Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrare în legalitate construcție

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsbanica, on 25 aprilie 2018 - 19:35, said:

Unii își dau doar cu părerea, habar nu au, dar postează și ei.
Iar alții au ocazia să se înfoaie în pene exact ca la un ghișeu după care stă o tanti acră, dar cea mai deșteaptă dintre toate.
Eu, de exemplu, nu știam de diferența de procedură după anul construcției, însă are nevoie de autorizație de construcție. Și tu ai scris asta:

View Postsbanica, on 25 aprilie 2018 - 19:35, said:

Apoi  .......   solicită primăriei eliberarea AC.

Autorizația nu se obține decât dacă ai alte documente, bravo ție că ai înșirat, aparent din cap, toată lista. O fi corect, n-o fi, nu-i problemă: ai voie să-ți dai cu părerea până într-un punct.
Dacă lucrezi în domeniu e grozav, înseamnă că ai dat informații concrete.  

View Post86-APP, on 25 aprilie 2018 - 20:39, said:

3. Platesti ..... amenda ( in functie de cit de suparata este " tanti " de la ghiseu )
Amendă nu ia nici dacă e supărată foc, e veche construcția:
Articolul 31
Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârșirii faptei.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Amenda se dă cum am spus eu .

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Șefu', nu vă supărați da' nu se poate.  

Articolul 3
(1) Construcțiile civile, industriale, agricole, cele pentru susținerea instalațiilor și utilajelor tehnologice, pentru infrastructură de orice fel sau de oricare altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizației de construire, precum și a reglementărilor privind proiectarea și executarea construcțiilor, pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinație sau de reparare a construcțiilor de orice fel, precum și a instalațiilor aferente acestora, cu excepția celor prevăzute la art. 11;

Articolul 26
(1) Constituie contravenții următoarele fapte, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii, să fie considerate infracțiuni:
a) executarea sau desființarea, totală ori parțială, fără autorizație a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepția celor menționate la lit. B), c), e) și g), de către investitor și executant;

Articolul 31
Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârșirii faptei.

#22
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

View Postalthea, on 26 aprilie 2018 - 02:29, said:

Iar alții au ocazia să se înfoaie în pene exact ca la un ghișeu după care stă o tanti acră, dar cea mai deșteaptă dintre toate.
Eu, de exemplu, nu știam de diferența de procedură după anul construcției, însă are nevoie de autorizație de construcție. Și tu ai scris asta:

Autorizația nu se obține decât dacă ai alte documente, bravo ție că ai înșirat, aparent din cap, toată lista. O fi corect, n-o fi, nu-i problemă: ai voie să-ți dai cu părerea până într-un punct.
Dacă lucrezi în domeniu e grozav, înseamnă că ai dat informații concrete.

După cum am spus există proceduri de înscriere construcție care diferă după anul construcției. Dacă nu știai iată că acum știi, dar nu trebuie să accepți. Ideea e că pt. construcțiile edificate înainte de august 2001 înscrierea se poate face fără AC. Dar dacă aceasta există se poate urma procedura 2.

La obținerea AC am menționat și de alte documente adică:  „Apoi cu ridicarea topo avizată, proiectul construcției (extinderii) și alte avize solicitate de CU...“. Deasemenea după încheierea lucrărilor primăria emite un certificat de atestare a edificării construcțieiei necesar înscrierii în CF.

Cu amenda nu mai comentez.

Nu înțeleg de ce se simt atinși unii dacă sunt pe lângă subiect.

Edited by sbanica, 26 April 2018 - 05:45.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsbanica, on 26 aprilie 2018 - 05:33, said:

Nu înțeleg de ce se simt atinși unii dacă sunt pe lângă subiect.
Ai tu impresii. Nu se simte nimeni atins de deșteptăciunea ta, aroganța deranjează.
Te rog să pui și baza legală pentru ce ai spus. Noi aici învățăm uneori unul de altul, pentru că nimeni nu le știe pe toate.

View Postsbanica, on 26 aprilie 2018 - 05:33, said:

Cu amenda nu mai comentez.
Chiar te rog.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Șefa , eu cunosc problema " din interior " .Se dau amenzi și este la latitudinea celei de la ghișeu .Mă trezeam aiurea ???😀

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Post86-APP, on 26 aprilie 2018 - 13:39, said:

Șefa , eu cunosc problema " din interior " .Se dau amenzi și este la latitudinea celei de la ghișeu .Mă trezeam aiurea ???��
Am uitat că la unele ghișee sunt șefele la toți șefii cu legile din țara asta.
Acum serios, dacă în lege scrie

Quote

Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârșirii faptei.
înseamnă că sunt și situații în care  nu au bază legală să amendeze.

Altfel, cred că e cum zici: dacă-s bine dispuse pot ierta oamenii de amendă, nu-s obligate să o aplice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate