Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Pozitie Întrerupător?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016
Care este poziția normală a unui întrerupător în instalația casnică? Adică deschis în sus sau în jos?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Sus deschis.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 universitar19, on 26 aprilie 2018 - 06:46, said:

Care este poziția normală a unui întrerupător în instalația casnică? Adică deschis în sus sau în jos?

In functie de cum il montezi... Daca il montezi invers, sus-ul devine jos.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
De asta mi-am luat cu un punct rosu vopsit, ca sa nu fiu atent la pozitia de montare. Cand se vede punctul e aprins, cand nu, e stins.

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
E bine ca în poziția în care stă cel mai mult să nu adune praf, deci, de regulă, ca să aprinzi lumina tre să apeși jos.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Balarii, asta cu praful e geniala. Si cu rama ce fac? O rotesc si p-aia la intervale de timp sa fie uniform murdara? :)

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Indifirent. Cu „susu-njos” sau invers dar TOATE în aceeași poziție.
Chestia cu prafu' e interesantă.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 sorin147, on 26 aprilie 2018 - 08:00, said:

Balarii, asta cu praful e geniala. Si cu rama ce fac? O rotesc si p-aia la intervale de timp sa fie uniform murdara? Posted Image

Nici un fel de balarii.Stergi mai putin praf.

 universitar19, on 26 aprilie 2018 - 06:46, said:

Care este poziția normală a unui întrerupător în instalația casnică? Adică deschis în sus sau în jos?

Monteaza-le cum consideri tu ca iti convine.

 sorin147, on 26 aprilie 2018 - 08:00, said:

Balarii, asta cu praful e geniala. Si cu rama ce fac? O rotesc si p-aia la intervale de timp sa fie uniform murdara? Posted Image

Banuiesc ca stii ca exista intrerupatoare care au rama foarte subtire pe care praful se aseaza foarte greu si dupa timp foarte indelungat.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Pana la urma, s-ar putea sa fie de obisnuinta. La mine, ca sa le aprinzi, apesi in partea de jos.
As mai gasi si o alta logica pentru asta: ce anume vreau sa fie mai simplu de facut, de oprit sau de aprins? Cum fii-mea inca nu ajunge la toate bine, mai mult ma intereseaza sa le poata aprinde, asa ca le-as lasa sa se aprind apasand in partea de jos.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Asta cu prafu n-am scornit-o eu, am auzit-o de la instalatori încă din timpuri imemoriale.
Praful de pe ramă se șterge, praful de pe clapă poate ajunge în interior.
Io cred că treaba e mai mult estetică decît tehnică, dar era un mod de a stabili un soi de regulă generală. Cu timpul, muchiile se murdăresc și se uzează, așa că arată urît cînd e muchea de sus vizibilă.
Și mie mi se pare mai firesc de apăsat în partea de jos, deși e posibil să fie tot chestie de obișnuință. (Oricum, acu am butoane care se apasă, nu clape, deci nu mai e cazul).
Apropo de unde ajung copiii, pe vremuri se montau la un metru jumate de podea, se suiau copiii pe scaun să aprindă lumina și la 6 ani.

Edited by abancor, 26 April 2018 - 08:41.


#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La mine, ca sa le aprinzi, apesi in partea de jos.
Daca montez undeva, ceva intrerupatoare, indiferent pentru ce, la fel fac inchiderea contactului cind apas in jos.
Daca ma uit la citeva intrerupatoare de prin casa care auveau si "beculet" (aveau ca le-am dat eu jos beculetele), daca beculetul este jos, atunci aprinderea becului din tavan se face tot in jos. De aici eu deduc ca daca ar fi sa ne luam dupa producatori de intrerupatoare, atunci "aprinderea" se face cind apesi in jos.

Universitar19, le poti pune cum vrei, numai sa le pui la fel in toata casa.

Edited by florin71_skoda, 26 April 2018 - 08:39.


#12
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 baribalu, on 26 aprilie 2018 - 06:54, said:

Sus deschis.
deschis jos ! ... deoarece in ultimele decenii intrerupatorul
ptr iluminat a coborat, ca pozitionare pe perete, o jumate de metru ! ... Posted Image
ca sa nu vb de cele care sunt conectate in punte !

Edited by realduc, 26 April 2018 - 09:08.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dupa schema electrica: circuit inchis pe pozitia sus, iar circuit deschis pozitia jos.

Dupa utilizarea normala: bec aprins pozitia sus


De obicei, cum pozitionezi un intrerupator de lumina, le pozitionezi pe toate (sa ai aceeasi schema la toate). Depinde de fiecare cum isi pune intrerupatoarele.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
uzual, deschis in jos.
ce nasol a fost cand la apartamentul in care locuiesc acum, electricianul care a refacut instalatia si a montat prize si intrerupatoare noi, a montat toate intrerupatoarele "invers". iar instalatorul a pus capac atunci cand a inversat apa calda-apa rece pe bateriile de la chiuvete, in loc sa fie apa rece in dreapta si cea calda in stanga, le-a inversat.
ce inseamna puterea obisnuintei si ce enervant este cand trebuie sa faci chestii invers fata de cum te-a obisnuit o viata intreaga... cu apa am rezolvat, cu intrerupatoarele nu, la mine in casa "sunt pe invers" in continuare. adica apas clapeta in partea de sus pentru a aprinde lumina :-(((.

#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@corina: nu e mare lucru să le inversezi dacă te deranjează așa mult. Se pot roti fără a modifica conex. electice.

La mine mă obișnuisem cu logica: soarele e sus deci lumina=sus deci apăs sus pt aprindere.

Era util mai ales pe vremea lui Ceașcă cînd se lua curentul des și era bine să știi cum a rămas lumina, să nu te culci de ex cu lumina aprinsă și cînd vine curentul să te scoale din somn.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
total irelevant DACA ai o instalatie exectutata cum trebuie sa fie f practica
la mine prioritar a fost sa aprind lumina inainte de a intra in acea incapere
mai toate becurile comunica cu 2 intrerupatoare,de aici si irelevanta cum se aprind,sting de unu aprind de altul

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
la instalatiile industriale se pun cuplat sus si decuplat jos, la ce casnice invers (decuplat sus si cuplat jos).
din motive de sigurata si de confort.

aia cu praful e buna, mai ales daca intrerupatoarele sunt montate la simiinaltime (la cota manerului de la usi)

Edited by arg, 26 April 2018 - 10:27.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 XON-XOFF, on 26 aprilie 2018 - 10:05, said:

@corina: nu e mare lucru să le inversezi dacă te deranjează așa mult. Se pot roti fără a modifica conex. electice.

La mine mă obișnuisem cu logica: soarele e sus deci lumina=sus deci apăs sus pt aprindere.

Era util mai ales pe vremea lui Ceașcă cînd se lua curentul des și era bine să știi cum a rămas lumina, să nu te culci de ex cu lumina aprinsă și cînd vine curentul să te scoale din somn.


nu, nu, total exclus, e riscant.
o fi fost nenea ala de meserie, dar a lucrat prost la montajul prizelor si intrerupatoarelor, mai toate prizele imi ies din perete daca nu tin de ele cand scot stecherul, la fel si cu intrerupatoarele, abia se tin pe perete...nu-mi dau seama ce naiba a putut face, nu ma pot gandi decat la faptul ca a facut prea mari gaurile pentru doze sau cum s-or numi...
ma tem ca daca ne apucam sa le rotim, o sa atarne de-a dreptul, n-or sa mai stea fixate in gaura din perete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate