Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Panasonic Etherea 12000btu

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
Salut,

Mi'am rezervat acum pe net doua unitati AC Panasonic Etherea 12000btu pt livrare maine (sper) ... deci pot renunta la ele.

Am tot cautat de doua zile si la review-uri externe pare ca ar bate si daikin si mithubishi...

Are cineva acest model ? Am facut o alegere buna ? Nu vreau sa ma tina 10ani ( nu asta e scopul ) - ci urmaresc sa filtreze bine aerul, zgomot ( care pare a fi 19db ), se poate controla de pe telefon, consum - de ce nu ...

Multumesc - daca puteti raspunde pana maine ar fi minunat - daca sunt lucruri negative de luat in seama ... pt ca probabil maine voi aproba comanda telefonic.

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Ar trebui sa postezi:

- pretul cu care le-ai achizitionat, cineva te poate informa daca nu cumva le puteai gasi mai ieftin unii mai lucreaza in domeniu si vin cu surprize in privat)
- de unde le-ai achizitionat, unii iti pot spune poate ca nu se pricep la montaj
- link catre acele reviewuri externe

E putin probabil sa gasesti fix pe cineva care si-a luat si iti va putea spune cum sint prin comparatie.
Cel mult o sa iti spuna "da, am eu, sint bune, cele mai bune", exact cum ti-ar fi spus si daca isi lua Daikin sau orice altceva.

#3
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
nu stiam care e politica cu link-urile si din acest motiv am evitat.

topaerconditionat.ro - amandoua vreo 7700lei parca sau in zona aia de pret... am mai gasit cu vreo 7400ron dar scria la specificatii doar wifi ready ...

link-uri externe: asta ar fi unul: https://www.canstarb...oners-reviewed/

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Prezentarea de pe siteul aero-shop.ro e penibila:

"Beneficiile variaza foarte mult de la virusuri care inhiba si bacterii, care inhiba mucegai si alergeni, hidratarea pielii."

"Experimentele de universitati si institutii de cercetare au dovedit efectele nanoe ™. Lumea se concentreaza atentia asupra acestei tehnologii inovatoare , care ar putea fi cheia pentru purificarea aerului."

"Etherea. Operatiune economica, ecologic ridicat SCOP (sezoniera Coefficiency de performanta)"

etc

#5
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
nu am zis nimic de aero-shop.ro. m'am uitat pe review-uri externe. si apoi ... fiecare scrie acolo cat il duce capul ...

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Am mai constatat ceva, se cheama la fel dar sint generatii diferite... peaero-shop zice ca e "noul" 2016, iar pe extern am gasit 2017: https://www.aircon.p...w-etherea-2017/

Deci reviewurile se pot referi la alte generatii ca cele care se vand in ro...

View PostoSerX, on 26 aprilie 2018 - 23:08, said:

topaerconditionat.ro
eu la ei pe site nu vad la filtre firma panasonic :)

Edited by unbrutus, 26 April 2018 - 23:20.


#7
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
asta e aparatul de aer conditionat:

https://www.topaerco...midity-control/


atasat un pdf de pe site-ul oficial panasonic in care ac-ul apare in lista

Attached Files


Edited by oSerX, 26 April 2018 - 23:31.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Da, stiu ca e acolo, remarcam doar cat de profi e siteul.

si la ei descrierea e ciuntita si ciopartita in romgleza...

deci filtru cu panasonic nu au, descriere aiurea, costuri aberante de montaj... pe mine nu m-au convins

daca nu esti in stare sa traduci o descriere din engleza, nu esti capabil sa citesti nici documentatii tehnice de montaj.

Doar dupa ureche in modul Dorel.

#9
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
ok ... eu cumpar un produs intr'o cutie sigilata ... care banuiesc ca e aceeasi si la topaereconditionate si la emag si la evomag si la panasonic etc ....

serviciile de montaj ... cunosc cel putin doi baieti cu care am montat aparate lg care lucreaza f  f bine. ...

revin ... nu discut despre site, iq-ul celor care pastoresc site-ul, etc ... as dori sa discut despre aparatul de AC in sine.... oamenii aia daca vor pot sa'mi livreze aparatul cu metroul sau uber sau cu caruciorul de mers la piata ... pe mine ma intereseaza sa am acele echipamente....

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
pari deja prea hotarat sa mai existe cale de intoarcere.... cum crezi tu.

te-ai lamurit macar daca in cutia sigilata e "noul" model 2016, sau cel 2017 din prezentarile din strainatate?
platesti in plus aiurea si pt ca e modelul cu R32 in loc de R401, salvezi planeta cica... eu as alege cu buzunarul.

oricum reviewuri nu ai... siteul ala e cu specific american si face niste comparatii generale v Daikin si atat.

Reviewuri de la oameni gasesti pe site uri gen emag, amazon etc

0 reviewuri: https://www.amazon.d...W/dp/B01EL7GCIG
0 reviewuri https://www.amazon.d...e/dp/B072C56BQN

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostoSerX, on 26 aprilie 2018 - 23:34, said:

ok ... eu cumpar un produs intr'o cutie sigilata ... care banuiesc ca e aceeasi si la topaereconditionate si la emag si la evomag si la panasonic etc ....

Dar care poate nu au aceleasi calitati ca pentru lumea civilizata, respectiv ca multe alte produse cu diverse probleme ce se livreaza spre estul europei....

Edited by keta, 26 April 2018 - 23:42.


#12
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
deci am facut bine ca am dat nume doar de magazine romanesti ... :)

pana una alta ce naiba sa facem locuim in Romania si pe cat posibil luam produse de prin zona :)

din tot ceea ce vad ... probabil ca nu s'au folosit asemenea AC-uri ... si se foloseste intens DAIKIN/LG/ETc .... Speta e ca acum am doua daikin - apartamentul este intr'un bloc nou - constructorul a pus doua paarate daikin de 12000 ... pe care vreau sa le schimb ( aparatele au mers vreo 5 minute dupa ce s'au activat ).... suprafata partamentului este de aprox 120mp ... AC-urile sunt in living ( 24mp ) si pe un hol deservind doua dormitoare...cumva...

#13
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View PostoSerX, on 26 aprilie 2018 - 21:36, said:

Mi'am rezervat acum pe net doua unitati AC Panasonic Etherea 12000btu pt livrare maine (sper) ... deci pot renunta la ele.
( care pare a fi 19db ), se poate controla de pe telefon, consum - de ce nu ...
Mie i-mi place asta cu zgomotul, cu filtrele de aer pentru mine, e relativa...Igienizarea+schimbarea filtrului de aer trebuie facuta mereu ......!Tu decizi! Lasa parerile de pe forum... -Parerea mea, sanatate!Nu am acel tip de unitate AC!

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostoSerX, on 26 aprilie 2018 - 23:51, said:

deci am facut bine ca am dat nume doar de magazine romanesti ... Posted Image

pana una alta ce naiba sa facem locuim in Romania si pe cat posibil luam produse de prin zona Posted Image

din tot ceea ce vad ... probabil ca nu s'au folosit asemenea AC-uri ... si se foloseste intens DAIKIN/LG/ETc .... Speta e ca acum am doua daikin - apartamentul este intr'un bloc nou - constructorul a pus doua paarate daikin de 12000 ... pe care vreau sa le schimb ( aparatele au mers vreo 5 minute dupa ce s'au activat ).... suprafata partamentului este de aprox 120mp ... AC-urile sunt in living ( 24mp ) si pe un hol deservind doua dormitoare...cumva...
de ce vrei sa le schimbi?

si firma respectiva pare sa vanda doar incidental panasonic, de vreme ce nu le are puse in filtre si este certificata ca partener daikin.
deci poate obtin preturi mai bune la daikin? nu stiu.

nici in afara nu am reusit sa gasesc reviewuri... grea decizie

#15
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@unbrutus - dupa cod pare modelul 2017 - model care este si in oferta curenta Panasonic - pe site-ul oficial.

@arisel - si la un amarat de aer conditionat curatam / schimbam filtrele ... zgomotul e important.

Stiu ca sunt multe pareri in stanga in dreapta, etc ... probabil sunt producatori de aere conditionate prin sua de care nici naiba nu a auzit si probabil sunt top in ceea ce fac.

Faptul ca aleg un aer conditionat care sa aiba o combinatie de "liniste", tehnologii de filtrare, imbunatatire a calitatii aerului - ceea ce poate fi o gluma in bucuresti, consum mic, etc, etc ... ma face mai linistit - pt mine, pt familie, pt faptul ca am dat niste bani pe un sistem bun/bunicel de AC.... eu pot compara de ex sistemul de AC de la masina actuala a sotiei care are cam pana intr'o luna cu generatia anterioara ( din 2014 ) pe care de asemenea o avem si va pot spune ca sistemul nou este altfel configurat ... aerul conditionat "sufla" mult mai calm --- parca vine de peste tot, nu simti jetul de aer care iti bate in cap, pietp, picioare etc ... are sistem de ionizare, are sistem cu doua cartuse de arome bla bla ... totul e si o evolutie naturala de la un an la altul ... deci diferentele dintre cele doua generatii ale aceluiasi model vi le pot spune pt ca le am ... dar nu pot vb despre aere conditionate rezidentiale pt ca nu am testat n modele si habar n'am la ce sa fiu atent ... pentru acest motiv apelez la voi ... cu siguranta sunt oameni care mi'ar spune ia'ti gree ( la birou am instalta vreo 20 de bucati gree -- pt ce ?? pt ca erau mai ieftine :) )... dar acum vreau acasa pt mine, sotie si viitorul bebelus ...

@unbrutus - vreau sa le schimb pt ca :
- vreau modele identice,
- sa aiba wifi sa le pot integra cumva cu ...( lucrez in prezent la un sistem de smart-home - sa vad cum imi integrez toate alea pe acolo si vreau sa imi controlez totul centralizat - am si terasa de aproximativ 70mp si chiar daca sunt la etaj superior tot imi pun o alarma, una alta, rulouri care sa se inchida daca vantul depaseste o anumita viteza, ... chestii de genul.. ) ...
- vreau sa fie f silentioase
- vreau sa consume putin
- vreau sa arate ok-iutz ( asa ma oprisem pana dupa0amiaza la LG ARTCOOL sau DAIKIN FTXM35M - dar am vazut review-uri ca panasonic chiar ar fi f bune

#16
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Cand am spus:

View Postarisel, on 26 aprilie 2018 - 23:51, said:

Mie i-mi place asta cu zgomotul,
Eram de acord cu tine! Nu intelege gresit, te rog!Eram de acord cu tine in totalitate, dar decizia finala e a ta!

Edited by arisel, 27 April 2018 - 00:27.


#17
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@arisel - am inteles exact ca e important sa nu fie zgomot...si cu filtrele ... doar am revenit asupra ideilor.

#18
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Acum, chiar mai facut curios, spune-ne si noua, dar nu acum, ci maine sau peste o luna ce ai decis, daca nu-ti cer prea mult... Al meu AC imi rupe somnul, in perioada de vara...Cu zgomotul pe care il face....

Edited by arisel, 27 April 2018 - 00:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate