Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mufe PC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
PhantomAssassin

PhantomAssassin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.10.2010
daca conectez monitorul la placa video prin cablu hdmi si vga in acelasi timp risc sa busesc monitorul sau placa video ? va exista vreo diferenta ?

edit: inca ceva ... cum se numeste mufa care intra in imprimanta, aceea patrata cu 2 colturi taiate ? detin un asemenea cablu, vreau sa il vand si nu stiu cum se numeste tipul de mufa...

Edited by PhantomAssassin, 28 April 2018 - 15:24.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Busesti doar daca le manevrezi aiurea sau ai vreun soc de curent prin retea/prin vreunul din echipamentele conectate.
In mod normal nu se intimpla absolut nimic.

Mufa imprimanta: mufa USB de imprimanta.
Sau mufa seriala/paralela de imrpimanta.
Neah, taiata cu 4 colturi... la naiba, toate mufele au 4 colturi.
https://www.google.c...iw=1917&bih=923
Oricum, cu cit ai vrea tu sa-l vinzi, ca mai mult de 2 lei nu e second hand.

#3
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 PhantomAssassin, on 28 aprilie 2018 - 15:21, said:

edit: inca ceva ... cum se numeste mufa care intra in imprimanta, aceea patrata cu 2 colturi taiate ? detin un asemenea cablu, vreau sa il vand si nu stiu cum se numeste tipul de mufa...

Se numeste USB Type B dar daca vrei sa il pui la vanzare scrii "cablu pentru imprimanta".

Edited by antiqque, 28 April 2018 - 16:03.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Costa mai mult transportul decat cablul usb type b. Nu se foloseste doar la imprimante. Il intalneai si la routere si la hdd-uri externe cum in prezent hdd-urile externe folosesc micro usb 3.1 type B. Un cablu din ala e 20 de lei sau mai ieftin nou nout sigilat.
Conexiunea hdmi e digitala, implicit la o calitate superioara celei vga, analogice.

Edited by SpeedDemon, 28 April 2018 - 16:38.


#5
PhantomAssassin

PhantomAssassin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.10.2010
va multumesc din suflet pentru raspunsuri. doream sa stiu cum opereaza monitorul si daca, spre exemplu il conectez la placa video prin hdmi si prin vga simultan daca exista vreun risc sa il busesc sau placa video.. si cum alege monitorul prin care cablu sa isi traga semnalul... deci nu mai am nevoie de cablul vga... il vand si pe ala... nu am ce face cu ele, ori le pun pe olx, ori ma duc in talcioc cu ele.. iar daca nici in talcioc... atunci le duc la reciclare... is genul de persoana care incearca sa stoarca toata zeama din fruct...

si nu ma arunc la vanzare intre orase pentru niste chestii ieftine.. iti dai seama... doar nu trimit prin curier un amarat de cablu... doar aici in oras daca se nimereste vreo unu caruia ii trebuie, de ce nu ? ar fi pacat sa dea 20 de lei pe unul cand poate sa il ia de la mine cu 5 lei.. ne facem timp intr-o zi unul din noi sau ne facem drum pe la celalalt acasa si tranzactie finalizata.. nu-i mare lucru.. oricum, ms inca o data tuturor.

Edited by PhantomAssassin, 28 April 2018 - 17:42.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pai ar fi pacat sa dea 5 lei la tine, cand in magazin e sub 4 lei. pe emag acum e un astfel de cablu la 3.76 lei :)

cat despre legatura dintre placa video si monitor:
-o placa video cu iesiri multiple suporta simultan mai multe monitoare; deci poate trimite simultan semnal atat prin mufa hdmi cat si prin cea d-sub(vga); placii video nu-i pasa cine "asculta" la cele 2 mufe
-un monitor afiseaza, in general, semnal de la o singura intrare. meniul monitorului are setari cu care poti alege ce semnal sa afiseze

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmm, cred ca acum am inteles nivelul de cunostinte despre PC.
Si vine intrebarea: DE CE vrei sa conectezi prin ambele cabluri?
Am crezut ca te pricep, si eu am acum exact asa conectat: 1 calculator, 2 placi video, 1 monitor conectat la ambele.
Dar eu stiu foarte bine de ce am facut asa.
Tu de ce ai vrea sa faci asa.

Cit despre cablul ala de 5 lei, da, daca mai ai si alte chestii de vinzare, poti sa faci o treaba.
Am crezut ca ai doar un singur cablu de vinzare.
Pe de alta parte, cine isi ia imprimanta, ori vine cu cablu, ori isi cumpara.
Nu pre are nimeni nevoie de alte cabluri din astea, suplimentare.

#8
PhantomAssassin

PhantomAssassin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.10.2010

 trollerul_de_serviciu, on 28 aprilie 2018 - 18:56, said:

Hmmm, cred ca acum am inteles nivelul de cunostinte despre PC.
Si vine intrebarea: DE CE vrei sa conectezi prin ambele cabluri?
Am crezut ca te pricep, si eu am acum exact asa conectat: 1 calculator, 2 placi video, 1 monitor conectat la ambele.
Dar eu stiu foarte bine de ce am facut asa.
Tu de ce ai vrea sa faci asa.

Cit despre cablul ala de 5 lei, da, daca mai ai si alte chestii de vinzare, poti sa faci o treaba.
Am crezut ca ai doar un singur cablu de vinzare.
Pe de alta parte, cine isi ia imprimanta, ori vine cu cablu, ori isi cumpara.
Nu pre are nimeni nevoie de alte cabluri din astea, suplimentare.
o idee proasta de a mea, cu monitorul conectat prin 2 cabluri diferite la aceeasi placa video.. iar cu cablul de vanzare, mai am si alte chestii.. si unele cabluri se mai deterioreaza.. cine stie.. asta oricum ma gandeam si eu dar.. ma rog.. cred ca o sa imi salvez timpul de la irosire si am sa duc cablurile direct la reciclare... daca au ce dreacu sa faca cu ele...

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK (???) ;) :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate