Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum imi stimulez pofta de mancare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
Nu a pomenit nimeni, dar este probabil ca gătitul să fie problema.
Îmi amintesc mereu de discuția dintre 2 colegi din liceu:
” - Tu, Bogdan, de ce ești așa de gras ?
- Pentru că maică-mea gătește bine și mie îmi place să mănânc !”

M-am dus acasă odată la cel mai slab coleg din clasă,
maică-sa nu era tocmai un geniu în bucătărie.

Înainte să sară cineva: da, este doar o generalizare.
Totuși merită văzut ce se întâmplă dacă schimbi meniul.

#20
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postzzhunt, on 27 aprilie 2018 - 07:52, said:

Îți dau de la mine 10 kile că eu vreau sa slăbesc fix 10kile.

Le ofer gratis.

Vezi sa nu pui grăsime.
Pot sa plusez si eu cu min 10.

#21
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
la 1,9 m initiatorul ar trebui sa aiba minim 80 kg ! ...
eu, spre exemplu, aveam la varsta lui, 1,85 cu 78-80 kg ! ...facand sport de performanta !
(acum, la 60 de ani am 1,83 cu 78 de kg !... mi-am mentinut greutatea toata viata ! ...
suna a lauda, nu ? ... dar tot datorez mamei si sotiei ! ... ele m-au invatat sa ma hranesc ! )

Edited by realduc, 27 April 2018 - 08:25.


#22
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View Postfilipco831, on 27 aprilie 2018 - 07:11, said:

regim serios de ingrasare
Nici nu stiam ca exista asa ceva.

Mergi si fa un set complet de analize. Testosteronu', tiroida, astea nu le afli si nu le rezolvi pe forumuri.

#23
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Uite, eu nu aveam pofta de mancare, si mi-au dat tot felul de tratamente, tot nu ma ingrasam. Eram cu 10 kg mai slab ca unul de varsta mea. Eu tot spuneam ca maica-mea nu gateste bine, si de aia nu mananc, dar maica-mea zicea c-oi fi bolnav.

Am ajuns la banii, mananc ce vreau, si am luat aproape 20 de kg in 3 ani. La mine pofta de mancare vine daca mancarea ma incanta. Daca nu, imi trece imediat, mai ales cand vad borsul mamei.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postfilipco831, on 27 aprilie 2018 - 07:11, said:

Salut! Sunt baiat, am 18 ani, 1.90m si.... 65kg.

Stai in banca ta. Cam pe-acolo eram la 18 ani, doar ceva mai scund.
E ceva normal. Duap ce se va incheia periaoda de crestere o sa incepi sa pui pe tine. fa doar ceva miscare/gimnastica.
La 25 de ani deja ajunsesem  la 95 de kg. De-atunci ma chinui sa ma mentin sub 90..

#25
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Te insori, si cand o sa vii acasa si vezi aceiasi nevasta in pat, sigur o sa cauti prin oale si frigider

#26
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postrealduc, on 27 aprilie 2018 - 08:19, said:

la 1,9 m initiatorul ar trebui sa aiba minim 80 kg ! ...
eu, spre exemplu, aveam la varsta lui, 1,85 cu 78-80 kg ! ...facand sport de performanta !
(acum, la 60 de ani am 1,83 cu 78 de kg !... mi-am mentinut greutatea toata viata ! ...
suna a lauda, nu ? ... dar tot datorez mamei si sotiei ! ... ele m-au invatat sa ma hranesc ! )
Sigur mai ai 1,83? Dupa 40 de ani pierdem cca 1 cm pe deceniu.

#27
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
Lipsa de zinc scade pofta de mancare. Incearca sa-ti cresti aportul de zinc din organism. Cel mai simplu e prin consumarea de samburi de dovleac crud (nesarat, neprajit). Oricum poate nu ar strica niste analize.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postfilipco831, on 27 aprilie 2018 - 07:11, said:

Salut! Sunt baiat, am 18 ani, 1.90m si.... 65kg.
Sunt pregatit sa ma apuc de un regim serios de ingrasare (sper ca in 3 luni sa pot pune 10kg), dar am o mica mare problema... Nu am apetit deloc. Nu pot manca, ma simt obosit, imi vine foarte greu sa ma fortez ca sa mananc in plus...
Cum as putea sa imi stimulez pofta de mancare? Am luat mai demult si vitamine supradyn despre care am auzit ca ajuta la cresterea apetitului, dar nici macar dupa o luna nu am simtit vreun efect..
Ce as putea sa fac? Multumesc anticipat!

copile, mergi la medicul de familie, sa-ti dea trimitere pentru analize, sa vezi daca nu ai carente in organism, sa vezi cum stai cu tiroida, cu hormonii, etc. lipsa fierului, de exemplu, da stari de oboseala.
daca tot ajungi la medic, intreaba si de analize pentru depistarea parazitilor intestinali.
esti mofturos la mancare ? ce iti place sa mananci, in general, ai vreodata pofta de ceva sau mananci cu placere un anumit aliment sau fel de mancare gatita ?

#29
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Alege 2 zile in care nu trebuie sa faci efort,spre exemplu sâmbătă si duminica.
Nu mănânci nimic si bei apă de cate ori simți impulsul de a manca ceva. Ieși la plimbare prin parc in aceste 2 zile.
In seara celei de a doua zi mananca supa de pui.
Continuă sa consumi cat mai multa ciorba in zilele care urmeaza.
La mine a funcționat perfect.


#30
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Wtf?

Daca intreba un gras ce sa faca sa slabeasca, i se recomanda sport.
Intreaba omu' de fata ce sa faca sa se ingrase, i se recomanda tot sport?!?

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postun_dac, on 27 aprilie 2018 - 09:37, said:

Wtf?

Daca intreba un gras ce sa faca sa slabeasca, i se recomanda sport.
Intreaba omu' de fata ce sa faca sa se ingrase, i se recomanda tot sport?!?

Sportul e ca apa sfintita.. se recomanda la orice.

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDaredevil666, on 27 aprilie 2018 - 08:06, said:

Nu a pomenit nimeni, dar este probabil ca gătitul să fie problema.

NU.  In general, oamenii foarte grasi sau foarte slabi au o problema cu gestionarea stresului, a depresiei, nu dorm bine, pe cei foarte slabi nu-i preocupa mancarea, iar pe cei foarte grasi ii preocupa permanent mancarea, de parca ar veni sfarsitul lumii.   Ambele categorii dorm putin si prost.

Foarte multi oameni nu inteleg rolul somnului in slabit si ca o digestie si asimilatie completa presupun neaparat somn (min 8 ore pe noapte) si in masura posibilitatilor 1 ora dupa-amiaza.

La tara oamenii sunt mai sanatosi datorita muncii fizice, a aerului curat si a alimentatiei corespunzatoare dar si a faptului ca dorm minim o ora-doua dupa-amiaza, in intervalul 13-17, cand nu ai ce sa faci afara pe caldura.

Edited by rosix, 27 April 2018 - 09:48.


#33
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Mergi la un nutriţionist !!!

#34
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Mergi in armata.. Ops, am uitat ca nu mai este obligatorie... Dupa cateva zile ai fi avut o pofta de mancare....Posted Image

#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Poate fi vorba si de o problema genetica, si eu cunosc o persoana foarte slaba, care mananca zdravan, insa nu poate acumula nici grasime si nici masa musculara, iar varsta persoanei este cam 35 de ani. Probabil ca tu la 18 ani nu ai aceasta problema, doar ca ai crescut brusc in ultima perioada. Daca vrei sa iei in greutate trebuie sa mananci carbo si grasimi in combinatie, orice iti place. Carne grasa la gratar cu cartofi si paine, evita insa prajelile. Mananca paste, cu branza si ceva salam. Nu neglija nici legumele si fructele. Dulciurile ingrasa, insa evita ciocolatele si napolitanele, bananele si ciocolata neagra sunt la fel de bune. Merele si perele au si ele destul de multe calorii. Fast-food-ul este o alta metoda, pizza ingrasa, se poate manca mai sanatos fara toppinguri, shaorma la fel, cu cat mai putini cartofi prajiti in ea si daca se poate fara toate sosurile ciudate. O bere pe zi iti poate aduce un aport caloric bun, daca te limitezi la una nu este nesanatos si este placuta intr-o zi calduroasa de vara Posted Image . Evita eforturile intense, o activitate fizica moderata este buna si pentru pofta de mancare. Practica ciclism moderat, te tine mult in aer liber si iti da pofta de mancare, fara sa solicite prea mult articulatiile.

Edited by spooky51, 27 April 2018 - 10:39.


#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postun_dac, on 27 aprilie 2018 - 09:37, said:

Wtf?

Daca intreba un gras ce sa faca sa slabeasca, i se recomanda sport.
Intreaba omu' de fata ce sa faca sa se ingrase, i se recomanda tot sport?!?
Da grasu trebuie sa faca sport si sa tina regim nu sa se infrupte ca dihania
Slabu trebuie sa faca sport si sa se infrupte ca dihania..
O mica mare diferenta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate