Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce salariu are primarul tau dupa 1 ianuarie 2018?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Salariile alesilor se publica pe site-ul primariilor (fara sporuri, atentie!)
Probabil in mana iau mai mult datorita sporurilor.

Insa ca un exercitiu cetatenesc, ar fi interesant daca fiecare ar verifica pt localitatea unde traieste sau pe unde are alte interese, rude etc

Poate fi un argument interesant cand primaria va raspunde "nu avem bani de canalizare"

Incep eu:
- primaria sector 3: Secretar: 13.800 ron (2962 euro) pe luna - http://www.primarie3... SALARIZARE.pdf

- primaria Drajna (o comuna oarecare care a picat in google): Primar: 9500ron (2038 euro) pe luna
https://www.primaria...uri/salarii.pdf

- primaria oras Sacele: secretar: 6011 ron + 902 spor conditii vatamatoare (!!??!!) = 6913 ron pe luna (1484 euro)
http://www.municipiu...turi-salariale/

Edited by unbrutus, 26 April 2018 - 15:23.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Deputatul Cosette Chichirău (USR) a organizat luni, 15 ianuarie, o conferință de presă pe tema situației veniturilor salariale din primăriile județului Iași. Membrii USR Iași Dana Buțincu și Cătălin Chiosa au colectat informații pentru a identifica gradul de transparentizare a salariilor publice din primăriile județului Iași. În baza rezultatelor obținute au realizat o hartă digitală interactivă, accesibilă online, a salariilor primăriilor Județului Iași.

https://www.ziarulde...si--179909.html


Harta aici :

https://iasi.usr.ro/primarii/main.html

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Acele salarii sunt cele anuale, nu?

#4
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
asta nu e nesimtita aia care face oamenii "hoti" prin parlament si care ia salariu si alte venituri de parlamentar? :puke:

oare ea a votat impotriva maririi salariilor parlamentarilor? avem dovezi?

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
eu m-am uitat pe pagina sectorului 6 si mi-a cazut fata cand am vazut ce salarii castiga astia.

Cel mai ok este pentru un primar de comuna unde oricum nu se petrece nimic si ala incaseaza banii fara stres. In Bucuresti este lupta mare si ai cam acelasi salariu.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Off topic, ca nu-i vorba de Romania: 10 500 euro (orasel de 62 000 locuitori).

#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Ti se par mari salariile alea? Mie nu, la ce raspundere  implica functia. Acum ca nu-si face treaba este problema cetateanului care la votat, ca nu se organizeaza intr-un grup ca sa-i ceara socoteala ce a facut cu banii urbei. Dpdv al meu, bravo lor ca-si stiu valoarea muncii lor. Daca romanul care l-a votat tace si-l voteaza pentru un mic si o bere asta nu mai este problema primarului (si a intregii conducerii a urbei cat au ei salariile). Cat ai vrea sa aibe un primar? minimu pe economie + 20 de bonuri de masa?

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 15:33.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dreaQ, on 26 aprilie 2018 - 15:09, said:

Acele salarii sunt cele anuale, nu?
am mentionat "pe luna" la fiecare

 business11, on 26 aprilie 2018 - 15:11, said:

eu m-am uitat pe pagina sectorului 6 si mi-a cazut fata cand am vazut ce salarii castiga astia.

Cel mai ok este pentru un primar de comuna unde oricum nu se petrece nimic si ala incaseaza banii fara stres. In Bucuresti este lupta mare si ai cam acelasi salariu.
exercitiul util era sa postezi si aici link si salariu

asa e, comune mici si sarace au salarii uriase, comparabile cu cele din bucuresti unde se incaseaza bani multi de la blocuri cu 10 etaje, reclame, firme

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 15:18, said:

Ti se par mari salariile alea? Mie nu, la ce raspundere  implica functia. Acum ca nu-si face treaba este problema cetateanului care la votat, ca nu se organizeaza intr-un grup ca sa-i ceara socoteala ce a facut cu banii urbei. Dodv al meu, bravo lor ca-si stiu valoarea muncii lor. Daca romanul care l-a votat tace si-l voteaza pentru un mic si o bere asta nu mai este problema primarului (si a intregii conducerii a urbei cat au ei salariile). Cat ai vrea sa aibe un primar? minimu pe economie + 20 de bonuri de masa?
pai de ex cat au avut pana pe 1 ian 2018... de ce sari din extrema in extrema? si unde am spus eu ca sint prea mari?

Eu doar am atras atentia ca salariile sint publice pe site-urile primariilor.

mai mult decat atat, in baza legii 244/2001, trebuie sa aiba website toti.

Gasim si noi cetatenii metode sa crestem transparenta si sa ii facem mai responsabili in activitate.
Pana acum faceau cam ce vroiau...

 Daco_Get, on 26 aprilie 2018 - 15:05, said:

Deputatul Cosette Chichirău (USR) a organizat luni, 15 ianuarie, o conferință de presă pe tema situației veniturilor salariale din primăriile județului Iași. Membrii USR Iași Dana Buțincu și Cătălin Chiosa au colectat informații pentru a identifica gradul de transparentizare a salariilor publice din primăriile județului Iași. În baza rezultatelor obținute au realizat o hartă digitală interactivă, accesibilă online, a salariilor primăriilor Județului Iași.

https://www.ziarulde...si--179909.html


Harta aici :

https://iasi.usr.ro/primarii/main.html
astia de la USR sint singurii care mai tin cu cetateanul, si se lupta pt transparenta.
Au publicat si fluturasele lor de salarii din parlament dupa marirea de salarii.
Pt care da, au votat impotriva

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 unbrutus, on 26 aprilie 2018 - 15:03, said:

- primaria oras Sacele: secretar: 6011 ron + 902 spor conditii vatamatoare (!!??!!) = 6913 ron pe luna (1484 euro)
http://www.municipiu...turi-salariale/

Offtopic. Asta si-a dat spor stiind ca-l bate lumea ?

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 unbrutus, on 26 aprilie 2018 - 15:27, said:

astia de la USR sint singurii care mai tin cu cetateanul, si se lupta pt transparenta.
Au publicat si fluturasele lor de salarii din parlament dupa marirea de salarii.
Pt care da, au votat impotriva
Daaaa, tin cu cetateanul cum au tinut toti de pana acum care au ajuns la putere. Cum s-au vazut cu ciolanu de ros, cum au inceput sa-i doara in poala de popor. Dpdv al meu "astia de la USR" fac gargara cu apa rece, Romania nu mai este de mult condusa de romani, altii hotarasc soarta acestei tari si acestui popor si cand or hotari sa ajunga USR-ul la putere sa fii convins ca or sa ajunga. Pana atunci sunt un fel de PRM cu mai multi Vadimi si se va alege prafu si de ei, la urmatoarele alegeri n-o sa-i mai voteze nici dracu...  ca-n afara de circ cu live pe facebook din Parlament si de pe strada ... altceva ce au mai facut? Absolut NIMIC. Pana acum doar ne-au aratat ca au descoperit ei apa calda si stiam de mult asta... adica ca se fura in Romania

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 15:48.


#11
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
13.000 la al meu. Cred ca-i net., brut, pardon. Deci cam 2000 de Euro in mana.

Decent, cat un manager mai "spalat" de la multi

Edited by vlad1102, 26 April 2018 - 15:49.


#12
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 vlad1102, on 26 aprilie 2018 - 15:48, said:

13.000 la al meu. Cred ca-i net., brut, pardon. Deci cam 2000 de Euro in mana.

Decent, cat un manager mai "spalat" de la multi
Nu este mare salariu raportat la atributiile functiei. Problema este primarul ca nu corespunde cu functia Posted Image si aici nu-i vina lui ca a ajuns in functie, ca daca putea se vota cu majoritatea lu' Ceausescu de 99,99%. Pe bune, romanul cand aude de salarii de peste 1000 de euro in Romania i se pare ceva de domeniu "fantasticului" sau a "paranormalului". Ce vina are omul ala (adica primarul) ca a stiut sa-si evalueze corect "valoarea muncii lui"?

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 16:04.


#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 unbrutus, on 26 aprilie 2018 - 15:03, said:

Salariile alesilor se publica pe site-ul primariilor (fara sporuri, atentie!)
Probabil in mana iau mai mult datorita sporurilor.

Insa ca un exercitiu cetatenesc, ar fi interesant daca fiecare ar verifica pt localitatea unde traieste sau pe unde are alte interese, rude etc

Poate fi un argument interesant cand primaria va raspunde "nu avem bani de canalizare"

Incep eu:
- primaria sector 3: Secretar: 13.800 ron (2962 euro) pe luna - http://www.primarie3... SALARIZARE.pdf

- primaria Drajna (o comuna oarecare care a picat in google): Primar: 9500ron (2038 euro) pe luna
https://www.primaria...uri/salarii.pdf

- primaria oras Sacele: secretar: 6011 ron + 902 spor conditii vatamatoare (!!??!!) = 6913 ron pe luna (1484 euro)
http://www.municipiu...turi-salariale/


alea sunt brute
13800 inseamna 8000 de lei net adica un salariu decent

primarul cu 9500 are cam 5500 in mana, chiar putin

#14
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 15:51, said:

Nu este mare salariu raportat la atributiile functiei. Problema este primarul ca nu corespunde cu functia Posted Image si aici nu-i vina lui ca a ajuns in functie, ca daca putea se vota cu majoritatea lu' Ceausescu de 99,99%

Nici mie nu mi se pare cine stie ce. Plus ca-i primar la un orasel cu ceva zeci de mii de locuitori si-a facut o treaba relativ buna.(ceea ce-i cel mai important din punctul meu de vedere)
Dar nah, daca esti invatat cu salarii de minim plus bonuri, pare golanie..

#15
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 vlad1102, on 26 aprilie 2018 - 15:54, said:

Nici mie nu mi se pare cine stie ce. Plus ca-i primar la un orasel cu ceva zeci de mii de locuitori si-a facut o treaba relativ buna.(ceea ce-i cel mai important din punctul meu de vedere)
Dar nah, daca esti invatat cu salarii de minim plus bonuri, pare golanie..
Dpdv al meu, ca primar sa iei in mana un salariu de 1000 de euro pentru o urbe mica mi se pare putin.... chiar foarte putin. La mine in oras, actualu primar chiar isi face treaba, a inceput asfaltatul gropilor existente si asfaltarea drumurilor neasfaltate, au bagat mijloace de transport noi, toata localitatea are iluminat cu LED-uri care reduce enorm factura lunara/anuala la curent, pensionarii, elevii si studentii au gratuit pe mijloacele de transport, impozitele au crescut cu numai 5% fata de alte localitati care cresc de la an la an si cu 10-15 procente. Au inceput sa mearga lucrurile. Cred ca are salariu undeva la peste 10.000 de lei, dpdv al meu isi merita salariu

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 16:03.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Salariile sunt mici, dar nu se face nimeni primar pentru salariu, la fel ca in Parlament.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si in Bucuresti primarul/primaria munceste!
L-am avut pe Videanu cu bordurile........un demn urmas este dl Negoita.
Luni, am trecut prin Cismigiu, se sapau santuri, se bagau cabluri, se sapau fundatii pentru noi stalpi de iluminat. Cei vechi  probabil ca au fost denuntati de cetateni ca necorespunzatori, de aceea merg la gunoi. Impreuna cu vechile cabluri care raman in pamant. Are primaria bani de dat, de ce sa se impiedice cu vechituri? Am vazut ca si pe Splai, intre Piata Operei si Str Stirbei Voda s-au adaugat stalpi noi de iluminat (cu cablaj nou), stalpii vechi vor fi probabil taiati (ca de scos din trotuar e prea greu), cablajul vechi ramane acolo, ingropat....e prea scump sa fie scos si nu e "rentabil" sa fie refolosit.
Pistele pentru biciclisti au fost trasate aiurea, trebuiau facute niste plati, nu?
Acum se vor face altele, alti bani, etc.
Si ni se mai spune de reciclare, sa o facem noi, astia mici ca aia mari nu au timp, doar muncesc fara odihna pentru binele nostru, nu?
Voi nu stiti ca primarul nu traieste din salariu?

Edited by altuser09, 26 April 2018 - 17:02.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vlad1102, on 26 aprilie 2018 - 15:54, said:


Nici mie nu mi se pare cine stie ce. Plus ca-i primar la un orasel cu ceva zeci de mii de locuitori si-a facut o treaba relativ buna.(ceea ce-i cel mai important din punctul meu de vedere)
Dar nah, daca esti invatat cu salarii de minim plus bonuri, pare golanie..
Cred ca am pus gresit titlul topicului, trebuia sa aleg cea mai mica functie... femeia de serviciu.
Eu sint invatat cu asfalt si canalizare, nu cu primari cu salarii mari care nu fac nimic pt cetateni.
Nu prea esti la curent cu ce se intampla nici in Ro nici in strainatate, unde multi primari nu sint platiti, nu au sedii luxoase

In Ro si-au marit salariile in urma unei legi care le permite sa si le stabileasca SINGURI (hai ca vad ca pricepi doar ce te loveste personal, tu iti poti pune salariul singur?) si au ajuns in cateva luni sa nu mai aiba bani de nimic altceva... nici macar de salarii

Inconștiența Guvernului și lăcomia primarilor

Primăria din Botoșani rămasă fără bani după creșterea salariilor: ”S-au majorat cu 25% pentru primar şi viceprimar”

Legea salarizării provoacă DEZECHILIBRE în bugetele mai multor primării: Nu mai sunt bani de salarii, dar nici pentru lemnele de foc necesare încălzirii
În mai multe localităţi din ţară primarii nu mai au bani de salarii, după ce au majorat lefurile. Bugetul Primăriei Dimăcheni din judeţul Botoşani este gol, nu sunt bani pentru salarii, dar nici pentru lemnele de foc necesare încălzirii birourilor.

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 16:00, said:

Dpdv al meu, ca primar sa iei in mana un salariu de 1000 de euro pentru o urbe mica mi se pare putin.... chiar foarte putin.
citeste un pic mai sus. E vorba de o crestere brusca a salariilor pt aceeasi incompetenta.
Nu s-au marit salariile sa zicem in urma angajarii primarilor sau macar a angajatilor acestuia prin concurs ca la o societate privata, cu competente, CVuri, targeturi si posibilitatea de a fi evaluat si dat afara o data la 3 luni daca nu isi ating obiectivele.

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 15:51, said:

Nu este mare salariu raportat la atributiile functiei. Problema este primarul ca nu corespunde cu functia Posted Image si aici nu-i vina lui ca a ajuns in functie, ca daca putea se vota cu majoritatea lu' Ceausescu de 99,99%. Pe bune, romanul cand aude de salarii de peste 1000 de euro in Romania i se pare ceva de domeniu "fantasticului" sau a "paranormalului". Ce vina are omul ala (adica primarul) ca a stiut sa-si evalueze corect "valoarea muncii lui"?
corect, si-a autoevaluat singur, pt ca SINGUR a hotarat ce salariu sa ia, facand fix aceeasi munca.

Chiar nu sesizezi absurdul?

oricum, sa zicem ca pt tine salariul e mic, e ok... ideea este... acum ai in comuna la tine strazi canalizare iluminat public gaze etc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate