Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sunet ciudat la inregistrare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Salut,

De fiecare data cand vreau sa inregistrez vocea, indiferent de program pe fundal se aude un sunet foarte deranjant si puternic. Am testat un microfon de la casti si astazi Superlux E205U, folosind programele Audacity si OBS.

Mentionez faptul ca nu am instalat drivere deoarece e pe baza de usb, ceea ce ma face sa ma gandesc la placa de sunet.

Sunetul poate fi auzit pe youtube, si in afara de laptop nu functiona absolut nimic in camera. --> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o2X3b2YegZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aveti idee de la ce ar putea fi?
Multumesc

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Seamana cu sunetul unu cooler,posibil sa atinga de ceva.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rrxef1kcH3U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ukeJ0u3srI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 26 April 2018 - 17:10.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce anume e e baza de usb? Daca microfonul e pe usb, nu are treaba cu placa audio din laptop, e placa audio externa pe usb. Esti sigur ca acel microfon functioneaza si nu folosesti mcrofonul integrat in laptop, care culege zgomotul coolerului?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Presupun ca tu nu auzi cu urechea acel sunet.
Deci, interferente electrice.
Primul microfon ce model este ?
Probeaza-le pe alt calculator.

#5
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Mersi de raspunsuri.

@diegodanny - exact acelasi sunet, doar ca sunt interferente electrice.

@rumegus - dap, microfonul e pe usb. am facut niste modificari si pana la urma windowsul e problema, nu recunoste microfonul. Cu OBS am reusit sa scot o inregistrare fara sunetul acela, dar numai una si nu inteleg de ce.

@trollerul_de_serviciu - dap, interferente electrice. Modelul primelor casti.. sunt castile de la smartphone Samsung J5, destul de noi.. cam o luna.

Voi mai face ceva teste sa vad exact despre ce e vorba si unde gresesc si voi reveni cu un raspuns, poate mai ajuta si pe altii.

Mersi de ajutor

Edited by krystann, 26 April 2018 - 17:34.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmm, castile de la J5 sint pe USB ?!
Poate e priza de vina ?
Ia pune laptopul doar pe baterie.
Sau daca era deja pe baterie... doar pe priza (adica fara baterie, daca merge) Posted Image

Edited by trollerul_de_serviciu, 26 April 2018 - 17:48.


#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
NUUUUUUUU!
Sunetul asta provine de la router! Departeaza laptopul de router sau scoate din priza echipamentul (router UPC, ONT de la RDS) si fa o proba fara ele.
Posteaza rezultatul aici! Fire ecranate slab aflate in proximitatea unui echipament ce emite in 2,4 sau 5 Ghz.
Incearca ce ti-am spus si revino.

Edited by Tehnicianul1970, 26 April 2018 - 17:57.


#8
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013

 trollerul_de_serviciu, on 26 aprilie 2018 - 17:47, said:

Hmmm, castile de la J5 sint pe USB ?!
Poate e priza de vina ?
Ia pune laptopul doar pe baterie.
Sau daca era deja pe baterie... doar pe priza (adica fara baterie, daca merge)
Castile sunt pe mufa Jack
Priza nu e de vina deoarece sunetul de pe yt, era fara sa fie conectat la o sursa de curent, si cand il conectez, am impresia ca suna si mai tare..
Acum imi dau seama ca defapt si laptopul are un sunet destul de asemanator cu cel care se aude in audio-uri doar ca mult mai incet.
In plus, am pus microfonul la vreo 2/3 m distanta si e la fel.

@ Tehnicianul1970 - am scos routerul si tot ce a fost in priza + se afla in camera cealalta, deci un perete se afla intre microfon + laptop si router. Situatia este aceeasi, din pacate.

#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
OK,atunci verifica cu urechea apropiata de laptop daca ventilatorul de racire face vreun zgomot ca si cand palele ar lovi de un obstacol.Microfonul este sensibil si capteaza orice zgomot ambiental.
Exemplu de camera pentru inregistrari - la mine in studio,am creat special o camera cu peretii capitonati cu material fonoabsorbant.Echipamentul de inregistrare se afla intr-o incapere vecina, separata fonic si prevazuta cu un geam mare special cu proprietati fonoabsorbante.
Eventual apeleaza la un amic care are pe acasa vreun microfon mai bun si un mixer.Este mai complicat stiu dar este benefica utilizarea unui mixer,a unei placi de sunet cu intrare de linie si a unui microfon de calitate.

Edited by Tehnicianul1970, 26 April 2018 - 18:11.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E simplu de verificat cu care microfon faci inregistrarea. Ia vezi!

#11
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
@Tehnicianul1970 - am verificat cum ai spus cu urechea. Ventilatorul apre a fi in regula, insa e un zgomot asa cum am zis si mai sus, icnet ca si de la cooler. Calculatoarele vechi il aveau, insa mult mai puternic.. din punctul meu de vedere asta e problema. Voi merge la cineva sa testez microfonul + o sa incerc sa curat de praf si reivn cu un mesaj. Multumesc

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Zgomotul ale se aude atit de tare pe inregistrare (nu este amplificat, corect?) incit nu e de la ventilatoare.
S-ar fi auzit ca un Trabant, daca era de la ventilatoare.
Si oricum, suna a interferente electrice.
E ceva nasol prin laptop....
Cauta prin BIOS optiunea Spread Spectrum - slabe sanse sa existe sau sa rezolve ceva.

#13
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013

 trollerul_de_serviciu, on 26 aprilie 2018 - 18:25, said:

Zgomotul ale se aude atit de tare pe inregistrare (nu este amplificat, corect?) incit nu e de la ventilatoare.
S-ar fi auzit ca un Trabant, daca era de la ventilatoare.
Si oricum, suna a interferente electrice.
E ceva nasol prin laptop....
Cauta prin BIOS optiunea Spread Spectrum - slabe sanse sa existe sau sa rezolve ceva.
Dap, deci nu e amplificat deloc. Voi anunta aici cum reusec sa rezolv, daca totusi nu pot o sa il duc la cineva.

Mersi de ajutor!

#14
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Neata,

Am rezolvat problema.

Situatia e asa, laptopul nu imi recunoastea microfonul nou, doar cel de la laptop si de fiecare data inregistra cu vechiul microfon fara sa imi dau seama. Am dezactivat de tot microfonul de la laptop si am setat iar microfonul nou ca si implicit, atat de la setarile laptopului, cat si din program(audacity) iar sunetul a disparut de tot - aparea efectul de microfonie.

Multumesc de ajutor

Edited by krystann, 27 April 2018 - 09:44.


#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmm, ok.
Sau poate microfonul laptopului (acum dezactuvat) este defect si provoaca acele interferente.
Cum sa faca microfonie, daca nu recunoastea noul microfon si se facea inregistrarea prin exact acelasi mereu ?
Ia fa o inregistrare doar cu microfonul laptopului....
Si cum nu recunoastea nici un microfon nou, adica... automat ?
Adica nu intrai si tu, ori la windows > mixer > recording devices, ori la program audio  > sources (sau cum se cheama la fiecare...) ?

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă sunetul ăla e înregistrat de microfonul laptopului - sunetul acela e de la cooler. Trebuie uns.
E un fel de joc al coolerului.
Nu e nimic electric - părerea mea. Este prea specific sunetul.
Cooler ieftin.

Se merge cu laptopul în service, curățare de praf, înlocuire pastă termo... , gresare cooler.

Se poate proba ulterior cu o altă înregistrare în care să folosești mic-ul laptopului.

Edited by exceswater, 27 April 2018 - 10:30.


#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In sfarsit.De doua ori ti-am zis sa verifici cu care microfon inregistrezi, dar degeaba, ti-a trebuit o zi, sa te prinzi.

#18
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
@trollerul_de_serviciu - cineva mi-a spus de termenul respectiv, deci doar am ascultat de sfatul unei cunostiinte. Referitor la setari, prima vrianta.
@ exceswater - mersi
@rumegus - am verificat de fiecare data cand ai zis. Deci, eu setam microfonul care l-am cumparat, insa dupa cateva secunde, setarile reveneau la normal, iar microfonul nou era dezactivat. Deci eu nu dezactivam vechiul microfon, ci doar il selectam pe celalalt.

Edited by krystann, 27 April 2018 - 10:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate