Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Operatie micsorare stomac

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018
ma adresez  utilizatorilor SP care poate au trecut prin aceasta experienta,
sau au cunostinte care au apelat la aceasta extrema optiune pentru a slabi

cit este de periculoasa, care sint riscurile

#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
= dementa ! Riscuri mari , chiar nu te poti opri din mancat ?

#3
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018
nu ma priveste pe mine, eu nu as face-o in niciun caz

#4
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018
si inca o intrebare as avea, vis-a-vis de toate amenintarile aparute in media

ce aport are sarea in organism de-o face asa de nedorita in recomandari?

#5
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Verisoara mea s-a operat. Primele 2 luni sunt fooooarte nasoale. Tot timpul vomita, nu avea forta si lesina pentru ca murea de foame. Inceputul, dupa operatie este al naibii de greu, insa dupa cele 2 luni si-a revenit, a slabit enorm. A reusit chiar sa si ramana insarcinata dupa 10 luni de la operatie si sa faca primul copil.

Riscuri? Poti muri pe masa de operatie insa nu am auzit de operatii fara acest risc. Oricat ar fi de mic, riscul exista!

Daca conteaza, in iunie se fac 2 ani de la operatie!

Edited by Jm3k3ritza, 25 April 2018 - 23:50.


#6
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018

 Jm3k3ritza, on 25 aprilie 2018 - 23:49, said:

Verisoara mea s-a operat. Primele 2 luni sunt fooooarte nasoale. Tot timpul vomita, nu avea forta si lesina pentru ca murea de foame. Inceputul, dupa operatie este al naibii de greu, insa dupa cele 2 luni si-a revenit, a slabit enorm. A reusit chiar sa si ramana insarcinata dupa 10 luni de la operatie si sa faca primul copil.

Riscuri? Poti muri pe masa de operatie insa nu am auzit de operatii fara acest risc. Oricat ar fi de mic, riscul exista!

Daca conteaza, in iunie se fac 2 ani de la operatie!


si nu s-a ingrasat deloc, dupa operatie?

#7
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Nu. Iti micsoreaza stomacul si vei manca mult mai putin. Daca mananci prea mult vomiti. Si chiar daca nu ai vomita, din ce am inteles stomacul nu are cum sa mai creasca mai mult de jumatate fata de cum a fost inainte de operatie. Oricum de un an nu se mai vad nici diferente cum ca ar mai fi slabit dar a fost si insarcinata asa ca e de inteles. Primele luni slabesti foarte mult, apoi slabesti mult mai greu.

Eu cred ca mai bine intrebi medicul tot ce ai nevoie sa stii..

In legatura cu moartea, o cunostinta de a lu varmea s-a operat la turci la putin timp dupa ea si dupa 3 saptamani a murit. Deci mai bine intrebi doctorul riscurile si avantajele!

Edited by Jm3k3ritza, 26 April 2018 - 01:08.


#8
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018
fiecare are modalitatea de a se tine de aceasta interventie

mie, mi-a parut inedit ce a afirmat Ozana Barabancea

ca, maninca de 3 ori pe zi foarte putin si calculat medical, cu pauza de 5 ore intre mese

insa, ca are mare nervozitate in pauza dintre cele 5 ore

este relevant pentru cei care sint obisnuiti sa manince copios

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 solperim, on 26 aprilie 2018 - 01:21, said:

fiecare are modalitatea de a se tine de aceasta interventie

mie, mi-a parut inedit ce a afirmat Ozana Barabancea

ca, maninca de 3 ori pe zi foarte putin si calculat medical, cu pauza de 5 ore intre mese

insa, ca are mare nervozitate in pauza dintre cele 5 ore

este relevant pentru cei care sint obisnuiti sa manince copios
Sincer, poti sa manaci destul de copios, daca esti un om activ.Operatia la stomac e o solutie doar pentru cei cu obezitate grava, in rest e mult mai simplu si sanatos sa te abtii putin de la mancare si sa faci sport.

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Am dat jos 20 de kile in 6 luni, fara sa-mi schimb dieta band inainte de fiecare masa o cana de apa cu bicarbonat. reduce aciditatea in stomac si nu-ti mai digera toata mancarea. Nu te apuca sa-ti reduci stomacyul deoarece exista 30% sanse sa ai complicatii postoperatorii

#11
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018

 fqx, on 26 aprilie 2018 - 06:35, said:

Sincer, poti sa manaci destul de copios, daca esti un om activ.Operatia la stomac e o solutie doar pentru cei cu obezitate grava, in rest e mult mai simplu si sanatos sa te abtii putin de la mancare si sa faci sport.


perfect de acord

doar am atras atentia amatorilor, ca aceasta interventie nu este pentru cei labili psihic

#12
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 solperim, on 25 aprilie 2018 - 23:35, said:

ce aport are sarea in organism de-o face asa de nedorita in recomandari?
creste tensiunea si iodul in exces din sare imbolnaveste tiroida. Acum au mai bagat un rahat in sare Mg care la temperaturi mari devine toxic

MAi periculos decat sarea este ZAHARUL. Asta este "inceputul" la toate bolile si provoaca si dependenta.

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 06:49.


#13
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 06:39, said:

Am dat jos 20 de kile in 6 luni, fara sa-mi schimb dieta band inainte de fiecare masa o cana de apa cu bicarbonat. reduce aciditatea in stomac si nu-ti mai digera toata mancarea. Nu te apuca sa-ti reduci stomacyul deoarece exista 30% sanse sa ai complicatii postoperatorii


nu stiu daca e bine..

pe termen lung, bicarbonatul ataca flora intestinala

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 06:40, said:

creste tensiunea si iodul in exces din sare imbolnaveste tiroida. Acum au mai bagat un rahat in sare Mg care la temperaturi mari devine toxic


nu.

mai informeaza-te despre ce sare e benefica vital, organismului

#14
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 solperim, on 26 aprilie 2018 - 06:42, said:

nu stiu daca e bine..

pe termen lung, bicarbonatul ataca flora intestinala
Hrana cu cat sta mai putin in stomac cu atat este mai bine. Stomacul daca are aciditate mare orice sursa de hrana care ajunge acolo ti-o digera iar organismul asimileaza TOT. Am citit undeva ca bicarbonatul este si anticancerigen, asa ca in afara sa-mi reduca concentratia de acid clorhidric din stomac (care-mi digera mancarea si creste aciditatea in stomac) alt rau nu-mi face. Analizele mi-au iesit bune, sarea de bucatarie am inlocuit-o cu sarea clasica de muraturi. Exact flora intestinala, ajuta la digestie si asimilezi toate substantele din mancare de te ingrasa.

 solperim, on 26 aprilie 2018 - 06:43, said:

mai informeaza-te despre ce sare e benefica vital, organismului
M-am informat, de cand au bagat iod in sare a crescut  numarul bolnavilor cu tiroida sau tensiunea. La nivel mondial este o politica de control a maselor. Sarea cu iod, zaharurile, E-urile sunt componente care in timp ajuta la controlu maselor. Folosesti asa ceva, te ingrasi, creste tensiunea, faci diabet si MORI. Teoretic nici nu-ti trebuie sa pui sare in mancare, sarururile exista in orice mananci carne, legume, chiar si fructe. Daca mananci 200g de carne de porc intr-o zi ai asigurat resursa de sare pe ziua respectiva.. ce mai pui peste carne deja este surplus. De aceea in spitale hrana la pacienti nu contine sare, o obtii din ce mananci

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 07:00.


#15
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 06:51, said:

Hrana cu cat sta mai putin in stomac cu atat este mai bine. Stomacul daca are aciditate mare orice sursa de hrana care ajunge acolo ti-o digera. Am citit undeva ca bicarbonatul este si anticancerigen, asa ca in afara sa-mi reduca concentratia de acid clorhidric din stomac (care-mi digera mancarea si creste aciditatea in stomac) alt rau nu-mi face. Analizele mi-au iesit bune, sarea de bucatarie am inlocuit-o cu sarea clasica de muraturi. Exact flora intestinala, ajuta la digestie si asimilezi toate substantele din mancare de te ingrasa.


M-am informat, de cand au bagat iod in sare a crescut  numarul bolnavilor cu tiroida sau tensiunea. La nivel mondial este o politica de control a maselor. Sarea cu iod, zaharurile, E-urile sunt componente care in timp ajuta la controlu maselor. Folosesti asa ceva, te ingrasi, creste tensiunea, faci diabet si MORI


ai dat raspunsuri pertinente

cu exceptia, primului, in care afirmi ca ceea ce faci tu, tine de o aciditate mare stomacala

#16
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 solperim, on 26 aprilie 2018 - 06:56, said:

ai dat raspunsuri pertinente

cu exceptia, primului, in care afirmi ca ceea ce faci tu, tine de o aciditate mare stomacala
Sarea, E-urile si zaharurile... astea toate la un loc ajuta la marirea aciditatii in stomac, ce ajunge acolo organismul asimileaza si incet da' sigur duce la obezitate, probleme cu tensiunea, diabetul si sanse de aparitie a diverselor forme de cancer. Hrana cu cat este mai simpla preparata cu atat este mai sanatoasa. Faptul ca-mi reduc aciditatea si stiu sa calculez cele 2000 de kilocalorii zilnice n-are cum sa ma duca la obezitate. Inainte o dadeam cu cartofi prajiti, mai bagam si niste carne prajita sau carnati, o mai trageam si cu 1-2 beri si la o masa bagam lejer, ca porcul in mine, peste 2000 de kilocalorii.... la o singura masa, ca pana seara mai bagam in mine cel putin o masa.  Ajunsesem la 120 de kile, acum am ajuns undeva la 93-94 de kile

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 07:07.


#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Exista locuri de cumparat sare fara iod, si cu adevarat benefica pentru organism, eu am renuntat la sarea din comertul comunist EU, am ochit cativa distribuitori, care produc sare marina ADEVARATA, nu balariile din magazine, iar sarea este extrem de benefica organismului, sunt multe schimburi in organism care se face in prezenta sarii, iar cel mai important organ al nostru,creierul efectiv iubeste sarea

In ce priveste operatia de micsorare de stomac,nu ma pot pronunta, am citit doar niste studii care spun ca in primii zece ani exista un procent mare de persoane care fac un cancer de stomac in urma acestei operatii, probabil ca e la noroc, cum ti-e organismul de solid...

#18
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Platon, on 26 aprilie 2018 - 07:03, said:

Exista locuri de cumparat sare fara iod, si cu adevarat benefica pentru organism, eu am renuntat la sarea din comertul comunist EU, am ochit cativa distribuitori, care produc sare marina ADEVARATA, nu balariile din magazine, iar sarea este extrem de benefica organismului, sunt multe schimburi in organism care se face in prezenta sarii, iar cel mai important organ al nostru,creierul efectiv iubeste
Chestia cu sarea marina sau sarea de Himalaya este balareala de marketing, tot sare prelucrata este. Sarea cu cat este mai "maronie" cu atat este mai sanatoasa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate