Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Aparate de sudura folosite in regim casnic

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Multi vor un aparat de sudura, ieftin si bun, pentru a lucra in gospodarie la un gard, grilaj, bolta, etc.
Deschid acest topic in speranta ca cei ce detin un aparat de sudura sa scrie aici ce aparat au si impresii despre el, eventual si pretul.
Astfel se va forma o baza de date ce va ajuta pe cei ce vor sa achzitioneze sa-si formeze o parere.
Nu vreau sa apara reclame la diversi dealeri sau magazine.
Eu folosesc un Glady, 1000 lei, si sunt foarte multumit de cca. 4 ani.
Am sudat profile metalice de la 1,5 mm pana la 10 mmm cu electrozi de la 1,6 pana la 3,2 cu invelis bazic


#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Neaparat trebuie specificat daca e cu invertor sau nu, sunt 2 clase total diferite

Nu mai stiu ce model am, un invertor, cred ca Panzer de 140A
Am avut de sudat la gard intr-o vara fierbinte si am imprumutat un aparat cu transformator, se incingea si intra in auto-protectie, nu am reusit sa fac nimic cu el, a doua zi am cumparat  invertorul si a mers perfect desi era la fel de cald afara.

Edited by Oxigen1234, 26 April 2018 - 13:59.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu folosesc de vreo 4 ani un invertor Panzer MMA140. Cumparat initial pentru treburi mici pe langa casa. Am sudat mult cu el. Singurii electrozi la care le-am tinut evidena au fost cei de 3.2, 20kg. De 2.5 le-am pierdut numarul. 99% a sudat cu rutilici. Ceva suduri cu inox. Bazic nu am incercat.
Am  folosit aparatul pe vreme buna, pe ceata, ploaie, noroi, lapovita si nu am avut probleme. Am schimbat doar potentiometrul de reglaj anul  trecut in toamna. Cost reparatie 2 lei.

Edited by PoeOvidiu, 26 April 2018 - 14:01.


#4
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Traf sau invertor... conteaza doar o "statistica" cu aparatele detinute si impresiile detinatorilor.

Edited by spik1, 26 April 2018 - 14:06.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Aparatul de sudura nu este pentru oameni care stau la bloc si nici pentru aia care isi cumpara apartamente tip duplex la casa . aparatul de sudura este pentru cei care au gospodarie , care sunt nevoiti sa manufactureze cate ceva sau pentru profesionisti care cumpara aparatura de 4-5 mii de euro

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Invertor Panzer 180 de peste 3 ani. Merge ca-n prima zi și n-a protestat niciodată.

#7
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
In 2008 eram in Franta si m- am bucurat ca am dat peste un inverter GYSMI 161 ( 160 A, electrod max 4 ), plus o masca cu filtru automat  XG 3/11 Welding filter. Am platit cam piperat atunci - 574 E aparatul si 75 E masca, dar merita sa ai asa ceva pe langa casa.

#8
RedSpot

RedSpot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 07.03.2016
Am folosit un Proweld MMA-160PI
Nu am avut ce să-i reproșez. A sudat rutilici de 2.5 și 3.2 mm, și bazici de 2.5 și 3.2 mm.
Cu rutilici nu a intrat niciodată în protecție, cu bazici nu l-am solicitat încât să fie relevant.
Era ieftin acum câțiva ani (~400 lei), azi prețul a crescut.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am mostenire de familie unul, cred ca transformator, pt ca are ~ 40 kg.
Stiu ca pe vremuri lucra non-stop, fara probleme.
Acum il foloseste tata si socul prin gospodarie de 1-2x/an (eu la sudura chiar nu m-am bagat).

#10
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
folosesc de vreo 3 ani un UNITOR UWI 150. Este fiabil, nu m-a lasat niciodata(chiar daca doar chestii hobby am facut cu el dar am sudat de toate cu el).Recomand.

#11
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Achizitionat anul trecut invertor Hecht, 800 Ron, prea devreme pt impresii.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tatal meu foloseste de vreo 12-13 ani un transformator Telwin Nordica 4185. Fara probleme deosebite. L-a folosit si la 400V si la 230V, mai mult la 400V. I-a schimbat doar ventilatorul de racire si cablurile cu unele mai lungi.

#13
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Un Parkside din Lidl - NU recomand.
E traf, nu duce electrozi de 3.2, intra protectia foarte repede pentru ca nici macar nu are ventilator, desi avea loc prevazut pentru el.
Am montat ventilator, ca fara el era imposibil sa lucrezi, dar tot era chin cu el.

Am luat invertor Panzer ARC 180 (cel cu potentiometru). E din alta lume. Era bun selectorul digital pentru comutare precisa cand trec de la electrozi de 2.5 la 3.2, dar face treaba foarte buna si asa.
Intrerupatorul din dos mai face figuri, nu taie alimentarea uneori.
Ventilator puternic, galagios si merge non-stop, nu in functie de solicitare/temperatura. Nu stiu cum e la alte invertoare.

Edited by til, 30 April 2018 - 14:25.


#14
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Panzer ARC-180L, Dede, varianta cu afisaj digital pentru amperaj; si mai am unul manufacturat (transformator chior); ambele merg brici cu supertit 2-2,5; altceva nu am incercat.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 til, on 30 aprilie 2018 - 14:22, said:



Am luat invertor Panzer ARC 180 (cel cu potentiometru). E din alta lume. Era bun selectorul digital pentru comutare precisa cand trec de la electrozi de 2.5 la 3.2, dar face treaba foarte buna si asa.
Intrerupatorul din dos mai face figuri, nu taie alimentarea uneori.

Si la al meu  am patit la fel cu intrerupatorul. L-au reparat pe garantie in 30 de minute. M-au intrebat doar daca vreau musai identic (adica ala cu led) sau pot sa imi puna alt model mai robust dar fara led.  Am ales varianta fara led si au trecut de atunci ceva ani fara probleme. Ziceau ca aia e  o boala a lor si de obicei cand intra in service schimba butonul cu altul mai  bun dca e de acord clientul.

#16
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Hmm. Nu ma deranjeaza atat de mult incat sa-i caut hartiile si sa-l pun in masina pana la Dedeman.

#17
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Am un invertor Telwin force 145, cumparat in 2010 direct de la sursa. Folosit putin (nici 2 pachete de electrozi) dar deja s-a defectat o data (prelungitor de 18m diametru 1,5 mmm)- nu avea protectie termica pe toate radiatoarele (mi-a zis cine l-a reparat). S-a defectat fara ca sa imi declanseze niciodata protectia. Nu recomand. Este slabut. Sudeaza doar cu electrozi de 2,5.
Mai am un invertor chinez rebranduit Ucraina-  Zenit SKD-300 Profi. Nu l-am forjat prea tare, dar o data am sudat 9 electrozi de 3 mm fara a-l putea baga in protectie. I-am facut proba cu un rutilic de 5 si il duce linistit.
Al treilea ar fi un invertor produs in Ucraina- SSVA Mini Samurai. Are 160 A reali si sudeaza cel mai fain cu bazici (taie cu electrozi bazici de 3,2 mm).
Ultimele 2 invertoare sunt destul de noi. Voi reveni cu impresii pe masura folosirii lor.

#18
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Astept si pe alti colegi sa-si expuna parerile cu privire la aparatele detinute!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate