Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Care angajati iti ditrug compania?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007
cei care nu sunt in stare sa deschida un topic pe softpedia. gresc aria, nu scriu titlul corect, iar titlul n-are legatura cu continutul ...

#20
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Aldulescu, on 26 aprilie 2018 - 18:48, said:

Sunt si companii in Romania care au inteles ca angajatii sunt cea mai importanta resursa:
Acum doi ani şi 39 de zile Mihai Dragus citea regulamentul de ordine internă şi intra pentru prima dată în bucătăria McDonald’s. Client fidel McDonald’s şi proaspăt angajat, Mihai îşi aminteşte ca şi când ar fi fost ieri experienţa primului sandviş şi a primilor cartofi pregătiţi la Mec.
„M-a impresionat foarte mult numărul de comenzi, foarte mulţi clienţi comandă cartofi. Mai târziu mi-am dat seama de ce se spune că sunt cei mai faimoşi din lume - sunt super buni. Iar ce m-a impresionat încă de la început e că nu am fost lăsat niciodată singur, atât în bucătărie, cât şi la cartofi mereu era cineva care să mă ajute."
Primul contact dintre Mihai şi McDonald’s a fost în timpul excursiilor cu şcoala, când el şi colegii lui se opreau să ia masa la restaurantele din Braşov sau Ploieşti, oraşele cele mai apropiate de casa lui – Buşteni.
„Primul produs pe care-mi amintesc să-l fi mâncat la Mec este plăcinta cu vişine. Sunt încântat când avem deserturi noi."
Astăzi Mihai este Crew Trainer în restaurantul din Buzeşti, locul în care a început povestea lui la McDonald’s. Pentru el, McDonald’s înseamnă noutate, inovaţie, şi e mereu impresionat de campaniile care surprind clienţii. De când lucrează aici, a învăţat care sunt aşteptările clienţilor şi încearcă să îi surprindă la fiecare interacţiune pe care o are cu ei în restaurant.
„Cred că McDonald’s este foarte mult despre dorinţa de a te autodepăşi şi de a fi din ce în ce mai bun. Este un angajator responsabil, corect, un loc de muncă sigur."
L-am întrebat cum e la McDonald’s pe parcursul anului, ce perioadă îi place lui cel mai mult. Iar Mihai n-a stat mult pe gânduri şi ne-a explicat că tot anul e frumos la Mec.
„De Crăciun avem totul împodobit, avem brăduţi, luminiţe, e atmosfera aceea caldă de sărbători. Avem şi produsele speciale de Crăciun, muulte plăcinte calde şi, desigur, paharele de la McCafé care sunt super simpatice. Apoi, avem şi campanii de vară, îngheţată foarte bună, terasele sunt pline, la fel şi locurile de joacă. Iar clienţii se orientează spre fresh-urile şi frape-urile de la McCafé şi prind cheful acela de vară imediat ce ajung la noi. Dar în fiecare zi e frumos, oricând vii la Mec te impresionează ceva."
Totuşi, cum a ajuns Mihai din Buşteni să zâmbească zi de zi clienţilor din restaurantul din Buzeşti?
„Cum am ajuns aici... Mi-a plăcut McDonald’s de mic. Am mers la Angajatori de Top şi ţin minte că Mec făcea un workshop. Am zis să particip şi eu şi la final am lăsat acolo un CV. Nu după mult timp am ajuns în Buzeşti şi am început să lucrez."
Dacă ar fi să descrie într-un singur cuvânt experienţa lui la Mec, Mihai spune simplu „motivaţie".
„Avem multe lucruri care ne stimulează în fiecare zi. Spre exemplu, campania McSmile, prin care strângem puncte pe care le transformăm în premii. Chiar mai am puţin şi strâng pentru o bicicletă  . În plus, avem bonus de performanţă, un salariu care creşte anual, cadouri de Crăciun, de Paşte. Dar mai important, avem experienţa şi jobul în general."
http://mcdonalds.ro/cariere_mihai

Era o zi călduroasă de iulie când Victor Calotă, mândru elev în clasa a 12-a, a găsit la McDonald’s nu doar un loc de muncă, ci şi o experienţă minunată şi o mulţime de prieteni.
Vara, toamna, iarna la McDonald’s
Dorinţa de a deveni independent şi de a se descurca prin forţele proprii l-a determinat anul trecut pe Victor să înceapă să îşi caute un job de vară. Prima lui opţiune a fost McDonald’s - un prieten i-a spus să încerce pentru că e „foarte tare să lucrezi acolo".
Numai că lui Victor i-a plăcut atât de mult la Mec, încât jobul de vară a devenit şi job de toamnă, ba chiar şi de iarnă şi, cel mai probabil, de încă multe anotimpuri de acum înainte.
I-a fost uşor să treacă de la recomandările de McFrappe-uri la cele de ciocolată caldă, să se adapteze la mediul de lucru şi să reuşească să îmbine munca şi şcoala, unde, apropo, rezultatele au rămas la fel de bune
Toate acestea se datorează voinţei şi dorinţei lui de a reuşi, dar şi echipei extraordinare din care face parte:
„Am avut norocul să întru într-o echipă foarte bună, cu care m-am înţeles perfect din prima. Glumim foarte mult, ne înţelegem bine, dar ne facem şi treaba foarte bine. În fiecare zi îmbinăm utilul cu plăcutul şi asta-i cel mai important."
Victor, primul an la Şcoala McDonald’s
Pentru Victor, locul de muncă a devenit o a doua casă, este locul unde nici dacă ar vrea nu ar putea sta supărat. Se înţelege foarte bine cu toţi colegii şi îi place mult să interacţioneze cu oamenii. Iar buna dispoziţie creată de atmosfera de la locul de muncă se transpune în relaţia lui cu clienţii - şi-a făcut deja prieteni printre clienţi, le-a învăţat gusturile şi ştie ce sugestii ar putea să le facă pentru a se bucura de o experienţă cât mai plăcută la McCafé.
Anul acesta se pregăteşte de bac şi s-a gândit deja ce vrea să facă mai departe – îşi propune să studieze domeniul marketingului sau al comunicării, pentru că simte că lucrul la McDonald’s i-a deschis noi orizonturi către aceste domenii.
Este extrem de ambiţios şi aici a învăţat să îşi depăşească limitele, să accepte noi provocări peste care trece, de fiecare dată, cu satisfacţie şi cu zâmbetul pe buze.
Ne-a dezvăluit că printre „materiile" lui preferate de la McDonald’s sunt cursul de libertate, „pentru că poţi să uiţi de toate problemele pe care le ai acasă, la şcoală sau în general", cursul de „independenţă" sau cursul de comunicare. Totuşi, cel mai mult îi place materia principală, „zâmbetul", pentru că „cel mai de preţ lucru la McDonald’s e că zâmbeşti foarte mult, am învăţat să zâmbesc mai mult".

http://mcdonalds.ro/cariere_victor

Edited by OPEDI, 26 April 2018 - 19:47.


#21
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
O sa dau articolul asta unui amic de-al meu care lucreaza la MC, sunt sigur ca o sa injure ca la usa cortului cel putin 2 ore, sper sa nu ma injure si pe mine, ce spune nenea ala bate campii cu gratie.....adevarul este dincolo de noi

Edited by MarianG, 26 April 2018 - 22:02.
quote de 2 metri


#22
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 karapok, on 26 aprilie 2018 - 19:58, said:


O sa dau articolul asta unui amic de-al meu care lucreaza la MC, sunt sigur ca o sa injure ca la usa cortului cel putin 2 ore, sper sa nu ma injure si pe mine, ce spune nenea ala bate campii cu gratie.....adevarul este dincolo de noi
Asta nu-i un ARTICOL.
E pozitia oficiala a lu" Mc in Romania.
Site-ul oficial, nu-i ceva potat de un absolvent al teribilelor facultati de jurnalism din ronmanistan

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 pexCom, on 26 aprilie 2018 - 16:36, said:

Compania și-o distrug patronii nu angajații.

 karapok, on 26 aprilie 2018 - 16:41, said:


Oare? Argumente ?


Pai pestele se impute de la cap !  Asta si orice copil stie.

#24
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Bogotta, on 26 aprilie 2018 - 20:03, said:



Pai pestele se impute de la cap !  Asta si orice copil stie.


Atunci sa spunem si invers, de ce angajatii astia minunati nu se fac patroni, de ce accepta ei sa fie sclavi, sa stea in umbra patronilor ale caror firme se imput de la cap?

#25
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Din acelasi motiv care spune ca  eutanasierea nu este obligatorie.

#26
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 OPEDI, on 26 aprilie 2018 - 20:08, said:

Din acelasi motiv care spune ca  eutanasierea nu este obligatorie.

Aha.....da....

#27
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 karapok, on 26 aprilie 2018 - 20:09, said:

Aha.....da....
Ce parere ai de stagiul militar obligatoriu??
Efectuat de tinerii de maxim 21 de anI??
Si nu facut la transmisiuni, la arme "cotite".
Batai in palma si recul lateral???

Edited by OPEDI, 26 April 2018 - 20:22.


#28
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 OPEDI, on 26 aprilie 2018 - 20:21, said:

Ce parere ai de stagiul militar obligatoriu??
Efectuat de tinerii de maxim 21 de anI??
Si nu facut la transmisiuni, la arme "cotite".
Batai in palma si recul lateral???

Ce legatura are subiectul de fata cu stagiul militar obligatoriu care a fost abrogat, eu am facut armata si nu am murit, pot spune ca m-a maturizat, am inceput sa stau pe picioarele mele, si a fost bine,

#29
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,558
  • Înscris: 25.04.2007

 karapok, on 26 aprilie 2018 - 20:04, said:



Atunci sa spunem si invers, de ce angajatii astia minunati nu se fac patroni, de ce accepta ei sa fie sclavi, sa stea in umbra patronilor ale caror firme se imput de la cap?
Ca nu au capital in primul rand, ca nu au cunostintele necesare conducerii unei afaceri, ca nu au fler pentru afaceri, ca nu au chemare, ca se multumesc cu putin. Unii insa trec temporar prin aceasta meserie, ca sa acumuleze experienta si apoi isi deschid ei o afacere. Dar acestioa nu sunt multi.

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Singurii angajati care pot sa distruga compania legal sint cei cu putere de decizie. Aialalti pot sa o distruga doar ilegal, de exemplu sa fure pina dai faliment. Aveam o vecina care avea mai multe magazine si intr-unul din ele tot lua cite o vinzatoare care fura la greu. Da nu asa, cite putin sa nu se vada cu lunile, direct cu zecile de milioane in prima luna. In cele din urma l-a inchis :w00t:

Probabil nu e nimeni altul mai elocvent in distrugerea unei companii decit cel mai retardat oligofren CEO din toate timpurile, Stephen Elop. Si ala a pariat tot pe Microshit :lol:

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
pentru ca s-a dovedit a fi un topic de interes general, si nu doar in IT, mut topicul in zona de afaceri "Money & Business"

Edited by MarianG, 26 April 2018 - 22:16.


#32
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 OPEDI, on 26 aprilie 2018 - 19:45, said:

citind articolul mi-a dat o lacrima stinghera in coltul ochiului; in viata mea nu am citit ceva mai frumos si mai motivant ca aceste povesti de succes ale angajatilor mcdonald povestite chiar de mcdonald;
intr-o singura clipa mi-am dat seama ca citind povestioarele (o comparatie mai potrivita nu exista) vad satisfactia din ochii propiului meu catel cand se linge sigur la pu..

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 karapok, on 26 aprilie 2018 - 20:04, said:



Atunci sa spunem si invers, de ce angajatii astia minunati nu se fac patroni, de ce accepta ei sa fie sclavi, sa stea in umbra patronilor ale caror firme se imput de la cap?


Din acelasi motiv pentru care nu se fac astrofizicieni. Pentru ca nu stiu ! Daca accepta sa ramana in companie, e un motiv suficient sa ii poti acuza ca vor sa o distruga ?  Poate ei nici nu isi dau seama ca fac lucrurile ineficient si prost. Dar aici intervine patronul care indreapta lucrurile. Insa daca acela e un imbecil (cu cap de peste imputit), atunci ADIO FIRMA.

#34
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Intru și eu pentru o lectura mai aparte de chestiunile zilnice și mă lovesc iar de fabulosul IT.

Nene, când veți programa fizic, pâinea cea de toate zilele, mai revin. Până atunci sunteți doar o rotiță mică de tot în industrie și nimic mai mult.

#35
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 Super Chief, on 26 aprilie 2018 - 22:13, said:

Intru și eu pentru o lectura mai aparte de chestiunile zilnice și mă lovesc iar de fabulosul IT.

Nene, când veți programa fizic, pâinea cea de toate zilele, mai revin. Până atunci sunteți doar o rotiță mică de tot în industrie și nimic mai mult.
Actually, nu chiar asa mica pentru ca orice ai in jur are nevoie de IT-isti. Si cand zic asta nu ma refer doar la calculatorul de pe care tu postezi acuma dar si la telefon, televizor, cuptor cu microunde, plita pe inductie sau masina. Totul in ziua de azi are nevoie de IT-isti fie ca fac software fie ca fac hardware (si astia tot it-isti is). Chiar si cuptorul ala care iti face paine cel mai probabil ca are un software scris de un IT-st (in afara cazului in care brutarul o face manual dar astia nu sunt luati in calcul, toate firmele adevarate au cuptoare industriale care ghici ce, au software pe ele), tractorul care culege graul are un software scris de un IT-ist etc. Mai usurel cu parerile.

Edited by jm2010, 27 April 2018 - 04:08.


#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 pexCom, on 26 aprilie 2018 - 16:36, said:

Compania și-o distrug patronii nu angajații.

 karapok, on 26 aprilie 2018 - 16:41, said:

Oare? Argumente ?
Angajatii nu iau decizii in ceea ce priveste directia si strategia pe care le abordeaza firma. 90% din patroni sau chiar sefi angajati (ingineri, maistri etc) isi considera subalternii simpli executanti. E o greseala imensa. Indiferent de pozitia pe care o ocupa un angajat, ca e inginerul, ca e ala ce da cu lopata, nu conteaza, el trebuie sa stie si sa simta ca poate sa discute liber si sa isi spuna parerea in fata oricarui sef, indifernet ce pozitie ocupa seful ala in ierarhie. Iar sefii trebuie sa isi incurajeze subalternii sa comunice si sa spuna cand li se pare ca undeva ceva nu merge bine si se poate imbunatatii. La fel cum trebuie incurajati sa comunice si cand comit o greseala.
Am avut 60 de oameni in subordine si intotdeauna eram primul care afla cand se gresea ceva, si in 99% din cazuri aflam de la cel care a gresit. Prima conditie sa poti remedia o eroare este sa stii ca ea s-a produs. Cu cat stii mai repede cu atat e mai usor de remediat. Daca tu il dai de pereti pe ala ce a comis eroarea ai sanse mari ca el sa incerce sa o ascunda si te trezesti la final ca iese totul pe dos si nu stii de unde sa incepi verificarile si ce  s-a gresit.

Edited by PoeOvidiu, 27 April 2018 - 07:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate