Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lipseste categoria AM pe permisul B

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
Salutare,

Am luat permisul cat. B in 2009 cand probabil nu exista noua legislatie pentru scutere- tin minte ca pe atunci toata lumea avea scutere si umbla dupa cum o taia capul .

Acum as dori sa achizitionez unul pentru a tranzita mai usor orasul in drum spre munca si nu numai, insa am o dilema.

Eu pe spatele permisului am doar Cat. B, nu apare si AM.  Permisul este model european nu din cele vechi,

Avand in vedere ca mopedele de 50 cc se pot conduce cu B-ul, este in regula si pentru mine, chiar daca nu am AM inscris pe spatele permisului?

Stima .

#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Peste 1 an il schimbi , eventual il dai pierdut si duci adeeverinta de la medic si ti'l face pe 10 ani in noua varianta :)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DAca ai B, te doare la basca atunci cind mergi cu scuterul.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Noua varianta nu este la 5 ani ? :)
L.E. A, nu, la profesionisti.

Edited by crisstonne, 26 April 2018 - 23:26.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
AM-ul s-a dobandit / bagat la toata lumea cu B incepand cu 2013 deci teoretic trebuie sa-l ai si daca nu e inscris fizic pe permis.

View Postcrisstonne, on 26 aprilie 2018 - 23:25, said:

L.E. A, nu, la profesionisti.
Dap, la amatori ramane la 10 ani.

Edited by andreic, 26 April 2018 - 23:45.


#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Categoria am iti este data de lege, nu conteaza ca ai permisul de tip vechi. Oricum poti schimba permisul cand vrei contra cost, probabil trebuie sa-l si declari pierdut .

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
...bad post...

Edited by Hider141, 27 April 2018 - 08:00.


#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostCostyNn96, on 26 aprilie 2018 - 22:20, said:

Peste 1 an il schimbi , eventual il dai pierdut si duci adeeverinta de la medic si ti'l face pe 10 ani in noua varianta Posted Image

DAca il schimba in perioada de valabilitate pe motiv de pierdere nu mai este necesar sa prezinte adeverinta de la medic, poti merge la emitentul actului si sa intrebi, nu de alta dar la noi functionarii statului stau prost cu logica, ei nu invata nimic inafara de a da amenzi, la ei nu exista avertismente, intelegere, ei poc cu bata in cap

#9
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Confirm si eu precum cei de mai sus, mergi fara grija, este specificat in codul rutier.
Art.24.1, litera d), „permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM“
Dar mare grija la capacitatea cilindrica, putere, si mai ales sa nu fie modificat in vreun fel daca il iei SH. Ca intri direct la penal daca esti oprit de Politie + RAR.

Dincolo de asta, daca tu doresti sa-l schimbi, nu e necesar sa-l "dai pierdut", cum zic unii colegi, ci poti solicita preschimbarea datorita modificarii fizionomiei mai devreme de 10 ani. Eu am facut de 2 ori asta cu cartea de identitate si o data cu permisul. In plus, am adaugat pe permis categoria A in urma cu 2 ani, iar la preschimbare...mi l-au lasat si pe cel vechi. Este, desigur, anulat (suportul de plastic), deci nu il voi folosi ca e infractiune, chiar daca toate inscriptiile de pe el sunt conforme cu realitatea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate