Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panasonic Etherea 12000btu

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
am plasat comanda pt panasonic si pana acum nu am nici macar un argument impotriva .... deci in principiu maine platesc cel edoua AC panasonic si cam asta e treaba ... ce ma uimeste ca nici altcineva nu a zis ... ia producatorul x , modelul y ... deci sunt destul de decis si deocamdata nimic impotriva  ... pro panasonic.

#20
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Ai facut bine, pentru ca nimeni nu poate da cu presupusul, sau cu vorbe goale, daca nu are acel produs. Cu toate ca au incercat...!
Sanatate!

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 oSerX, on 27 aprilie 2018 - 00:09, said:

Faptul ca aleg un aer conditionat care sa aiba o combinatie de "liniste", tehnologii de filtrare, imbunatatire a calitatii aerului - ceea ce poate fi o gluma in bucuresti, consum mic, etc, etc ... ma face mai linistit - pt mine, pt familie, pt faptul ca am dat niste bani pe un sistem bun/bunicel de AC.... eu pot compara de ex sistemul de AC de la masina actuala a sotiei care are cam pana intr'o luna cu generatia anterioara ( din 2014 ) pe care de asemenea o avem si va pot spune ca sistemul nou este altfel configurat ... aerul conditionat "sufla" mult mai calm --- parca vine de peste tot, nu simti jetul de aer care iti bate in cap, pietp, picioare etc ... are sistem de ionizare, are sistem cu doua cartuse de arome bla bla ...
asa e, sint diferente mai ales la masini, la rezidential mai putin.
Insa filtrarea aerului poate aduce un plus, mic dar e un plus.
Doar tipul de refrigerant as fi curios cat aduce in plus la pret, acelasi model e pe site-urile din strainatate si cu R401, care e mai ieftin, daca e mai ieftin cu mult poate merita ales ala, R32 e mai bun pt planeta cica dar na...

 oSerX, on 27 aprilie 2018 - 00:09, said:

dar nu pot vb despre aere conditionate rezidentiale pt ca nu am testat n modele si habar n'am la ce sa fiu atent ... pentru acest motiv apelez la voi ... cu siguranta sunt oameni care mi'ar spune ia'ti gree ( la birou am instalta vreo 20 de bucati gree -- pt ce ?? pt ca erau mai ieftine Posted Image )... dar acum vreau acasa pt mine, sotie si viitorul bebelus ...
ai dreptate, insa asta am zis si eu in primul meu post aici, nu prea ai sanse sa gasesti multe persoane care au testat multe aparate... se schimba la 10-15 ani un aer conditionat, plus ca oamenii au tendinta sa isi apere achizitia pe motive subiective
Insa nici cu gree nu ai fi probabil dezamagit. Pe de alta parte, tinand cont ca e o investitie pe termen lung, merita dat un ban in plus

 oSerX, on 27 aprilie 2018 - 00:42, said:

am plasat comanda pt panasonic si pana acum nu am nici macar un argument impotriva .... deci in principiu maine platesc cel edoua AC panasonic si cam asta e treaba ... ce ma uimeste ca nici altcineva nu a zis ... ia producatorul x , modelul y ... deci sunt destul de decis si deocamdata nimic impotriva  ... pro panasonic.
o intrebare: ai luat 2 unitati exterioare? de ce nu un multi-split (2 interioare+1 exterioara) care ar fi mai ieftin?

#22
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Salut! Si eu urmaresc acest ETHEREA Z12SKEM de doua saptamani si nu gasesc review punctual despre el,dar reprezentantul importatorului mi la recomandat calduros spunand ca este superior calitativ-functional fata de Fujitsu! Am gasit o parere din 2016 a unui utilizator din Romania care avea un Econavi acasa si la magazin un Zass si care afirma ca nu este cu nimic superior Zassului! Pe saiturile Australiene si cele Indiene si pe youtube sant multe pareri negative despre aerele Panasonic ( zgomotoase, sceurgeri de condens fiabilitate mica in timp, o scadere de putere dupa 1-2 ani de functionare si mai ales service foarte slab!!! Eu nu am avut curajul sa l comand pana acum, dar este in continuare favoritul meu, si astept cu nerabdare o parere avizata dela un detinator de Etherea! Daca reusesti sa l montezi te rog sa postezi o parere avizata si fundamentata despre acest produs Panasonic putin cunoscut in Romania! Sa le stapanesti sanatos ! Stima!

#23
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
vezi ca nu are wifi inclus
scrie si la topaer pe site la descriere
"internet de control PA-AC-WIFI-1 (optional)"

#24
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
cei la care am facut comanda ... cucu ... nu a raspuns nimeni ... la un moment dat m'a sunat cineva pe la 3 - am sunat inapoi si mi'au zis ca e in legatura cu doua aere Panasonic si ca ... "revine colegul" ... si nu m'a mai sunat nimeni ...

Am sunat la alta firma si incercau sa ma faca sa cumpar alte produse ... ba nu stiu ce marca Vivax, ba mitshubishi ...

am intrebat in stanga - dreapta si nu stiu ce sa zic ... in principiu ramane Panasonic, apoi Daikin apoi LG ArtCool ... nu renunt la idee pana nu gasesc pareri negative ...

am luat in calcul si o unitate exterioara multi-split ... pt spatiu ...

maine plec in concediu si ma intorc duminica viitoare asa ca ... mai am timp ..

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 oSerX, on 27 aprilie 2018 - 20:21, said:

am luat in calcul si o unitate exterioara multi-split ... pt spatiu ...
ce spatiu? in interior ocupa acelasi spatiu iar in exterior nu te intereseaza spatiul

de ce ai renuntat la dublu split?

cu cat era mai iefitna?

thanks

#26
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 oSerX, on 27 aprilie 2018 - 00:42, said:

am plasat comanda pt panasonic si pana acum nu am nici macar un argument impotriva .... deci in principiu maine platesc cel edoua AC panasonic si cam asta e treaba ... ce ma uimeste ca nici altcineva nu a zis ... ia producatorul x , modelul y ... deci sunt destul de decis si deocamdata nimic impotriva  ... pro panasonic.

Panasonic am instalat foarte multe cu multi ani in urma. Nu am montat Etherea.
Stiu insa de la prieteni care au montat ca sunt aparate care merita toti banii platiti atat timp cat vanzatorul nu sare calul.
De mult timp pe aici am spus ca sunt aparate de foarte buna calitate, eu am ramas placut surprins de ele, 0% defecte in cele montate de mine si nu au fost putine!
Este greu sa convingi pe cineva sa cumpere un produs pe care nu-l cunoaste mai ales cand nu este un produs atat de cunoscut pe piata pe care se rostesc mereu 2 alte nume de top si apoi o caruta de calitate inferioara dar unde primeaza pretul.

In opinia mea Panasonic este situat la acelasi nivel cu ME, Daikin, Fujitsu.

 diaconuserban58, on 27 aprilie 2018 - 08:38, said:

Salut! Si eu urmaresc acest ETHEREA Z12SKEM de doua saptamani si nu gasesc review punctual despre el,dar reprezentantul importatorului mi la recomandat calduros spunand ca este superior calitativ-functional fata de Fujitsu! Am gasit o parere din 2016 a unui utilizator din Romania care avea un Econavi acasa si la magazin un Zass si care afirma ca nu este cu nimic superior Zassului! Pe saiturile Australiene si cele Indiene si pe youtube sant multe pareri negative despre aerele Panasonic ( zgomotoase, sceurgeri de condens fiabilitate mica in timp, o scadere de putere dupa 1-2 ani de functionare si mai ales service foarte slab!!! Eu nu am avut curajul sa l comand pana acum, dar este in continuare favoritul meu, si astept cu nerabdare o parere avizata dela un detinator de Etherea! Daca reusesti sa l montezi te rog sa postezi o parere avizata si fundamentata despre acest produs Panasonic putin cunoscut in Romania! Sa le stapanesti sanatos ! Stima!

1.Despre Panasonic numai ca sunt zgomotoase nu poti spune.
Pot produce zgomote neplacute daca nu sunt corect montate.

2.Fiabilitatea este iar direct proportionala cu calitatea montajului.

3.Scaderea de putere dupa 1-2 ani, aceeasi chestie ca la 1 si 2.

4.Despre service, variaza calitatea de la tara la tara.

 unbrutus, on 27 aprilie 2018 - 08:11, said:

asa e, sint diferente mai ales la masini, la rezidential mai putin.
Insa filtrarea aerului poate aduce un plus, mic dar e un plus.
Doar tipul de refrigerant as fi curios cat aduce in plus la pret, acelasi model e pe site-urile din strainatate si cu R401, care e mai ieftin, daca e mai ieftin cu mult poate merita ales ala, R32 e mai bun pt planeta cica dar na...

ai dreptate, insa asta am zis si eu in primul meu post aici, nu prea ai sanse sa gasesti multe persoane care au testat multe aparate... se schimba la 10-15 ani un aer conditionat, plus ca oamenii au tendinta sa isi apere achizitia pe motive subiective
Insa nici cu gree nu ai fi probabil dezamagit. Pe de alta parte, tinand cont ca e o investitie pe termen lung, merita dat un ban in plus

o intrebare: ai luat 2 unitati exterioare? de ce nu un multi-split (2 interioare+1 exterioara) care ar fi mai ieftin?

"R401" este incorect, este de fapt R410a.
R32 este o componenta a lui R410a, cea de a doua este R125.

R32 nu afecteaza capa de ozon, R410a nu afecteaza capa de ozon.
R32 este un gaz pur si este usor de reciclat, R410a este un amestec si este mai dificil de reciclat.
Acelasi aparat cu R32 are nevoie de o cantitate mai mica de freon decat unu cu R410a si asta se traduce in cost mai mic al produsului final si in acelasi timp cantitate mai mica de freon ce poate scapa in atmosfera.
R32 consuma mai putina energie decat R410a la temperaturi scazute si are un randament marit la temperaturi de pana la -15 grade.
Ambele afecteaza incalzirea globala, in schimb R32 are un GWP de 675 fata de R410a cu 2087,5, asta inseamna ca impactul lui R32 este cu 75% mai scazut.

Deci nu este doar mai bun pentru planeta, este mai bun si pentru buzunarul clientului cu toate ca si asta inseamna sa fie mai bun pentru planeta.
Si faptul ca este mai bun pentru planeta nu este deloc de neglijat. Stiu ca sunt multe altele care contamineaza mult mai mult dar macar in ceea ce putem sa ajutam avem obligatia morala sa o facem macar pentru odraslele noastre.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 teknotronik, on 28 aprilie 2018 - 21:39, said:

Deci nu este doar mai bun pentru planeta, este mai bun si pentru buzunarul clientului cu toate ca si asta inseamna sa fie mai bun pentru planeta.
nu intereseaza partea cu planeta pe nimeni, eu spuneam ca e mai scump modelul  cu R32. Povestile cu planeta nu trebuia sa te obosesti sa le scrii (fara rautate zic) pt ca sint destul de clar descrise peste tot, toti producatorii iti dau cu planeta in cap, de multe ori mincinos

"mai eficient" sa zicem, diferenta e insesizabila in cele mai multe cazuri. De obicei AC nici nu e folosit pt incalzire.

Important e ca e mai scump. Eu as alege R410 daca costul de achizite e mai mic.

#28
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
m'au sunat azi baietii de la magazinul online unde am facut prima comanda - mi'au zis ca intr'adevar nu are wifi - oricum pana duminica viitoare sunt in concediu de relaxare.

Deci prefer Panasonic in continuare ... si nu imi schimb parerea...

Legat de R32 vs R410 si poluarea .... orice lucru bun pe care il putem face acum poate ajuta generatiile care vin dupa noi. Cu siguranta noi ne chinuim sa poluam mai putin si vine SUA si isi deschide vreo centrala de polueaza cat toate AC-urile din Europa ... dar asa cum o casa se construieste caramida cu caramida, tot asa se poate si distruge ....nu sunt un ecologist, dar sunt lucruri simple pe care le putem face pt noi ... pt cei ce vor urma ... ma uit zilnic pe sosele cate mucuri de tigari sunt aruncate din masina ...


@teknotronik - multumesc frumos

#29
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VWIrG_tGX1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 unbrutus, on 28 aprilie 2018 - 21:53, said:

nu intereseaza partea cu planeta pe nimeni, eu spuneam ca e mai scump modelul  cu R32. Povestile cu planeta nu trebuia sa te obosesti sa le scrii (fara rautate zic) pt ca sint destul de clar descrise peste tot, toti producatorii iti dau cu planeta in cap, de multe ori mincinos

"mai eficient" sa zicem, diferenta e insesizabila in cele mai multe cazuri. De obicei AC nici nu e folosit pt incalzire.

Important e ca e mai scump. Eu as alege R410 daca costul de achizite e mai mic.

Totusi nu este deloc corect sa afirmi ca nu intereseaza partea cu planeta pe nimeni existand exemple clare la tot pasul ca suntem destui celor carora ne pasa.

Iar diferenta de pret de la un aparat cu R32 si acelasi aparat, acelasi model, cu R410a este foarte mica.
Mai tine si cont ca teoretic in anul 2030 R410a trebuie sa dispara de pe piata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W9tQZOzC5yo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
tehnic, este corect, nu intereseaza pe nimeni, trump refuza acordul de la paris, companiile triseaza, isi vand certificatele verzi intre ele etc

hai sa o luam altfel: daca R401 ar fi fost asa de rau, ar fi fost interzis in orice aparat nou de acu, nu din 2030.

Nu prea are sens o discutie despre ecologie acum. Stiu ca e mai bine sa nu tiparim factura dar cred ca de fapt e o reducere de costuri pt firme sa nu le mai trimita, pt ca fix aceleasi firme imi umplu cutia de scrisori cu reclamele lor. Tie nu? Iau cate un maldar enorm de pliante tiparite in policromie totala (!!!) zilnic aproape si trebuie sa le pun la gunoi, nu?

#32
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Agentul in cauza este R410a, nu R401.

R410a nu este asa de rau incat sa trebuiasca retras imediat de pe piata, este doar mai putin daunator R32 si are un randament superior.
Cea mai mare parte a aparatelor de aer conditionat de pe planeta folosesc R410a. Este imposibil sa retragi de pe piata un agent frigorific de la o zi la alta, de la un an la altul, cu atat mai putin agentul care este folosit in 80-90% din AC de pe piata. Este necesara o perioada de acomodare. De aceea s-a stabilit 2030.
De aceea a fost introdus R32 care treptat o sa inlocuiasca R410a.

In rest, cu Trump, certificatele verzi, pliantele si facturile, fiecare este liber sa creada ce doreste si sa actioneze in consecinta.

Despre Panasonic Etherea, subiectul topicului eu mi-am spus parerea.

#33
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DUYxctMyL9A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 teknotronik, on 29 aprilie 2018 - 21:13, said:

Agentul in cauza este R410a, nu R401.

R410a nu este asa de rau incat sa trebuiasca retras imediat de pe piata, este doar mai putin daunator R32 si are un randament superior.
Cea mai mare parte a aparatelor de aer conditionat de pe planeta folosesc R410a. Este imposibil sa retragi de pe piata un agent frigorific de la o zi la alta, de la un an la altul, cu atat mai putin agentul care este folosit in 80-90% din AC de pe piata. Este necesara o perioada de acomodare. De aceea s-a stabilit 2030.
De aceea a fost introdus R32 care treptat o sa inlocuiasca R410a.

In rest, cu Trump, certificatele verzi, pliantele si facturile, fiecare este liber sa creada ce doreste si sa actioneze in consecinta.

Despre Panasonic Etherea, subiectul topicului eu mi-am spus parerea.
si multumim pt opinie, dar ai spus si opinia despre salvatul planetei :) acolo unde nu accepti raspunsuri, doar mai multe opinii de-ale tale.

Si aparatul cu R401 e tot Panasonic Ehterea, subiectul topicului.

#35
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Probabil ai inteles gresit, nu ma deranjeaza opiniile altora.
De aceea am spus ca fiecare este liber sa creada ce doreste si sa actioneze in consecinta.
Tu ai spus ca nu intereseaza pe nimeni partea cu planeta si eu doar consider ca nu este normal sa afirmi asa ceva.
Oricum nu am nevoie de polemici pe asemenea motive, daca te-a deranjat cumva ce am spus despre planeta imi cer scuze.
Daca totusi vrei sa mai conversezi pe aceasta tema o poti face pe un topic dedicat.

Agentul frigorific in discutie este R410a nu R401.

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 teknotronik, on 05 mai 2018 - 22:43, said:

Daca totusi vrei sa mai conversezi pe aceasta tema o poti face pe un topic dedicat.
si tu la fel, dar tu vrei sa poti sa spui opinia ta aici si apoi ii spui interlocutorului sa isi spuna opinia pe un topic dedicat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate