Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aparate de sudura folosite in regim casnic

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cer o parere : merita acest pachet https://www.emag.ro/...rch-Action=view
pentru uz casnic prin ograda ? Am un aparat cu transformator cu care m-am chinuit pana acum ( mai mult m-am enervat ) . Nu am " talent " la sudura si nici nu am pe cine sa chem pt o sudura ici colo ( nu vine nimeni ) . Merci

#20
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La prima vedere pare ieftin chiar si pentru hobby...

#21
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Daca e luat de la Emag, are avantajul ca il retuneaza rapid daca este in neregula cu ce au scris chinezii pe el.

#22
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si asa....daca sudeaza bine cu 3, 2 atunci e ok.

#23
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Nu sta pe ganduri...IA-L!
O sa-ti fie de folos.

#24
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Cu 600 ron, eu am luat doar aparat de sudura in genul aluia si e tot hobby (vezi mai sus), fara masca fara electrozi; a mai fost si defect din start (l-au reparat in garantie), asa ca...si eu zic sa-l iei.

Cu stima,
Liviu

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Multumesc all !

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
A venit azi . Zilele urmatoare o sa fac proba sa vedem ce stie cu subsemnatul Posted Image

Attached Files



#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Stau la bloc si am un Lincoln V145S. Sudez foarte rar ,cam o data pe an ma apuca chinurile creatiei. Posted Image  ...culmea ca,  cu toate ca sudez foarte rar, mai am un invertor, nou si folosit doar cateva zile ...dar in regim hobby. Intamplarea a facut ca luasem Esab Buddy Arc 180 si a aparut o oferta irefutabila cu Lincoln. Cum e dracul asta..cum te ispiteste el. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 30 May 2018 - 13:17.


#28
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBaxon, on 30 mai 2018 - 12:55, said:

A venit azi . Zilele urmatoare o sa fac proba sa vedem ce stie cu subsemnatul Posted Image
Felicitari!!!

Aparatul asta e clona de Edon. Sper sa fie ca aparatul original.

#29
DenMan

DenMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.08.2008
Mai mult ca singur e clona de Edon , toata seria Lv , mini , S , ( cautati Edon Black ) alta treaba .. cele care au fost lansate pentru Ukraina ,

#30
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Velt 140 -  luat de cuând . Deocamdată sunt încântat. Foarte! . Pe la unul din distribuitori se pot citi review-urile  si  sunt cativa domni   pe  acolo  care se  pare că , chiar  , știu ce vorbesc .. adica  au mai  folosit  invertoare la  viata  lor.. .  140 declarat ... 140  real ..  adica , ca  merge cu 3.25 .. si  atat .    (si   cum cu  mult  umor (apreciat  de  mine !!! )   ca  amperu chinezesc  ar  fi  mai  mic !!!  cum zicea un apreciat  coleg  .. Niciodata nu  am  alergat  dupa  amperii  foarte  multi , declarati !!!  La 350  A declarati , pe un inveror al unui preten de-al meu ar trebui sa sudeze cu 6 fara probleme ...  abia  sudeaza  cu 3.25 .   Deci e  clar ca  amperu chinezesc e  mai   mic :))))   (  scuze  ,  dar  mi-a  pacut  expresia )

Edited by scub, 03 July 2018 - 15:34.


#31
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Am si eu tot un Lincoln V145S de vreo 2 ani. Dar folosinta de hobby nu-s sudor experimentat. Ce-mi place la el este ca in timp ce sudez nu se simte pe reteaua electrica deloc. Insa m-am indragostit de casca de sudura automata cred ca fara ea renuntam la joaca cu electrozii!

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Desi a trecut ceva vreme de la achizitie , revin cu parerea ca este un aparat f bun . Ma descurc bine cu el , mi-am sudat o sobita racheta si niste suporti din platbanda de 5 mm , foarte bine . Masca e geniala ( probabil ca sunt altele si ma si dar pt mine e wooow ) .
Am tot incercat cu diferite intensitati la curent si mie imi iese cel mai bine cand sudez cu rutilici 2,5 curent 99 .
Chiar ma gandesc serios daca sa ma apuc de lucrari mai mari acuma cand vad ca pot Posted Image

#33
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Da, mastile astea lcd automate sunt super, mai ales pentru novicii ca mine.

#34
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View PostBaxon, on 30 mai 2018 - 12:55, said:

A venit azi . Zilele urmatoare o sa fac proba sa vedem ce stie cu subsemnatul Posted Image

View PostBaxon, on 06 septembrie 2018 - 17:40, said:

Desi a trecut ceva vreme de la achizitie , revin cu parerea ca este un aparat f bun . Ma descurc bine cu el , mi-am sudat o sobita racheta si niste suporti din platbanda de 5 mm , foarte bine . Masca e geniala ( probabil ca sunt altele si ma si dar pt mine e wooow ) .
Am tot incercat cu diferite intensitati la curent si mie imi iese cel mai bine cand sudez cu rutilici 2,5 curent 99 .
Chiar ma gandesc serios daca sa ma apuc de lucrari mai mari acuma cand vad ca pot Posted Image
Ca sa se stie despre ce aparat este vorba.

Attached Files


Edited by spik1, 06 September 2018 - 19:52.


#35
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008

View PostBaxon, on 30 mai 2018 - 12:55, said:

A venit azi . Zilele urmatoare o sa fac proba sa vedem ce stie cu subsemnatul Posted Image

Aparatul e Micul Fermier?

Eu oscilez intre intre PROWELD MMA 140DLS  sau  Panzer PT-MMA160S

Daca ma hotarasc sa suplimentez suma o sa optez indiscutabil pentru  Velt MMA 140.

Edited by utzy, 22 December 2018 - 13:53.


#36
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Uneori am fost pus in situatia de-a suda unele lucruri pe linga casa (teava bolta la vie, o poarta etc)  mai ales ca nu sunt sudor de meserie am utilizat un traf de sudura facut artizanal cu ceva ani in urma care sa dovedit a fi destul de trainic si de rezistent...
Attached File  Tuia.JPG   78.66K   42 downloadsAttached File  P1170492.JPG   78.41K   41 downloadsAttached File  Alee poarta.JPG   79.61K   45 downloads

Vara aceasta am avut ceva de lucru la un prieten care are o gradina in alta localitae unde am facut o copertina pentru o rulota si datorita deplasarilor dese am fost nevoit sa cumpar un traf de sudura mai mic ,mai usor model Budget 1504 de la cineva care nu stia sa lucreze cu el ,nici macar nu-i reglase amperajul din rozeta din fata...Posted Image
Dupa mici modificari adica schimbat cablurile pentru cleste si masa plus borne de conectare model pentru invertor....am sudat cu el fara probleme...
Attached File  A..Budget BWT 1504.JPG   78.68K   54 downloadsAttached File  1.Budge BWT1504-conectori .JPG   76.16K   52 downloadsAttached File  P7280774.JPG   77.77K   47 downloads
Acum sunt tentat de un invertor si urmaresc cu destul interes cit mai multe detalii despre diferite modele...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YmIYbRO_7gQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 22 December 2018 - 18:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate