Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 [CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Vacanță în Grecia in iunie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

ioask4it

ioask4it

Junior Member

• Grup: Members
Bună,
În perioada 05-13 iunie se poate merge in vacanță in Grecia?
Ma refer și la apa, să poți să faci baie.
Mulțumesc frumos

Adrianradu

Adrianradu

Active Member

Ideal chiar...

Ana0181

Ana0181

Active Member

https://www.seatempe...athens-june.htm
https://www.seatempe.../europe/greece/

Edited by Ana0181, 28 April 2018 - 14:02.

Deenman

Deenman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut, noi suntem alergici la oameni, asa ca ultimii 3 ani am fost mereu in Grecia in iunie. Am fost in 2015-2016-2017 cu masina, de fiecare data intre 5 iunie si 20 iunie.

Sezonul la ei incepe in ultima saptamana din iunie, moment in care urca si preturile, vin si mult mai multi oameni. Deci idear ar fi sa mergi din 10 pana in 25 iunie. Te uiti la temperatura medie anuala, alegi locatia sa aiba marea cu apa mai calda (adica apa e mai calda intr-un golf, decat daca esti pe varful unei peninsule sau insula cum e Thassos.

In Thassos apa o sa fie mai rece cu cateva grade, decat de exemplu in Vourvourou.

Este mai placut sa conduci pe racoare, si vreme de iunie, decat pe cele 40 de grade de iulie/august in Grecia.

Vacanta placuta, si vezi ca ai topc dedicat cu drumul Romania- Grecia prin Bulgaria, sau topic pt avion/autocar, si cazare.

arab

arab

Senior Member

Ma tem ca sezonul nu mai are rabdare, anul asta. E deja cald si la noi. Temperaturi de aproape 30 grade in Aprilie, e cam mult.

In Grecia nu poate fi mai rece, deci?

Edited by arab, 28 April 2018 - 14:21.

ioask4it

ioask4it

Junior Member

Concret, intre 5-12 iunie (+- doua zile) unde anume să merg?
Santoriny, Zakynthos, Halkidiki...
Ca nu am experienta...
Adica aici apare ca apa este cam rece in iunie, in prima săptămână. Cred că este prea devreme
https://www.seatempe...ynthos-june.htm

Edited by ioask4it, 28 April 2018 - 15:06.

Deenman

Deenman

Senior Member

Apa e prea rece la 21 grade C? cat ai vrea sa aiba apa ca deja de la 30 grade+ e considerata apa termala.

https://www.booking....i-sarti.ro.html

Vorbeste cu astia de aici prin Facebook/mail si o sa ai camera in iunie (bucatarie, baie, balcon, pat dublu) eventual au si apartament daca ai copii. O sa-ti dea un pret bun 30-40 euro/noapte, au curte cu parcare, sunt langa Sarti, nu e galagie deloc, nu e langa drumul principal, nu auzi masini trecand. Plaja au la 5 minute de mers pe jos, insa sunt multe plaje langa accesibile cu masina sau inchiriezi scuter/masina. Astia de mai sus au renovat complet in 2017, cu mobila noua (inclusiv TV si saltea noua).

Nu ne-ai zis cu ce mergi (masina, avion, autocar) cate persoane sunteti (2,4 grup de 10 etc) si cam ce varsta aveti, ca sa stim ce sa va recomandam.

Edited by Deenman, 28 April 2018 - 15:31.

crevetul

crevetul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut ,-ioask4it- din cate imi dau seama cauti , sau unul din criteriile principale sunt temperatura apei marii
DIN cautarile mele privind cele de mai sus , facute cu cateva luni in urma am observat ca zonele cele mai calde privind apa marii sunt la inceput de iunie zona peloponezului  , rodosului , si halkidiki. Astfel cel putin in ultimii 4-5 ani apa in halkidiki aproximativ a fost 24-25-max 26 grade ,-pelopones-26-27 max 28 grade,   eu am fost in halkidiki de multe ori si la inceput de iunie , nu, chiar de pe data de 5 cum vrei tu dar de pe 10 am fost si apa era buna de facut baie , avand in vedere ca sotia mea nu face baie daca apa este rece deci  cred ca am avut un bun ,, barometru cu mine,, , dar in corfu de ex am fost in plin sezon in varf chiar si cu toate ca afara erau 42 de grade , erau curenti foarte reci in apa de iti inghetau toate , si nu puteai sa stai mai mult de 5 minute .MAI POTI VERIFICA SI TU PE ANI TEMPERATURA APEI MARII  SI SA TE CONVINGI SINGUR .Dar  sa ai in vedere si curentii marini , ptr ca de ex  Thassosul este influentat de curentii marini din Mare Neagra care este mai rece, iar acestia nu ating bratul Kassandra dar celelalte brate este mai posibil sa le atinga cateodata si atunci na asta este . -suporti consecintele , .SPOR LA CERCETAT ; SI SUCCES :

ioask4it

ioask4it

Junior Member

Interesant.
Mulțumesc pentru informații.
Suntem 2 persoane, posibil 4.
Dacă este aproape (Halkidiki) mergem cu masina, altfel avion (Zakynthos. Sunt persoane care merg cu masina pana acolo dar eu nu).
Varsta 38-39 si 30-31.

Lizicat

Lizicat

Active Member

Acum na, mie imi place ca temp. apei sa fie minim 22grdC, iar, din experienta mea, partea continentala are apa mai calda.

Criteriul cu alegerea unui golf nu este relevanta pentru noi intrucat rar mergem de doua ori pe acceasi plaja, astfel ca suntem intersesati de zona, deci de o arie extinsa, nu doar de o plaja. Am fost din 12 iunie in Creta si a fost cam rece in primele zile, ba am prins si ceva ploi in partea de nord, dar a fost perfecta in sud. Cam rece am prins-o si in Naxos, in acceasi perioada. Asa ca prefer sa aleg perioada de dupa 20 iunie. Insa, in ultiimii 2 ani, am ales continentul (Halkidiki si Parga) din 18 iunie si a fost perfect. Ca nivel de aglomeratie, a fost mai mare in Parga decat in Halkidiki, dar deloc deranjanta. Anul acesta, am ales insule, tot din 18 iunie, dar, avand in vedere ca apa este deja calda in zona, va fi perfect.

In concluzie, daca vrei insule, ideal ar fi sa incepeti din 20 iunie, iar daca alegi continentul, minim 15 iunie. Parerea mea, evident.

Sub nici o forma insa, in iunie nu as merge in Marea Ionica-insule, pentru ca, precis, apa va fi rece. In septembrie insa, e ... paradis Posted Image !

Uite, eu aici fac prima informare, intodeauna: http://www.weather4t...oukounaries.php. Apoi, restul este asumare Posted Image

Edited by Lizicat, 02 May 2018 - 07:52.

zile_san

zile_san

Senior Member

eu ma duc in parga anul asta din 4 in 20 iunie. am fost si acum 3 ani in aceeasi perioada. sotia putea face baie in apa si ea e friguroasa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate