Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Distrugere sau nu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#19
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
@corinadaniela

Fenomenul gândacilor nu e prea răspândit în căminul lui cel puțin, și în cazul în care apar astfel de situații locatarii își rezolvă singuri problemele, nu așteaptă 4 luni să vină termenul dezinsecției.
Dar campusul trebuie să consume niște bani, niște firme trebuie să încaseze ceva parnos, nu mi se pare nimic greu de înțeles.

Amicul meu nu e revoltat, va pune la dispoziție camera pentru dezinsecție, conform contractului, mai mult decât bucuros.

Discuția era alta aici. Ar exista temeiul legal pentru distrugere dacă s-ar deteriora bunuri neprotejate sau nu?

Nu se fac aprecieri la adresa conduitei morale a locatarilor sau a gândurilor lor cu privire la calitatea sau oportunitatea dezinsecției.
Ei pot fi sau nu pot fi de acord cu o astfel de intervenție, dar codul penal încadrează doar anumite fapte, nu "problemele existențiale" de care aminteai.

Edited by vlad29marko, 25 April 2018 - 17:39.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 17:34, said:

Ar exista temeiul legal pentru distrugere dacă s-ar deteriora bunuri neprotejate sau nu?
Distrugerea și degradarea nu-s același lucru.

Distrugere înseamnă că bunul nu mai poate fi folosit, e nimicit sau stricat iremediabil. Deteriorarea/degradarea e ceva mai soft, bunul mai poate fi folosit după reparare, recondiționare etc.
O haină arsă e distrusă, una stropită de insecticid e posibil ca după spălare să nu aibă nimic.

Așa, de dragul discuției, zic că ar fi exagerat să vorbim de ceva penal în speța asta.

#21
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Sigur că nu au aceeași definiție, dar sunt sub incidența aceluiași articol din codul penal:

"Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare [...]"

Articolul integral e în postul 1.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Or fi, dar pedepsele sunt diferite:

Quote

se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.


Mă îndoiesc că stropirea cu substanțe care nu decolorează, și se duc la spălare, ar putea fi încadrată ca degradare.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Nu cred ca exista temei, omeneste vorbind. Proprietarii bunurilor au fost anuntati din timp, li s-au dat indicatii precise legate de modul in care trebuie sa-si stranga si protejeze bunurile, cel de la dezinsectie va fi insotit de un reprezentant al administratiei caminului, pentru a se asigura ca nu dispar sau nu sunt deteriorate bunurile, samd. Cu alte cuvinte, se incearca/doreste o colaborare si cooperare intre toti cei implicati, astfel incat dezinsectia sa aiba loc fara incidente sau pagube, iar gandacii sa fie eliminati. In atare conditii, a-ti lasa lucrurile la voia intamplarii, neprotejate, nestranse, inseamna fie ca nu-ti pasa de ele, fie o faci cu rea-intentie, abia astepti ocazia sa faci scandal, in speranta ca poate vei primi o despagubire. Nu ma refer la tine, vorbesc la modul general.

#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postalthea, on 25 aprilie 2018 - 18:15, said:

Or fi, dar pedepsele sunt diferite:
Mă îndoiesc că stropirea cu substanțe care nu decolorează, și se duc la spălare, ar putea fi încadrată ca degradare.
Sigur, nu cântărim pedepsele acum, intră sau nu intră, doar până aici limităm discuția.
Mulțumesc!

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Postvlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 17:34, said:

@corinadaniela
Fenomenul gândacilor nu e prea răspândit în căminul lui cel puțin,
PE BUNE ? Posted Image
spune-mi in ce camin nu sunt gandaci si ma mut acolo. iar dezinsectia trebuie sa se faca si in dulapuri, pentru ca da, gandacii stau si printre haine.

Quote

Discuția era alta aici. Ar exista temeiul legal pentru distrugere dacă s-ar deteriora bunuri neprotejate sau nu?
la fel de mult cat ar exista temei legal sa ii acuzi pe studenti ca nu isi fac curat in camere si din acest motiv caminul se umple de gandaci, motiv pentru care nu mai poate fi inchiriat, deoarece a suferit o degradare.

#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Postvlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:32, said:

Dacă rămâne o parte din haine în dulapuri
Daca ramane este strict problema ta ca nu te-ai conformat dispozitiilor.
Daca sunt atinse de stropii de otrava nu se distrrug. Le bagi la spalat si gata, sunt ca noi.

Ce-i asa de greu?
Esti student la Drept si vrei sa creezi o speta pe tema asta?

#27
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
@strongsss

Nu a făcut un sondaj pe fiecare etaj, doar că el nu are deloc "umblători" și nu a auzit pe nimeni din cercul lui de cunoscuți să se plângă de așa ceva.
Dacă problemele de acest gen sunt atât de stringente în zona ta, poate ar fi mai potrivit să investighezi de ce se întâmplă asta la tine și nu să dai verdicte cu privire la cazuri pe care nu le cunoști și care mai sunt și în afara discuției noastre, de altfel.

Cât despre a doua ta idee: sunt perfect de acord. Dacă un locatar nu respectă contractul (acolo se specifică faptul că trebuie să ai grijă de cameră, să o predai în condițiile în care ai primit-o, respectiv fără gândaci ș.a.m.d.) poate fi pârât pentru distrugere, la fel de bine. Legea nu se aplică unidirecțional. Dar încă o dată, vorbim pe lângă subiect.

#28
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postvlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:49, said:

Din ce-am înțeles de la colegul de mai sus, acele substanțe nu ar putea deteriora fibrele textile și astfel, nedeteriorându-se nimic, n-ar fi nicio distrugere.
Dar, dă-mi voie să-ți spun că nu pot fi de acord cu tine când zici că "dacă s-a anunțat, aia e".
Nu cred că e chiar așa. Te anunț și eu că îți zgârii mașina dacă nu ți-o muți, tu nu poți depune plângere, că eu te-am sfătuit frumos ce să faci și ți-am indicat și un loc mai ferit unde s-o parchezi.
Parcă nu sună chiar așa bine. :-?


Frate, ai accesat un serviciu de inchiriere... nu iti convine, iti scoti hainele pe hol. Hai sa nu ne victimizam ca rromii ca nu avem 12 ani. Comparatia ta nu este acelasi lucru fiindca tu nu detii acea camera. Deja vorbim de rea credinta la cate insistente faci.

Fratilor, iesiti in realitate putin.... viata nu e roz, nu avem servitori la un cling distanta, trebuie sa treci si prin deratizari ca asa e in lumea civilizata in traiul comun. Exista reguli care trebuie respectate. Gata s-a dus puful de acasa de la mami si tati... ati iesit in viata... in realitate.

#29
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postliviu_np, on 25 aprilie 2018 - 19:20, said:

Daca ramane este strict problema ta ca nu te-ai conformat dispozitiilor.
Daca sunt atinse de stropii de otrava nu se distrrug. Le bagi la spalat si gata, sunt ca noi.

Ce-i asa de greu?
Esti student la Drept si vrei sa creezi o speta pe tema asta?
Păi uite cam asta e problema: nu există "dispoziții" ce trebuiesc respectate.
Locatarul are obligația de a respecta înțelegerile semnate la început de drum, nu dispoziții pentru care nu s-a învoit și care au apărut de niciunde ulterior.
Fractura în cazul ăsta e evidentă, nu are rost să insistăm pe treaba asta.

Nu e nimeni student la Drept, am lansat un topic pentru a afla și părerile altora, pentru asta e forumul.
Dacă deschid topic pe aria de Agricultură și vorbesc de pomi fructiferi nu înseamnă că am vreo livadă în balcon, haideți vă rog să nu divagăm și să facem "caterincă".

View PostMooF2010, on 25 aprilie 2018 - 19:27, said:



Frate, ai accesat un serviciu de inchiriere... nu iti convine, iti scoti hainele pe hol. Hai sa nu ne victimizam ca rromii ca nu avem 12 ani. Comparatia ta nu este acelasi lucru fiindca tu nu detii acea camera. Deja vorbim de rea credinta la cate insistente faci.

Fratilor, iesiti in realitate putin.... viata nu e roz, nu avem servitori la un cling distanta, trebuie sa treci si prin deratizari ca asa e in lumea civilizata in traiul comun. Exista reguli care trebuie respectate. Gata s-a dus puful de acasa de la mami si tati... ati iesit in viata... in realitate.
Nu compari lucrurile care trebuie. Nu camera e elementul de comparație cu mașina, ci lucrurile din cameră.
În rest sunt de acord: să ieșim la realitate! Într-o societate normală se respectă documentele semnate și agreate de părți, nu dispoziții și instrucțiuni venite de "sus" un an mai târziu.

Am mai precizat o dată: amicul meu e încântat că se face dezinsecție și o să încerce pe cât posibil să-și "ferească" lucrurile, nu asta e discuția.

#30
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Consider că subiectul și-a atins obiectivele de a aduce opinii și viziuni noi asupra situației prezentate.
Am citit numeroase puncte de vedere argumentate și cred că am fost lămurit.

Mulțumesc tuturor pentru intervențiile pertinente!

Se poate închide, numai bine!

#31
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu intră în categoria de distrugere de bunuri, situațiile în care se efectuează o operațiune normală și în interesul comunității, și pe care o poți evita fie sigilînd bunurile cf. instrucțiunilor, fie mutîndu-le de acolo (poți să-ți iei laptopul sau ce mai ai de valoare, nu te obligă nimeni să le lași în cameră).

oricum, în caz de distrugere accidentală, poti intenta un proces civil, e dreptul tău. Probabil însă că judecătorul va da dreptate administrației care a făcut dezinsecția și nu ție.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate