Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Achizitie masina sh

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Ragnar99

Ragnar99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2018
Salut!
     In viitorul apropiat as vrea sa cumpar o masina second-hand, bugetul este limitat: max.3000 de euro. Masina va fi folosita mai mult in mediul rural, un drum de 6km la aproxiamativ 2 zile si poate pentru mici excursii pana la mare. Nu stiu ce s-ar potrivi mai bine in situatia data,benzina sau motorina. Mie mi-a atras atentia Opel Astra H sau Dacia Sandero datorita caroseriei hatchback. Voi ce recomandati? Astept si alte sugestii
Mentionez ca as dori ca masina sa nu aiba un consum prea mare. Multumesc!

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Sandero fara discutii. Astra H la 3000e il iei plin de probleme.

Iar la 6 km abia apuca sa se incalzeasca motorul. Din nou fara discutii benzina!

Edited by elbjorn, 25 April 2018 - 21:16.


#3
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Benzina fara discutie.
Sandero e foarte ok pentru nevoile tale si ai sanse bune sa gasesti unul de la prim proprietar.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
avand in vedere ce se intampla cu diesel-ul eu zic sa ramai pe benzina.astia vor sa puna tot felul de taxe si interdictii.
daca iti iei Sandero castigi ca gasesti usor piese si sunt ieftine.plus ca toata lumea stie si repara dacii, cel putin pe aici pe la noi.
minusurile sunt tabla mai proasta care nu se pupa cu un drum de tara.dar daca e asfalt sau nu sar 1000 de pietre in orice directie, merge.
avantajele la Opel, Ford si probabil skoda sau ceva e ca au tabla mai buna, dar iei an vechi si cum a zis si elbjorn, foarte putin probabil sa nu fie cu multe probleme.
ce mi se pare funny e ca la 3000 de euro vrei si consum redus.la sandero 1.4 la drum spre mare cu 110 cred ca ai 6 sau ceva.

daca ramai pe sandero iti recomand sa nu iei prima generatie de 1.2 ca a avut unele probleme(sandero 1 faza 2).logan 2 am eu si e ok.ma rog, nu esti schumacher dar se invarte roata.

Edited by bobitad, 25 April 2018 - 21:24.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sandero benzina , piese ieftine , accesorii ieftine .

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Deja prea mulți ți-au zis Sandero, ar fi bine să îi asculți

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sandel (1.2 16v , 1.6mpi sau 1.5dci). Nu as lua 1.4 deoarece e la fel de puternic ca 1.2 si consuma mai mult cu 1 litru in medie. In 50.000km cu un litru diferenta economisesti 550euro :)

#8
Ragnar99

Ragnar99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2018
Multumesc mult pentru răspunsuri! Alte variante in afara de Sandero nu merita, nu?

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Logan sau Sandero.

#10
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Dacă nu vrei sa stai cu gândul ca te costa mult reparațiile, Sandero este varianta ok :)

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Ragnar99, on 26 aprilie 2018 - 07:12, said:

Multumesc mult pentru răspunsuri! Alte variante in afara de Sandero nu merita, nu?
Ba da: Astra H de 1.4 :) ...90CP fata de 75 la Sandero,piese foarte ieftine,pe toate drumurile,din dezmembrari (piese ce nu se uzeaza-far,stop,etc.)...distributie pe lant (nu stiu la Sandero). N-am vazut Sandero cu computer de bord, climatronic,comenzi volan,alarma,pilot automat si altele (cum are a mea) si am luat-o cu 2.600.Am mai bagat in ea 350E la inceput,s-o mai aranjez putin.O am de 1 an jumate,e din 2006 din Ro,150.000km.Am pastrat numerele vechi si m-a costat 37Lei certificatul pe numele meu (fara RAR si alte cheltuieli)...Dar,trebuie sa te pricepi sa verifici o masina SH,sau sa mergi cu cineva priceput la vizionare...Eu am platit in plus (riscam sa-i pierd daca n-o luam) 100Lei pentru o verificare la un service ales de mine.
Am ales (tot) Opel pentru ca mai o Corsa din...'94 (la mine e din 2010) care merge excelent si acum,singura problema fiind rugina...o dau ieftin :)...inca n-am pus-o la vanzare.
In concluzie,compara si dotarile in alegerea pe care-o vei face.

#12
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
@danpet: 6Km la 2 zile si tu ii spui sa isi cumpere un foarte potential cazan si sa uite la dotari!
Pai asa hai sa ii recomandam un ursulet, pisicuta, haudi ?

La Astra H sansele sa isi ia teapa sunt foarte mari!

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Golf 4 sau Polo.

#14
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Ti-am scris in privat, am eu un Astra H pe care interntionez sa-l vand cu istoric service din ultimii 5 ani, cu facturile in original.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ar scapa lumea de Astra vechi dar nu le ia nimeni ....

#16
emix1

emix1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.05.2016
De ce dude, un Astra H benzinar @ 3000 euro e mai praf decat Dacia @ 3000 euro? buna gluma :)

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu cred ca e mai praf Astra H decat Dacia, ambele la 3000 de euro. Prin simplul fapt ca e o diferenta de vreo 4-5 ani intre ele si kilometri facuti in cei 4-5 ani.

Chiar daca acum ti se pare  o afacere mai buna Opelul de 12 ani. Peste 5 ani o sa aiba 17 iar Dacia 12. Daca la 12 ani o masina inca poate sa fie in stare cat de cat ok sa poata fi utilizata fara prea multe emotii inca 2-3 ani, la 17 ani deja e cam la remat.

Edited by PoeOvidiu, 27 April 2018 - 06:44.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 PoeOvidiu, on 27 aprilie 2018 - 06:39, said:

la 17 ani deja e cam la remat.
"Frantuzoaica" (daca am retinut bine) ta cati ani are?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate