Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Vata de 10 cm versus polistiren eps 80-100 de 15cm

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Bună! Trebuie sa ma hotărăsc cât de repede cu ce voi placa fațada. Am citit multe jurnale dar tot nu am reușit sa îmi fac o opinie clară.
Am buget pentru vata de 10cm (abia, abia și atat). As putea, alternativ, sa pun polistiren de 15cm.
Din ce îmi dau seama, polistirenul de 15 va izola mai bine decât vata de 10, plus ca e puțin mai ieftin (inclusiv la accesorii și montaj). Vata ar avea ca avantaje durata mai lunga de păstrare a proprietarilor si ignifugarea mai buna.
Ce ati alege dintre aceste variante?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe...-bazaltica-xps/
si mai sunt cateva topicuri pe subiectul asta

eu as pune polistiren
si vata sau brauri de tabla local impotriva propagarii focului prin polistiren.

Edited by arg, 27 April 2018 - 09:05.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pune vata ca pe langa proprietatile de termoizolare ai si fonoizolare .

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 Baxon, on 27 aprilie 2018 - 09:05, said:

.....ai si fonoizolare .
?
de unde ai scos-o nene.
ce aport aduce la fonoizolare?

#5
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Aia cu pierderea proprietatilor polistirentului e gresita si bagata si propagata asa intentionat. Nu e asa. E facut un studiu clar la o universitate din SUA. Este pus pe aceasta arie. Concluzie: daca EPS este inchis isi pastreaza toate proprietatile minim 100 de ani. Eu voi pune EPS de 15.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
vata se taseaza in timp pe cand polistirenul nu.

practic pe termen lung (daca e protejat de intemperi, pasari si soareci) polistirenul rezista si-si patreaza propietatiile mai bine.

Edited by arg, 27 April 2018 - 09:09.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Polistiren extrudat de 5cm  e arhisuficient pentru exterior. Nici nu se va simti diferenta intre 5 si 15 la izolare. Poate doar daca ai casa mai sus de cercul polar ori in varf de munte.

Sunt pentru polistiren extrudat. E mai rigid, obtii usurinta in executie si stabilitate fizica.

Vata e buna doar in locurile ne-expuse si mult deformate, gen podurile caselor .

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 pacopaco1967, on 27 aprilie 2018 - 09:25, said:

Polistiren extrudat de 5cm  e arhisuficient pentru exterior. Nici nu se va simti diferenta intre 5 si 15 la izolare.
cred ca gresesti, calculul e una si in practica e alta poveste.
in bucuresti se foloseste minim 10cm

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vasiutziugmail, on 27 aprilie 2018 - 08:57, said:

Ce ati alege dintre aceste variante?

Vata minerala  Are cam aceeasi coeficienti de izolatie si, spre deosebire de polistiren, lasa peretele sa respire, nu apare mucegai intre placa si perete.
Polistirenul e ceva mai ieftin si mai usor de lucrat, de asta il prefera toata lumea.

#10
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
vata bazaltica

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pacopaco1967, on 27 aprilie 2018 - 09:25, said:

Polistiren extrudat de 5cm  e arhisuficient pentru exterior. Nici nu se va simti diferenta intre 5 si 15 la izolare. Poate doar daca ai casa mai sus de cercul polar ori in varf de munte.

Nu prea e asa. Minim 8cm e norma pentru spatii de locuit.. dimensiuni mai mici fiind pentru alte tipuri de constructii.

#12
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Polistiren expandat ignifugat cat mai gros te tine buzunarul . Eu am pus de 10 cu cel mai bun coeficient termic la vremea respectiva , acum as pune minim dublu !

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 arg, on 27 aprilie 2018 - 09:29, said:

cred ca gresesti, calculul e una si in practica e alta poveste.
in bucuresti se foloseste minim 10cm
Multi confunda conductivitatea termica cu capacitatea de izolare . Stiu ce vorbesc findca am facut multe lucrari de izolare. Am construit o cabana pe structura metalica ce are peretii din tabla de 0.5 exterior, 10 cm polistiren extrudat incastrat pe stalpi din lemn, deci tot peretele se compune din tabla, polistiren si OSB de 8 mm, si izolarea termica e extraordinara. Am locuit intr-o iarna intr-un container metalic cu izolatie de 5cm , comfort termic extraordinar, nici nu s-a simtit gerul chiar in lipsa temporara a sursei de caldura .

Edited by pacopaco1967, 27 April 2018 - 09:45.


#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce-i aia capacitate de izolare? Ce unitate de masura are?

#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 rosix, on 27 aprilie 2018 - 09:40, said:


Vata minerala  Are cam aceeasi coeficienti de izolatie si, spre deosebire de polistiren, lasa peretele sa respire, nu apare mucegai intre placa si perete.
Polistirenul e ceva mai ieftin si mai usor de lucrat, de asta il prefera toata lumea.
Depinde de aplicare ! Daca il pui pe mamaligi ramane spatiu intre polistiren si caramida , dar daca il montezi pe un strat de adeziv pe toata suprafata....nu mai face nici mucegai...nici nimic ! Cum montezi lampi , becuri , camere de supraveghere...etc. pe vata si mai ales minerala care se mananca in timp si se subtiaza !

#16
criistinik

criistinik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.01.2008
vata minerala absoarbe si umiditate

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Supermax, on 27 aprilie 2018 - 09:46, said:

Cum montezi lampi , becuri , camere de supraveghere...etc. pe vata si mai ales minerala care se mananca in timp si se subtiaza !
La fel ca si cand ai polistiren cu distantiere si hiroizilatie .
Atatia " experti " care n-au pus in viata lor 1 mp de termoizolatie pe o casa dar isi dau cu parerea .... ( vata bazaltica de exterior care se manaca singura si alte ineptii demne de Dorel , mai rar ) .

 criistinik, on 27 aprilie 2018 - 09:53, said:

vata minerala absoarbe si umiditate
Pai daca e inchisa ermetic , la fel ca polistirenul de unde absoarbe apa ?!

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bobitzaaa, on 27 aprilie 2018 - 09:07, said:

Aia cu pierderea proprietatilor polistirentului e gresita si bagata si propagata asa intentionat. Nu e asa. E facut un studiu clar la o universitate din SUA. Este pus pe aceasta arie. Concluzie: daca EPS este inchis isi pastreaza toate proprietatile minim 100 de ani. Eu voi pune EPS de 15.
asa este, am vazut EPS in studii facute si prin Finlanda care il aseaza sub drumuri (sosele, da) si dupa zeci de ani il scot pt al examina si este perfect.
PRactic neschimbat.
La ei se mai face si cercetare

 arg, on 27 aprilie 2018 - 09:29, said:

cred ca gresesti, calculul e una si in practica e alta poveste.
in bucuresti se foloseste minim 10cm
Nu prea are cum sa fie diferenta intre calcule si practica, pt ca legile fizicii se aplica in practica, si cifrele din calcule au fost verificate empiric de nenumarate ori.

Minim 10 cm la expandat, dar colegul zicea de extrudat. 5cm extrudat nu stiu exact cu cat echivaleaza la expandat dar poate ne spune cineva mai informat

 rosix, on 27 aprilie 2018 - 09:41, said:


Nu prea e asa. Minim 8cm e norma pentru spatii de locuit.. dimensiuni mai mici fiind pentru alte tipuri de constructii.
un link catre normativ ar ajuta multa lume

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate