Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Plata online cheltuieli de judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Sal'tare

Trebuie sa platesc niste cheltuieli de judecata. Mi-a venit de la Parchet o adresa pin care bla bla trebuie sa platiti in contul asta de la Tezoreria sector 5 atatia bani. Ok, intru pe raiffesein online unde-mi cere ce se vede in imagine
Attached File  Plata Trezorerie.jpg   357.63K   132 downloads

M-am prins cum e cu codul de identitate beneficiar dupa ce am sapat prin site-urile ANAF dar sa dea dracu daca am priceput ce e cu Numar de evidenta al platii compus din 23 de cifre. Iti spune ca ti se genereaza de pe site-ul ANAF formularul de asistenta dar nu am gasit nimci care intr-adevar sa ma ajute

daca aveti ceva info v-as fi recunoscator

Multumesc

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pune mouse pe semnul intrebarii din dreapta.
Nu cred ca 23 de caractere ramase inseamna ca trebuie obligatoriu sa scrii 23 de caractere.
Sau vezi aici: https://static.anaf....d_iban_v16.html

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu, campul ‘Numar de evidenta a platii’ nu este obligatoriu pentru orice plata ci doar pentru anumite tipuri de obligatii. In cazul tau, si din ce este pe site-ul ANAF la formularul de generare a lui, nu cred ca trebuie completat.

Mai vezi daca pe instiintarea pe care ai primit-o e trecut vreunul, daca era nevoie de acest numar atunci ar fi trebuit sa fie trecut acolo. Altfel, intreaba acolo de unde ai primit instiintarea (LE: sau la Trezoreria respectiva).

Edited by sags, 27 April 2018 - 15:57.


#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Dacă nu completez câmpul ala nu pot trece la pasul următor. Pe hârtia de la parchet nu am indicat decât contul de la Trezoreria sector 5
Dă-mi și mie unde ai găsit ceva informații pe site-ul ANAF ca poate îmi pica fisa

Edited by Kokoshmare, 27 April 2018 - 16:21.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai ai link mai sus, nu e bun ?!
Si la semnul intrebari ce-ti apare ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 April 2018 - 16:25.


#6
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
23 de caractere este numarul maxim de caractere care se poate introduce in spatiul respectiv.
linkul pus de trollerul_de_serviciu genereaza in cod de 23 de cifre

Edited by bobocul, 27 April 2018 - 16:47.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Pai linku’ dat de colegul @trollerul_de_serviciu mai sus. Ce ai tu NU e:
  • obligatie fiscala suplimentara stabilita in urma unui control (= cand controlu’ a constatat ca declaratiile tale fiscale nu sunt corecte si ai omis ceva deci i platit impozit/taxe/etc mai putin decat trebuie)
  • amenda
  • obligatii accesorii (= majorari/ penalitati de intarziere/ similare)
  • timbru de mediu pentru autovehicule
  • transa platita cf decizie de amanare la plata
(Mai tarziu pot sa ma uit si la ce zice BCR despre acel camp, dar de obligatoriu sunt 101% sigur ca NU e obligatoriu.)

Edited by sags, 27 April 2018 - 16:47.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
La BCR zice asa:

Quote

Cod ANAF

Conform OMFP nr. 1485/12 noiembrie 2012 - privind modificarea si completarea instructiunilor de completare a numarului de evidenta a platii, aprobate prin OMFP nr. 1870/2004, in cazul obligatiilor fiscale suplimentare si a amenzilor de orice fel, se reintroduce obligativitatea introducerii acestui cod in ordinele de plata transmise pe orice canal.

Codul ANAF (numarul de evidenta a platii) poate fi obtinut de contribuabil in urmatoarele moduri:
  • prin accesarea programului de asistenta pentru formarea numarului de evidenta a platii, disponibil pe site-ul ANAF;
  • prin inscrierea numarului de evidenta a platii mentionat in decizia de impunere privind obligatiile fiscale suplimentare stabilite de inspectia fiscala;
  • prin solicitarea numarului de evidenta a platii la organul fiscal competent.
Mai jos sunt categoriile obligatiilor bugetare pentru care identificarea la nivelul ANAF se face in baza codului ANAF (numarul de evidenta a platii):
  • Obligatiile fiscale stabilite suplimentar prin decizie de impunere de catre organele de inspectie fiscala;
  • Amenzi de orice fel stabilite potrivit legii;
  • Timbrul de mediu pentru autovehicule;
  • Obligatiile fiscale cuprinse intr-o decizie de amanare la plata a obligatiilor fiscale, emise in temeiul prevederilor art. V din OUG 50/2013. (nota mea: aceasta fraza nu era cu biluta ci separat de enumerarea precedenta, dar cred ca e o greseala de redactare a paginii web respective)
Prin urmare cred ca in cazul tau acel cod ramane necompletat.

Iar la BCR acela nu e camp obligatoriu. Nu mi se pare ca e corect daca la Raiffeisen nu te lasa sa continui fara el. Intreaba-i de ce (poate o fi totusi un motiv?) si ce e de facut.

LE: Si inca ceva important, ca abia acum am observat in poza. Beneficiarul NU este Trezoreria, aceea este banca beneficiarului. La beneficiar precizezi cine trebuie sa primeasca banii cf hartiei pe care ai primit-o.

Edited by sags, 27 April 2018 - 18:19.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Initiator, dar de ce nu suni la relatii cu clientii la raiffeisen, sa ceri informatii ?
https://www.raiffeis...re-noi/contact/

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ia pune 23 de zero si da-i in ma-sa.
Sau intereseaza-te direct al sursa, la ANAF, ca cica nu e obligatoriu rahatul ala de numar.

Edited by trollerul_de_serviciu, 28 April 2018 - 11:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate