Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Travesre de beton in fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,976
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 14:11, said:

sa le dea o amenda de sa ii usture curul
Tudorele, iti garantez ca n-o sa plateasca nimeni amenda aia, i-o dai absolut degeaba...

#38
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postarg, on 02 mai 2018 - 15:44, said:

Traversele alea sh sunt considerate un deseu, poate chiar e platit sa le duca la gunoi sau sa le proceseze.
Mare păcat că nu sunt adunate și folosite în decorarea spațiilor verzi.
Cu ajutorul traverselor de lemn un spațiu verde plan poate fi făcut pe mai multe paliere cu efecte spectaculoase.
Cea mai bună reciclare este să folosești lucrul până la capăt.

Edited by owl1960, 05 May 2018 - 20:45.


#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,976
  • Înscris: 01.03.2013

View Postowl1960, on 05 mai 2018 - 20:43, said:

Cu ajutorul traverselor de lemn
De beton.

#40
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postkolfleading, on 03 mai 2018 - 08:11, said:

Tudorele, iti garantez ca n-o sa plateasca nimeni amenda aia, i-o dai absolut degeaba...
Tudorele, uite aici un proiect de lege, ce zici? O fi corect sau nu?Eu zic ca da...
E un inceput ok , desi 50% extra imi pare jaf la drumul mare dar macar se incepe de undeva,
Desi urasc PSD din toata inima, trebuie sa recunosc ca initiativa asta e in regula...

"Senatorii din Comisia juridică au votat un proiect care vizează prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale. Unul dintre amendamente prevede clasarea unor cauze aflate în curs de urmărire penală dacă se achită prejudiciul integral, la care se adaugă 50% din suma datorată de cel în cauză, scrie Agerpres. Cu alte cuvinte, cei care plătesc prejudiciul, plus jumătate peste, sunt iertați de pedeapsa cu închisoarea. „Am renunţat la urmărirea penală dacă prejudiciul este achitat integral în cursul urmăririi penale şi am adăugat noi, pe lângă penalităţile legale de plătit care rămân în continuare, şi un anumit cuantum, un plus de 50% care se aplică la suma datorată pentru a descuraja evaziunea fiscală. Şi important de spus - această procedură se poate aplica unei persoane o singură dată. E o prioritate pentru noi recuperarea prejudiciului şi aducerea banilor la buget şi nu trimiterea oamenilor la închisoare”, a precizat iniţiatorul amendamentului, preşedintele Comisiei juridice, senatorul PSD Robert Cazanciuc. El a adăugat că rolul legiuitorului este acela de a preveni săvârşirea unor fapte."

Edited by flp014, 10 May 2018 - 08:51.


#41
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,976
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflp014, on 10 mai 2018 - 08:49, said:

Tudorele, uite aici un proiect de lege, ce zici? O fi corect sau nu?Eu zic ca da...
In primul rand, zic ca nu are nici o legatura cu subiectul.
Un ciumpalac care fura portofele si telefoane in tramvaie si troleibuze n-o sa-ti plateasca niciodata nici o amenda. Se p*sa cu bolta pe amenda ta.

In al doilea rand, proiectul de lege protejeaza si incurajeaza hotii si evazionistii. Este in linie cu restul actiunilor PSD.
Merita sa faci evaziune fiscala, daca poti scapa de inchisoare asa de usor.

Imagineaza-ti cazul unui interlop care are deja avere de milioane de euro.
Merita sa riste o evaziune fiscala de 100.000 EUR. Daca iese, e bine. Daca e prins...asta este, in viata mai si pierzi.

Edited by kolfleading, 10 May 2018 - 10:12.


#42
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postkolfleading, on 10 mai 2018 - 10:08, said:

In primul rand, zic ca nu are nici o legatura cu subiectul. -- corect -- dar tangential are treaba cu furtul
Un ciumpalac care fura portofele si telefoane in tramvaie si troleibuze n-o sa-ti plateasca niciodata nici o amenda. Se p*sa cu bolta pe amenda ta.--- Prima oara , apoi se pi.a cu bolta .....din arest.

In al doilea rand, proiectul de lege protejeaza si incurajeaza hotii si evazionistii. Este in linie cu restul actiunilor PSD.
Merita sa faci evaziune fiscala, daca poti scapa de inchisoare asa de usor.-- Gresit! Nu merita sa faci evaziune daca stii ca ai de dat inapoi inclusiv banii pe care nu i-ai furat...

Imagineaza-ti cazul unui interlop care are deja avere de milioane de euro.
Merita sa riste o evaziune fiscala de 100.000 EUR. Daca iese, e bine. Daca e prins...asta este, in viata mai si pierzi. -- iar gresit-- de ce te-ai risca la o ciupeala de 100000 cand ai deja milioane si esti si "interlop" ? Pentru a scapa de puscarie 1 data? Repet, prima ofensa se pedepseste doar pecuniar , daca recidivezi atunci faci si puscarie, asa ca...


#43
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,976
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflp014, on 10 mai 2018 - 10:40, said:

Se p*sa cu bolta pe amenda ta.--- Prima oara , apoi se pi.a cu bolta .....din arest.

Varianta 1: furi, esti prins, mergi la inchisoare.

Varianta 2: furi, esti prins, iei doar o amenda cu care oricum te stergi la cur.

In care varianta crezi tu ca este mai descurajat furtul?


View Postflp014, on 10 mai 2018 - 10:40, said:

Nu merita sa faci evaziune daca stii ca ai de dat inapoi inclusiv banii pe care nu i-ai furat...
Poate pentru tine personal nu merita.

Dar nu uita ca chiar si astazi sunt oameni care se risca la evaziune fiscala, desi isi risca libertatea.

Edited by kolfleading, 10 May 2018 - 10:45.


#44
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
corect, mereu vor fi puncte diferite de vedere pe aceasta tema. Si eu eram radical ceva vreme in urma dar cand vezi ca se poate ajunge la abuzuri parca am devenit mai moderat...

#45
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,976
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflp014, on 10 mai 2018 - 11:08, said:

Si eu eram radical ceva vreme in urma dar cand vezi ca se poate ajunge la abuzuri parca am devenit mai moderat...
Vai, mi-a dat o lacrima...Las' sa fure, dar sa ne dea si noua ceva...

Problema este ca tu te contrazici singur. Intr-o postare precedenta, ziceai asa:

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 14:11, said:

...as prefera sa le dea o amenda de sa ii usture curul si sa se gandeasca de 2 ori inainte sa bage mana a doua oara...
Scuza-ma dar nu vad moderarea.
Vad doar naivitatea ideii ca un hot de buzunare prins in tramvai cu mana in buzunarul tau o sa-si plateasca vreodata amenda aia...

Edited by kolfleading, 10 May 2018 - 11:59.


#46
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postkolfleading, on 10 mai 2018 - 11:59, said:

Vai, mi-a dat o lacrima...Las' sa fure, dar sa ne dea si noua ceva...

Problema este ca tu te contrazici singur. Intr-o postare precedenta, ziceai asa:


Scuza-ma dar nu vad moderarea.
Vad doar naivitatea ideii ca un hot de buzunare prins in tramvai cu mana in buzunarul tau o sa-si plateasca vreodata amenda aia...

moderat in sensul ca nu sunt de acord sa infundam puscariile cu gainari...
Sau cu cei care sunt la prima abatere pentru infractiuni fara violenta.
Normal ca la violenta nu se pune problema, acestia trebuie retinuti deindata, nu se pune problema.
Dar la infractiuni economice, furt simplu(nu in forma continuata), etc, eu consider ca privarea de libertate nu este o solutie. Se pune presiune pe buget aiurea si platim cu totii niste costuri de-amboulea...

#47
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,976
  • Înscris: 01.03.2013
Probabil.
Dar amenda nu este o solutie mai buna.
Oamenii care practica furtul din buzunare in tramvai nu sunt genul care sa se sperie de o amenda si nu sunt genul care sa-si plateasca amenzile.

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 14:33, said:

..., eu doar incercam sa subliniez ca nu trebuie pedeapsa cu privare de libertate pentru orice.
Pai de ce mai ? Ca fiecare sa fure orice ca nu mai e frica de bulau ?
Io le-as taia mainile la hoti ! Sa mance cu picioarele ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate