Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Necredința - prima fază a credinței

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#73
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 14:47, said:

nu prea inteleg la ce spui tu ca ma insel, nu prea inteleg pasajul tau din biblie

Îmi permit să răspund eu: le-a descoperit în ei, pentru că ei înșiși sunt creați de Dumnezeu. Și, ca orice creator, își pune semnătura peste orice este făcut de mâna Sa. Astfel, fiecare dintre ei, dacă privește cu atenție în el însuși, va vedea că există în el o credință ”irațională” în Dumnezeu. De aceea nici nu se pot dezvinovăți, pentru că, având această credință în ei, o neagă cu vehemență și fără să încerce să-și dea seama de ce și de unde vine.

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 15:13.


#74
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Cum necredinta e prima faza a credintei, se poate spune si invers: credinta e prima faza a necredintei :))

#75
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 bai3tzash, on 26 aprilie 2018 - 15:13, said:

Cum necredinta e prima faza a credintei, se poate spune si invers: credinta e prima faza a necredintei Posted Image)

Adevărat! De aceea și a doua venire a lui Hristos nu se va întâmpla înainte ca cei credincioși să cadă iarăși în necredință. De aceea este scris:

2 Tesaloniceni 2:3 Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip, căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,

Și lepădarea aceasta de credință este în plină desfășurare și ateii de azi fac parte din ea. Deci sunt patru faze: necredință, credință, cădere și, iarăși, credință.

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 15:18.


#76
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 14:38, said:

1. Eu încă nu am întâlnit nici o contrazicere serioasă pe tema existenței unicornilor. Ba chiar nici măcar una mai puțin serioasă.

2. Cine este ”lumea”? Este vreun etalon de care nu am auzit? Și normal că există o diferență, dar depinde de ce natură este ea și cât dă ”la socoteală”. Oricum, nu poți scădea mere din pere? Nu crezi? Scazi mere tot din mere!

3. Tocmai, că gândim în cuvinte, care pot fi cuvinte-imagini, cuvinte-sunete, cuvinte-senzații. Dar mereu sunt cuvinte. Și mereu au la bază ceva real.
1. n-ai sa intalnesti pentru ca unicornii exista doar in mintea mea, deci nu e real de fapt
2. mere tot din mere....deci nu putem vorbi de existenta palpabila a ceva versus existenta doar in mintea unora
ateii vor o dovada palpabila a existentei, gen sa dea bafta cu Dumnezeu...
sau sa-si ia doua bucati peste bot cand il vorbesc de rau pe Dumnezeu
dar daca lucruri de genul asta nu se intampla, ei deaia nu cred

3. cuvintele n-au la baza ceva real, ci gandurile is baza cuvintelor
daca gandurile sunt proaste asa sunt si cuvintele

 Shade_Wo, on 26 aprilie 2018 - 14:45, said:

Înseamnă că este perfect rațional să te îndoiești de existența lui D-zeu.
este perfect rational sa te indoiesti de asa ceva pana la un anumit punct
la un moment dat trebuie sa alegi, in functie de ce dovezi ai strans
problema e ca nu tot ce tu numesti dovada se aplica si altui individ
oare de ce e diferenta intre ce inseamna dovada pentru fiecare individ?
raspunsul....tine tot de creier. de gandire

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 14:55, said:

ateii nu spun că se îndoiesc, ci că sunt siguri că nu există
aici sunt deacord cu tine
si mai cred despre ei ca o parte se indoiesc dar nu recunosc

Edited by StefanLiviu, 26 April 2018 - 15:28.


#77
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Oricum le invartim, oricum ne dam cu parerea, la orice argument putem aduce contraargumente. Ca-s adevarate, ca nu-s, orice se poate contrazice.
Dar cineva sa ne dea adevarul suprem nu este. Noi ne tot dam cu parerea dupa niste scrieri pe care unii le cred, altii nu. Cum parerea unuia e buna, asa e buna si parerea celuilalt.

#78
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 15:12, said:

1. fiecare dintre ei, dacă privește cu atenție în el însuși, va vedea că există în el o credință ”irațională” în Dumnezeu.
2. având această credință în ei, o neagă cu vehemență și fără să încerce să-și dea seama de ce și de unde vine.
1. eu nu cred ca ateii daca privesc cu atentie in ei insisi, ajung la concluzia spusa de tine
unii sunt incapabili asa cred
2. o neaga pentru ca sunt "orbi" dar ei ii cred pe ceilalti a fi orbi si incearca sa-i salveze

 bai3tzash, on 26 aprilie 2018 - 15:13, said:

Cum necredinta e prima faza a credintei, se poate spune si invers: credinta e prima faza a necredintei Posted Image)
asa cum moartea e prima faza a vietii, nu? merge?

#79
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 14:47, said:

nu prea inteleg la ce spui tu ca ma insel, nu prea inteleg pasajul tau din biblie
Tu spuneai ceva la mod general despre atei, ceva acolo...niste presupuneri despre ceea ce cred ei, ce considera rational sau nu.
Nu e vorba de nimic de genul asta.
Versetele spun clar ca Dumnezeu se descopera individual si are un plan pentru fiecare, mie, tie, noua, voua, lor etc.
Asa ca toata vorbaria asta cu ateii care cer dovezi sau neaga sau nu neaga, sau rad, sau ironizeaza, e zero barat.

Fiecare primeste dovezi. Si fiecare in sinea sa stie.
Cand e timpul pentru fiecare, da, asta e altceva.

#80
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 bai3tzash, on 26 aprilie 2018 - 15:34, said:

1. Dar cineva sa ne dea adevarul suprem nu este.
2. Noi ne tot dam cu parerea dupa niste scrieri pe care unii le cred, altii nu.
1. tu inoti in chestii ieftine gen psihologie si yin yang/echilibru....dar adevarul suprem e ca avem un creator si chiar daca unii slavesc psihologia, echilibrul sau raul....cel mai normal e sa slavesti creatorul
2. hm...in acele scrieri nu e vorba doar de niste evenimente
mesajele/invatamintele deacolo sunt nepretuite

#81
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
„Necredința - prima fază a credinței”

In primă fază suntem sănătoși - necredința e normală
Apoi ne imbolnăvim - credința apare

ce-o fi așa greu de înțeles?

#82
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 14:55, said:

DAAAAAAAAAA! Dar ateii nu spun că se îndoiesc, ci că sunt siguri că nu există. De unde atâta siguranță?! Că siguranță fără dovezi au doar nebunii.

Pesemne au o altă măsură cu care judecă lucrurile.

#83
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Shade_Wo, on 26 aprilie 2018 - 17:29, said:

Pesemne au o altă măsură cu care judecă lucrurile.

Da, una strâmbă!

#84
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 20:58, said:

Da, una strâmbă!

Nu te contrazic, că n-ai adus vreun argument. Îți amintesc doar că pentru a discerne între o măsură dreaptă/strâmbă este nevoie de un reper obiectiv.

Edited by Shade_Wo, 26 April 2018 - 21:34.


#85
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 15:25, said:

1. n-ai sa intalnesti pentru ca unicornii exista doar in mintea mea, deci nu e real de fapt


Asta ziceam și eu: contrazicerile serioase sunt doar despre fapte și obiecte reale, fără excepție.

 Shade_Wo, on 26 aprilie 2018 - 21:32, said:

Nu te contrazic, că n-ai adus vreun argument. Îți amintesc doar că pentru a discerne între o măsură dreaptă/strâmbă este nevoie de un reper obiectiv.

Argumentul meu este lipsa argumentului lor. Adică sigur judecata ta este strâmbă în momentul când, deși nu ai nici o dovadă sigură, afirmi cu siguranță un anumit lucru, în speță inexistența lui Dumnezeu.

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 15:25, said:


2. mere tot din mere....deci nu putem vorbi de existenta palpabila a ceva versus existenta doar in mintea unora
ateii vor o dovada palpabila a existentei, gen sa dea bafta cu Dumnezeu...
sau sa-si ia doua bucati peste bot cand il vorbesc de rau pe Dumnezeu
dar daca lucruri de genul asta nu se intampla, ei deaia nu cred


Ba, peste bot, de la Dumnezeu, ateii o iau tot timpul dar, neprivind cu atenție, zic că totul este rodul ”întâmplării”. Dar legile lui Dumnezeu sunt eterne și imuabile!

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 15:25, said:


3. cuvintele n-au la baza ceva real, ci gandurile is baza cuvintelor
daca gandurile sunt proaste asa sunt si cuvintele



Nu sunt pregătit, în acest moment, să demonstrez concordanța dintre cuvânt și suportul lui 100% real. Dar o voi face cândva.

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 15:39, said:

1. eu nu cred ca ateii daca privesc cu atentie in ei insisi, ajung la concluzia spusa de tine
unii sunt incapabili asa cred


Un ateu care a privit cu atenție în el însuși sunt eu. După cum vezi, am ajuns la convingerea fermă că există Dumnezeu. Și mai cred că nu sunt singurul.

#86
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 15:17, said:

Adevărat! De aceea și a doua venire a lui Hristos nu se va întâmpla înainte ca cei credincioși să cadă iarăși în necredință. De aceea este scris:

2 Tesaloniceni 2:3 Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip, căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,


bag de seamă că nenea H cam întârzie.

#87
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:09, said:


Gresit. Inseamna de fapt ca mintea a acceptat existenta conceptului de "Dumnezeu", nu a lui Dumnezeu in sine.
Problema omului de fapt in asta consta, ca nu stie o modalitate prin care sa-L cunoasca , iar religia incearca sa dea solutia. Hristos reprezinta "chipul si asemanarea" Lui, fiind " bland si smerit cu inima".
Intrebarile in constinta fiecaruia nu fac decat sa caute solutii pentru a se face cunoscut. Cum ar fi ca in cazul unuia ce se gaseste intr-o groapa si de acolo il calauzeste pas cu pas catre cunoasterea "Adevarului" .
In cazul meu , Hristos a fost Calea, insa el fiind doar fatza celui nevazut .Viata o primesti abia cand "chipul si asemanarea" Sa, se vede pe "chipul " tau.

 Shade_Wo, on 26 aprilie 2018 - 21:32, said:

Nu te contrazic, că n-ai adus vreun argument. Îți amintesc doar că pentru a discerne între o măsură dreaptă/strâmbă este nevoie de un reper obiectiv.
Reperele morale sunt importante. Daca Hristos e un reper moral pentru cineva atunci a gasit "Calea". Nu-i mai ramane decat sa "strabata" aceasta cale.

#88
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 23:26, said:

Argumentul meu este lipsa argumentului lor. Adică sigur judecata ta este strâmbă în momentul când, deși nu ai nici o dovadă sigură, afirmi cu siguranță un anumit lucru, în speță inexistența lui Dumnezeu.


Mă faci să râd. D-ta nu afirmi cu aceeași siguranță existența lui D-zeu, tot fără dovadă?

Sau cum îți imaginezi că este just să judece cineva, existența lui D-zeu nu trebuie demonstrată și se ia ca o axiomă, până când apare un ateu cu dovada contrară. Asta e linia d-tale de gândire?

Edited by Shade_Wo, 27 April 2018 - 07:31.


#89
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 DaculScoril0, on 27 aprilie 2018 - 05:17, said:


bag de seamă că nenea H cam întârzie.

Taman ăsta-i semnul că este la uși deja.

Matei 25:5 Fiindcă mirele zăbovea, au aţipit toate şi au adormit.

2 Petru 3:4 şi vor zice: „Unde este făgăduinţa venirii Lui? Căci de când au adormit părinţii noştri, toate rămân aşa cum erau de la începutul zidirii!”

 Shade_Wo, on 27 aprilie 2018 - 07:28, said:

Mă faci să râd. D-ta nu afirmi cu aceeași siguranță existența lui D-zeu, tot fără dovadă?

Sau cum îți imaginezi că este just să judece cineva, existența lui D-zeu nu trebuie demonstrată și se ia ca o axiomă, până când apare un ateu cu dovada contrară. Asta e linia d-tale de gândire?

Cred că tocmai am spus că dovezile le primește, personal, fiecare dintre noi. Eu le-am primit și continui să le primesc. Pentru că una înțelege privind la cer un om obișnuit și cu totul alta pricepe un meteorolog, nu crezi? Cu toate acestea, aceeași priveliște este în fața amândurora!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate