Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Necredința - prima fază a credinței

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Experiența zilnică ne arată tuturor că orice adevăr, greu de acceptat, în prima fază este negat. Ulterior, prin mai multe sau mai puține etape, fiecare om ajunge la acceptarea realității. Iar acceptarea apare când fiecare om înțelege acea realitate. Evident, cu cât adevărul este mai complex, cu atât mai lungă și dificilă va fi acceptarea lui. Ba chiar se va produce întâi o acceptare parțială, urmând apoi ca, fiecare nouă parte înțeleasă din acel adevăr, să ducă la o mai deplină acceptare a lui. Bineînțeles că adevărul cel mai complex care trebuie acceptat este existența lui Dumnezeu. Fiind cel mai complex și cel mai important, pentru fiecare dintre noi, și fazele acceptării lui vor fi cele mai violente și mai cutremurătoare comparativ cu fazele acceptării altor adevăruri.
   De aceea și avem războaie religioase și de aceea acestea sunt și cele mai urâte ca manifestări, mai ales în faza de început a oricărei religii. Dar această fază de început a trecut și azi ”războiul religios” s-a mutat în conștiința fiecăruia dintre noi (cu excepția războiului din Siria, se pare). Așa se face că, prima fază a acestui război interior este negarea totală, chiar însoțită de furie, mai mult sau mai puțin evidentă. Apoi, când omul se mai liniștește, începe să vorbească. Împotriva lui Dumnezeu, evident. Și prima propoziție care îi iese din gură este ”EU SUNT ateu”. Da, normal că nu vede că primul lucru rostit de el este numele lui Dumnezeu (EU SUNT) și continuă să combată, să combată, să combată. Îl atrag bisericile și disputele religioase ca pe fluturi lumina, dar el crede că face asta doar pentru că este interesat și caută adevărul. Și, culmea, chiar așa este! Doar că el încă nu știe că, a căuta Adevărul, este de fapt a-l căuta pe Dumnezeu...
   Acum, în funcție de râvna depusă de fiecare, în găsirea adevărului, unii îl găsesc mai repede, alții mai târziu. Iar prima frântură de dumnezeire pe care o pricep, îi face să declare ”EU SUNT teist”. Da, iar au rostit numele lui Dumnezeu și iară nu știu, dar au trecut deja de faza negării și au intrat în faza acceptării. Și de aici încolo vor spune, în cele din urmă, ”Eu cred” și vor accepta o religie apoi, din treaptă în treaptă, vor ajunge și la ”dreapta credință”, care este Ortodoxia. Doamne ajută!
   Și Evanghelia însăși ne vorbește de această primă fază a credinței, care este o necredința, în celebrul:

Marcu 9:24 ... „Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!”

   Deci, ajută, Doamne, necredinței tuturor ”ateilor”. Amin

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 08:38.


#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
paulicianismul e dreapta credinta.

Edited by mediasick, 26 April 2018 - 08:30.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dorele, ai studiat atata biblia si tot n-ai descoperit adevarul Posted Image

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 TruculMagic, on 26 aprilie 2018 - 08:36, said:

Dorele, ai studiat atata biblia si tot n-ai descoperit adevarul Posted Image

A crește în cunoașterea lui Dumnezeu, înseamnă a crește în sfințenie. Și iată ce se spune despre sfințenie:

Apocalipsa 22:11 ...Şi cine este sfânt să se sfinţească şi mai departe!”

 mediasick, on 26 aprilie 2018 - 08:30, said:

paulicianismul e dreapta credinta.

Paul (Pavel) nu este de acord:

1 Corinteni 1:13 Hristos a fost împărţit? Pavel a fost răstignit pentru voi? Sau în numele lui Pavel aţi fost voi botezaţi?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Lasa textele, ca si eu pot sa-ti vorbesc din textele pe care le citesc sau sa caut cu ceva programel 2-3 cuvinte pe laptop si apoi sa iti postez textul intreg.
Ma refeream la altceva. Inca nu ti s-au deschis ochii. Vezi care e ziua adevarata ;)

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 TruculMagic, on 26 aprilie 2018 - 08:45, said:

Lasa textele, ca si eu pot sa-ti vorbesc din textele pe care le citesc sau sa caut cu ceva programel 2-3 cuvinte pe laptop si apoi sa iti postez textul intreg.
Ma refeream la altceva. Inca nu ti s-au deschis ochii. Vezi care e ziua adevarata Posted Image

Nu știu dacă mi s-au deschis ochii (deși Evanghelia îmi spune că s-au deschis în momentul în care am început să am viziuni, cu ochii deschiși) dar, ca măsură de siguranță, am învățat să pipăi și să mă folosesc de bastonul ”orbilor”, care este toiagul lui Moise și care, actualmente, se află în mâinile ierarhilor ortodocși și catolici. Amin.

Numeri 24:15 Balaam şi-a rostit prorocia şi a zis: „Aşa zice Balaam, fiul lui Beor, Aşa zice omul care are ochii deschişi,
                   16 Aşa zice cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, Cel ce cunoaşte planurile Celui Preaînalt, Cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, Cel ce cade cu faţa la pământ şi ai cărui ochi sunt deschişi:

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 08:52.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 08:48, said:

Nu știu dacă mi s-au deschis ochii (deși Evanghelia îmi spune că s-au deschis în momentul în care am început să am viziuni, cu ochii deschiși) dar, ca măsură de siguranță, am învățat să pipăi și să mă folosesc de bastonul ”orbilor”, care este toiagul lui Moise și care, actualmente, se află în mâinile ierarhilor ortodocși și catolici. Amin.
multi ierarhi ai bisericii, in special catolice, vad copii altfel decat ii vedem noi ! ...
desi cred In Creatorul acestei Lumi, nu cred ca voi crede vreodata in D-zeu, biserica si sfinti ! ...
aceasta afirmatie o sustin de cand eram adolescent ! ... fo 40 de ani adica !

Edited by realduc, 26 April 2018 - 08:55.


#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 realduc, on 26 aprilie 2018 - 08:52, said:

multi ierarhi ai bisericii, in special catolice, care vad copii altfel decat ii vedem noi ! ...
desi cred In Creatorul acestei Lumi, nu cred ca voi crede vreodata in D-zeu ! ...

Nu înțeleg ce vrei să spui. Poți să reformulezi? La ce ”copii” te referi?

#9
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
eu cred ca un om cu cat e mai ateu...cu atat ramane mai ateu
cu unii n-ai ce sa vorbesti ei nu stiu deastea
iti vor spune ca daca n-au dat bafta cu Dumnezeu, n-are cum sa existe

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 StefanLiviu, on 26 aprilie 2018 - 08:57, said:

eu cred ca un om cu cat e mai ateu...cu atat ramane mai ateu
cu unii n-ai ce sa vorbesti ei nu stiu deastea
iti vor spune ca daca n-au dat bafta cu Dumnezeu, n-are cum sa existe

Dacă nu ai priceput, ideea topicului este că a-l nega pe Dumnezeu, înseamnă că mintea ta a acceptat deja că El există, chiar dacă tu nu conștientizezi. Ai văzut multe dispute despre ”dumnezeul Spaghetă”? Nu, pentru că este o aiureală. Și aiurelile lasă indiferent pe oricine. Dar un om nu s-ar declara ateu, dacă nu ar crede deja în Dumnezeu. Și cu cât este mai încăpățânat din fire, cu atât este ”mai ateu”. Doar că Hristos pe un catâr, care este simbolul încăpățânării, a intrat în Ierusalim...

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 09:05.


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
din pacate e invers, ne nastem fara nici o idee ca oamenii pot fi segregati pe motive de rasa, culoare si religie

Apoi ni se baga in cap ca doamne doamne ne pedepseste daca plangem, daca nu sintem cuminti etc

sintem dusi cu forta practic (pe sus in brate) la biserica la slujbe "de inviere" unde vedem cu ochii speriati mii de lumanari in jurul nostru si oameni incocosati pupand idoli ciopliti

astfel devenim credinciosi, prin terorism psihic asupra mintii copilului, mult inainte de varsta de 18 ani.

Apoi abia devenim atei unii dintre noi... deci credinta e intotdeauna prima faza, cea primitiva.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 08:22, said:

Bineînțeles că adevărul cel mai complex care trebuie acceptat este existența lui Dumnezeu. Fiind cel mai complex și cel mai important, pentru fiecare dintre noi, și fazele acceptării lui vor fi cele mai violente și mai cutremurătoare comparativ cu fazele acceptării altor adevăruri.
   De aceea și avem războaie religioase și de aceea acestea sunt și cele mai urâte ca manifestări, mai ales în faza de început a oricărei religii.

Deci Dorele, cand o sa te trezesti si sa accepti si tu ca islamul este calea cea dreapta?

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 unbrutus, on 26 aprilie 2018 - 09:05, said:

din pacate e invers, ne nastem fara nici o idee ca oamenii pot fi segregati pe motive de rasa, culoare si religie

Apoi ni se baga in cap ca doamne doamne ne pedepseste daca plangem, daca nu sintem cuminti etc

sintem dusi cu forta practic (pe sus in brate) la biserica la slujbe "de inviere" unde vedem cu ochii speriati mii de lumanari in jurul nostru si oameni incocosati pupand idoli ciopliti

astfel devenim credinciosi, prin terorism psihic asupra mintii copilului, mult inainte de varsta de 18 ani.

Apoi abia devenim atei unii dintre noi... deci credinta e intotdeauna prima faza, cea primitiva.

Ai descris exact nașterea negării, care este nașterea credinței. Tot ”forțat” te-au dus părinții și la teatru și la orice altă instituție. Dar asta nu înseamnă că ai început să crezi în ”Domnul Teatru”, nu-i așa?

#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 08:22, said:

Experiența zilnică ne arată tuturor că orice adevăr, greu de acceptat, în prima fază este negat. Ulterior, prin mai multe sau mai puține etape, fiecare om ajunge la acceptarea realității. Iar acceptarea apare când fiecare om înțelege acea realitate. Evident, cu cât adevărul este mai complex, cu atât mai lungă și dificilă va fi acceptarea lui. Ba chiar se va produce întâi o acceptare parțială, urmând apoi ca, fiecare nouă parte înțeleasă din acel adevăr, să ducă la o mai deplină acceptare a lui. Bineînțeles că adevărul cel mai complex care trebuie acceptat este existența lui Dumnezeu. Fiind cel mai complex și cel mai important, pentru fiecare dintre noi, și fazele acceptării lui vor fi cele mai violente și mai cutremurătoare comparativ cu fazele acceptării altor adevăruri.
Tu confunzi adevarul cu realitatea, ai uitat ca, "cate bordeie atatea obicee" (mai ales in privinta a ceea ce numesti D.)?

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:06, said:


Deci Dorele, cand o sa te trezesti si sa accepti si tu ca islamul este calea cea dreapta?

Adevărat, islamul este calea cea dreaptă și duce direct... la Ortodoxie!

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:05, said:

Dacă nu ai priceput, ideea topicului este că a-l nega pe Dumnezeu, înseamnă că mintea ta a acceptat deja că El există, chiar dacă tu nu conștientizezi.

Gresit. Inseamna de fapt ca mintea a acceptat existenta conceptului de "Dumnezeu", nu a lui Dumnezeu in sine.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 altnume, on 26 aprilie 2018 - 09:08, said:

Tu confunzi adevarul cu realitatea, ai uitat ca, "cate bordeie atatea obicee" (mai ales in privinta a ceea ce numesti D.)?

N-am uitat de vreme ce le-am amintit pe toate și am spus că, în final, toate vor duce la Ortodoxie.

 Phobos, on 26 aprilie 2018 - 09:09, said:


Gresit. Inseamna de fapt ca mintea a acceptat existenta conceptului de "Dumnezeu", nu a lui Dumnezeu in sine.

De care ”concept” vorbești: de cel conștient, sau de cel subconștient?

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:08, said:


Adevărat, islamul este calea cea dreaptă și duce direct... la Ortodoxie!

Da, tare multi musulmani se convertesc la ortodoxie, ce sa zic. Nu mai prididesc preotii sa-i converteasca. :)

 Dorel666, on 26 aprilie 2018 - 09:10, said:

De care ”concept” vorbești: de cel conștient, sau de cel subconștient?

De cel inconstient. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate