Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Renovare garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Am primit de curand o garsoniera si m-am apucat sa o renovez. Am gasit un calciu (sau ce o fi pentru ca nu ma pricep) pe pereti care nu imi place si am inceput sa il dau jos dupa cum apare in poze. Se decojeste destul de usor cu spaclul. Motivele sunt pentru ca retine praf, se intretine greu si nu imi place vizual.
Blocul este construit in 1970 si acel calciu a fost pus in anul 2000. Am descoperit un loc unde era o bucata de lemn si am inceput sa il scot unde a ramas o gaura.
Credeti ca trebuie data jos si acea tencuiala?
Trebuiesc umplute acele gauri, dat cu glet si cu lavabila, sau mai necesita si alte proceduri?

Urmeaza sa vina un zugrav peste cateva zile, dar pana atunci as dori sa aflu si parerea dumneavoastra.

Poze:
https://drive.google...6wkUazds8Ukc_8_

Multumesc!

#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Daca poti si te tin finantele da jos tot , inclusiv instalatia electrica ...schimbi si prizele si poate bagi mai multe plus lampile de iluminat ! Iti va prinde tare bine !

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Dai jos, ce se da jos usor, este friabil, doar nu o sa dai jos betonul, caramizile.
Oricum, te mai lamureste meseriasul.
Apoi, pui ce vrei, glet, faianta, marmura, placare cu placi de gips carton, :D doar cerul este limita.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Incearca sa gindesti in perspectiva, ce extensii de retea electrica faci in plus.
Mai tirziu este mai greu.

Poate vrei mai multe prize, poate vrei mai multe lumini.
Vizualizeaza ce o sa ai in viitor, cum vine mobila, cum vin anumite aparate audio/tv, sa le tragi prize de acum, ca sa nu ai prelungitoare inestetice intinse prin toata casa.

Poate tragi chiar tuburi de pvc prin pereti, doar pentru firele de la boxe, sa ai iesiri strategice de fire in colturile camerei, sa iasa din scurt firul sa conectezi ce ai nevoie, o boxa audio, un bas, etc.

Ca exemplu, eu a trebuit sa fac inainte de Paste, un tronson dublu, ca sa duc firele de electrica si firul de antena, in spate la tv, ca sa nu mai atirne fire sub televizor.
Acum arata frumos, se vede peretele curat, fara fire, pe el tv-ul si atit, nici un fir, nici un aparat atîrnat.

L.E. Poate pare ciudat, eu am prize si sus, foarte aproape de tavan.
Una deasupra ferestrelor, poate pun in viitor jaluzele electrice, una sus la aerul condiționat.
Sa gindesti si variantele astea.
Poate fire pentru o lampa dinaia de lumina ambientala, pentru un tablou mai special, nu stiu, zic si eu variante.

#5
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Primul meserias a zis ca trebuie dat cu ciocanul din loc in loc sa se faca mici gaurele, apoi dat cu o bidinea cu apa, apoi aplicat adeziv CM 9 (fara plasa).
Dupa care un strat de tinci de interior si direct lavabila. A zis ca ma costa 300 lei manopera (pt. ca ma cunoaste) si e gata in 2 zile.
O sa mai chem si alt meserias sa aflu si alta parere.

Edited by alex05ok, 27 April 2018 - 14:54.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ce se cojește, se cojeste cu spaclul, zonele mai solide se bumbăcesc cu ciocanul, in micile gaurele se ,,va ancora " materialul nou.
Mențiunea 1, dupa ce se curata peretii, inclusiv cu ciocanul, aspira praful sau da cu o perie sa ii desprafuiesti.
Mentiunea 2, dupa desprafuire, se pot sterge cu cirpe ude, se lasa sa se usuce.
Mentiunea 3, dupa ce se usuca de apa, este recomandat sa fie ,,amorsati ", se da cu o amorsa, ca sa prinda perfect, materialul nou.

Dureaza mai mult, trebuie sa respecti timpii de uscare, sa se evapore umiditatea din ei, dar treaba iese ca la carte, mai ales ca acum se usuca rapid, ca este cald.
Se lasa ferestrele deschise, ca sa se elimine vaporii de apa.

Probabil meseriasul o sa zica ca nu este necesar asa, doar pentru ca se grabeste.
Faci cu cel care urmeaza tehnica asta, hotarita de tine.
Spor :peacefingers:

L.E. Plasa de armare din fibra sintetica, se foloseste la peretii de bca, aia crapa usor de la vibratii de asta au nevoie de armare, la tine vad caramida si beton fara crapaturi, adica suprafețe stabile.

Attached Files


Edited by crisstonne, 27 April 2018 - 16:33.


#7
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
1. Cei de la Unikat mi-au adus termopanele care vor fi montate luni. Dupa cum se vede in poze sunt foarte groase si grele pentru ca au cate 3 geamuri si 6 camere.

2. Unde era gaura aceea in perete, unde am gasit un lemn, am dat putin cu ciocanul si a cazut tencuiala foarte usor. (poza 2)
A mai venit un meserias si dansul a zis ca imi recomanda sa las tencuiala, sa dau cu amorsa, apoi adeziv cu plasa si glet. Inca nu sunt hotarat daca este cea mai buna solutie.
Este complicat sa se tencuiasca din nou? Sunt costuri prea mari si mult de munca?
Poze: https://ibb.co/album/iCNoyv

3. Eu intru direct in bucatarie, in dreapta este usa de la baie si in stanga usa de la dormitor. Vreau sa schimb ambele usi pentru ca sunt foarte vechi si sa pun de PVC pentru ca rezista la umezeala si etanseaza mai bine. Cei de la Unikat au zis ca o usa de interior costa peste 1000 lei dar nu sunt dispus sa dau atatia bani.
La Dedeman pe site am vazut niste usi de PVC de exterior la pretul de 600 lei.
Credeti ca sunt bune?

Multumesc!

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Buuun meseriaș :)
Sa lași asta asa ?!

Vazi ca la un moment dat nu o sa iti mai raspunda nimeni la intrebari, deja ai sfaturi bune, date.

Attached Files



#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. Iti iei pe cap o sapca, ochelari de protectie, masca de praf, pentru gura/nas, salopeta, bere.
Iei un scaun vechi, sau o scara, pui mina pe ciocan si dai jos putregaiul ala, pariez ca are spori de mucegai in el, si miroase.

Sa ai sacii cumparati.
Cind se face un morman, hap, cu fărașul in saci, nu pina sus ca nu ii mai cari, jumatate.
Faci stive de saci, seara ii cari afara, ii cari cu masina, te descurci, platesti pe cineva sa ii ia.
Hai, spor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate