Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Distrugere sau nu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Vă salut!

Am o cunoștință care-și face doctoratul sau masteratul (nu mai știu sigur, n-are importanță) în perioada asta și stă în campus, într-un cămin.

Toți locatarii au fost înștiințați că sunt obligați să-și strângă toate lucrurile din cameră și să le sigileze în saci menajeri pentru că se va face o dezinsecție.
Așadar, toate hainele în saci, laptop-uri, monitoare și până și mâncarea din frigider trebuiesc acoperite, mutate în incinta aceleiași camere (pe paturi, în mijlocul perimetrului) pentru a oferi posibilitatea echipei de dezinsecție să împrăștie substanțele otrăvitoare în toate zonele anterior menționate.

Dezbaterea noastră s-a ținut pe marginea faptului că dacă cumva cei ce vor interveni în camere vor stropi / deteriora bunurile sigilate sau nu, vor săvârși infracțiunea de distrugere. Nu mai spun de aruncarea otrăvilor în interiorul frigiderului (golit în prealabil) că deja acolo cred că e și mai grav și sper să nu se ajungă atât de departe.

În contractul încheiat între părți, vis-a-vis de această problemă se specifică doar că locatarul este obligat să permită accesul locatorului pentru a efectua dezinsecția.

Așadar, după părerea voastră, în cazul în care prin intervenția celor ce vor efectua dezinsecția, unul sau o parte din bunurile titularilor din cameră vor fi afectate / deteriorate, există temeiul legal de a formula o plângere penală pentru distrugere?

Nu știu dacă e ok site-ul, dar eu am citit următoarele:

CAPITOLUL V
Distrugerea și tulburarea de posesie
Art. 253
Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuințare a unui bun aparținând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum și înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Sursa: https://legeaz.net/n...d-penal/art-253

#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nu se distruge niciun bun cu dezinsecția, pe unde am mai lucrat se făceau operațiuni de astea destul de des. Nu au fost niciodată probleme.
Dar bineînțeles ar trebui să existe un contract între compania de dezinsecție și proprietarii campusului.
În contractul respectiv ar trebui să existe o clauză.

În cazul in care (foarte puțin probabil) se deteriorează ceva, tu ca chiriaș discuți cu campusul nu cu firma de dezinsecție, conform contractului tău.

Edited by pexCom, 25 April 2018 - 16:46.


#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Evident că spre administrația căminului ar trebui îndreptate plângerile, nu se gândea nimeni să meargă la nenea cu pompa la ușă. :D
Cât despre ce daune ar putea apărea, în condițiile în care ei afirmă că se va interveni, eu zic că nu sunt chiar atât de improbabile, iată:

" Stropire completă a camerei de cămin cu pompă de joasă presiune, în care se va folosi una din cele mai bune substanțe existentă de pe piață, insecticid K-Othrine, varianta Profi EC 250;
  Acțiune volumetrică cu generator de ceață rece cu echipament special ULV (ultra low volume);
  Dezinsecție uscată cu insecticid gel MaxForce IC gel, în zona țevilor de scurgere, în spatele frigiderelor, în zona tocurilor de ușă, în colțurile camerei sau în locuri greu accesibile stropirii volumetrice. "

Pe lângă ridicolul pompos al exprimării cu generatoarele de ceață. :)))

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Taci si deschide.

Iti speli frigiderul. ... acum sincer nu am auzit de dezinsectie in frigider... adica voi va spalati frigiderele odata la 3 luni nu? altfel ar fi mai daunator decat otrava in sine... care oricum e o chestie diluata care mai degraba inlatura insectele decat sa le omoare.

Cat despre bunuri... vi s-a zis sa vi le sigilati si sa protejati...

In plus otrava se arunca pe pereti, nu in aer sau mobilier.

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Tocmai în mobilier se aruncă, că de-aia li s-a spus să-și scoată bunurile din dulapuri ș.a.m.d., despre asta e vorba.

Dacă rămâne o parte din haine în dulapuri și ei dau acolo cu otrăvuri e ok sau nu, e distrugere sau nu?
Cam asta ar fi întrebarea pe scurt și băbește. :D

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nici nu o să simți că au trecut pe acolo cu dezinsecția. Poate doar un ușor miros, dacă rămân geamurile închise.
E bine totuși după, cunoștința ta să facă o mică curățenie după intervenție (șters mobila, spălat pe jos) dacă are vreo alergie.

Dezinsecțiile de tipul ăsta sunt foarte comune, și e bine că se fac.
Dacă firma e autorizată, sincer nu cred că o să fie probleme. Dacă sunt, evident, mergi pe calea legală la administrația căminului.

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:32, said:

Tocmai în mobilier se aruncă, că de-aia li s-a spus să-și scoată bunurile din dulapuri ș.a.m.d., despre asta e vorba.
Dacă rămâne o parte din haine în dulapuri și ei dau acolo cu otrăvuri e ok sau nu, e distrugere sau nu?
Cam asta ar fi întrebarea pe scurt și băbește. :D

Cred că faci o asumpție greșită, nu sunt otrăvuri de alea cu care stropești pomii să nu aibă omizi.
E vorba de stropire uscată, foarte puțin invazivă.

Edited by pexCom, 25 April 2018 - 16:36.


#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
N-a mai asistat la treburi de acest gen și era ușor panicat.

Pe vremea mea, c-am stat și eu la cămin știu că venea un salahor cu o pompă dintr-aia de stropit vița de vie și dădea la manivelă prin cameră două minute. :))

Dar acum treaba pare serioasă, ai citit ce intervenție în forță se anunță? :)))

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
K-Othrine nici nu miroase, poti sa il dai si pe haine si pe lenjeria din pat.
E foarte eficient impotriva tuturor insectelor si inofensiv pentru om.
Fii fericit ca se face asa ceva.

Edited by pasilla, 25 April 2018 - 16:45.


#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:32, said:

Tocmai în mobilier se aruncă, că de-aia li s-a spus să-și scoată bunurile din dulapuri ș.a.m.d., despre asta e vorba.

Dacă rămâne o parte din haine în dulapuri și ei dau acolo cu otrăvuri e ok sau nu, e distrugere sau nu?
Cam asta ar fi întrebarea pe scurt și băbește. Posted Image

Din punctul meu de vedere nu. Administratia si-a facut datoria si a anuntat si a dat si indicatii de protectie a bunurilor. Daca se uita ceva... asta e.

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:37, said:

Pe vremea mea, c-am stat și eu la cămin știu că venea un salahor cu o pompă dintr-aia de stropit vița de vie și dădea la manivelă prin cameră două minute. :))

Da, așa era înainte, te usturau ochii după o intervenție de asta Posted Image
Acum chipurile e altfel.

Edited by pexCom, 25 April 2018 - 16:44.


#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

 MooF2010, on 25 aprilie 2018 - 16:43, said:


Din punctul meu de vedere nu. Administratia si-a facut datoria si a anuntat si a dat si indicatii de protectie a bunurilor. Daca se uita ceva... asta e.
Din ce-am înțeles de la colegul de mai sus, acele substanțe nu ar putea deteriora fibrele textile și astfel, nedeteriorându-se nimic, n-ar fi nicio distrugere.
Dar, dă-mi voie să-ți spun că nu pot fi de acord cu tine când zici că "dacă s-a anunțat, aia e".
Nu cred că e chiar așa. Te anunț și eu că îți zgârii mașina dacă nu ți-o muți, tu nu poți depune plângere, că eu te-am sfătuit frumos ce să faci și ți-am indicat și un loc mai ferit unde s-o parchezi.
Parcă nu sună chiar așa bine. :-?

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:49, said:

Din ce-am înțeles de la colegul de mai sus, acele substanțe nu ar putea deteriora fibrele textile și astfel, nedeteriorându-se nimic, n-ar fi nicio distrugere.
Dar, dă-mi voie să-ți spun că nu pot fi de acord cu tine când zici că "dacă s-a anunțat, aia e".
Nu cred că e chiar așa. Te anunț și eu că îți zgârii mașina dacă nu ți-o muți, tu nu poți depune plângere, că eu te-am sfătuit frumos ce să faci și ți-am indicat și un loc mai ferit unde s-o parchezi.
Parcă nu sună chiar așa bine. :-?
Masina e personala, ala sta cu chirie. Conditiile sunt ale proprietarului. Este alta speta. Faci confuzii.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:12, said:

.........
Toți locatarii au fost înștiințați că sunt obligați să-și strângă toate lucrurile din cameră și să le sigileze în saci menajeri pentru că se va face o dezinsecție.
........
Art. 253
Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

...si dupa pregatirea ta , pe care o afisezi citind si un art de lege , DEZINSECTIE cum se poate face ? da aia cu pompa printre chilotii ?
Dezinsectie este clar ce inseamna si pt cel mai nepregatit om , inseamna sa eliberezi terenul si intra in sarcina lui grija " boarfelor " . La operatiunea asta nu sint menajamente , se lucreaza .
Modul in care pui tu problema , chiar este prins bine in legea aratata ... " împiedicarea luării măsurilor de conservare" , facuta de catre tine , el ....

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

 jm2010, on 25 aprilie 2018 - 16:59, said:

Masina e personala, ala sta cu chirie. Conditiile sunt ale proprietarului. Este alta speta. Faci confuzii.
Mașina e proprietate personală, la fel ca hainele sau orice alte lucruri din cameră.
Condițiile speciale trebuiesc trecute în contractul de închiriere, dacă nu apar, sub incidența cui intră suma tuturor celorlalte situații? A codului penal, nu?

Mă rog, am înțeles punctul tău de vedere și nu sunt de acord cu el, nu sub forma asta cel puțin.
Dar mulțumesc că ți-ai exprimat părerea, de-aia am postat. :)

 86-APP, on 25 aprilie 2018 - 17:05, said:

...si dupa pregatirea ta , pe care o afisezi citind si un art de lege , DEZINSECTIE cum se poate face ? da aia cu pompa printre chilotii ?
Dezinsectie este clar ce inseamna si pt cel mai nepregatit om , inseamna sa eliberezi terenul si intra in sarcina lui grija " boarfelor " . La operatiunea asta nu sint menajamente , se lucreaza .
Modul in care pui tu problema , chiar este prins bine in legea aratata ... " împiedicarea luării măsurilor de conservare" , facuta de catre tine , el ....
N-a zis nimeni că nu le strânge. Discutam doar în eventualitatea în care pur și simplu cineva uită să-și protejeze voluntar unele obiecte sau poate pur și simplu nu vrea să o facă.
Nu împiedică nimeni măsurile de conservare, nu le dă nimeni peste mână celor de la dezinsecție dacă și-ar exprima dorința de a feri anumite lucruri din cameră. :))

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 16:12, said:

În contractul încheiat între părți, vis-a-vis de această problemă se specifică doar că locatarul este obligat să permită accesul locatorului pentru a efectua dezinsecția.
Lăsând la o parte faptul că acele substanțe nu pot strica lucruri, eu nu cred că echipa aia va fi de capul ei în cămin. Administratorul sau un reprezentant al administrației, deci cel puțin o persoană, o va însoți.

Au fost anunțați că trebuie să plece și ei, sau cum se va desfășura?

#16
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Desigur că vor fi însoțiți.
Tot în contract se specifică faptul că în cazul în care titularul camerei nu poate fi prezent (cazul amicului meu) pentru a asigura accesul la momentul dezinsecției, administratorul are dreptul de a folosi cheia de rezervă, dar numai în prezența președintelui de cămin, ca martor.

După finalizarea dezinsecției accesul în cămin este interzis în jur de 8 ore.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Doamne, ce probleme existentiale au cate unii...in loc sa zica mersi ca administratia caminului preia initiativa starpirii gandacilor, studentii/masteranzii incep sa despice firul in 14, facand tot felul de scenarii putin probabile.
Ar trebui sa-i spui amicului tau ca daca lui sau altora li se pare prea mare deranjul de a-si aduna si proteja lucrurile, sunt liberi sa se mute in alt camin sau cu chirie, sa le colcaie gandacii peste tot si sa nu reuseasca sa scape de ei, sa fie nevoiti sa plateasca din propriul buzunar o dezinsectie facuta de o firma specializata.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 vlad29marko, on 25 aprilie 2018 - 17:24, said:

Desigur că vor fi însoțiți.
Atunci chiar că n-au de ce să-și facă probleme.
Oricum, fii sigur că și firma își ia măsuri de precauție ca să nu poată fi acuzați de distrugere sau furt. Echipa aia va avea un șef cu ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate