Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ceva întrebări în legătură cu electricitatea în Europa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,771
  • Înscris: 14.10.2008
De fapt sub 47 Hz nu poate scadea, daca scade, se opreste tot.

Revenind la volti, mie imi plac sursele si alimentatoarele cu Input 100-240 V 50/60 Hz, echipamentele alimentate cu asa ceva nu se opresc si nu se restarteaza oricat ar fluctua tensiunea si chiar nici cand pica la 0 V pentru maxim 1 secunda. Mai nou si PC-urile desktop par sa aiba asa ceva sau surse cu condensatoare suficient de mari cat sa mentina 1 secunda fara alimentare.

Oricum, la achizitie, e mai bine sa optezi pentru ceva 100-240 V decat 220-240 V la intrare, 100-240 V sunt facute pentru a merge si la americani (120 V 60 Hz) dar un efect colateral este aceasta rezistenta la fluctuatii de tensiune in Europa. Posted Image

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostNeaceasca85, on 28 aprilie 2018 - 20:06, said:

Revenind la volti, mie imi plac sursele si alimentatoarele cu Input 100-240 V 50/60 Hz, echipamentele alimentate cu asa ceva nu se opresc si nu se restarteaza oricat ar fluctua tensiunea si chiar nici cand pica la 0 V pentru maxim 1 secunda. Mai nou si PC-urile desktop par sa aiba asa ceva sau surse cu condensatoare suficient de mari cat sa mentina 1 secunda fara alimentare.

No way. La mine se opreste si cand cade 0.01 secunde. Si sursa e Corsair.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,771
  • Înscris: 14.10.2008
Ori e pocnitoare Corsair ori mai degraba e subdimensionata pentru ce ai tu pe PC. La mine doar Delux avea problema de a se restarta la fluctuatii sau caderi scurte, facea "echipa buna" cu Speed Touch.

Acum atat desktopul Asus cat si niste HP si Fujitsu refurbished de la birou rezista cu brio, am avut in septembrie 2017 o cadere de curent care a stins monitoarele dar unitatile tot nu s-au restartat. Posted Image

#22
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostNeaceasca85, on 26 aprilie 2018 - 16:55, said:

47 Hz cred ca a fost in toata Romania in perioada 1982-1989 cand se practicau intreruperile zilnice deliberate.

Nu e chiar așa. Esența sist. energetic național indiferent de țară este interconectarea. Centralele debitează în esență în paralel pe aceeași rețea mare. Asta înseamnă că toate trebuie să fie perfect sincronizate, ceea ce este o problemă tehnică de asigurat la cuplare (întîi sincronizezi centrala ta cu rețeaua și după aia o cuplezi). Iar sincronizarea înseamnă ca frecvența să fie aceeași (50Hz sau cît o fi) și defazajul să fie 0, deci curentul alternativ să "alterneze" în același timp la toate.

Mai departe, creșterea consumului are efect de "frînare" a generatoarelor, în afară de celelalte efecte (termice, etc). Prin urmare un consum crescut peste cît au fost dimensionate generatoarele în ansamblu, duce la scăderea frecvenței - ele se învîrt tot mai încet dacă crește consumul și operatorii sau sistemul automat nu iau măsuri. Aparatura de cuplare/decuplare din sist. de distribuție protejează sistemul prin decuplarea unor consumatori dacă consumul crește prea mult și deci frecvența scade (load shedding în limba engleză - un cartier întreg să zicem, este decuplat brusc de la rețea, în mod automat, de către sistemul de protecție).

Ideea cu întreruperile din vremea lui Ceașcă era TOCMAI de a se reduce consumul în mod brutal atunci cînd se depăsea capacitatea de producție.

Deci pe scurt la un sistem interconectat (inclusiv cu vecinii, căci avem legături cu țările vecine în scop de import-export) frecvența tb să fie aceeași în tot sistemul și nu e posibil sa o lași să scadă oricît, căci apar probleme mari dacă generatoarele debitează nesincronizat (nu poți să sincronizezi o rețea de 50Hz cu una de 47, că așa ar decide cineva, că e OK să scădem la 47 în zona noastră)

#23
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pe vremea aia declansa sistemul DAS-f. Acum frecventa n-are voie sa scada sub 1% adica 49,5.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,771
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu alte tari din Europa cum or fi fost, in comunism si in post comunism, dar Romania clar a fost patria interuperilor de energie electrica, nu stiu daca mai rau ca la noi a putut fi altundeva in afara de lumea a 3-a, rationalizarea din anii '80 (fara a anunta consumatorii orele de intrerupere), imposibilitatea nejustificata de a putea furniza energie electrica pe vreme rea (in special pe fulgere) intr-o comuna precum Spineni din Olt (nu stiu acum cum o fi, dar pana in 2000 inclusiv nu puteai avea lumini si pe cer si in tavan in casa). La Piatra-Olt chiar si acum se mai opreste alimentarea pe fulgere si trasnete, viscole etc.

Erau destule intreruperi (si chiar lungi) si in Slatina pana in 2003-2007, dupa preluarea de catre CEZ a distributiei din Oltenia in 2007 lucrurile se tot imbunatatesc de la an la an, deja e greu de crezut ceea ce vad, disparitia aproape completa a intreruperilor, ba chiar nici fluctuatii nu mai sunt in oras pe vreme rea, cel putin la viscolele din martie nu au fost.

Edited by Neaceasca85, 04 May 2018 - 00:50.


#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Heh-heh, ia uite ce antichităţi: http://leradiofil.com/ElecPrim.htm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate