Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Stick de net versus telefon folosit ca hotspot

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Salutare! In curand o sa incep sa calatoresc ceva mai mult, si nu sunt decis daca sa-mi iau un stick de net pentru laptop sau sa folosesc telefonul ca hotspot, si cati GB de date as avea nevoie. Ca laptop am un chromebook HP de 11", o sa-l folosesc doar pentru web browsing, facebook, articole, reddit si ocazional youtube, in general nu cred ca o sa-l folosesc mai mult de 20 min pe zi :) Cu 10E pot sa-mi iau optiune pe cartela orange cu minute, etc. si 9GB de net, or fi suficienti pentru ce imi trebuie mie? Cu incarcatul bateriei telefonului nu o sa fie problema pt ca am powerbank de 15000mAh si pot sa-l incarc oricand, dar ma gandesc sa nu dauneze in timp folosirea ca hot spot. Also exista vreo metoda prin care sa folosesc netul de pe cartela direct pe chromebook, fara telefon? Nu are slot de SIM dar ma gandesc ca poate exista vreun device care merge atasat prin usb si in care pot baga cartela, ca sa nu mai uzez bateria telefonului degeaba. Tin sa precizez ca e cartela normala cu minute + date mobile, nu cartela speciala de net cum sunt la unele stick-uri.

#2
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
La cartelă sunt mulți gb de net acum!

https://www.orange.r...optiuni-prepay/

Adică pe la 5 euro o să ai 52 GB net, iar pe la 10, vreo 109 GB.

Depinde de stick, dar în general sunt slabe!

Edited by vio73, 25 April 2018 - 13:08.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum nu ai zis nimic concret, nici sfaturi utile nu poti primi. In principiu, stickul consuma din bateria laptopului, telefonul din cea a telefonului. Depinde si pe unde calatoresti, ce acoperire ai, ce telefon, ce stick. De regula, stickurile sunt 3G, viteza intre 2-20 mbs, depinde de model, Telefoanele pot fi cu 4G, viteze mai mari.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,800
  • Înscris: 14.10.2008
Eu telefon facut hotspot, daca nu am Wi-Fi in locatie si iau laptopul cu mine. Am 50 GB pe 4 G la abonament.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Hotspot, mai ales ca e compatibil cu mult mai multe echipamente ca un stick de net...

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
În mod categoric hotspot, mai ales dacă zici că folosești atît de puțin. Mă rog, acum, o să folosești mai mult mai încolo, nici o grijă...Posted Image
Ca idee, eu folosesc hotspot 4-5 zile pe săptămînă, între 2 și 5 ore. Telefonul merge ca în prima zi, adică fără probleme (nici cu bateria, nici cu altceva). Statul pe forum în toate aceste ore, plus ceva clipuri pe youtube sau aiurea, îmi dau un consum undeva între 100 și 500 MB. Evident, nu e o regulă, alaltăieri am băgat un episod din Westworld pe HBO Go și a păpat 1,5 GB într-o oră și-un sfert...Posted Image

#7
monk teo

monk teo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 06.12.2006
mai exista si optiunea router wi-fi portabil cu net inclus
la care te legi si cu tel si cu pc-ul si cu ce mai are nevoie de net

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Hotspot de pe telefon e cea mai ok varianta dpmdv . Daca ai 4G pe tel , merge brici ( am descarcat seriale pe laptop cu hotspot , in deplasari , fara probleme ) .

#9
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 vio73, on 25 aprilie 2018 - 13:07, said:

La cartelă sunt mulți gb de net acum!

https://www.orange.r...optiuni-prepay/

Adică pe la 5 euro o să ai 52 GB net, iar pe la 10, vreo 109 GB.

Depinde de stick, dar în general sunt slabe!

Da, nu am luat in considerare acei GB suplimentari, acum am vazut. Sunt valabili pana ii consumi complet sau doar o luna? Oricum ar fi, pare varianta cea mai ok ca raport calitate/pret zic eu, pt ca oricum am nevoie de optiune cu net/minute/whatever si pe telefon.

 rumegus, on 25 aprilie 2018 - 13:09, said:

Cum nu ai zis nimic concret, nici sfaturi utile nu poti primi. In principiu, stickul consuma din bateria laptopului, telefonul din cea a telefonului. Depinde si pe unde calatoresti, ce acoperire ai, ce telefon, ce stick. De regula, stickurile sunt 3G, viteza intre 2-20 mbs, depinde de model, Telefoanele pot fi cu 4G, viteze mai mari.

In cazul asta ar fi mai convenabil sa consum din bateria telefonului pt ca il pot incarca de 4-5 ori de la powerbank, pe cand laptop-ul l-as incarca doar cand am acces la priza. Ambele variante, stick/telefon ar fi fost tot de la Orange oricum, pt ca au acoperire bune cam peste tot pe unde am fost, si telefonul e un Samsung Galaxy A3 model 2017.

 crislacor, on 25 aprilie 2018 - 13:26, said:

În mod categoric hotspot, mai ales dacă zici că folosești atît de puțin. Mă rog, acum, o să folosești mai mult mai încolo, nici o grijă...
Ca idee, eu folosesc hotspot 4-5 zile pe săptămînă, între 2 și 5 ore. Telefonul merge ca în prima zi, adică fără probleme (nici cu bateria, nici cu altceva). Statul pe forum în toate aceste ore, plus ceva clipuri pe youtube sau aiurea, îmi dau un consum undeva între 100 și 500 MB. Evident, nu e o regulă, alaltăieri am băgat un episod din Westworld pe HBO Go și a păpat 1,5 GB într-o oră și-un sfert...

Deci pana la urma pare mult mai convenabil la hotspot, ies si mai ieftin asa, optiune cu net oricum folosesc deja pe tel Posted Image Seriale, filme and stuff pot sa-mi iau de acasa pe un stick si am rezolvat.  Also, double like pentru Westworld Posted Image

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Mai întîi vezi cît consumi așa, uzual. Apoi, dacă abonamentul îți permite, serialele, filmele și stuff-u' le poți descărca/urmări direct pe laptop...Posted Image

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 rola_ocb, on 25 aprilie 2018 - 12:58, said:

ma gandesc ca poate exista vreun device care merge atasat prin usb si in care pot baga cartela, ca sa nu mai uzez bateria telefonului degeaba.
Ai noroc, există un astfel de dispozitiv, e chiar telefonul tău, îl atașezi la laptop prin usb și activezi tethering, vei avea internet pe laptop și se încarcă și bateria telefonului de la laptop.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Un chromebook nu accepta orice tip de modem,iar google nu e deloc util pentru o lista cu modemuri acceptate (e doar un thread pe reddit)

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Îți cauți un Mi-Fi și gata. Nu forțezi bateria telefonului și nici nu vei avea probleme cu driver-ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate