Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Se poate face asa ceva? Schimbare de roluri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Stateam si ma gandeam asa la un pahar cu un aliat de-al meu la o chestie. Luati o tuica, o sticla de vin, ceva de mancare, ca va fi ceva de citit si destul de complex. Voi incerca sa fiu cat mai pe scurt. Nu stiu daca ma voi exprima chiar corect, dar sper sa intelegeti ce vreau sa spun. Sa incepem:

Sa zicem ca exista o firma. In firma repectiva, exista un director. Pe langa acel director, eu detin 15% din acea firma (cu acte). Sa zicem ca, acum ceva timp, l-am imprumutat pe director cu o suma de bani, care ar reprezenta 30% din totalul firmei (totul lega, cu contract). Eu doresc sa cumpar acum 55% din totalul acelei firme, cu acte, fara probleme. Fiindu-mi dator si considerandu-ma "om de incredere", este deacord sa imi vanda acea parte la un pret bun, stiind ca intre noi va ramane "egalitate" in luarea deciziilor, indiferent cine detine majoritatea. Acum, daca as cumpara acea parte din firma, avand deja cei 15%, voi ajunge la un final de 70% din totalul firmei.

Partea frumoasa abia acum incepe:

Daca acum detin 70% din totalul acelei firme, iar directorul mare (care acum a ramas cu 30%) imi este dator pe hartie, pot sa ii spun pe cale amiabila urmatoarele?:

Varianta 1: Imi cedezi cealalta parte de 30% din totalul firmei, eu ajungand sa am 100% acea firma, uit de datorie si te pastrez ca angajat?
Varianta 2: Nu imi cedezi cei 30%, pe care eu oricum ii recuperez, avand un contract, urmand ca apoi, fiind deja majoritar sa te pun "pe liber" si tot eu sa detin 100%?

Intrebarea mea este: Se poate face asa ceva in realitate, legal? Adica, daca nu imi cedeaza, iar eu am deja 70% + inapoierea banilor, pot lua decizia aspra situatiei lui ? Ca pana la urma, nu mai poate fi detinatorul firmei, avand doar 30% din ea.

PS: Chestia asta am visat-o azi-noapte, si sunt sigur ca este un mesaj de la unul din demonii cu care eu vorbesc. Nu m-au mintit niciodata
PS2: Scuze daca nu am postat unde trebuie, dar nu am mai gasit categoria "Firme", care parca era candva.

Edited by Zark, 25 April 2018 - 21:55.


#2
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018

View PostZark, on 25 aprilie 2018 - 21:49, said:




prima intrebare este ce fel de firma este, SRL,SA,..etc

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai majoritate. Tu decizi..

#4
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
In Romania merge doar cu judecata la tribunal ! Restul e can can !

#5
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018
doar 2 asociati?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Aia nu o face nimeni, nici cu mamăsa" :lol:
2. Incearca si cu 😇

Edited by crisstonne, 25 April 2018 - 22:46.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu esti acum in situatia asta :

- Tata, care e diferenta intre teoretic si practic?
- Uite, Bula. Iti demonstrez acum. - ii raspunde tatal. Il ia pe
Bula de mana si intra in camera soacrei.
- Mamaie, face tatal, daca acu' ar intra un negru si v-ar oferi
5000 de dolari pentru o partida de sex ce i-ati raspunde?
Soacra:
- Vai, draga, la varsta mea nu mai esti mofturoasa. Sa vina incoa'.
Intra si la mama lui Bula cu aceeasi intrebare.
Maica-sa:
- Stii dragul meu ca te iubesc, insa copii au nevoie de haine,
mancare si ne trebuie banii.
In cel din urma intra la sora lui Bula. Raspunsul ei:
- Sunt majora, fac ce vreau. Si de altfel inca n-am avut de-a face
cu un negru. De ce nu?
Tatal catre Bula:
- Vezi, fiule. Teoretic avem 15000 de dolari, practic avem trei curve


....in realitate ai doar 15 % si o potentiala acuzatie de camatarie .



#8
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostJurasikMan, on 25 aprilie 2018 - 23:01, said:

....in realitate ai doar 15 % si o potentiala acuzatie de camatarie .

Multumesc de acuzatie. O poti face notarului, care am spus deja, nu exista, am visat asta si eram curios daca se poate face in realitate. Prostii de genul asta se fac de la vanzatorii de seminte si sosete in piata la multi-miliardari in euro sau orice alta moneda. Adica cum? Daca eu iti cumpar apartamentul, teoretic il am, in realitate mi-ai dat teapa si nu il am. Vezi un pic ce zici, ca te cam acuzi singur. Eu ziceam in cazul in care cumpar, adica folosesc chestia aia numita bani. Pe langa asta fac acte, niste hartii care confirma ca eu am dat chestia aia numita bani, ce se poate folosi la cumpararea anumitor lucruri.

Cum adica daca eu pun banii jos sa cumpar o paine imi da numai o felie ? Cum adica daca eu cumpar ceva primesc doar 15% ? Stiu ca se poate dar vreau sa te aud pe tine.

Edited by althea, 26 April 2018 - 02:58.
atentie la limbaj


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostZark, on 25 aprilie 2018 - 21:49, said:

PS: Chestia asta am visat-o azi-noapte, si sunt sigur ca este un mesaj de la unul din demonii cu care eu vorbesc. Nu m-au mintit niciodata
Uită visul, demonul tău aberează și are gânduri penale.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Zark....demonul ala pare sa fie cea mai mica dintre problemele tale. No offence.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostZark, on 25 aprilie 2018 - 21:49, said:

PS: Chestia asta am visat-o azi-noapte, si sunt sigur ca este un mesaj de la unul din demonii cu care eu vorbesc. Nu m-au mintit niciodata

Exista pe forum un subiect deschis zilele astea despre satanismul in Romania.Acolo trebuia sa postezi.
Un lucru este cert:in momentul cand iti va aluneca mana in oala de noapte te vei trezi si vei ramane doar cu iluzia procentelor.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nimeni n-o sa-ti dea majoritatea intr-o firma, decit daca stie ca nu mai are chef de firma respectiva. Si in nici un caz n-o sa ti-o dea la un pret bun, pentru ca are incredere in tine. Mai mult, pina il pui tu pe liber de pe functia de director, el poate duce firma in gard imediat si atunci ramii cu 70% din nimic, iar el iti plateste aia 30% din aia 55% pe care i-ai cumparat cind firma valora mai mult decit o tzelina putreda :w00t:

#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Se pare ca pe softpedia nu sunt oameni pe care ii duce capul la asa ceva. Am aflat cum se face oricum, si da, se poate. Iar pentru @Mosotti nu fi tu asa sigur. Daca tu nu ai avut noroc de prosti, sper sa nici nu ai. Ramai la placintarie si vezi-ti de treaba.

Se pare ca avem multi comedianti printre noi. Asta e bine. Indiferent de situatie, ei stiu sa rada.
Se poate da TC.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate