Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cazare Lefkada

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dianacucu90

dianacucu90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2018
Cazare in Lefkada

Perioada de vacanta este inceputul lunii Septembrie.Intrebarea mea este daca in aceasta perioada pot gasi cazare la fata locului? Si daca preturile sunt mai bune decat cele de pe internet?

Va multumesc si daca aveti ceva recomandari le astept cu drag. Posted ImagePosted Image

Edited by dianacucu90, 26 April 2018 - 10:06.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Lefkada este foarte aglomerată până la sfârşitul lui septembrie. E o chestie de noroc. În Agios Nikitas este aproape imposibil, de exemplu.
Agenţiile de turism şi Booking percep propriile comisioane, dar este cel mai sigur să găseşti ceva astfel.
Depinde ce doreşti, ce buget ai...

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
crezi ca lefkada e costinesti?mergi cu rucsacul si gasesti?

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdianacucu90, on 26 aprilie 2018 - 10:05, said:

Cazare in Lefkada
Perioada de vacanta este inceputul lunii Septembrie.Intrebarea mea este daca in aceasta perioada pot gasi cazare la fata locului? Si daca preturile sunt mai bune decat cele de pe internet?
Va multumesc si daca aveti ceva recomandari le astept cu drag. Posted ImagePosted Image
Eu zic să nu riști, mergând la fața locului. Mai mult ca sigur, nu vei găsi ceea ce dorești.
Mai bine rezervă acum, pe booking.com. E mai sigur.
Eu am rezervat un studio de două persoane, pentru o săptămână, cu 150 €, la Villa Galini, din Nikiana. E drept, la început de iunie. În septembrie ar fi vreo 250 €, dar tot e convenabil. Oricum, grăbește-te! De regulă, e bine să începi să cauți și să rezervi încă de la începutul anului.
Succes și vacanță plăcută!

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Obligatoriu rezervare. Ia in calcul ca luna septembrie poate fi capricioasa. Poti avea parte de vreme buna, sau de ploaie de lunga durata. De vei merge mai in sudul Greciei elimini acest risc.

#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
@Diana
Presupun că ajungi acolo cu mașina, după un drum de câteva ore (dacă nu chiar 12-14-16 ore). Chiar te vezi bătând din ușă în ușă, văzând câteva variante, și apoi întorcându-te la cea potrivită ? Dacă poți s-o iei de dimineață (adică vii din apropiere) cu căutatul, fără să fi obosită / disperată, poate fi o soluție. Probabil că sunt și camere libere, dar cum dai de ele, nu știu. Tot la internet ajungi. Ai avantajul (nu știu cât de important pentru tine) că vezi concret și alegi în deplină cunoștință de cauză.

Poți găsi cazare și în afara bookingului sau a agențiilor. Există cel puțin un site cu cazări în lefkada. Vezi proprietăți și apoi contactezi proprietarii pentru disponibilitate și cost. În cazurile astea de regulă îți va cere un avans, plătibil prin poștă, WU, bancă etc.

Pentru recomandări vezi topicul dedicat insulei. Știu, e mult de citit, dar nu cred că vrei să citească altcineva și să-ți facă un rezumat. Cu ocazia asta afli și specificul fiecărei zone / stațiuni, și alegi mai bine în funcție de ceea ce dorești (gălăgie / tămbălău / distracție, liniște, plaje, peisaje etc).

Per total, recomand să ai deja rezervare când ai trecut podul spre insulă.

Edited by Brainie, 26 April 2018 - 10:56.


#7
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
cu tot cu zbor, tot ce imi place in Lefkada/Zakyntos/Kefalonia am găsit cam la 600-800€ în iulie. si asta la 3 stele! scump...

Edited by mannes, 26 April 2018 - 12:03.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Lefkada este scumpă. Dar cei care merg acolo, merg pentru peisaje, nu neapărat pentru cazare. Acesta este motivul pentru care, la un tarif de 600 euro, obţii ceva cam pe la 400 euro.
Nu recomand deplasarea cu avionul, deoarece fără maşină eşti legat de mâini şi de picioare, iar dacă închiriezi una, ajungi la costuri mai mari decât pentru maşina ta proprie.
Drumul durează între 16 şi 18 ore, poate chiar 20, cu o maşină mai mică şi mai puţin performantă pe autostradă.
De aceea recomand o cazare intermediară, cea mai bună fiind la unul din hotelurile din Sidirokastro. Fie Olympic, fie Agnantio, în ambele vă veţi simţi bine. Pe celelalte nu le ştiu. Veţi găsi personal mult mai ospitalier decât la cele de pe litoral (inclusiv de pe Lefkada) şi mâncare incomparabil mai bună la micul dejun. De exemplu, la Agnantio, anul trecut s-au oferit vreo 5 feluri de preparate de casă, la desert, toate atât de bune, că nu ştiai din care să iei mai întâi.

#9
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
io mi-s pe la nemți, cu mașina sigur nu merg eu atât până acolo...

#10
AnaLee

AnaLee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.03.2008
@dianacucu90:
Și eu îți recomand să ai cazarea rezervată din timp, e mai sigur și mai comod așa. După ce te hotărăști în care parte a insulei vrei să stai, intri pe Booking.com și vezi ofertele de acolo, apoi îți faci o listă cu hotelurile/pensiunile care te tentează (în funcție de preț, comentariile turiștilor, fotografii și descrierea unității de cazare etc). După aceea cauți pe internet pensiunea/hotelul (multe au site propriu) și soliciți o ofertă de cazare pentru perioada care te interesează. E posibil ca prețul negociat direct cu proprietarul să fie mai mic decât cel afișat de Booking.com, așa cum e posibil să găsești camere libere la hoteluri unde locurile de pe Booking.com s-au epuizat.
Legat de recomandarea unui loc de cazare... greu de spus, mai ales că nu știu ce așteptări ai, nici ce buget.

#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Eu m-am cazat aici: https://www.booking....dios.en-gb.html, acum 2 ani in prima saptamana din Septembrie. Rezervarea am facut-o cu doar o saptamana inainte. Cand am ajuns acolo, Geroulis proprietarul "m-a certat" ca am rezervat pe Booking si nu l-am contactat direct prin telefon. A zis ca mi-ar fi oferit camera mai ieftin.
Apropo de vreme in Septembrie, din 6 zile m-a plouat 3. Si am prins si vreo doua cutremure usoare. Cica astea ar fi la ordinea zilei p'acolo.
Pentru insula este pacat sa n-ai masina. Daca te duci acolo doar ca sa "zaci" intr-un singur loc, mai bine alegi Mamaia.

Edited by yetiro, 26 April 2018 - 21:48.


#12
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Am fost anul trecut in septembrie in Lefkada. Am fost cazat in localitate Drymonas si pot zice ca mai  erau suficiente locuri de cazare. Sigur gasesti la fata locului, insa e posibil sa nu gasesti neaparat mai ieftin.

#13
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postdianacucu90, on 26 aprilie 2018 - 10:05, said:

Cazare in Lefkada

Perioada de vacanta este inceputul lunii Septembrie.Intrebarea mea este daca in aceasta perioada pot gasi cazare la fata locului? Si daca preturile sunt mai bune decat cele de pe internet?

Va multumesc si daca aveti ceva recomandari le astept cu drag. Posted ImagePosted Image
La inceputul lunii Septembrie preturile scad.La fata locului nu iti recomand. Ai optiunea sa te uiti pe siturile cunoscute gen booking sa vezi preturile si sa contactezi propietarul, de obicei majoritatea mai lasa din pret. Noi am gasit anul asta la 55 euro de pe airbnb apartament 3 camere in Nidri.

#14
ifigeniaN

ifigeniaN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2018
@dianacucu90
Dupa cum s-a mai spus anterior e, intr-adevar, cam riscant sa mergi fara rezervare tinand cont ca sezonul turistic se incheie efectiv pe undeva pe la jumatatea lui octombrie de cativa ani incoace. Dupa ore intregi de calatorie, se poate sa va mai ramana rezerve de rabdare si timp cel mult sa gasiti locatia reala a hotelului/ apartamentului unde ati facut rezervarea, fiindca exista sute de acomodari care, fie din lipsa de interes sau de o minima experienta intr-ale "internetului" a proprietarului/ managerului, nu au listata locatia corecta pe Google Maps sau orice alta harta (vezi hoteluri localizate la zeci de kilometri IN mare, desi adresa spune Nidri/ Vasiliki...). Plus si cei rau intentionati, care isi listeaza unitatile de cazare cat mai aproape de plaje, pentru a nu "speria" eventualii clienti cand acestia ar vedea ca au de mers 500 - 1000 m pana la mare.
intr-adevar, nu neaga nimeni siguranta rezervarilor si a tranzactiilor prin booking, agoda, amoma etc., etc.... dar e binecunoscut faptul ca intotdeauna veti obtine un pret mai bun contactand direct proprietatile care credeti ca indeplinesc criteriile voastre personale precum facilitatile oferite, distanta fata de celelalte puncte de atractie de pe insula, buget, etc. Fiindca intr-adevar incepand cu a doua jumatate a lunii septembrie vremea poate fi principalul factor care sa va strice vacanta, poate e mai bine sa va cazati in Nidri - daca ploua, macar nu sunteti izolati pe vreun varf de munte, fara sa aveti posibilitatea sa va achizitionati o sticla de apa fiindca nu exista macar un mini-market prin apropiere. Nu as recomanda partea vestica a insulei, fiindca in perioada respectiva cam incep sa bata vanturile acelea cu nisip adus din Sahara - aceleasi care creeaza valuri de 2-5 metri si care au creat falezele si celebrele plaje Egremni, Porto Katsiki s.a.m.d. Ca sa nu ajungeti la final sa concluzionati ca ati avut un concediu ratat din cauza capriciilor vremii, poate e mai bine sa rezervati un sejur de vreo 10 zile (chiar daca ploua 2-3 zile, tot ramane o saptamana cu soare, desi sunt de parere ca o saptamana nu e de ajuns sa vezi nicio insula din Grecia, oricat de mica ar fi...)
Si, oricat de atractiva ti-ar parea oferta vreunei unitati de cazare, mai bine mai intrebi aici ce si cum. Banuiesc ca sunt destui "patiti" care altceva au platit si altceva au primit...

#15
ifigeniaN

ifigeniaN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2018

View PostWhitefairy, on 31 mai 2018 - 02:06, said:

Noi am gasit anul asta la 55 euro de pe airbnb apartament 3 camere in Nidri.

Suna incredibil chiar si pentru sfarsitul lunii septembrie, mai ales pentru cei care au mai fost pe insula si cunosc preturile unitatilor de cazare din Lefkada. Imi poti spune, te rog, despre ce locatie este vorba?

#16
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostifigeniaN, on 31 mai 2018 - 17:52, said:

Suna incredibil chiar si pentru sfarsitul lunii septembrie, mai ales pentru cei care au mai fost pe insula si cunosc preturile unitatilor de cazare din Lefkada. Imi poti spune, te rog, despre ce locatie este vorba?
Ronnies Cottage in Nidri. Am facut o simulare pentru luna Septembrie si apare la 41 euro pe zi(nu in weekend)+ taxa de airbnb.
Este la 580 de metri de cascade si 1.5 km de centru. Este binisor,stiu ca e nebunie putin pe acolo cu parkingul, dar stam numai 3 nopti.

Edited by Whitefairy, 31 May 2018 - 20:54.


#17
ifigeniaN

ifigeniaN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2018

View PostWhitefairy, on 31 mai 2018 - 20:53, said:

Ronnies Cottage in Nidri...
Este la 580 de metri de cascade si 1.5 km de centru. Este binisor,stiu ca e nebunie putin pe acolo cu parkingul, dar stam numai 3 nopti.
Cascada e de fapt la 3,5 km de centrul Nidri-ului (distanta de 1,5 km poate fi cea data prin unirea efectiva a celor doua puncte, cum se mai indica pe unele harti) iar oraselul se intinde efectiv de-a lungul plajei avand ca limita drumul de centura care vine dinspre Lefkada si continua prin Vlicho, pana in Vasiliki. Cu siguranta Ronnies Cottage nu are cum sa fie in Nidri, e mult mai apropiat de cafeneaua Platanos, de langa Dimosari si se afla intr-o zona izolata. Decat sa imi consum nervii cu gasitul unui loc de parcare in Nidri, mai bine platesc 10-15 euro in plus pe zi si aleg o camera de hotel cu parcare, eventual si piscina si mic dejun inclus, ca sa fie distractia completa! Posted Image Bine, asta ar fi pretul pentru 2 persoane, iar pretul pe care l-ati mentionat la Ronnies Cottage banuiesc ca este pentru 4 persoane, cat este capacitatea maxima de cazare a unitatii. Dar ma gandesc totusi ca puteti gasi alte camere/ apartamente, nu neaparat pe plaja sau in centru, situate in zone mai linistite si care ofera preturi rezonabile chiar si pentru un grup/ familie de 4 persoane. Bineinteles ca asta e si o chestie de gust iar decizia finala asupra rezervarii cu siguranta va apartine!
Aveti mare dreptate totusi in privinta parcarilor amenajate, aproape inexistente chiar si cazul multor hoteluri - mai ales ca anul acesta inca unul din spatiile libere, apartinand municipalitatii, care era folosit pe post de parcare, a fost cumparata, fiind momentan in curs de amenajare, cel mai probabil, al unei parcari cu plata (in fata hotelurilor Metropol & Cosmopol din Nidri)

#18
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
In 2013, 9-19 septembrie. A plouat o singura data, continuu, pana la ora 16.00. Peste 15min. plaja era plina. Am stat in Vasiliki, la http://www.georgelefkada.gr/. 5 adulti in ap. de 2 camere, 2 bai, kicineta, 45 euro/noapte. Rezervare directa, avans trimis.

In 2015, 30 august-6 septembrie. Nu a plouat deloc. Am stat tot in Vasiliki, la http://www.studiosso...gr/index-ro.htm, studio dublu sau triplu, acelasi pret: 25 euro/noapte. Rezervare directa, avans trimis.

In rest, sunt de acceasi parere cu cei ce au scris mai sus: eu nu m-as duce fara rezervare pentru ca Lefkada este o insula cautata. Nu ca nu ai gasi, dar cred ca e prea complicat si confortul aranjamentului deja facut merita efortul.

In privinta ploilor, eu nu as ezita deloc, cele doua experiente fiind un argument puternic. Insa, cu certitudine vor fi nori (nu plafon de nori, ci bine conturati, unii mai mici, altii mai mari) care se vor plimba tot timpul si vor crea pe suprafata marii imagini incredibile. Deasemenea vor fi valuri, uneori destul de mari. De accea, ziua de croaziera trebuie aleasa cu mare atentie, acest aspect facand diferenta intre o croaziera reusita si una cu potential de ratare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate