Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Banca Intesa SanPaolo. Ajutor?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Deci mama are cont la banca SanPaolo in Italia, a fost de curând in țară si a vrut sa scoată bani in Euro. A fost cu frate-miu la banca in Iasi, la bancomat nu s-a putut scoate, nu stiu din ce motive, la casierie nu s-a putut, nu știu din ce motive. Pana la urma a fost trimisa la un ATM din alta zona. Zis si făcut, insa nu mergea.. A fost pana la urma la BRD si a scos in lei..in loc de 45,a schimbat la 42.. In fine. Sa mai evit chestii de genul, eu m-am gândit la o chestie.
Sa imi trimita cardul acasă, iar ea sa depună banii in Italia direct la casierie.. Se poate? Dar înainte de asta spuneți-mi. Exista in Iasi ATM de la respectiva banca care sa dea direct valuta?  Sau aveți alte idei?
"In afara de site-urile de genul TransferWise". Mama nu e cu tehnologia si nu cred ca ar fi ok.  Pareri. Idei?

#2
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
1. Mai face un card pe acelasi cont, pe numele tău.
2. Card Revolut, și îți face transfer din Intesa SP Ita în Revolut. Nu stiu cat e tariful de top up la Revolut, nu folosesc, dar vad ca e din ce in ce mai recomandat.
3. Card Telekom Bank Romania, încasare gratuită pe card EUR, apoi schimbi online pe schimb.telekombanking.ro, transfer pe card Telekom lei și retragere gratuită.

#3
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Scurt și la obiect Chris. Merci!

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Intesa nu are atm-uri care sa elibereze euro. Singurele atm-uri din Romania de la care poti scoate euro sunt la Ing, dar trebuie sa ai cont in euro si card atasat la aceasta banca. Intr-o perioada se puteau retrage euro si de la atmurile din reteaua Euronet, am inteles ca in prezent nu mai ofera acest serviciu.
Nici de la casieria intesa nu putea ridica euro pentru ca mama ta nu are contul deschis in Romania, ci in italia. Contul ei nu apare in sistemul informatic sau baza de date a intesa Romania, nu i se poate vizualiza soldul din computerele intesa Romania. Toate conturile din Romania, indiferent de valuta, incep cu RO la codul IBAN.
Asa ca fie iti faci tu cont in euro si card la ing, iar mama ta iti transfera euro on-line din contul ei in contul tau - dar trebuie sa afle cat este comisionul pentru acest transfer, fie scoate lei de la atm, dar pierde la schimbul valutar plus comision.
asadar, mama ta nu poate scoate euro de la nici-un atm din Romania, folosind cardul atasat contului ei din italia.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt extrem de putine bancomate care elibereaza euro si numai daca ai cont la acele banci.

Edited by pasilla, 26 April 2018 - 19:30.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din cate stiu, ii obliga normele BNR sau nu stiu ce lege, daca au facut card clientului in EURO sa-i elibereze EURO de pe card prin intermediul unui POS care e la casierie.
Mi se pare normal... Altfel ce puii mei sa faca clientul cu un card in EURO daca nu-i mai poate scoate de pe card?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 26 aprilie 2018 - 19:44, said:

Din cate stiu, ii obliga normele BNR sau nu stiu ce lege, daca au facut card clientului in EURO sa-i elibereze EURO de pe card prin intermediul unui POS care e la casierie.
Mi se pare normal... Altfel ce puii mei sa faca clientul cu un card in EURO daca nu-i mai poate scoate de pe card?
Daca este emis de o banca din Romania.

#8
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 rosix, on 26 aprilie 2018 - 19:44, said:

Din cate stiu, ii obliga normele BNR sau nu stiu ce lege, daca au facut card clientului in EURO sa-i elibereze EURO de pe card prin intermediul unui POS care e la casierie.
Mi se pare normal... Altfel ce puii mei sa faca clientul cu un card in EURO daca nu-i mai poate scoate de pe card?

Oare? Pentru ca aici in Cehia, desi sunt de cateva zeci de ori mai multi turisti probabil, exista fix 1 ATM in toata Praga, in gara centrala, la o banca germana care elibereaza euro la ATM. In rest nimic-nimic. Casele de schimb sunt super-afacere si probabil reprezinta 10% din PIB-ul Cehiei Posted Image

#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
10% din PIB și 90% din teapa turiștilor:))

#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sau transfer bancard de la banca maica-tii din italia la banca ta din Romania la care iti deschizi cont in euro. Si tragi euroii de la ghiseul bancii cu comision de retragere de 0.5%

In mod normal, tarile la vreo 1000 de kilometri mai la nord-vest nu prea mai au comisioane de transfer bancar in Europa.

#11
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Mulțumesc pentru răspunsuri! Voi vedea ce voi face intr-un final.

#12
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015

 chris_t, on 26 aprilie 2018 - 18:43, said:

3. Card Telekom Bank Romania, încasare gratuită pe card EUR, apoi schimbi online pe schimb.telekombanking.ro, transfer pe card Telekom lei și retragere gratuită.
Incasarea in valuta costa 5 lei. Nu de alta, dar sa nu citeasca cineva ca e gratuit si dupa aia sa se planga ca i-a luat comision (ascuns).

#13
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Am discutat azi.. Voi merge la Raiffeisen unde am deja un cont in lei sa îmi deschid si unul in euro..  Mai întâi sa întreb ce comisioane și chestii au la astfel de tranzacții, depunere, retragere.. Etc.
Sau daca este cineva de aici care știe mai multe, as aprecia ajutorul. Mulțumesc!
Insa din câte mi-a zis mama, de acolo nu poate trimite mai mult de 1000 de euro nici prin banca, nici prin posta.. Destul de ciudat..  Deci, aștept ceva răspunsuri de la cunoscători.

Ma uit pe site-ul celor de la Raiffeisen. Însă nu vad nimic de conturi in Euro.. Chiar am nevoie de câteva păreri din partea voastră.

Edited by Abbd, 27 April 2018 - 13:16.


#14
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
https://www.raiffeis...de-cont-curent/

#15
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Noname, am găsit asta. Dar nu se refera strict la pachetul pentru lei?

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
contul in euro (sau usd) si cardul atasat sunt incluse gratuit doar in pachetul zero tot, si atentie ca trebuie sa indeplinesti conditia de rulaj, adica suma incasarilor lunare in contul de lei sa fie minim 2000 lei.
contul tau in lei la raiffeisen este cel de salariu ?
https://www.raiffeis...urent-zero-tot/

cel mai bine ar fi sa faci un drum pana la banca, poate intr-o agentie tip mall sau selgros, care are program de lucru cu publicul si in week-end.
sau poti suna la relatii cu clientii, sa ceri info preliminare.

poate ca o varianta ar fi sa-ti deschizi tu cont in euro la intesa Romania si mama ta sa-ti vireze acolo banii, iar tu ii ridici de la casierie ?
dar tot asa, intereseaza-te de costurile si taxele aferente, precum si de comisioanele transferului de euro intre conturi intesa italia-Romania.

Edited by corinadaniela, 27 April 2018 - 16:13.


#17
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Corina, e pachet zero simplu.  Nu ma gândeam ca urmează sa primesc valuta.. Daca stiam, făceam direct zero tot.

Din câte mi-a zis mama ultima oara, cand a venit recent si a fost la banca, au refuzat sa ii dea in euro, nu am idee motivul..
M-am uitat prin cateva broșuri de la Itesa, cica ar fi 1.5 euro comision la transferuri.. Mi-e greu sa cred ca ar fi asa. Daca e asa, e perfect. O sa merg luni la agenția unde am mai fost.

Ps: Nu e pentru salariu. E strict pentru rulaj si menținerea lor acolo.

Edited by Abbd, 27 April 2018 - 18:12.


#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Câteva din bancomatele Euronet eliberează Euro.
Vedeți situl lor pentru detalii.

Spre exemplu în Craiova există două bancomate care eliberează Euro, cele din Electroputere Parc și Immochan Craiovița.

Intesa SanPaolo Romania este bancă parteneră a rețelei de bancomate Euronet.

Edited by Koal, 16 June 2018 - 08:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate