Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

alimentatia umana, incotro ?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
astazi cca 65 % din populatia mondiala traieste departe de mediul rural, cand alimentele provin de la
producatori industriali, cand agricultura se practica in monoculturi, soiuri transgenice, folosind cantitati
impresionante de fertilizanti chimici care au reusit sa contamineze apele freatice si solurile, aducand plagi boli care au omorat ecosistemele si biodiversitatea planetei.
Cresterea animalelor domestice a devenit o practica intensiva si foarte putin respectuoasa cu mediul inconjurator si cu viata animalelor.
Alimentatia umana este una din cauzele deteriorarii planetei, si in acelasi timp cauza multor boli grave ale populatiei.
Niciodata nu au fost mai de actualitate vorbele lu' Hipocrate: "fa ca alimentul tau, sa fie medicamentul tau " !
as vrea sa va intreb de ce credeti ca am aruncat la gunoi mostenirea stramosilor nostri
in materie de viata si alimentatie ?
L.E. nu apar interesele vegetarienilor ! ... manc slanina, oua, branza, carne de toate felurile, etc ! ... Posted Image

Edited by realduc, 26 April 2018 - 12:04.


#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Si totusi speranta de viata creste in mod constant la nivel global.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostDamascus77, on 26 aprilie 2018 - 12:02, said:

Si totusi speranta de viata creste in mod constant la nivel global.
nu stiu cati ani ai, dar sunt extrem de convins ca nu vei apuca varsta "oficiala" ! ...
ca mine, dealtfel ! ...Posted Image

Edited by realduc, 26 April 2018 - 12:06.


#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Da, cei care nu fac cancer sau infarct, traiesc mai mult, depinde de noroc. Inainte se murea in masa de ciuma si holera, acum unii mai ghinionisti dintre noi de cancer.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
speranta de viata creste in statisticile masluite, asa cum facea si ceausescu 100 de tone de sfecla la hectar.

#6
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil o sa ajungem sa eliminam cu totul nevoia de a manca.
Mancatul o sa fie ca si mersul la cinema... o data pe luna, de dragul experientei.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pe langa alimentatie, stresul e un factor important, am un unchi ce a depasit 70 de ani deja desi fumeaza si bea non-stop, neavand stres, tatal meu care a fost stresat la greu, degeaba nu a fumat si baut, ca a murit de cancer la 59 de ani.

View Postrich1974, on 26 aprilie 2018 - 12:06, said:

speranta de viata creste in statisticile masluite, asa cum facea si ceausescu 100 de tone de sfecla la hectar.
Confortul, nivelul de trai si de protectie/asistenta au crescut fata de trecut.

View Posttatarduka, on 26 aprilie 2018 - 12:06, said:

Probabil o sa ajungem sa eliminam cu totul nevoia de a manca.
Mancatul o sa fie ca si mersul la cinema... o data pe luna, de dragul experientei.
Eu vreau sa se elimine nevoia de a munci.

#8
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Alimentatia produsa industrial va fi singura posibilitate de a sustine o populatie de 7.5 miliarde
Fructele sunt deja peste 90% produse de sera in orasele mari occidentale.

Pina si mezelurile sint deja facute in parte industrial.

#9
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View PostNeaceasca85, on 26 aprilie 2018 - 12:07, said:

Eu vreau sa se elimine nevoia de a munci.
Fa alt topic... in mod sigur o sa fie eliminata si asta. Incet dar sigur

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Fugiiiiiiiiti, salvati-vaaaa, ascundeti-va in pesteri si mancati radacini din padureeee......

Attached Files



#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostNeaceasca85, on 26 aprilie 2018 - 12:05, said:

Da, cei care nu fac cancer sau infarct, traiesc mai mult, depinde de noroc. Inainte se murea in masa de ciuma si holera, acum unii mai ghinionisti dintre noi de cancer.
ghinionistii, sunt la romani, "fiecare, al 3-lea" ! ... si urmeaza sa urce la "al 2-lea" !

#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Deja exista propunerea ca si europenii sa pape gandaci si alte ciudatenii. Se va incepe timid, cu faina de gandaci bagata prin salam, crenvusti, etc. Apoi va urma sa gasesti prin marketuri gandaci congelati, etc.

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostKarhu, on 26 aprilie 2018 - 12:13, said:

Fugiiiiiiiiti, salvati-vaaaa, ascundeti-va in pesteri si mancati radacini din padureeee......
sunt date verificate "in jurul tau" ? ...
nu cunosti pe nimeni sa fi murit inainte de 78 de ani ?
eu sunt extrem de ghinionist la cei 60 de ani ! ... in afara de bunicii mei
nu am fost la nici o inmormantare unde mortul sa fi avut mai mult de 78 de ani !
24, 33,43,51,49,37,64,36, etc ! (fratele meu, tatal meu, matusa, verisoara, vecini, prieteni,etc)
asadar, nu cred nici macar "un cuvant" din statisticile guvernantilor !

Edited by realduc, 26 April 2018 - 12:22.


#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postrealduc, on 26 aprilie 2018 - 11:58, said:

astazi cca 65 % din populatia mondiala traieste departe de mediul rural, cand alimentele provin de la
producatori industriali, cand agricultura se practica in monoculturi, soiuri transgenice, folosind cantitati
impresionante de fertilizanti chimici care au reusit sa contamineze apele freatice si solurile, aducand plagi boli care au omorat ecosistemele si biodiversitatea planetei.
Cresterea animalelor domestice a devenit o practica intensiva si foarte putin respectuoasa cu mediul inconjurator si cu viata animalelor.
Alimentatia umana este una din cauzele deteriorarii planetei, si in acelasi timp cauza multor boli grave ale populatiei.
Niciodata nu au fost mai de actualitate vorbele lu' Hipocrate: "fa ca alimentul tau, sa fie medicamentul tau " !
as vrea sa va intreb de ce credeti ca am aruncat la gunoi mostenirea stramosilor nostri
in materie de viata si alimentatie ?
L.E. nu apar interesele vegetarienilor ! ... manc slanina, oua, branza, carne de toate felurile, etc ! ... Posted Image

Depinde la care "alimentatie" te referi.

1. a respira;
2. a bea, preferabil apa;
3. a manca;
4. a sta la soare.
Exista si o a cincea, dar posibil sa fie irelevanta in cadrul discutiei de fata.

Lucruri foarte interesante se pare foarte putin cunoscute:

"Ce credeți că s-ar întâmpla cu un șarpe boa, dacă în loc de un iepure proaspăt vânat și viu, acesta ar înghiți un iepure preparat sub formă de friptură? Procesul lui de digestie ar fi mult îngreunat. Așa cum a reieșit dintr-unul din experimentele membrului Academiei Ruse de Științe A. M. Ugolev, Natura vie deține mecanismul autolizei (auto-distrucției, auto-digestiei). Acest lucru înseamnă că propriile enzime ale corpului încep să descompună albuminele. În mod corespunzător, doar 50% dintre enzimele folosite pentru digestie se găsesc în sucul digestiv al consumatorului. Restul se găsesc în țesuturile ”victimei”, fie ea o plantă sau un animal. Sucul gastric declanșează mecanismul auto-digestiei. Așa încep în țesuturile ”victimei” procese de descompunere. Ca rezultat, procesele de digestie și asimilare a substanțelor nutritive sunt accelerate și optimizate.

Experimentele făcute de A. M. Ugolev au revelat și alte legități, care clarifică de ce folosirea prelucrării termice a alimentelor în bucătărie reduce la minim valoarea lor nutritivă.

În cadrul testărilor a fost comparată digestia țesuturilor, care și-au păstrat însușirile naturale, cu țesuturile prelucrate termic. A fost scos în evidență faptul că în cazul primelor țesuturile au fost complet descompuse, în timp ce în al doilea caz, țesuturile și-au mai păstrat parțial structura, ceea ce a îngreunat posibilitatea asimilării lor. Iar acest lucru a dus la o poluare interioară a organismului.

Aceste descoperiri au aruncat o lumină nouă asupra disputei existente între cele două școli dietetice. Una dintre școli spune că cerealele și pâinea sunt de nelipsit în dietă, în timp ce a doua școală susține contrariul. Dar nu cerealele sunt problema, ci intensitatea prelucrării acestora: se pare că tractul nostru digestiv are de muncit cu curățenia resturilor incomplet digerate, cu cât prelucrarea cerealelor este mai intensă, prin fierbere, coacere sau prăjire. Același lucru este valabil și pentru pâine, care se coace la temperaturi foarte înalte."  mult mai multe pe  Care este alimentația potrivită speciei umane?

Edited by poadol, 26 April 2018 - 12:21.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostWestPoint, on 26 aprilie 2018 - 12:10, said:

Fructele sunt deja peste 90% produse de sera in orasele mari occidentale.
Mda, deci in poza e o sera dinr-un oras mare occidental Posted Image

Attached Files

  • Attached File  mere.jpg   59.07K   70 downloads


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am trecut la fotosinteză.
NU mai consum nimic în afară de apă. Și aia rar de tot.
Mă mai dor oasele, dar am deja 304 ani...

Să le zic ăstora că au greșit tabelul ?

#17
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postrealduc, on 26 aprilie 2018 - 11:58, said:

as vrea sa va intreb de ce credeti ca am aruncat la gunoi mostenirea stramosilor nostri
in materie de viata si alimentatie ?
Ca sa traim mai bine si mai mult. Si chiar se intampla, traim mai bine si ma mult! ;)

#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ASADAR, on-topic, nimeni ! ... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate