Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Coaxial si fibra

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai da, asa se construiau retelele in urma cu cativa ani buni.

#38
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Probabil și-au învățat lecția și acum fac aproape un FTTH dar cu ceva coaxial mai mult. La mine sunt 30m la un vecin 70m. Cel mai mult din ce am văzut este vreo 100-110m de coaxial.

Asta de la extenderul din intersecție. Dacă punem de la nod poate fi și mai mult până la distribuitor. Dar la ăștia 8 nu au fost probleme, nu știu cum este în restul localității sau în altă parte.

Edited by NeaMarcel, 29 April 2018 - 19:37.


#39
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 addelin, on 29 aprilie 2018 - 19:30, said:

Evident ca fan wars dinastea exista in toate domeniile (benzina vs diesel, iphone vs android, etc...), insa atata timp cat merge ok de ce ti-ai bate capul ca e "dinaia" si nu e "din cealaltă"?!

Ce imi place la UPC si la T este ca ai nevoie de un singur echipament la intrea in casa cu care ai atat 4porturi ethernet, wifi AC si rf.

Personal  nu ma deranjeaza in echipament in plus....
Problema este la o pana de curent, indifferent ca ai fibra sau coaxial, fara curent nu merg echipamentele. UPS nu am si nici nu imi permit unul care sa ma duca cu orele....
Degeaba am fibra daca PC-ul, routerul functioneaza cu curent....ca doar nu pot baga fibra direct in laptop....

#40
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Foarte bine ai spus. Pentru clientul de rând contează stabilitatea. Pe noi ne interesează pe ce sârme vine, dar restul pot băga mâna în foc că habar nu au. Avem chiar colegi printre noi.

#41
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 MembruAnonim, on 29 aprilie 2018 - 19:25, said:

Pai asa se intinde o retea de coaxial, conform metodologiei. Posted Image

Si asa arata nodul optic:
assff.jpg

Asa ceva la mine in cartier nu am vazut. Si la mine in cartier sunt tot cutii albe si line extendere, trebuie sa vad cat de des sunt montate. Nu le-am dat importanta, atata timp cat sistemul merge fara probleme.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Abia aștept sa reuseasca Vf sa bata palma pentru UPC, sa vedeti atunci cum nu o sa mai puta coaxialul Posted Image.

Edited by MembruAnonim, 29 April 2018 - 19:49.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acuma se folosesc line extendere si noduri optice Delta.

#44
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
@addelin
Ba da, pt unii o sa puta si atunci.

Edited by feribalint, 29 April 2018 - 19:48.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu, chiar sunt curios. Totusi daca ne uitam ca Orange a reusit intr-un an 210k de abonati pe o retea care nu e a lor si cu un serviciu overall mediu (mediocru), pe o retea in mare parte FTTB (VDSL2), retea care puțea muult mai mult decat coaxialul.

Avand in vedere toate astea, eu zic ca Vf o sa o duca bine de tot, o sa impacheteze frumos niste pachete fix-mobil si atunci o sa uite toata lumea de micile neajunsuri Posted Image.

Edited by MembruAnonim, 29 April 2018 - 20:07.


#46
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 MembruAnonim, on 29 aprilie 2018 - 19:46, said:

Acuma se folosesc line extendere si noduri optice Delta.

Nu stiu ce echipamente folosesc, dar atata timp cat merge bine...este bine.
La voi in Sannicolau Mare, UPC a facut reteaua sau la preluat de la alt cablist?

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Facuta de ei. Nu or mai schimbat nimic de ani buni. :D Nici nu au ce... or mai pierdut din clienti.

#48
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018

 addelin, on 29 aprilie 2018 - 19:57, said:

Nu stiu, chiar sunt curios. Totusi daca ne uitam ca Orange a reusit intr-un an 210k de abonati pe o retea care nu e a lor si cu un serviciu overall mediu (mediocru), pe o retea in mare parte FTTB (VDSL2), retea care putea muult mai mult decat coaxialul.

Avand in vedere toate astea, eu zic ca Vf o sa o duca bine de tot, o sa impacheteze frumos niste pachete fix-mobil si atunci o sa uite toata lumea de micile neajunsuri Posted Image.

VDSL2 mai mult ca coaxialul? FTTB au doar în orașe și nu în toate.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sorry, nu am avut diacritice

#50
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
La rețelele telekom rromii le-a găsit utilitatea... la Vicovu de Jos au furat 3 km de magistrală. Probabil vreo 300 kg de cupru.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma gandeam ca a inceput si aici heităreala...

#52
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Ce vorbești... încă nu-i prea târziu.

#53
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Pai aicea ar trebui sa fie heitareala ... oricum coaxialul, utp-ul si sirma duc si viteze gigabit ... pe distante de 100-200 m

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,768
  • Înscris: 14.10.2008

 feribalint, on 29 aprilie 2018 - 19:39, said:

Personal  nu ma deranjeaza in echipament in plus....
Problema este la o pana de curent, indifferent ca ai fibra sau coaxial, fara curent nu merg echipamentele. UPS nu am si nici nu imi permit unul care sa ma duca cu orele....
Degeaba am fibra daca PC-ul, routerul functioneaza cu curent....ca doar nu pot baga fibra direct in laptop....
In 2018 intr-o resedinta de judet nu ar mai trebui sa vorbim de pene de curent sau in orice caz, nu dese si nu de durata lunga.

In Slatina daca se opreste la 15-200 de zile si pe durate de 1-5 minute, rar daca e una pe an cu 8-10-20 de minute.

Si acele intreruperi rare si scurte sunt de obicei cand se anunta lucrari programate, fie vremea cat de rea, nu se intampla nimic, doar pe geam sau afara observi ca vremea este rea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate