Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalatie xenon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
Salutare am aceste faruri http://onlineparts4t...swv06kgxb_3.jpg si vreau sa pun instalatie xenon merita :) ?  am gasit astea https://www.olx.ro/o...-w-ID4rxu2.html sper sa nu se considere reclama !

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu vreau sa fiu rea (dar voi fi, inevitabil), insa dusmanul binelui este mai binele.

Ochiul meu spune ca probabil ai un Golf, pe care l-ai tunat cu hidoseniile astea.

Ca sa fie mai smechera, plusezi cu niste xenonane orbitoare si ilegale.

Cam asta e rezumatul. Merita?

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai dreptate adm, acelea sunt faruri de golf 5. daca nici cei ce au facut acele minuni nu au pus xenon pe ele, nici colegul nostru cred ca nu ar trebui sa puna. combinatia celor 3 (masina, xenon, far) ar fi dezastruoasa.

consumul excesiv de produse ilegale, dauneaza grav buzunarului (la amenzi), dar si mai grav celorlalti participanti la trafic pe care ii vei distruge cu luminile acelea negandite

#4
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.10.2003
Daca tot o sa montezi xenon aftermarket in faruri fara lupa,  cauta becuri H7R (pe bulbul de sticla, in partea inferioara,  au un ecran metalic ce va diminua reflexia farului si nu va deranja pe ceilalti  participanti la trafic) . Recomand max. 35W si 4300 K .

Attached Files

  • Attached File  5f43.jpg   163.18K   27 downloads

Edited by Adm, 28 April 2018 - 18:05.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu inteleg.. Astia de vreti mega lumini pe cazan, cat dracu conduceti noaptea? Mergeti numa' pe intuneric cu ''bolizii''?

Sa fiu la rutiera, v-as lua si certificatul de nastere.

#6
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
gata, gata multumesc pentru sfaturi Posted Image nu sa mai pun atunci dar niste becuri halogen merita  Posted Image ? gen astea https://www.emag.ro/...2/pd/DF2LLBBBM/

PS:/// Sau becuri led h7

Edited by killer2015, 28 April 2018 - 15:38.


#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu poti nici led si nici xenon.Trebuie sa ai un cod pe far E(nu stiu cat, niste cifre, 81 pt bec incandescent parca), in functie de acel cod poti pune legal varianta de iluminare din far.Daca pui led, la rar sau la control vei avea pbl si vei ramane fara talon.Nu merita daca acel cod nu-i pt LED(orbeste si cu led daca-i prea puternic sau bate prost, oricum , la inspectie nu-i intereseaza decat codul ala de pe far si tipul de iluminare din el.Nu e codul pt ce trebuie, ramai fara talon, e riscul tau.

Edited by ionutz_joe2009, 28 April 2018 - 16:39.


#8
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
multumesc frumos atunci ramane halogen :D !

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cauta totusi codul de pe far, apoi cauta caodul in Google  si vezi pt ce e(poate ca-i pt led?).Pana nu vezi, nu ai cum sa stii, codul e de regula in partea de sus a farului.Codul ala e pus pe toate lampile de pe masina(stopuri, semnale, etc).


urmareste clipul, in el se vb si despre leduri si xenon.Pe la min 36 se vb de xenon si led, iti trebuie E113 pt led, peste 2000 de lumeni e groasa si la led.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l1jng72-sxg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 28 April 2018 - 17:04.


#10
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
se poate inchide topicul :) !

#11
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Se da urmatoarea situatie
Foarte multe modele noi dotate cu faruri Xenon nu au instalatie de spalare si nici auto level.
Mai precis la Ford Ecosport exista un buton de reglare a inaltimii farurilor si nu au instalatie de spalare.
Am achizitionat recent acest model, dintr-o eroare de la fabrica a venit fara farurle cu Xenon (am platit un pachet care avea xenon si mi-a venit echipata cu alt pachet), urmeaza sa mi se schimbe farurile  in toralitate urmand sa mi se puna originale cu Xenon (in reprezentanta)
Acum din ce am vazut RAR cere obligatoriu instalatie de spalare si autolevel, dar daca mi se monteaza faruri originale, in conditii de fabrica (montajul in reprezentanta inseamna acest lucru) si, avand in vedere ca pe modelel normale nu au asa ceva credeti ca ar fi probleme?
Trebuie sa le omologhez, sa imi fie trecute pe certificat (repet, faruri originale cu tot sistemul schimbat - se face gratuit in reprezentanta)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate