care inca nu exista.

Edited by PoeOvidiu, 29 April 2018 - 07:41.


#7
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Toate chestiile legale se fac in baza unui contract. Tu nu ai semnat nimic cu ei. Ca sa inregistreze contractul trebuiau sa il aiba semnat. Asa spune legea. Nu sa astepte ca il semnam dupa.  In acest caz nu vad cum ai putea figura in Revisal daca nu ai semnat nimic. La fel de bine puteai trimite copii dupa acte si la NASA. Nu insemna nimic. Intelegerea verbala nu este o ceva care sa se substuie unui contract. Stai linistit.

Edited by curentarul, 29 April 2018 - 07:42.


#8
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Nu ma pricep, dar atat timp cat nu ai semnat nimic, nu au ce sa-ti faca.

Diploma de studii si cartea de identitate poate sa le ceara oricui la CV.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
daca mergi la xerox si aia fac copii la acte, crezi ca te pot ameninta pe urma ca esti angajatul lor si ca trebuie sa lucrezi pt ei?

acel y este un individ fara scrupule. eu nici n-as mai raspunde la apelurile lor. daca ei merg cu astfel de magarii, nici nu vreau sa stiu ce ar insemna sa fi lucrat pt ei. la semnarea contractului din net cred ca salariul ala devenea brut, etc.

stai linistit si vezi-ti de viata mai departe, fara un contract sau un acord de angajare semnat, nu te poate obliga nimeni la nimic.

#10
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostPoeOvidiu, on 29 aprilie 2018 - 07:40, said:



Cel mai probabil asta s-a intamplat. Astia au inregistrat contractul in REVISAL inainte sa-l semneze si omu' nostru. N-ar fi nici primii si nici ultimii care fac magaria asta..

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDany_Darke, on 29 aprilie 2018 - 07:41, said:

acel y este un individ fara scrupule. eu nici n-as mai raspunde la apelurile lor. daca ei merg cu astfel de magarii, nici nu vreau sa stiu ce ar insemna sa fi lucrat pt ei.

Hahaha, exact.

Iti dai seama ca daca nu-l mai lasa sa plece deja de cand inca nici nu-l au, pai daca se angaja cu acte, acolo ajungea oale si ulcele, in firma aia. Nu mai scapa. :D

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Parca codul muncii permite renuntarea la noul loc de munca in terment de maxim 90 de zile (considerata si perioada de proba) decizia poate veni din ambele parti, angajat sau angajator fara a fi obligat sa  justifici decizia.. Deci indiferent ce ai semnat cu Y, aia NU te pot obliga sa faci nimic

Edited by A10, 29 April 2018 - 07:48.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2018 - 07:28, said:

Ca daca nu vin de pe 2 mai la ei ma dau nemotivat. Ca pot sa ma dea chiar in judecata.

cea mai buna gluma din toata povestea este ce am ingrosat mai sus. i-as intreba chiar care sunt sanctiunile. nu-ti mai dau salariul? iti taie din el? Posted Image   absenta nemotivata poate duce la concediere. ha ha, ce gluma buna, nici nu intentionai sa fi lucrat acolo.

sa te dea in judecata? sa le ceri in scris articolul si documentatia in baza careia o pot face.

multi nebuni pe lumea asta. norocul tau ca l-ai ocolit din greseala.

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Repet, nu am semnat nimic. Dupa oferta pe mail, le-am comunicat telefonic ca sunt de acord. Apoi le-am dat copiile dupa acte. Dupa contraoferta X i-am anuntat tot verbal ca nu mai sunt interesat de job-ul lor. Nu a fost chiar fair play, dar trebuie sa imi vad si eu interesul. Nu am facut vizita medicala, nu am facut protectia muncii.
Ce inseamna ca m-au anuntat la somaj ca sunt angajatul lor?

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2018 - 07:50, said:

Ce inseamna ca m-au anuntat la somaj ca sunt angajatul lor?

date fiind circumstantele, inseamna un fals si uz de fals in acte oficiale. conform legii, este o fapta penala.

Edited by Dany_Darke, 29 April 2018 - 07:52.


#16
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2018 - 07:50, said:

Ce inseamna ca m-au anuntat la somaj ca sunt angajatul lor?

Asta:

View PostAlecsandru010, on 29 aprilie 2018 - 07:43, said:

Cel mai probabil asta s-a intamplat. Astia au inregistrat contractul in REVISAL inainte sa-l semneze si omu' nostru. N-ar fi nici primii si nici ultimii care fac magaria asta..


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostDany_Darke, on 29 aprilie 2018 - 07:51, said:

date fiind circumstantele, inseamna un fals si uz de fals in acte oficiale. conform legii, este o fapta penala.
Bine punctat. Deci plangere poti sa faci si pe la politie/procuratura nu doar la ITM.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
ideea este ca are nevoie de confirmare de la itm si ajofm ca intr-adevar exista un contract inregistrat pe numele lui la acea firma. altfel i se intoarce lui inapoi. insa din ce vad, omul nostru nu pare pus pe rele, el vrea doar sa-si rezolve situatia fara implicatii legale.

asa ca sfatul meu pt el este sa-si vada mai departe de viata lui si sa ignore pe acel y. daca situatia este asa cum a prezentat-o el, e curat ca lacrima omul nostru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate