Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Antivirus Windows Server 2008 R2

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,

Se poate va rog sa imi recomandati un link de unde pot downloada o versiune offline de antivirus.
Am un server cu sistem de operare Windows Server 2008 R2 plin de virusi si pe care nu il pot conecta la internet motiv pentru care doresc sa iau pe un stick un antivirus si sa scanez.

Multumesc in avans.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows > Antivirus & Security.

#3
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 18.03.2009
Eu foloseam Kaspersky Rescue Disk. Cauta pe Google "antivirus rescue disk" si alege-ti ce vrei.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004
Ai odata asta:
https://forum.softpe...hide-topic-nou/
Si apoi asta:
https://forum.softpe...ript-uri-utile/

In ambele gasesti linkuri ptr antivirusi removal tool. Recomand in principal pasii din primul link.

In al doilea ai si discuri de rescue - dar la alea trebuie sa bootezi de pe un CD.

#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
am urmat pasii din link-ul postat mai sus
Cred ca am scapat de virus, l-a gasit Kaspersky si l-a sters.
Acum intrebarea mea este daca stiti cumva si un antivirus activ pe care il pot instala pe versiunea asta de windows.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea e cum de ai virusi pe server? Aici ar trebui sa lucreze doar personal calificat ce nu instaleaza aplicatii intr-o veselie, isi gestioneaza bine sistemul etc. Nu-i o statie client ce e creanga-n net.

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postneagu_laurentiu, on 26 aprilie 2018 - 10:59, said:

Chestiunea e cum de ai virusi pe server? Aici ar trebui sa lucreze doar personal calificat ce nu instaleaza aplicatii intr-o veselie, isi gestioneaza bine sistemul etc. Nu-i o statie client ce e creanga-n net.
Server-ul este folosit doar ca sa acceseze niste fisiere in retea - pentru baza de date.
In biroul respectiv sunt doar 4 domnisoare care nici macar un TeamViewer nu au habar sa instaleze (dau next la orice fara sa citeasca)
Din cand in cand cineva din strainatate se logheaza pe el si cam atat.
Habar nu am de ce le-a trebuit asa ceva dar daca seful lor a luat decizia asta eu nu pot sa ma cert cu el  :)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004
Pai da, dar in mod normal serverul nu este niciodata accesat direct - adica sa lucrezi la el. El sta bine mersi undeva, de multe ori fara tastatura si monitor si doar share-ul sau poate fi accesat. In share pot sa ajunga virusi de la cei care il acceseaza - daca si ei sunt virusati, dar sistemul propriuzis nu ar trebui sa fie asa usor de virusat - daca e updatat la zi.

Antivirusi gasesti destui - cam toti producatorii cunoscuti au si versiune Enterprise/Server. Bitdefender, Kaspersky, Norton, etc...

#9
Bugsy004

Bugsy004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.08.2008
Încearcă să instalezi Forticlient, dar nu mai găsesc acum un link de versiune offline.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate