Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Bon fiscal - nelamurire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 26 aprilie 2018 - 20:53, said:

Totalul este de 71 de lei. Iar mie mi-au luat de pe card 77 lei. Nu imi dau seama unde este greseala. Pretul produselor din meniu comandate era de 71 de lei.

Greseala este ca a tastat vanzatorul gresit pe POS, 77 in loc de 71 caz in care gestiunea s-a descarcat cu 71 si a scris pe bon "Rest 6 lei" pe care, probabi, nu ti i-a dat in numerar.
La carciuma eu nu prea platesc cu cardul ca nu mai e loc de bacsis... Unii poate au bacsisul trecut pe bon, altii insa nu.. si se uita urat daca platesti fix cate e bonul.
S-a intamplat o singura data sa platesc cu cardul si am bagat mana in buzunar si m-am scobit de 10 lei pe care i-am pus in carnetel...

Edited by rosix, 26 April 2018 - 21:38.


#20
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostSeteh, on 26 aprilie 2018 - 21:11, said:

A apasat ala gresit si tu nu te-ai uitat bine cand ai bagat pin-ul. Se mai intampla.
Eu am platit mai putin si dupa aia ma cautau, Trebuie sa belesti ochii inainte sa bagi pin-ul.

Cunosc vreo 2 hipermarketuri la care nu prea stii suma daca nu ti-o zice casierul... is pozitionate prost afisoarele.

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
MKscorpio:ori ce sut in cur e un pas inainte(nu-ti fa obisnuinta).Verifica pe loc.Am patit intr-un an de 3 ori,plata cu cashu  jos.Odata fript,dupa puneam sa numere fondul casei.Vorbesc de cca25 lei.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMembruAnonim, on 26 aprilie 2018 - 20:43, said:

Vi se pare ceva in neregula cu bonul asta fiscal? Am platit cu cardul.

Attachment bonfiscal.jpg
rest la plata cu cardul?

#23
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostMooF2010, on 26 aprilie 2018 - 21:39, said:


Cunosc vreo 2 hipermarketuri la care nu prea stii suma daca nu ti-o zice casierul... is pozitionate prost afisoarele.
Da dar nu au cum sa bata gresit suma ca o ia automat din casa.
Eu am patit-o la doua magazine din astea de cartier. De fapt poate am mai patit-o si nu stiu eu ca nu am fost atent.
Prima data in loc de 124,03 de lei a batut 1240,30 noroc ca nu aveam atatia bani pe cardul ala. Nici nu era un magazin frecventat de mine ca eram prin Pantelimon si eu stau in Dr Taberei.
A doua oara la magazinul din fata blocului in loc de 145 de lei a batut 14.5 lei :) . Am platit si am plecat. A doua zi se rugau de mine vanzatoarele sa platesc diferenta. Am platit ca trec zilnic aporape pe la magazin.
Astea s-au intamplat cam acum 2 ani, de atunci belesc bine ochii, ma uit de doua ori unde e virgula si cat e suma.
Astea se intampla la magazinele mai mici si pe la restaurante. La hypermarket-uri nu are cum sa se intampla ca nu bate nimeni nici o suma. Acolo trebuie sa aproximezi eventual cat fac cumparaturile cu cat e pe bon ca poate baga din "greseala" produse in plus sau de doua ori.

#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Sunt doar 6 lei... Asa, si? Poate-s munciti si aia. Pe mine magazinele nu ma iarta nici de 10 bani, eu de ce sa iert 6 lei?

#25
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Nu mai plati cu cardul. Scoate toti banii de pe el si plateste cash

#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E o eroare. Din moment ce pe bon apar incasati 77 lei si rest 6, e clar ca fiscal s-a rezolvat totul (sper ca si intre cei doi). Singura mea nedumerire (de offtopic) e cum va inregistra contabilitatea operatiunea. Incasezi prin banca, dai rest cash.

Ce nu inteleg (la o noua recitire) e cum nu si-a dat seama colegul nostru ca trebuie sa primeasca rest. Ca sa dai rest pe bon fiscal trebuie sa introduci o suma mai maire (manual) decat ce scrie pe afisaj. Chiar daca nu a fost atent la operatorul respectiv, nu cred ca n-a schitat ceva pe fata cand a vazut ca a tastat gresit pe POS si apoi a fost nevoit sa bata in casa pentru rest.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostJm3k3ritza, on 26 aprilie 2018 - 21:12, said:

Eu m-as duce sa le cer alora care ti-au dat bonul sa ma lamureasca..

De ce?

Cand bagi PIN-ul vezi suma, se poate corecta. A se gresi e omeneste.
PIN bagat inseamna acceptarea tranzactiei.

in US de ex iti da sa semnezi. Semnezi, inseamna ca accepti.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
ti-a adunat data la nota de plata in varianta moderna...

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPololica, on 27 aprilie 2018 - 07:29, said:

cum va inregistra contabilitatea operatiunea. Incasezi prin banca, dai rest cash.

Se poate, nu stiu sigur daca in Ro e vreo lege cu asta.

Dar exista de ex hoteluri care iti dau Cash pe POS, exista si in Europa tari in care poti retrage Cash de la POS-urile magazinelor (platesti rosiile si mai ceri 20 EUR)
Si stiu ca era si la noi vorba se se faca asta. Tehnic se poate si acum, nu stiu cum e cu cadrul legal.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
http://www.economica...ket_119879.html

#31
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007

View Postpascali_daniel, on 27 aprilie 2018 - 06:45, said:

Nu mai plati cu cardul. Scoate toti banii de pe el si plateste cash
Mai sunteți mulți ? Să arunce telefonul, să taie curentul, și dacă o să vrea vreodată să iasă până în satul vecin ori o ia pe jos, ori îl ia vreun vecin în căruță. Tu așa faci ?

Se pare că excesul de informație din jurul nostru e prea mare pentru mulți.

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostFane, on 27 aprilie 2018 - 08:13, said:


Stiu ca era un proiect pentru legea CashBack, dar n-am urmarit sa stiu daca a fost (sau nu) implementata. De ceva timp (sa tot fie un an sau doi) aproape toate bancile ofera comisionane 0 pentru retrageri de la bancomatele altora (bine, sunt niste stelute prin contract pentru facilitatea asta, dar e partea a doua).

@Lex: da, tehnic stiu ca se poate, din moment ce comerciantul prezinta copia de la POS la banca pentru decontare, dar nu cunosc cadrul legal prin casa de marcat (adica eu detonator de card X cer unui comerciant Y sa scoata din casa de marcat niste bani si el sa se prezinte la banca Y pentru a primi banii. Din punct de vedere al gestiunii, va iesi lipsa pe casa si plus in banca).

#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSteetch, on 26 aprilie 2018 - 22:21, said:

Sunt doar 6 lei... Asa, si? Poate-s munciti si aia. Pe mine magazinele nu ma iarta nici de 10 bani, eu de ce sa iert 6 lei?

Asa e. Eu mai las de la mine cateodata.. Si nu e corect. Ba, esti necajit? Cere ba, nu fura..

Nevasta-mea NU. Sa vezi ce circ a facut cu una de ne-a pus pe bon un capucino de 8 lei fara sa-l comandam sau sa-l vedem.. Maiculita...

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
concluzia topicului: cu POS sau fara POS, chelnerul tot chelner ramane...

Edited by Fane, 28 April 2018 - 09:16.


#35
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Off/on topic :)

Attached Files


Edited by yetiro, 03 May 2018 - 10:33.


#36
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View PostMembruAnonim, on 26 aprilie 2018 - 20:43, said:

Vi se pare ceva in neregula cu bonul asta fiscal? Am platit cu cardul.

Attachment bonfiscal.jpg
Greseala casierului. Suma nu-i mare, dar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate