Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Vata de 10 cm versus polistiren eps 80-100 de 15cm

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbobitzaaa, on 27 aprilie 2018 - 09:07, said:

daca EPS este inchis isi pastreaza toate proprietatile minim 100 de ani. Eu voi pune EPS de 15.
si daca nu e pus pe mamaligi. adica asa cum se pune pe la noi :)

#38
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postunbrutus, on 27 aprilie 2018 - 10:08, said:

la o camera bine izolata trebuie oricum sa te gandesti la un aport de aer proaspat si control al umiditatii.
Nu exista "respiratul prin pereti" la case izolate, e o contradictie in termeni
f bine spus ! ...ambiguu, dar bine spus !
nu inteleg ce vrei sa spui, dar este f bine spus ! ...Posted Image
exista "oameni culti" care locuiesc in case ermetice, de polistiren ! ...
desi in ultimii 10.000 de ani ne-am construit case din materiale permeabile ! ...
permeabilitatea , insemna ptr fiecare dintre noi altceva ! ... ptr unii o "pasarica" umeda ! .. Posted Image

Edited by realduc, 27 April 2018 - 10:37.


#39
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View PostBaxon, on 27 aprilie 2018 - 10:25, said:

@ supermax
Interpretezi gresit cum iti convine tie . De unde a aparut apa daca dupa  aplicarea termosistemului se inchide cu plasa si tencuiala + lavabila de exterior deci impermeabila ?
Habar nu ai cum se realizeaza un termosistem si degeaba iti explic ...
Ce a vrut sa spuna rosix cu vata minerala , se referea la cea minerala bazaltica de fatada ca doar discutia  pe aia o aminteste , placare fatada ; daca nu esti capabil sa intelegi mesajul , lasa-ne !
Se pare ca singura ta grija e doar sa-ti dai ifose pe aici , in rest se pare ca habar nu ai de constructii . Ti-am explicat deja dar nici nu citesti si nici nu iti recunosti erorile la care ai adoptat si pozitii de aroganta ! Repet :
- am citat postarea lui @rosix care recomanda VATA MINERALA....NU BAZALTICA
- apa sau vaporii de apa exista peste tot in atmosfera...chiar si in casa , oamenii o numesc umiditate , condens sau mai rau infiltratii
- sa luam un perete care sa spunem e un paralelipiped care are 6 fete , tu izolezi ....si aia imperfect doar una , restul NU
Mai multe explicatii ....Dumnezeu cu mila !

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpacopaco1967, on 27 aprilie 2018 - 10:27, said:

Am spus clar, ca pierderile sunt la aerisire.
si eu am spus clar ca aportul de aer proaspat e obligatoriu la o casa izolata.
Asa cum ai legi diferite in privinta senzorului de gaze in functie de tipul de geam pe care il ai (normal versus termopan)
Aerisirea se face prin metode inteligente care reduc pierderile si cresc confortul (schimbatoare de caldura)

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSupermax, on 27 aprilie 2018 - 10:27, said:

Chestiunea e ca proiectantii si inginerii recomanda un minim de calitate/izolatie conform normelor in constructii , dar niciodata nu te vor opri sa bagi la casa rezistenta , materiale mai calitative si izolatie peste cerinte !
O dai acuma cu proiectantii si inginerii . Inginerii ce treaba au cu supradimensionarea rezistentei ???? De ce ar face asta ??? Sa-ti mareasca costurile inutil ?? Pe bune numa prostii spui !
P.S. Se recomanda un minim de termoizolatie insa asta nu te opreste pe tine ca beneficiar sa suplimentezi grosimea termoizolatiei . Se stie ca o termoizolatie buna aduce aport la confort si bani mai putini la facturi .

#42
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,498
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSupermax, on 27 aprilie 2018 - 10:06, said:

Colegu' vad ca esti tentat la arogante , nu stiu care e mai Dorel dintre noi doi ! De unde stii tu cate case am facut eu ? Daca citesti mai bine ...e vorba de vata MINERALA in postare si nu bazaltica .
Si da orice vata bazaltica sau minerala va capta umezeala ca nu poti face constructii inchise ermetic ! Umezeala vine din peretii interiori , de prin pod , de la fundatie , indiferent cat de siliconica e vopseaua folosita . Sa auzim de bine .

Vezi ca initiator vorbeste de vata bazaltica. Ia citeste primul post. Zice ca 10 cm vata il costa cat 15 cm eps? Ia pune-ti rotitele putin la contributie..

De unde dracu au aparut atatia dorei pe topicul asta, bai fratica? A trecut iarna, nu va mai ia nimeni la lucrari? :lol: Ba ala cu xps-ul pe fatada, ba ala ca norma e 5 cm =))

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSupermax, on 27 aprilie 2018 - 10:36, said:

- apa sau vaporii de apa exista peste tot in atmosfera...chiar si in casa , oamenii o numesc umiditate , condens sau mai rau infiltratii
- sa luam un perete care sa spunem e un paralelipiped care are 6 fete , tu izolezi ....si aia imperfect doar una , restul NU
Mai multe explicatii ....Dumnezeu cu mila !
Apa , vaporii din atmosfera nu intra in termoizolatie dupa ce aceasta a fost inchisa ( cum ti-am explicat mai devreme - din pacate nu ai si inteles ) .
De ce sa izolezi imperfect ??? Asta ca sa ai si tu o portita sa scrii prostii ?
Ce tot o rasucesti aiurea nene ? Unde naiba ai vazut tu sa scriu ca o parte nu e bine facut termosistemul ??
Lasa-ne cu daca si parca ca nu despre asta vorbim aici ! Probabil la ce ai construit tu ai facut treaba de mantuiala si de aia vorbesti de imperfectiuni Posted Image

Edited by Baxon, 27 April 2018 - 10:44.


#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 27 aprilie 2018 - 10:27, said:

Unii nu reusesc sa faca deosebire intre rezistenta si conductivitate termica.
Unii nu cunosc notiuni elementare de fizica (un exemplu mai jos), dar au locuit intr-un container si considera ca asta-i califica sa dea sfaturi despre izolarea termica.

View Postpacopaco1967, on 27 aprilie 2018 - 10:27, said:

O bariera termica chiar si de un inchi e suficient sa opreasca pierderile.
E suficienta doar pentru cei care nu inteleg fenomenul fizic al pierderilor de caldura, dar care arunca un talmes-balmes de termeni tehnici ca sa para destepti.

Ce-i aia capacitate de izolare? Ce unitate de masura are?

#45
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
E= C(TE-TI) / F x 1000
unde:
E= grosimea izolatiei, F= fluxul de caldura Kc/h m2, C= coeficientul conductivitatii termice Kc/h m ºC,
TE=temperatura exterioara ºC, TI= temperatura interioara
intrebati un inginer constructor si va va spune ca aceasta formula se aplica la camerele frigorifice ! ...Posted Image
de ce nu se aplica si ptr locuinte ? ...
simplu: o casa nu este o camera frigorifica ! ...
oarecum on topic: polistirenul se foloseste DOAR ptr asa ceva ! ... (indiferent de spagile date politicienilor
romani sa "implementeze cancerul" la casele romanilor !... da! exista studii care confirma relatia
polistiren-cancer ! )

Attached Files


Edited by realduc, 27 April 2018 - 11:04.


#46
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,142
  • Înscris: 15.05.2008
cum vi se pare 35-37 eur m la gata cu bazaltica de 10 de la sto?

#47
florinbadea

florinbadea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.04.2018
Alege polistirenul!

#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBaxon, on 27 aprilie 2018 - 10:37, said:

O dai acuma cu proiectantii si inginerii . Inginerii ce treaba au cu supradimensionarea rezistentei ???? De ce ar face asta ??? Sa-ti mareasca costurile inutil ?? Pe bune numa prostii spui !
P.S. Se recomanda un minim de termoizolatie insa asta nu te opreste pe tine ca beneficiar sa suplimentezi grosimea termoizolatiei . Se stie ca o termoizolatie buna aduce aport la confort si bani mai putini la facturi .
Pai asta spun si eu mereu, ca apar mereu niste savanti care recomanda supradimensionare inutila. Dar daca fraierul  are bani cu carul pune botul rapid.

View Postkolfleading, on 27 aprilie 2018 - 10:43, said:

Unii nu cunosc notiuni elementare de fizica (un exemplu mai jos), dar au locuit intr-un container si considera ca asta-i califica sa dea sfaturi despre izolarea termica.


E suficienta doar pentru cei care nu inteleg fenomenul fizic al pierderilor de caldura, dar care arunca un talmes-balmes de termeni tehnici ca sa para destepti.

Ce-i aia capacitate de izolare? Ce unitate de masura are?
Mai tu vrei sa obtii izolare absoluta ? Lasa naibi caluculelelele (sic) , praftica va omoara .

#49
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,498
  • Înscris: 16.03.2007

View Postrealduc, on 27 aprilie 2018 - 10:52, said:

da! exista studii care confirma relatia polistiren-cancer ! )

Am auzit si eu de la vecinu, care are un var, care are un coleg de munca, care avea un amic, care soacra-sa a facut cancer ca a mancat prea mult polistiren.

#50
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca s-a dezbatut subiectul asta de atatea ori si mereu aceleasi discutii.
1.nimeni nu face cancer de la polistiren, doar nu tragi polistiren pe nas.
2.poti sa ai umiditate ok si cu polistiren
3.vata bazaltica este mai scumpa
4.vata bazaltica nu ia foc si cica ai avea si izolatie mai buna fonic.desi nu mi-as da viata pentru afirmatia asta.
5.nu stie deocamdata nimeni daca polistirenul ramane la fel dupa 30 de ani, ai mei au polistiren de 10-12 ani si arata ca in prima zi, nu stiu daca si-a mai pierdut din proprietati, dar parca dau la fel la gaze.
6.nimeni nu stie cum se comporta vata in timp.
7.izoleaza cam la fel
8.vata ar fi eco friendly, dar nu stiu pe cine intereseaza
9. avand in vedere ca tu ai lavabila,2 maini de glet+glet de finisare,tinci,tencuiala,caramida...nu stiu cat de multi vapori ajung efectiv in vata sau polistiren ca sa conteze.iar pe exterior mai ai si alte straturi.
10.nu se face igrasie de la polistiren, poate daca e pus pe interior si nu se aeriseste.

in zilele de azi eu as pune izolatie cat mai multa.mai ales ca romanii fac case de la 140 de mp in sus.

Edited by bobitad, 27 April 2018 - 11:41.


#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBaxon, on 27 aprilie 2018 - 09:54, said:

Pai daca e inchisa ermetic , la fel ca polistirenul de unde absoarbe apa ?!
Peretele respira...vata se imbiba.
Parerea mea e ca polistirenul e sfant.

Eu la casa am pus polistiren de 10cm direct pe vopseaua exterioara. Polistirenul l-am lipit cu spuma expandata si batut in nituri de plastic. Peste polistiren am asezat carton bitumat la fel lipit cu spuma expandata, apoi vopsit. Nu am tencuit nimic.
Stiu, o sa spuneti ca nu e bine ce am facut asa cum multi norvegieni au zis ca sunt tampit cand au vazut ce vreau sa fac si ca nu o sa reziste. Dupa 4 ani de zile cu intemperii si ploi la greu, peretele e tot acolo, polistirenul e tot acolo si pentru ca nu am tenciuit nimic, nu are ce sa imi crape sau sa pice. Dupa 4 ani tot norvegienii aia care ma credeau tampit se uita uimiti ca ei asa ceva nu au vazut si nu credeau ca va fi bine. Urmeaza acum sa schimb cartonul bitumat pentru ca estetic nu este chiar ok si sa montez placi ornamentale din fibra de sticla.
Vata aia eu o recomand doar la izolate cand ai casa din lemn pentru ca izoleaza bine si lasa lemnul sa respire bine. Casa mea are parterul din beton si etajul 1,2 si podul din lemn. Acolo intr-adevar am vata minerala sub placile de lemn.

Edited by tehnics, 27 April 2018 - 11:34.


#52
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postlaffin, on 27 aprilie 2018 - 11:26, said:

Am auzit si eu de la vecinu, care are un var, care are un coleg de munca, care avea un amic, care soacra-sa a facut cancer ca a mancat prea mult polistiren.
esti sociabil ! ... pacat de tine !
dar, adu-ti aminte ca polistirenul nu-l face vreo planta ! ...
fabricantul si inventatorul polistirenului se numeste "compania" Monsanto ! ...
care mai nou (in urma unei tranzactii de 350 de miliarde EUR)  se numeste "compania" Bayer
(stii tu, aia de "fac" aspirina)! ... Posted Image
dar de ce m-ai crede tu pe mine, un biet nebun, cand autoritatile statului, iti dau subventii
ca sa ti-l pui pe casa ! ... apropos, compania Bayer cheltuie miliarde de EUR, ca sa curete
netu' ...  Posted Image

Edited by realduc, 27 April 2018 - 11:51.


#53
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postceanu1980, on 27 aprilie 2018 - 11:00, said:

cum vi se pare 35-37 eur m la gata cu bazaltica de 10 de la sto?
Eu am pus in toamna EPS 80 grosime de 15 cm + tencuiala decorativa siliconico-silicatica si m-a costat ~27 €/m².
Mare atentie la pigmenti. Unul din cei mai scumpi pigmenti este cel de rosu. Am avut 8 galeti de culoare caramizie si pigmentul a fost undeva pe la 600 lei => 75lei/galeata de 25kg

#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttehnics, on 27 aprilie 2018 - 11:33, said:

Peretele respira...vata se imbiba.


Pretele nu respira ! Daca la interior ai o tencuiala sanatoasa acoperita de o lavabila de calitate ( cu teflon ) peretele nu absoarbe umiditate deci nu ajunge umiditatea prin pereti in termoizolatia exterioara .
Vata  de fatada  nu se imbiba cu apa daca este protejata cu o inchidere facuta ca la carte .
Ce ai facut tu e treaba ta , mai ales ca zici ca arata ca porcul si trebuie sa modifici dupa doar 4 ani ( o rromeala ) . Daca faci ceva , faci cum trebuie de la bun inceput fara sa fii nevoit ca dupa nici 4 ani sa intervii ca arata naspa .
Polistiren sau vata nu conteaza atat de mult cat sistemul sa fie bine realizat ! Restul sunt povesti .
Categoric ca majoritatea " meseriasilor " romani habar nu au etapele placarii fatadelor cu diferite materiale termoizolante si fac carpeli care ulterior ii fac de kko .

Cum afirma unu pe aici ca umiditatea vine din fundatie , vine doar in cazul in care casa e construita de un carpaci care a " uitat " sa puna un strat de rupere a capilaritatii sub ziduri !

Edited by Baxon, 27 April 2018 - 12:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate