Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Coaxial si fibra

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 12.02.2014
Așa e. Aia este o cutie de joncțiune. Mininodul este poziționat de obicei într-o cutie de policarbonat albă, mărișoară. La mininod ajunge fibra optică, iar mai departe pe coax până la abonat.

Nu știu ce tragedie vi se pare vouă, că nu aveți fibră până în casă. Eu acum trei ani am trecut de la rds la upc. De pe fibră, pe coax. Ghiciți cine are calitate mai mare la semnalul tv, internet mai stabil, asistență clienți mai bună, etc.

Edited by r3my_cc, 29 April 2018 - 08:35.


#20
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.11.2007

View Postr3my_cc, on 29 aprilie 2018 - 08:30, said:

Ghiciți cine are calitate mai mare la semnalul tv, internet mai stabil, asistență clienți mai bună, etc.
Ai grija, e foarte periculos sa lauzi UPC pe forumul UPC. Posted Image

Aici trebuie doar sa ne plangem ca nu avem fibra, ca upload-ul e de cacat si ca UPC e #varza

Edited by snapilica2003, 29 April 2018 - 09:26.


#21
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Toate jucăriile lor.  Vreau să rectific, distanța este de 4 stâlpi și pe fiecare stâlp au distribuitoare.

Attached Files



#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nodul e in poza 2.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Corect, in ultima poza e un line extender. Inca acum asa se fac retelele lor noi, cele vechi nu sunt asa.

#24
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018

View Postaddelin, on 29 aprilie 2018 - 18:13, said:

Nodul e in poza 2.

Exact, câte unu la patru stâlpi. La intrare pe strădută este cutia de joncțiune și line extenderul la intersecția străzii (de acolo am eu cablu 30 m). Rețeta asta o au la fiecare străduță.

View PostMembruAnonim, on 29 aprilie 2018 - 18:14, said:

Corect, in ultima poza e un line extender. Inca acum asa se fac retelele lor noi, cele vechi nu sunt asa.

Cumva am avut dreptate. În rețelele vechi au probleme. În astea noi altfel stau lucrurile.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Wow,  asa dese, unul la 4 stalpi, sau s-a nimerit la tine sa fi undeva in centru de unde pleaca reteaua in stea?
Deobicei din ce am mai vazut e cam unul pe o strada intreaga (50-100case), sau prin satele mai lung care sunt de-a lungul unui drum national maxim 2-3.

Ai idee cati abonati sunt in zona?

#26
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Nu pot să îți spun exact. Pe strada mea suntem 8. Nu sunt în centru și localitatea Moldovița nu este înghesuită.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intr-un oras cu peste 10.000 locuitori, adica al meu, sunt vreo 4-5 noduri pt toti clientii. E fain asa, nu? Pe nodul unde eram eu au tinut peste 400 clienti pe unul singur, aproape 500 de clienti chiar. :)

Si nici in Timisoara (ca exemplu) nu am vazut noduri optice asa dese.

#28
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Pe strada asta sunt 31 case în total.
500 clienți pe un nod este calamitate, dezastru e puțin spus.

Rețeaua este făcută în octombrie 2016. Nu știu de ce au folosit atâtea borcane... Dar dacă nu mă credeți când vin acasă am să vă fac o filmare. Pe străduța asta trece toată linia pe munte către Marginea - Vicovu de Sus.

Edited by NeaMarcel, 29 April 2018 - 19:18.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai sa vezi ce fain e cand se incarca peste 90% din capacitatea lui si cand deja sunt satui si cei din CC si iti spun asta. :) Sau cand apare zgomot pe linie si multe alte probleme. Am avut probleme foarte dese si foarte nasoale, tot mai nasoale, mai bine zis, spre finalul contractului meu.

Da, imi aduc aminte si acuma cand un consultant mi-a zis ca nodul optic de unde am avut eu conexiunea este incarcat la peste 90%. :lol:

Hai sa-ti arat cum arata o retea upc conform intinsa metodelor pt coax:
Attached File  5457.jpg   157.74K   72 downloads

#30
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Situații și situații. Acolo arată a nepăsare. Nu puteau să mai investească 3 lei?

Edited by NeaMarcel, 29 April 2018 - 19:21.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un cablu de ala e gros cat un deget. :)

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inseamna ca cel putin unde e retea noua au schimbat un pic arhitectura si au adus fibra mai aproape de client.

Cativa zeci de clienti pe un nod e lux :).

#33
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am atat fibra cat si coaxial, nu spun ca internetul pe fibra nu este bun. Este foarte bun, latente mici, stabilitate. Dar un utilizator obisnuit care foloseste internetul pt facebook, navigare pe net si alea mai mult pe wifi...sigur nu va simti diferenta intre fibra si coaxial. Eu am optat pt fibra deoarece am upload mare, urc multe fisiere in cloud, lucrez pe fisiere in cloud(aici nu am nevoie de viteza), plus ca urc multe poze si nu am timp sa astept dupa upload de 25Mbps. Nu ca nu face fata, face doar ca dureaza mai mult. Daca UPC ar avea un upload de 100Mbps sigur multa lume ar fi multumit. Am net de 500/25Mbps la UPC si 1000/500Mbps la RDS. Ambele merg conform contract.
Pe parte de TV....analogic chiar nu ma intereseaza, pe un singur TV mai merge analogic(este un CRT in bucatarie). In rest in casa doar digital, iar acolo nu am vazut sa fie diferenta intre fibra si coaxial. Tocmai UPC este renumit pt bitrate ridicat cu care retransmite emisia digitala...adica ala cu coaxialul mult hulit. Aia care au doar fibra....de ce nu retransmit la bitrate ridicat? Ca doar fibra este.....fibra, si este loc garla....
Deci eu zic sa terminam cu acest versus...ca nu-i vad sensul.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaMarcel, on 29 aprilie 2018 - 19:19, said:

Situații şi situații. Acolo arată a nepăsare. Nu puteau să mai investească 3 lei?
Pai asa se intinde o retea de coaxial, conform metodologiei. :)

Si asa arata nodul optic:
Attached File  assff.jpg   48.47K   55 downloads

#35
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018

View PostMembruAnonim, on 29 aprilie 2018 - 19:23, said:


Pai asa se intinde o retea de coaxial, conform metodologiei. :)

Atunci sigur numai alea vechi mai sunt așa. Am mai văzut și în alte localități rețelele lor și nicăieri nu am văzut ce mi-ai dat tu în poză. Nici măcar rețeaua veche din localitățile din jurul Humorului.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Evident ca fan wars dinastea exista in toate domeniile (benzina vs diesel, iphone vs android, etc...), insa atata timp cat merge ok de ce ti-ai bate capul ca e "dinaia" si nu e "din cealaltă"?!

Ce imi place la UPC si la T este ca ai nevoie de un singur echipament la intrea in casa cu care ai atat 4porturi ethernet, wifi AC si rf.

View Postferibalint, on 29 aprilie 2018 - 19:22, said:

Eu am atat fibra cat si coaxial, nu spun ca internetul pe fibra nu este bun. Este foarte bun, latente mici, stabilitate. Dar un utilizator obisnuit care foloseste internetul pt facebook, navigare pe net si alea mai mult pe wifi...sigur nu va simti diferenta intre fibra si coaxial. Eu am optat pt fibra deoarece am upload mare, urc multe fisiere in cloud, lucrez pe fisiere in cloud(aici nu am nevoie de viteza), plus ca urc multe poze si nu am timp sa astept dupa upload de 25Mbps. Nu ca nu face fata, face doar ca dureaza mai mult. Daca UPC ar avea un upload de 100Mbps sigur multa lume ar fi multumit. Am net de 500/25Mbps la UPC si 1000/500Mbps la RDS. Ambele merg conform contract.
Pe parte de TV....analogic chiar nu ma intereseaza, pe un singur TV mai merge analogic(este un CRT in bucatarie). In rest in casa doar digital, iar acolo nu am vazut sa fie diferenta intre fibra si coaxial. Tocmai UPC este renumit pt bitrate ridicat cu care retransmite emisia digitala...adica ala cu coaxialul mult hulit. Aia care au doar fibra....de ce nu retransmit la bitrate ridicat? Ca doar fibra este.....fibra, si este loc garla....
Deci eu zic sa terminam cu acest versus...ca nu-i vad sensul.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate