Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Necredința - prima fază a credinței

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:12, said:


Da, tare multi musulmani se convertesc la ortodoxie, ce sa zic. Nu mai prididesc preotii sa-i converteasca. Posted Image


Important este că cei care o fac, o fac din credința dată de cunoaștere. Caz în care nu mai contează numărul, ci faptul în sine. Iar numărul va crește, când va veni vremea.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:08, said:


Ai descris exact nașterea negării, care este nașterea credinței. Tot ”forțat” te-au dus părinții și la teatru și la orice altă instituție. Dar asta nu înseamnă că ai început să crezi în ”Domnul Teatru”, nu-i așa?
nu am fost amenintat ca ma pedepseste "Domnul Teatru" in nici un fel, si nici nu mi s-a inoculat idea ca daca as scrie dumnezeu cu d mic as pati ceva, asa cum vi s-a inoculat voua, cu arsul in iad si alte pedepse fizice ingrozitoare.
Nu e de mirare ca nu vezi diferenta insa... logica se termina unde incepe credinta

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:12, said:


De cel inconstient. Posted Image

Atunci blufezi pentru că, prin definiție, inconștientul este ceea ce omul nu cunoaște că are despre sine, despre mintea sa, despre credințele sale. Eu, cel puțin, am zis ”subconștient”, care este ceva ce se întrezărește, măcar, nu ceva ce nu se vede deloc, ca inconștientul.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:13, said:

Important este că cei care o fac, o fac din credința dată de cunoaștere.

Credinta este de fapt ceea ce suplineste lipsa cunoasterii.

Da-i aici pe subtitrare, iti explica nenea asta foarte bine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qp2Bz0VY6Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 unbrutus, on 26 aprilie 2018 - 09:15, said:

nu am fost amenintat ca ma pedepseste "Domnul Teatru" in nici un fel, si nici nu mi s-a inoculat idea ca daca as scrie dumnezeu cu d mic as pati ceva, asa cum vi s-a inoculat voua, cu arsul in iad si alte pedepse fizice ingrozitoare.
Nu e de mirare ca nu vezi diferenta insa... logica se termina unde incepe credinta

De fapt credința începe unde începe logica. Iar iadul există și toți l-am văzut ”pe fereastră”, la Colectiv!

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:16, said:


Credinta este de fapt ceea ce suplineste lipsa cunoasterii.

Da-i aici pe subtitrare, iti explica nenea asta foarte bine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qp2Bz0VY6Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deocamdată văd că nu ai proprietatea termenilor folosiți! ”Suplinire” înseamnă ”completare”. Deci credința suplinește cunoașterea pentru că există deja o cunoaștere! Amin

#24
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 08:55, said:


Nu înțeleg ce vrei să spui. Poți să reformulezi? La ce ”copii” te referi?
cuvantul cheie este "pedofilie" !
https://actualidad.r...ocaciones-chile

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:18, said:

Deocamdată văd că nu ai proprietatea termenilor folosiți! ”Suplinire” înseamnă ”completare”. Deci credința suplinește cunoașterea pentru că există deja o cunoaștere! Amin

Hai nu zau:

SUPLINÍ, suplinesc, vb. IV. Tranz. 1. A înlocui pe cineva (temporar) în funcții sau în obligații, a ține locul. ♦ A ține loc de ceva. 2. A adăuga ceva ce lipsește; a împlini, a completa o lipsă. – Din it. supplire (după plin).

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:16, said:


Da-i aici pe subtitrare, iti explica nenea asta foarte bine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qp2Bz0VY6Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nenea ăsta este cel puțin prost, dacă nu nebun de-a binelea. Și să-ți explic de ce zic asta, doar cu primele fraze din clipul lui. Zice că, dacă vrei să găsești adevărul, nu trebuie să faci presupuneri, doar să observi. Doar că tăntălăul scapă din vedere (iar dacă nu scapă și o face cu intenție este un drac mincinos manipulator!) faptul că a căuta adevărul prin observarea realității PRESUPUNE deja că realitatea există și poate fi observată!
Deci, dă-l în mă-sa, dacă nu s-a dus deja. Și ”mă-sa”-i Moartea.

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:24, said:


Hai nu zau:

SUPLINÍ, suplinesc, vb. IV. Tranz. 1. A înlocui pe cineva (temporar) în funcții sau în obligații, a ține locul. ♦ A ține loc de ceva. 2. A adăuga ceva ce lipsește; a împlini, a completa o lipsă. – Din it. supplire (după plin).

Exact! Văd că și DEX-ul este de acord cu mine!

#27
1Kn

1Kn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2016
,,De fapt credința începe unde începe logica. Iar iadul există și toți l-am văzut ”pe fereastră”, la Colectiv!"



Posted Image .

Edited by 1Kn, 26 April 2018 - 09:27.


#28
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:25, said:

Nenea ăsta este cel puțin prost, dacă nu nebun de-a binelea. Și să-ți explic de ce zic asta, doar cu primele fraze din clipul lui. Zice că, dacă vrei să găsești adevărul, nu trebuie să faci presupuneri, doar să observi. Doar că tăntălăul scapă din vedere (iar dacă nu scapă și o face cu intenție este un drac mincinos manipulator!) faptul că a căuta adevărul prin observarea realității PRESUPUNE deja că realitatea există și poate fi observată!
Deci, dă-l în mă-sa, dacă nu s-a dus deja. Și ”mă-sa”-i Moartea.
Exact! Văd că și DEX-ul este de acord cu mine!
Dorele, asta poate fi socotita ca fiind, cel putin, afirmatia anului pe acest forum !

Edited by realduc, 26 April 2018 - 09:27.


#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 realduc, on 26 aprilie 2018 - 09:22, said:

cuvantul cheie este "pedofilie" !
https://actualidad.r...ocaciones-chile

Adică pedofilia din biserică te împiedică să crezi în Dumnezeu? Ajungem la aceeași chestie: negi, deci crezi!

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:25, said:

Doar că tăntălăul scapă din vedere (iar dacă nu scapă și o face cu intenție este un drac mincinos manipulator!) faptul că a căuta adevărul prin observarea realității PRESUPUNE deja că realitatea există și poate fi observată!

Deci n-ai ajuns la partea cand spune "un om inteligent doar observa, nu presupune nimic", nu?

Asta se intampla cand n-ai rabdare sa observi pana la capat lucrurile, caci tu crezi ca stii adevarul. Ajungi sa ai o imagine deformata a realitatii. Posted Image

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:25, said:

Exact! Văd că și DEX-ul este de acord cu mine!

Doar atata vezi? Te-a orbit credinta, draga Dorele. Te-ai ratacit.



Ratacire

   de Lucian Preda


M-am ratacit printre stele,
Nu mai gasesc Calea Lactee.
Privesc in lumina soarelui rosu
Si vad o cometa ce naste scanteie.


M-am ratacit printre fire,
Nu mai gasesc nodul cel fin.
Privesc in culoare
Si vad cum o scama se naste din ite.


M-am ratacit printre spini,
Nu mai gasesc campul plin de lalele.
Privesc o tulpina de-un negru spre verde
Si vad cum roua-n dimineata se pierde.


M-am ratacit,
Nu mai gasesc,
Privesc
Si vad,
Totu-i sfarsit ratacit.

Edited by Phobos, 26 April 2018 - 09:36.


#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:30, said:


Deci n-ai ajuns la partea cand spune "un om inteligent doar observa, nu presupune nimic", nu?

Asta se intampla cand n-ai rabdare sa observi pana la capat lucrurile, caci tu crezi ca stii adevarul. Ajungi sa ai o imagine deformata a realitatii. Posted Image


Te învârți în jurul cozii! Acel om ”doar observă” pentru că PRESUPUNE deja că ”doar observația” îl va duce la adevăr. Și mai contrazice și matematica, tâmpitul! Pentru că matematica, recunoscută a fi CEA MAI EXACT DINTRE ȘTIINȚE, spune că, una din etapele rezolvării oricărei probleme este emiterea ipotezelor, adică a PRESUPUNERILOR. Apoi, după ce le emiți, le iei pe fiecare în parte și le verifici, prin OBSERVAȚIE. Dar vezi, tu, matematica zice că întâi vii cu presupunerile, apoi cu observarea realității. Iar unul gen Sadhguru, care mă învață filosofie contrazicând matematica, nu-i bun, pentru mine, nici de oală de noapte! Amin

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:30, said:



Doar atata vezi? Te-a orbit credinta, draga Dorele. Te-ai ratacit.


Credința nu orbește, ci dă lumină! Dar unul ca Sadhguru, care se prezintă pe sine ca înger al luminii, este de fapt întuneric și lumina lui este ca cea a flăcării acetilenice: nu doar îți întunecă vederea, dar îți strică și ochii, până la orbire, în funcție de cât de mult te uiți în ea.

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:38, said:

Dar unul ca Sadhguru, care se prezintă pe sine ca înger al luminii, este de fapt întuneric

Ia spune-mi la care minut al clipului a reiesit concluzia asta. Posted Image

Edited by Phobos, 26 April 2018 - 09:41.


#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:30, said:

Ratacire

   de Lucian Preda


M-am ratacit printre stele,
Nu mai gasesc Calea Lactee.
Privesc in lumina soarelui rosu
Si vad o cometa ce naste scanteie.


M-am ratacit printre fire,
Nu mai gasesc nodul cel fin.
Privesc in culoare
Si vad cum o scama se naste din ite.


M-am ratacit printre spini,
Nu mai gasesc campul plin de lalele.
Privesc o tulpina de-un negru spre verde
Si vad cum roua-n dimineata se pierde.


M-am ratacit,
Nu mai gasesc,
Privesc
Si vad,
Totu-i sfarsit ratacit.


Ar trebui să văd vreun argument aici?

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:40, said:

Ia spune-mi la care minut al clipului a reiesit concluzia asta. Posted Image

La prima secundă! Când apare sunetul. Iar la secunda 15 scrie pe ecran ”Prin ochii unui mistic”. Și sper că știi ce înseamnă mistic...

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 09:44.


#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:41, said:

La prima secundă!

Pentru ca el vorbeste avand impresia ca stie adevarul si il asculta atata lume? Cam ceea ce incerci sa faci si tu aici? Posted Image

"La prima secunda" ti-ai dat seama ca spune prostii? :D

Sau la prima milisecunda?

Sau chiar in momentul and ai dat click pe clip?

Sau poate a fost de-ajuns sa-i vezi chipul?

Sau chiar inainte de a-l vedea deja stiai ca in afara de tine, toti spun prostii? :)

Edited by Phobos, 26 April 2018 - 09:46.


#35
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Mda, dorel are prea mult timp liber. La munca dorele, lasa zeii.

#36
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:05, said:

a-l nega pe Dumnezeu, înseamnă că mintea ta a acceptat deja că El există
asta nu e logica, dorele
daca eu neg existenta unor elefanti care au cate doua picioare, iar culoarea pielea....ca drapelul unei tari in trei culori
nu inseamna ca ei exista
daca eu am nascocit asemenea fiinta, sa-i spunem, nu inseamna ca exista
faptul ca e in mintea mea acum si intra si in mintea voastra, nu inseamna ca exista
revenind la Dumnezeu.... n-a fost nascocit de mintea umana, ci a fost descoperit
descoperitul e total diferit de conceptul de nascocire/inventie
descoperitul e de genul te pui sa sapi in pamant si gasesti un pahar facut din aur

ateii n-au inteles de nici o culoarea treaba cu descoperitul lui Dumnezeu
parca vad ca vine unul si ma intreaba unde trebuie sa sapam ca sa-l gasim pe Dumnezeu
nu se sapa in pamant, ci in constiinta  (pentru a gasi pe Dumnezeu)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate