Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Travesre de beton in fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Poti pava prin curte cu acele treverse, dat depinde ce model sunt, sau sa le folosesti ca stalpi de gard.

#20
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postlaffin, on 30 aprilie 2018 - 00:11, said:

Asa se numesc doreii acuma? "batrani in dale betoanelor" Posted Image

Apropo, ai grija la controalele CFR, sa nu te trezesti cu un flagrand pe la stiri, le-am trimis un mesaj sa-i intreb de sanatate. Posted Image
mu prea pare a "intrbat de sanatate" ci mai degraba a dat pe goarna...
Ceva ramasite de pe timpuri demult apuse? :)))

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Să înțeleg că dacă văd cum îți bagă unul mîna în geantă nu e frumos să te avertizez că ar însemna să dau hoțul pe goarnă și asta-i rămășiță securist-comunistă...

#22
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Sunt unii care nu se simt bine daca nu fac rau cuiva,vor sa vada televiziunea, politia,DNA-ul la casa lui care nici nu e inceputa cum il leaga cum ii dau ani grei de puscarie mai ceva decat la cei ce au furat milioane de euro, poate asta au facut in viata lor si altceva nu stiu. Sa le dea Dumnezeu dupa merit, cu varf si indesat

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ca sa terminam cu off topic-ul, mie mi-ar place ca toti hotii sa primeasca ce merita. Si aia care au furat milioane si aia care au furat doi lei. Nu exista scuza pentru furt. Punct.

#24
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

View Postflp014, on 01 mai 2018 - 12:39, said:

mu prea pare a "intrbat de sanatate" ci mai degraba a dat pe goarna...
Ceva ramasite de pe timpuri demult apuse? Posted Image))

Da, sunt pui de securist. Cand eram mic, mi-am turnat familia ca fura rulmenti din uzina.
Unde mai pui ca am cunostinte care lucreaza la politia CF? Posted Image

View Postarg, on 01 mai 2018 - 12:18, said:

Poti pava prin curte cu acele treverse, dat depinde ce model sunt, sau sa le folosesti ca stalpi de gard.
Apai asta nu stie cum sa le ascunda, ca sunt furate, si tu ii zici sa le puna la vedere? Posted Image


Dadule, vezi ca CFR vor face cerere la Softpedia sa le dea IP-ul tau, iti vor face o vizita cei de la politia transporturi feroviare Posted Image
Vezi sa nu te gaseasca fix atunci cand te pregatesti sa torni betonul peste sinele furate. O sa te vedem la stirile de la ora 17.

Edited by laffin, 02 May 2018 - 07:20.


#25
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postradunic, on 01 mai 2018 - 22:00, said:

Ca sa terminam cu off topic-ul, mie mi-ar place ca toti hotii sa primeasca ce merita. Si aia care au furat milioane si aia care au furat doi lei. Nu exista scuza pentru furt. Punct.
hai sa infundam puscariile cu acesti "infractori" de 2 lei...
Nu-i asa ca pentru tine este ok sa platesti pentru a tine pe cineva in puscarie pentru 2 gaini cu cate 2000 lei pe luna? Ca atat costa 1 puscarias sa il tii acolo.
Chiar si cei care au furat milioane, nu crezi ca ar fi mai bine sa returneze prejudiciul in loc sa stea la puscarie o perioada? Ce ar fi mai benefic pentru societate oare??
Puscaria ar trebui sa fie in principiu pentru actele de violenta/viol/talharii/etc. pentru furtul simplu nu ar trebui , cel putin la prima abatere. Ca daca devine obisnuinta, atunci e clar ca trebuie si o masura privativa de libertate.

@laffin, unde spune initiatorul ca a furat el ceva? Chiar nu vezi ridicolul ? Acum chiar daca poate tu ai incercat sa faci o gluma, sunt oameni care sunt cercetati in viata reala pentru lucruri de care sunt acuzati fara probe doar din cauza unora ca tine...

Edited by flp014, 02 May 2018 - 13:59.


#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
Du-te ba cu povestile tale, tu esti ala care nu vede ridicolul Posted Image

Auzi, cica "face rost" de cale ferata pe doi mici si-o bere, dar nu.. nu sunt furate. sunt aduse direct din fabrica, proaspat scoase din turnatorie. Are factura la ele.

PS:
Si eu sunt pentru legea aia, legalizarea furtului. imediat iti intru in casa, daca ma prinzi.. aia e, iti returnez inapoi ce ti-am furat si am plecat linistit. mai incercam si alta data.

Edited by laffin, 02 May 2018 - 14:01.


#27
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postlaffin, on 02 mai 2018 - 13:56, said:

du-te ba cu povestile tale Posted Image

si eu sunt pentru legea aia, legalizarea furtului. imediat iti intru in casa, daca ma prinzi.. aia e, iti returnez inapoi ce ti-am furat si am plecat linistit. mai incercam si alta data.
este ca stai prost cu intelesul cuvintelor/propozitiilor simple? :)
Ti-am si spus ca e vorba de furturi simple(citeste definitia dinb codul penal), nicidecum de intrare prin efracftie/premeditare,etc
Intelegi diferenta?

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 13:51, said:

hai sa infundam puscariile cu acesti "infractori" de 2 lei...
Nu-i asa ca pentru tine este ok sa platesti pentru a tine pe cineva in puscarie pentru 2 gaini cu cate 2000 lei pe luna? Ca atat costa 1 puscarias sa il tii acolo.
Chiar si cei care au furat milioane, nu crezi ca ar fi mai bine sa returneze prejudiciul in loc sa stea la puscarie o perioada? Ce ar fi mai benefic pentru societate oare??
Puscaria ar trebui sa fie in principiu pentru actele de violenta/viol/talharii/etc. pentru furtul simplu nu ar trebui , cel putin la prima abatere. Ca daca devine obisnuinta, atunci e clar ca trebuie si o masura privativa de libertate.

@laffin, unde spune initiatorul ca a furat el ceva? Chiar nu vezi ridicolul ? Acum chiar daca poate tu ai incercat sa faci o gluma, sunt oameni care sunt cercetati in viata reala pentru lucruri de care sunt acuzati fara probe doar din cauza unora ca tine...
Nu citești prea atent, așa-i? Să mă citez: mi-ar place ca toti hotii sa primeasca ce merita
N-am zis nimic de pușcărie pentru oricine, oricum.

Altfel - cine intră la pușcărie și e în stare să muncească ar trebui să fie pus la muncă. Să-și cîștige întreținerea plus salariile paznicilor plus întreținerea clădirii. N-au decît să spargă piatră pentru drumuri sau să curețe pajiștea de plastice sau orice e nevoie. Aș zice că asta ar rezolva și problema financiară și ar fi și un beneficiu pentru societate.

Și da, inițiatorul a zărit niște traverse undeva (nu CFR-ul le da pe bere, daca ai sti cate mi, zeci de mi de traverse zac prin anumite locuri abandonate) și a decis că ar fi bune în ograda proprie. Avînd în vedere că nu-s ale lui, luarea lor este furt. Că nu i se pare așa, ba mai mult zice că face o faptă bună, e problema lui.

Edited by radunic, 02 May 2018 - 14:11.


#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 13:59, said:

este ca stai prost cu intelesul cuvintelor/propozitiilor simple? Posted Image
Ti-am si spus ca e vorba de furturi simple(citeste definitia dinb codul penal), nicidecum de intrare prin efracftie/premeditare,etc
Intelegi diferenta?

Tu stai prost cu intelegerea si logica simpla. Dude, eu ti-am dat un exemplu, sa-ti dai seama de ineptiile pe care poti sa le debitezi. Posted Image

S-o luam altfel. Te fur "simplu", in troleibuz.. bag din "greseala" mana.. si trag portofelul, hopa.. ce avem noi aicea... Pai daca ma prinzi, aia e ti-l dau inapoi. Daca nu, sanatate.. Ia spune-ne ce zice definitia din codu penal ca vad ca o invoci niste treburi dar habar n-ai ce e ala cod penal Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GOJ-mtPAIVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 02 May 2018 - 14:11.


#30
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postlaffin, on 02 mai 2018 - 14:06, said:

Tu stai prost cu intelegerea si logica simpla. Dude, eu ti-am dat un exemplu, sa-ti dai seama de ineptiile pe care poti sa le debitezi. Posted Image

S-o luam altfel. Te fur "simplu", in troleibuz.. bag din "greseala" mana.. si trag portofelul, hopa.. ce avem noi aicea... Pai daca ma prinzi, aia e ti-l dau inapoi. Daca nu, sanatate.. Ia spune-ne ce zice definitia din codu penal ca vad ca o invoci niste treburi dar habar n-ai ce e ala cod penal Posted Image
nu stiu ce zice definitia in acceptul tau dar ca sa iti raspund la intrebare, as prefera sa le dea o amenda de sa ii usture curul si sa se gandeasca de 2 ori inainte sa bage mana a doua oara, stiind ca se vor duce la puscarie in secunda 2.
Intelegi ce am scris mai sus sau tot e neclar?

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 14:11, said:

nu stiu ce zice definitia in acceptul tau dar ca sa iti raspund la intrebare, as prefera sa le dea o amenda de sa ii usture curul si sa se gandeasca de 2 ori inainte sa bage mana a doua oara, stiind ca se vor duce la puscarie in secunda 2.
Intelegi ce am scris mai sus sau tot e neclar?

Hai ca-i bine. Deci am voie sa te fur o singura data.
Daca dupa ce am coborat din troleibuz, ma duc la alimentara si sustrag un cofrag de oua, ma duc la bulau?
Intelegi cam unde vreau sa bat?

#32
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
ai castigat, bravo! ma retrag din discutie :)

#33
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
Tudorele, tu esti? :)

#34
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postradunic, on 02 mai 2018 - 14:03, said:

Nu citești prea atent, așa-i? Să mă citez: mi-ar place ca toti hotii sa primeasca ce merita
N-am zis nimic de pușcărie pentru oricine, oricum.


Altfel - cine intră la pușcărie și e în stare să muncească ar trebui să fie pus la muncă. Să-și cîștige întreținerea plus salariile paznicilor plus întreținerea clădirii. N-au decît să spargă piatră pentru drumuri sau să curețe pajiștea de plastice sau orice e nevoie. Aș zice că asta ar rezolva și problema financiară și ar fi și un beneficiu pentru societate.

Și da, inițiatorul a zărit niște traverse undeva (nu CFR-ul le da pe bere, daca ai sti cate mi, zeci de mi de traverse zac prin anumite locuri abandonate) și a decis că ar fi bune în ograda proprie. Avînd în vedere că nu-s ale lui, luarea lor este furt. Că nu i se pare așa, ba mai mult zice că face o faptă bună, e problema lui.
si ce merita in cazul asta daca nu te referi la puscarie?Sunt curios la ce fel de pedeapa te referi.
Nu ma intelege gresit, nu sunt de acord cu furtul de nici un fel asa ca implicit nu sunt de acord cu furtul acelor traverse de prin coclauri , eu doar incercam sa subliniez ca nu trebuie pedeapsa cu privare de libertate pentru orice.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Traversele alea sh sunt considerate un deseu, poate chiar e platit sa le duca la gunoi sau sa le proceseze.

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postflp014, on 02 mai 2018 - 14:33, said:

si ce merita in cazul asta daca nu te referi la puscarie?Sunt curios la ce fel de pedeapa te referi.
Nu ma intelege gresit, nu sunt de acord cu furtul de nici un fel asa ca implicit nu sunt de acord cu furtul acelor traverse de prin coclauri , eu doar incercam sa subliniez ca nu trebuie pedeapsa cu privare de libertate pentru orice.
Ăia care au furat doi lei? Măturat 5 km de stradă pe zi timp de x zile. Strîns gunoiul dintr-un cartier mai nașpa. Ceva educativ, acolo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate