Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dieselul nu moare, inca (zic cei de la Bosch)...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Se mai aude ceva in legatura cu anuntul celor de la Bosch? Parca in 2020 trebuia sa fie lansata pe piata tehnologia asta revoluționara. O fi pe bune?

#110
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
A fost o declarație de presa sa tempereze scăderea vânzărilor motorizărilor diesel :)
Sunt producători mari ce au anunțat ca opresc/încetinesc cercetările pentru noi motoare diesel :)

#111
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Au pus si filmulete cu teste facute in trafic. Nu cred ca o firma ca Bosch se preteaza doar la niste minciuni intr-o conferinta de presa...

#112
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017

View Postpedros_2005, on 11 aprilie 2019 - 21:27, said:

Nu cred ca o firma ca Bosch se preteaza doar la niste minciuni intr-o conferinta de presa...

Asa se zicea si despre VW Posted Image !

#113
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

View Postpedros_2005, on 11 aprilie 2019 - 21:27, said:

Au pus si filmulete cu teste facute in trafic. Nu cred ca o firma ca Bosch se preteaza doar la niste minciuni intr-o conferinta de presa...
Sigur!

#114
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Bosch o sa faca ceva, dar nu softul minunePosted Image

#115
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postpedros_2005, on 11 aprilie 2019 - 21:27, said:

Au pus si filmulete cu teste facute in trafic. Nu cred ca o firma ca Bosch se preteaza doar la niste minciuni intr-o conferinta de presa...

Filmuletele erau reale, doar ca daca citesti printre randuri, chiar pe site-ul lor, o sa vezi si dezavantajele: consum mai mare de AdBlue, costuri mari care fac tehnologia greu de aplicat pe masini mai ieftine.

#116
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Au mai făcut ceva cei de la Bosch? 😂

#117
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Da, au acceptat sa platesca nu stiu cate sute de milioane amenda fara sa comenteze nimic.

#118
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View PostEngineer_xxl, on 25 aprilie 2018 - 13:08, said:

Se pare ca cei de la Bosch au lucrat la o tehnologie ce ar reduce drastic emisiile de oxid de nitrogen (NOx), se vehiculeaza ca chiar in jur de 90%... din pacate aceasta tehnologie nu poate fi implementata pe vehiculele deja existente dar poate fi usor implementata pe vehiculele viitoare.
Dar stai nu tot cei de la Bosch au stat la baza manarelii cu VW?!

http://www.msn.com/e...jdT1?ocid=ientp
asta spun si eu de unde au aparut speculatiile astea ca diesel e pe cale de disparitie nu cred sunt prea multe masini pe diesel prea multe si nu o sa dispara poate o sa fie inlocuite cu cele electrice dar masinile pe diesel sa dispara nu cred ... asa curand poate dura zeci de ani ..

#119
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
E suficient sa scadă cota de piață la 10% sau mai puțin și se renunta la dezvoltarea unor noi motoare :) acum cota de piață e parca la 25% la mașinile noi.

#120
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde şi de ce valoare monetară are piaţa. Că e mică ca procent, dar aduce venituri mari sau constante...

#121
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Cred ca dispozitivul de curatare a emisiilor de NOx inventat de Bosch a fost asa de bun incat acum au inceput sa fabrice biciclete electrice :) !
Sa speram ca n-or sa inventeze si acolo vreun dispozitiv de trisare a noxelor :) !

https://electrek.co/...attery-upgrade/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate