Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Afectare Ecran LCD la cazaturi la telefone fara Gorilla Glass respectiv cu Gorilla Glass

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare


-La Telefoanele fara Gorilla Glass:-Ecranele LCD sunt mai rezistente cazaturi datorita flexibilitatii ecranului prin absorbtia socurilor ??
in afara de zgarieturi nu prea am vazut alte distrugeri ale Ecranului LCD la aceste telefoane...dar am vazut multe ecrane sparte la telefoanele protejate de Gorilla Glass....

(Din ce am observat: -la un telefon mai vechi fara Gorilla Glass ca ori de cate ori a cazut pe jos nu a patit nimic Ecranul LCD in afara de zgarieturi...
pe cand la cele cu Gorilla Glass nu se zgarie Ecranul , dar daca se sparge Sticla de protectie de la  Gorilla trebuie schimbat tot Ecranul LCD cu altul nou care e cam scump...)

-La o cazatura a telefonului e mai ieftin de reparat un telefon fara Gorilla Glass ?


Multumesc

Edited by July02, 28 April 2018 - 03:33.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu cat este mai usor telefonul iar suprafata display-ului mai mica, cu atat se sparge mai greu. La un s2 ce ai vrea sa se intample? Avem telefon ultra usor, suprafata foarte mica de ecran.

Arunca pe jos o sticla 3x3 cm2 si apoi alta de 15x15 cm2. Vezi care crapa prima.

Edited by MembruAnonim, 28 April 2018 - 05:30.


#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 28 aprilie 2018 - 05:28, said:

corect,
dar sunt destule telefoane de 5inci si peste 5inci fara Gorila Glass de la diferite branduri,nu am vazut un Ecran spart care nu are Gorilla,poate sa se strice vreun pixel cam atat..

numai ca un telefon care nu are Goriila Glass , nu are sticla in Ecran, deci ce sa se sparga  mai exact ? e un Ecran TFT sa zicem gen celui din TV,Monitoare etc....
sticla e doar la protectia Gorilla Glass

Edited by July02, 28 April 2018 - 05:56.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
totul tine de fizica pana la urma.

un corp flexibil va flexa intr-o anumita masura in orice situatie, se va spare doar cand se va depasi gradul de flexibilitate, ca sa  scriu in termeni fizici, cand depasesti gradul de plasticitate a materialului.

in cazul ecranelor gorila, este vb de un tratament termic, care le face mai dure pt a rezista la zgarieturi mai ales. in principiu, rezista mai bine si la socuri, insa daca un ecran simplu se va sparge in 2 in cazul unei cazaturi, un corp ce este durificat, in cazul unui soc, acel soc se va transmite in toata masa ecranului facandu-l bucati. un corp dur va suferi o vibratie mult mai mare in masa sa, decat un corp cu o plasticitate ... rezonabila. cel mai bun exemplu este la auto. cu cat mai mari deformarile, cu atat mai bine pt pasageri, cu cat mai dura caroseria, cu atat ai mai putine sanse in interior.

pretul ecranelor ... evident ca e pe masura tratamentelor aplicate. la fel si motivul pt care trebuie sa schimbi doar digitezer-ul, ori cu tot cu lcd

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDany_Darke, on 28 aprilie 2018 - 05:56, said:

asa este ca si impact asa fizic dintre doua corpuri dure, dar aceasta doar daca ar contine Ecranul sticla,or un Ecran TFT/AMOLED/OLED  fara Gorilla Glass nu contine sticla
nu vad ce s-ar sparge la un Ecran fara Gorilla Glass  TFT sau chiar AMOLED/OLED, constructia lui nu implica sticla , pixelii nu sunt incastrati in sticla sau pe asemenea suport acolo unde nu este folosita protectia Gorilla Glass de asta ma gandesc ca la impact pot fi doar zgarieturi ale ecranului fara a se sparge ceva anume

Edited by July02, 28 April 2018 - 06:04.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDany_Darke, on 28 aprilie 2018 - 05:56, said:

un corp flexibil va flexa intr-o anumita masura in orice situatie, se va spare doar cand se va depasi gradul de flexibilitate, ca sa  scriu in termeni fizici, cand depasesti gradul de plasticitate a materialului.

am si scris. nu exista material care sa nu i se poata depasi gradul de flexibilitate. ma refer in domeniul acestei arii, nu discutam de cercetarile militare.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDany_Darke, on 28 aprilie 2018 - 06:04, said:

ok dar vorbind practic , si daca daci cu ciocanul intr-un ecran de TV TFT nu poti decat sa-i strici pixelii de spart nu ai ce sparge caci e ca o folie pe care se aprind si se sting pixelii singura ce se poate sparge e placa circuitului electronic sau carcasa in cazul in care nu avem Gorilla Glass care e material casant, foitele de plastic nu le putem considera casante la o cazatura daca telefonul nu are gorilla glass in afara de caracasa si placa nu vad ce anume s-ar putea sparge..

Singura problema care o vad la telefoanele care nu au Gorilla Glass e ca daca nu le pui folie se pot zgaria foarte usor....
si asta inseamna ca daca admiti niste mici zgarieturi fine ale ecranului nu ai treaba ca la Gorilla Glass cu inlocuirea totala a Display-ului care e lipit de protetia Gorilla Glass

Edited by July02, 28 April 2018 - 06:18.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa vedem ce este un tft ca sa intelegi de ce se sparge

The circuit layout process of a TFT-LCD is very similar to that of semiconductor products. However, rather than fabricating the transistors from silicon, that is formed into a crystalline silicon wafer, they are made from a thin film of amorphous silicon that is deposited on a glass panel.

intelegi acum de ce se sparge?

dar tine minte ca noi vb aici de display, iar gorila glass este de fapt digitezer-ul. adica ceea ce comparai mai sus de fapt sunt 2 lucruri distincte.

#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDany_Darke, on 28 aprilie 2018 - 06:17, said:


Sunt unele ecrane care au pe deasupra o sticla, ca si laptopuri care au un geam pe deasupra de protectie, aletele nu au ca suport decat un plastic transparent deasta zic
La ecranele curbate imi e greu sa cred ca avem sticla in ele...
Dar ai dreptate ,posibil sa-mi fi scapat aspectul asta si sa-mi fi imaginat altfel functionarea lor si sa contina si sticla in interior...

La AMOLED/OLED contin si acestea sticla ca Ecranele TFT ? din ce stiu la acestea parca pixeliii sunt independenti s-ar putea sa nu necesite sticla la acestea....

ok
-Care se sparg mai usor deci cele cu Gorilla Glass sau celelate ?
-Si care costa mai putin reparatia cele cu Gorilla Glass sau cele care nu au  ?

Edited by July02, 28 April 2018 - 06:30.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sticla este maleabila cand e turnata, o poti turna in orice pozitie si forma. insa acolo nu stiu exact tehnologia la ecranele curbate si nu ma bag intr-un domeniu care nu-l stiu. dar hai sa revenim la telefoane.

telefoanele au display si deasupra acel ecran (digitizer) pe care il tot frecam. acel ecran e primul care se sparge de obicei la cazaturi, acela este cel care ar trebui oarecum facut destul de maleabil. mai departe prin tehnologia de fabricatie a telefonului, poate fi mai mult sau mai putin corp comun cu display-ul, iar atunci devine o problema pt ca se poate sparge si el rapid.

la monitoare, situatia e putin diferita avand in vedere ca in mare parte nu sunt cu touch, iar folia de pe monitor este ori in scop antiglare, ori in scop de polarizare, ori ambele, dupa cum vrea muschiul producatorului. dar acolo e deja alt domeniu, nu pt aria asta.

#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDany_Darke, on 28 aprilie 2018 - 06:29, said:

Da ai drepate,  aici scapam din vedere ca la telefoane se mai adauga si Touch-ul care e de sticla probabil...., .
, chiar am auzit la unii care reparau telefoane ziceau ca la unele poate fi inlocuit doar Touch-ul si le repara fara a inlocui Ecranul,
asta inseamna ca doar Touch-ul se sparge cumva probabil... Ecranul de desubtul Tuoch-ului ramanand intact la ce cele care nu au Gorilla Glass

In cazul acestor telefoane cu AMOLED dar fara Gorilla Glass probabil Touch-ul ar fi singura componenta casabila ....
mda parctic doar Touchul se duce la o cazatura a unui telefon cu AMOLED, dar fara Gorilla Glass

Si cred pe acest principiu ca e mai ieftin sa inlocuiesti un Touch decat un Ecran cu Protectie Gorilla Glass
Singura chestie care e cam enervanta Folia aceea de plastic pe telefon ca sa nu se zgarie ....


Oricum eu cred ca Gorilla Glass va dispare la telefoane flexibile care vor apare cand vor vrea sa le scoata pe piata binenteles
La acelea flexibile cred ca va trebui alta metoda care sa inocuiasca Gorilla Glass caci sticla nu are felxibiliate

Edited by July02, 28 April 2018 - 07:04.


#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Deci la telefoanele AMOLED:
La o cazatura se va sparge: -Touch-ul la telefoanele AMOLED fara Gorilla Glasss (cred ca inocuirea doar Touch-ului e o operatie mai ieftina)
iar la Telefoanele AMOLED cu Gorilla Glass se va sparge: - Touch-ul + Sticla Gorilla ( iar inlocuirea Touch+Gorilla , parctic a Display-ului e o cheltuiala mai mare)

-Pare a fi mai ieftin de intretinut un telefon AMOLED fara Gorilla Glass in cazul cazaturilor , probabil va costa mai ieftin reparatia..desigur ramane chestia enervanta cu Folia de plastic de protectie care e cam enervanta...

Edited by July02, 28 April 2018 - 07:13.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
e o abrambureala de termeni si nu se mai intelege om cu om

touch = digitizer = ecran (gorila sau nu) = geam

display = tft = amoled = ips = afisaj

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
eu am inteles toti termenii care i-ai folosit, merci pentru ajutor, mi-am facut o imagine mai buna acuma asupra avantajelor si dezavantajelor la cazaturi  a ambelor versiuni cu Gorilla sau fara

Edited by July02, 28 April 2018 - 07:33.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca se pune problema protejarii totale. Note 8 de exemplu, cade in colt si nu se crapa, ci coltul intra inauntru, iar telefonul poate fi utilizat normal. Eu cred ca aceasta este o imbunatatire. Daca-l scapi pe display si nu ai protectie, orice ecran se sparge. Cred ca asta este si ideea. Spargerea ecranului este mana cereasca pentru producator.

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
In situatia descrisa de tine, nu exista telefone fara Gorilla Glass respectiv cu Gorilla Glass.
Adica exact acelasi telefon, aceleasi dimensiuni/materiale/constructie, singura diferenta fiind Gorilla Glass.
Deci, comparatia e putin cam trasa de par si relativ inutila.

#17
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
La ecranele TFT sunt 3 "straturi" separate: Display-touchscreen(e ca o foaie de hârtie transparenta lipită pe display) și geamul care de cele mai multe ori e dintr-un plastic puțin mai dur. De obicei geamul nu se sparge. Cel care pica este display-ul. Pica din cauza presiunii de la căzătură.
La IPS pot fi doar 2 straturi, din motive de design, telefonul e mai subțire. Daca au 2 straturi asta înseamnă că touchscreen-ul este integrat in geam (gorilla glass sau dragontrail glass). Daca spargi geamul touchscreen-ul nu mai funcționează. Geamul și display-ul sunt lipite. Și sunt lipite foarte bine, nu-l poți desface acasă, chiar am incercat asta și bineînțeles că n-am reușit. Se poate schimba in service dar e destul de greu și pot rămâne urme de adeziv pe ecran. Sunt și cazuri când pica display-ul dar geamul nu are nimic. Am pățit și asta.

Ips urile cu 3 straturi (geam touchscreen display) au touchscreen-ul lipit de display, sau integrat in display, nu știu sigur. De obicei la astfel de telefoane touchscreen-ul nu este afectat de căzături, funcționează chiar daca telefonul e făcut praf.
La amoled nu știu cum sta treabă.

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011

View Postheinz, on 28 aprilie 2018 - 18:44, said:

Geamul și display-ul sunt lipite. Și sunt lipite foarte bine, nu-l poți desface acasă, chiar am incercat asta și bineînțeles că n-am reușit. Se poate schimba in service dar e destul de greu și pot rămâne urme de adeziv pe ecran. Sunt și cazuri când pica display-ul dar geamul nu are nimic. Am pățit și asta.




Nu-i la fel la toate telefoanele, cele de generatie ceva mai veche au touchscreenul lipit doar de rama, independent de display si se poate schimba foarte usor ( relativ ).

View PostDany_Darke, on 28 aprilie 2018 - 07:15, said:

e o abrambureala de termeni si nu se mai intelege om cu om

touch = digitizer = ecran (gorila sau nu) = geam


Nu-i neaparat corect, unele telefoane au touchscreenul incorporat direct in display, nu se poate separa sub nici o forma ( exemplu telefoanele Samsung si nu numai ), iar pe deasupra este doar un geam chior ( din asta Gorilla glass de obicei ). Chiar si fara geam touchscreenul e functional la aceste telefoane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate