Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Muzica in mașina

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
RickyBLDZZZ

RickyBLDZZZ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2018
Salut forum!
Dacă vreau sa bag in mașina muzica de pe card SD cum ar trebui sa fie muzica?Adica MP3 sau Track?
Am aparat de se bagă la bricheta și acolo bag cardul.

#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
MP3

#3
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
MP3, ala e modulator FM

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu poti sa pui track pe card SD.
Doar pe CD Audio.
Si ala de-l stii tu Track pe CD Audio nu este melodia, este un fisier foarte mic, ce contine doar niste informatii, NU melodia.
Daca le copiezi acele fisiere in alta parte, nu vor functiona.
Deci, MP3.

#5
RickyBLDZZZ

RickyBLDZZZ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2018

 PiticVerde, on 28 aprilie 2018 - 13:45, said:

MP3

Și ca sa le descarc MP3 de pe google trebuie sa scriu intr-un anumit mod sau se descarca direct MP3?

#6
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
mai bine Bluetooth si un cont Deezer sau Spotify

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 RickyBLDZZZ, on 28 aprilie 2018 - 14:29, said:

Și ca sa le descarc MP3 de pe google trebuie sa scriu intr-un anumit mod sau se descarca direct MP3?
Pai, in primul rind, nu le descarci de pe google.
pe google le cauti, intri pe vreun site, de acolo le descarci.

Apoi, pe acel site (ma rog, acel... asa general vorbind, habar am ce vei gasi tu si pe ce site vei intra) o sa te umpli de reclame.
Daca esti cu adevarat norocos, poate si vreun virus sau bitcoin miner.

La final, 99% din muzica "de pe google" este mp3.
Si chiar daca nu e, o faci MP3 cu FormatFactory (gratuit, pui fisierele, alegi mp3, e gata in 2 minute).

Deci, da, cauti pe google oricum vrei tu.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cata teorie.
Ala e modulator FM.Calitatea sunetului e cam execrabila datorita standatdului FM a modularii/demodularii suferite si a calitatii proaste a acelor gunoaie de modulatoare.
Renunta la el si schimba playerul cu unul cu cititor usb/card memorie,aux in si BT.
Sau mergi la un electronist sa-ti incropeasca o intrare aux la care sa te legi cu telefonul sau cu un mp3 player portabil.
Daca vrei sa folosesti jucaria mergi linistit pe mp3 128kbps.E 100% compatibil iar mai mult nu are rost ca esti limitat de FM si nu se va auzi mai bine.E doar spatiu ocupat inutil.

Edited by geo123, 28 April 2018 - 17:48.


#9
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
uimitor cum în 2018 lumea încă descarcă mp3-uri și apelează la modulatoare FM&co.
majoritatea fumează un pachet de țigări pe zi și li se pare enorm 20 lei pentru un abonament Spotify/Apple Music.

Edited by bluke424, 28 April 2018 - 20:02.


#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu cred ca au toti pe masina sisteme hi-fi.
Nu cred ca toti pot sa faca diferenta intre 128 - 320 kbps.
Nu cred ca toti pot sa faca diferenta intremodulator fm si diverse alte playere audio si diverse sisteme audio.
Nu cred ca toti au aceasta gindire: de ce sa platesc (chiar si 3 lei) daca tot e gratis (si nu-mi ziceti de piraterie, e egal cu zero asta pe la noi).
Si daca omul are deja scula, de ce sa mai achizitioneze altceva ?

#11
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 trollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 09:25, said:

Si daca omul are deja scula, de ce sa mai achizitioneze altceva ?

Pentru ca se poate si mai bine ?


Eu aveam un head unit care citeste fisiere de pe stick ( inclusiv FLAC, dar asta nu e esential in acest moment al discutiei ). L-am schimbat cu unul cu Bluetooth din doua motive :

1. merge sa preiau si apelurile telefonice 9 are microfon in pachet ) - economie 1 buc hands-free + eventuale amenzi pentru vorbit la telefon in masina

2. de fiecare data cand imi copiam muzica pe stick, ma trezeam ca vreau sa ascult altceva. Acum dau din Deezer ( cred ca merge si cont gratis, nu e musai sa dea 3 lei )

Dupa 1 luna de utilizare nu am mai folosit stickul USB deloc

Am dat circa 500 lei pe aparat si il voi vinde pe vechiul cu 125 lei ( ambele sunt playere digitale Kenwood, fara CD )

Edited by bibiaudiofil, 29 April 2018 - 10:46.


#12
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 trollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 09:25, said:

Nu cred ca au toti pe masina sisteme hi-fi.
Nu cred ca toti pot sa faca diferenta intre 128 - 320 kbps.
Nu cred ca toti pot sa faca diferenta intremodulator fm si diverse alte playere audio si diverse sisteme audio.
Nu cred ca toti au aceasta gindire: de ce sa platesc (chiar si 3 lei) daca tot e gratis (si nu-mi ziceti de piraterie, e egal cu zero asta pe la noi).
Si daca omul are deja scula, de ce sa mai achizitioneze altceva ?
diferența între 128kbps și 320kbps este destul de mare, se poate observa ușor.

dar nu de asta este vorba aici, ci de timpul pierdut cu descărcările și copierile pe stick, de ergonomie, ușurința de utilizare.
de ce să pierzi ore din viața ta căutând muzică ilegală când poți avea acces instantaneu și legal la 30-40 milioane de piese, oricând, playlist-uri inteligente, albume întregi, piese noi în orice moment șamd.

sunt și dezavantaje ce e drept pentru piața "mp3-urilor de pe Google", nu prea sunt manele pe Spotify&co.

apropo, Spotify poate fi folosit și gratuit cu câteva limitări (reclame, skip-uri limitate, calitate audio mai slabă)

#13
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005

 bibiaudiofil, on 29 aprilie 2018 - 10:44, said:

...Am dat circa 500 lei pe aparat si il voi vinde pe vechiul cu 125 lei ( ambele sunt playere digitale Kenwood, fara CD )
Ce model ai luat? Tot un Kenwood mechless mă interesează și pe mine.

#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Kenwood BT 203 - http://www.kenwood.e...vers/KMM-BT203/

este excelent

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Oh, God, va dati seama ca toate chestiile povestite aici sint total subiective.
Ca se aude diferenta... o auziti voi.
Ca are microfon si antena parabolica.... poate nu are nevoie de asa ceva, ii trebuie strict muzica.
Ca pierde timp.... neah, la Spotify si alea nu trebuie sa faci un playlist ceva.... ?!
Banii, in schimb, pe o scula noua/abonament, aia nu sint deloc subiectivi, sint clari si precisi.
Si, daca sint mai multi de zero, pai neah, unii chiar nu-si permit sau nu vor, si nu e nici o problema, corect ?!

#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 trollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 15:11, said:

Si, daca sint mai multi de zero, pai neah, unii chiar nu-si permit sau nu vor, si nu e nici o problema, corect ?!


Deocamdata nu mai tipa, ca initiatorul topicului n-a mai zis nimic ( poate ca nu e ofensat de sugestii )

 trollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 15:11, said:

Ca pierde timp.... neah, la Spotify si alea nu trebuie sa faci un playlist ceva.... ?!

Nu neaparat - mai face si sugestii, muzica nu se opreste

 trollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 15:11, said:

Oh, God, va dati seama ca toate chestiile povestite aici sint total subiective.

inclusiv opiniile tale

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Oare numai eu folosesc cd-uri pentru ascultat muzica in masina in 2018? Am o magazie de 6 cd-uri in portbagaj si niciodata nu mi-am pus intrebarea de Bluetooth, mp3, aux etc. Radio nu ascult deloc.

#18
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Eu consum multa muzica in masina .... vreau, nu vreau :D

Am avut doua momente in care mi-am zis ca am trait degeaba pana atunci - primul cand am luat headunitul cu suport pentru stick USB ( am varsat pe el discografii intregi ). Al doilea cand am pus unitatea asta cu Bluetooth si am conectat la el telefonul cu Deezer ( mereu aveam chef sa ascult altceva decat aveam pe stick, indiferent de dimensiuni ) :)

Poti sa folosesti linistit magazia de CDuri daca te satisface, dar poti sa incerci si altceva la un moment dat, sa vezi daca nu cumva o fi mai bine :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate