Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Vata de 10 cm versus polistiren eps 80-100 de 15cm

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016

View PostBaxon, on 27 aprilie 2018 - 15:52, said:


E bine 15 cm de polistiren la ziduri insa nu ai pomenit nimic de tavan/pod / mansarda , acolo stratul trebuie sa fie minim dublu fata de ziduri ca altfel e degeaba Posted Image

Pe tavane la interior am extrudat de 5cm. M-am gândit sa mai pun in pod 20 cm eps sau vata din aia la rola(tot 20). Ar trebui sa iau în considerare 30cm? Nu e prea mult totuși?

#74
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Niciodata nu e mult , crede-ma ! Eu am la mansarda 40 cm vata bazaltica si parca as mai pune ca loc este .

#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Problema la polistirenul pus pe mamaligi (ca si la vata) este aerul care se plimba pe acolo si caldura pierduta prin convectie.

Edited by arg, 28 April 2018 - 16:18.


#76
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostBaxon, on 27 aprilie 2018 - 15:52, said:

E bine 15 cm de polistiren la ziduri insa nu ai pomenit nimic de tavan/pod / mansarda , acolo stratul trebuie sa fie minim dublu fata de ziduri ca altfel e degeaba Posted Image
As putea spune ca e corect cata vreme vorbim de grosimi "rezonabile"in optica romanului de pe la noi. Pe masura ce avansam spre 40-50 cm sau mai mult, grosimile izolatiei la tavan si la pereti devin apropiate pana la egalitate.
Rentabilitatea polistirenului ca izolatie in cazuri normale este undeva la 25cm (pe pereti); peste aceasta grosime amortizarea este de prea lunga durata; e adevarat ca cine vrea (de exemplu eu) isi face si casa pasiva chiar daca aici apar alte considerente, in afara de amortizarea baneasca.

#77
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvasiutziugmail, on 27 aprilie 2018 - 18:59, said:

Pe tavane la interior am extrudat de 5cm. M-am gândit sa mai pun in pod 20 cm eps sau vata din aia la rola(tot 20). Ar trebui sa iau în considerare 30cm? Nu e prea mult totuși?

Nu e mult. Ti-ai scade considerabil cheltuielile iarna
Nu te-ai apropia prea mult de casa pasiva (mai sunt multe lucruri de luat in considerare ca sa ajungi acolo....)
Daca ai sa zicem o casa cu o suprafata de pod de 180mp, in zona de campie, disipatia termica prin pod se ridica la

Q[kWh] = Putere[W] * timp[h]
Putere = lambdapolistiren_sau_vata [W/m2K] * Suprafata [m2] * difTemp [oC] / grosime [metri]

deci
in momentul de fata pierzi prin pod
P = 0.03 W/mK * 180 mp * 25 grd / 0.05 m = 2160 Wati
Q = 2160 Wati * 3 luni iarna + 1/2 * 2160 Wati * 3 luni toamna si primavara = 7000 kWh (gaze, lemne, etc)

iar in viitor vei pierde aproximativ (calculul se face diferit pt ca avem doua zone cu coeficienti diferiti de transmitanta termica)

Rezistenta_termica [m2K/W] = grosime_material [metri] / lambda_material [W/mK]

Rth extrudat [m2K/W]= grosime / lambda = 0.05m / 0.03 W/mK = 1.66 m2K/W
Rth vata [m2K/W]= grosime / lambda = 0.3m / 0.044 W/mK = 6,81m2K/W
Se insumeaza Rth si ne da 1.66 m2K/W + 6,81m2K/W = 8,485m2K/W

Noua pierdere la dT = 25 grd va fi de
P = 180m2 * 25 grd / 8,485 m2K/W = 530W
Q = 530 Wati * 3 luni iarna + 1/2 * 530 Wati * 3 luni toamna si primavara = 1717 kWh (gaze, lemne, etc)

O economie considerabila.

Edited by addysoftware, 28 April 2018 - 17:10.


#78
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007

View Postvasiutziugmail, on 27 aprilie 2018 - 18:59, said:

Pe tavane la interior am extrudat de 5cm. M-am gândit sa mai pun in pod 20 cm eps sau vata din aia la rola(tot 20). Ar trebui sa iau în considerare 30cm? Nu e prea mult totuși?

Normativul privind calculul coeficientilor globali de izolare termica la cladirile de locuit, indicativ C 107/1 ne zice ca valoarea rezistentei termice minime la "Plansee peste ultimul nivel" trebuie sa fie de MINIMUM de 5 mpK/W. Adica valoarea minima o scoti cu 25 cm vata.

Te intrebi daca 30 cm ai tai e prea mult? Depinde pe cine intrebi. Dorel o sa-ti zica ca nu merita, iar cel care intelege fenomenul si stie sa iti calculeze iti zice ca esti la limita de jos. Acum tragi tu concluziile si faci cum te taie prin izmene :)

Edited by laffin, 29 April 2018 - 06:46.


#79
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
ON
Acum să stăm și să judecăm și altfel - normativele se schimbă și, în general, devin mai aspre cu fiecare nouă versiune. Dacă nu ești obligat cumva să respecți un anume normativ (nu toate se aplică oricărei clădiri) atunci te poți folosi de calcule să apreciezi ce e convenabil pentru tine. În cazul concret dacă te hotărăști să faci cum te taie capul poți măcar afla cît te-ar costa să izolezi pentru o anume economie de energie și să decizi dacă merită sau nu.
OFF
Am rugat un inginer de structuri să facă calculele conform normativului valabil în '77 respectiv '86 pentru o clădire de dinainte de 1900. A ieșit că nu respectă nimic din prevederi deci ar fi trebuit să cadă la cutremurele de atunci. Casa e și acum în picioare, nu are nici măcar fisuri.

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Are microfisuri pe care nu le vezi, dar sunt acolo.

#81
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Well... normativele spun că trebuia să cadă. De mult. Deci undeva ceva nu se pupă - mai sînt niște factori neluați în calcul.

#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Normativele actuale spun cum ar trebui sa fie proiecta si construita ca sa nu se degradeze si sa sa ajunga in stare de neutilizare in cazul unui sesism maxim ce poate aparea in cei 50ani (sau 100 sau 500ani) cat este perioada de viata proiectata a constructiei.

Asta cu trebuia sa cada pana acum la cutremur, e ca si castigatul la loto.

Edited by arg, 29 April 2018 - 13:34.


#83
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Așa e. Ideea era - și doar asta mai zic că sîntem în OFF cam mult - că prescripțiile din normative nu sînt în mod necesar adevărul absolut. Există și excepții de la reguli și asta nu înseamnă automat că e rău. Nu de alta dar sînt destule case ridicate înainte să existe măcar ideea de normativ și care funcționează bine mersi după două cutremure majore și două medii, deși, teoretic, n-ar trebui să o facă.

#84
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postaddysoftware, on 27 aprilie 2018 - 15:39, said:

Si de pret (e de aproape 3 ori mai scump pe mc), dar e si motivul faptului ca este lucios, nu adera adezivii normali.
de ce ai avea nevoie de adeziv cand il prinzi in dibluri oricum?

View Postcriistinik, on 27 aprilie 2018 - 15:15, said:

nu poti lipi polistirenul perfect intre placi, tot mai apar goluri mici, povestea cu spuma de dat intre placi acolo unde e cazul nu mi se pare grozava,  mi-ar fi placut sa existe placi de polistiren de 10 cm grosime  cu falt de cel putin 5 cm, sa se poata imbina bine.
poti sa iti decupezi ce falt vrei si de cat vrei, insa nu ajuta la nimic, nu prea exista gauri de fapt

#85
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postvasiutziugmail, on 27 aprilie 2018 - 08:57, said:

Bună! Trebuie sa ma hotărăsc cât de repede cu ce voi placa fațada. Am citit multe jurnale dar tot nu am reușit sa îmi fac o opinie clară.
Am buget pentru vata de 10cm (abia, abia și atat). As putea, alternativ, sa pun polistiren de 15cm.
Din ce îmi dau seama, polistirenul de 15 va izola mai bine decât vata de 10, plus ca e puțin mai ieftin (inclusiv la accesorii și montaj). Vata ar avea ca avantaje durata mai lunga de păstrare a proprietarilor si ignifugarea mai buna.
Ce ati alege dintre aceste variante?

polistirenul de 15cm. Mai ieftin si izoleaza mai bine. Simplu si la obiect.

eu asa imi pun. si sunt tot din Alba :)

Edited by mmmgigi, 30 April 2018 - 07:32.


#86
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
De vazut topicul de aici

Despre fonoizolare, de citit aici

#87
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016

View Postmmmgigi, on 30 aprilie 2018 - 07:31, said:



polistirenul de 15cm. Mai ieftin si izoleaza mai bine. Simplu si la obiect.

eu asa imi pun. si sunt tot din Alba :)
Salut! Mersi de sfat. Cred ca spre polistiren ma orientez pana la urma. Eventual lipit cu spuma aceea dedicata, pentru un plus de izolare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate