Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebari si Lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ULLY

ULLY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2017
Hristos a Înviat!
Am parcurs cu atenţie diversele anunţuri şi reguli specifice acestei comunităţi şi sper din tot sufletul să nu fac vreo mare gafă.
Fiind posibil să am mai multe ĂŽntrebări şi probleme pentru care solicit ajutor, ĂŽndrumare şi rezolvare, consider că am deschis topicul ĂŽn cea mai potrivită secţiune. Dacă nu este nici pe departe potrivită, vă rog să mă iertaţi.
Am citit cu atenţie faptul că un utilizator al acestui forum nu poate solicita construirea unei baze de date.
Pentru mine era mai uşor să cer ajutorul cuiva experimentat pentru a construi o bază de date pe care  s-o utilizez ĂŽn scopul personal de a-mi cataloga cărţile ce le deţin ĂŽn biblioteca personală.
Nu-mi place să folosesc programul Access pentru o asemenea bază de date. Mi se pare confuz şi greu de utilizat. Am avut posibilitatea de a lucra cu o bază de date construită cu ajutorul programului FoxPro, bază ce mi s-a părut mult mai comodă şi mai uşor de realizat.
Dacă nu pot solicita construirea unei baze de date, pot primi ajutor şi ĂŽndrumare pentru a putea descărca un soft care să mă ajute să-mi cataloghez cărţile din biblioteca personală? Aş prefera un soft ĂŽn Limba Română.
Mulţumesc anticipat pentru ajutor.

PS. V-aş ruga să nu ĂŽnchideţi acest topic ĂŽn momentul ĂŽn care observaţi că nu am mai postat o vreme. Nu apar zilnic probleme de rezolvat pe care să le postez. Cunosc decenţa!

Edited by Ciubex, 25 April 2018 - 14:27.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Excel
N-ai nevoie de baza de date per se.
Ai nevoie de o lista ordonata, cautare, notite....
Poti sa ceri ajutor specifici si precis, cu o anume problema, intilnita dupa ce ai facut si tu macar citiva pasi.
N-ai spus cum anume ai vrea sa faci baza de date, ce sa contina, pentru ce scop.

Sau cu un smartphone + coduri de bare (deja prezente pe carti sau inventate de tine) + vreo aplicatie (sigur exista).
Sau in engleza, asa inveti si o limba straina: https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Catalogarea unor cărţi se poate face în Excel, iar apoi, pentru uşurinţa găsirii informaţiei, poţi aplica filtre după diferite criterii.
Cărţile se pot cataloga după mai multe criterii: naţionalitatea autorilor, perioada scrierii, curentul literar din care fac parte, tipul de operă (epic, liric, dramatic), tema tratată (de ex. geniul neînţeles) şi aşa mai departe.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostPSC, on 25 aprilie 2018 - 11:54, said:

Catalogarea unor cărți se poate face în Excel
Ca acest cuprins Tehnium. Șterge txt și scrie xls

Attached Files



#5
ULLY

ULLY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2017
Vă mulţumesc pentru răspunsuri. Timp de 6 (şase) ani de zile am lucrat într-o bibliotecă tehnică, unde baza de date era în acces. Bineînţeles că era o răvăşeală de informaţii şi am propus o nouă bază de date.
Mi s-a aprobat propunerea şi am sugerat construirea unei baze de date în FoxPro. Baza a fost structurată aşa:
- Nr. Inventar – deoarece cărţile deţineau aşa ceva. Era vorba de peste 10.000 de volume. Cărţile se împrumutau frecvent.
- Titlul cărţii
- Autor
- Editura
- Anul cărţii
- Preţul cărţii
- Împrumutată de:
- Observaţii – era o rubrică dedicată anumitor observaţii. De exemplu: „Carte aflată în biroul d-lui/d-nei...”. Existau persoane care ţineau cărţile împrumtate în biroul personal,    folosindu-se de ele zilnic.
Aceste date erau utile pentru că se făcea des inventar şi era necesar ca informaţiile să fie cât mai precise.
Acum, aş avea nevoie de o bază structurată:
1. Nr.  sau Cod carte – acesta ţinând loc de număr de inventar
2. Autor
3. Titlul cărţii
4. Editura şi anul cărţii
5. Preţ
6. Împrumutat de:
Această bază aş folosi-o la mine acasă şi la biblioteca unei biserici unde fac voluntariat.
Nu mai lucrez, fiind pensionată pe caz de boală, deci nu aş folosi baza de date în alte scopuri, decât cel strict personal.
Găsisem mai demult pe intrnet un soft care era în limba engleză şi care îmi permitea să cataloghez cărţile, softul având exact rubricile ce mă interesau pe mine. Din nefericire am pierdut softul şi nu-mi mai amintesc numele lui.
Nu doresc să lucrez în excel sau word că aş putea să fac asta, ci aş vrea să lucrez într-un program cu rubrici, unde completez o rubrică, dau Enter, trec la următoarea şi tot aşa.

Dacă sugestia „abia mai înveţi şi tu limbi străine” era adresată cu ironie, ţin să menţionez că ştiu engleza bine şi franceza binişor. Dacă nu ştiam engleza nu mai învăţam o mulţime de lucruri despre calculator şi Microsoft Office Word de una singură.
Majoritatea lucrurilor le-am învăţat singură, fiind autodidact – cum se spune – pentru că nimeni nu mi-a arătat nimic.

Ca fapt divers propoziţia care mi s-a servit în primul an de servici când am solicitat îndrumare a fost: „Nu ştiu! Descurcă-te singură! Doar ştii să citeşti!”

Edited by ULLY, 26 April 2018 - 21:10.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, Excel e foarte bun.
User Form / Data Form, face cam exact ce ai nevoie: afiseaza o fereastra, cu diverse cimpuri, le adauga la finalul sheet-ului.
https://www.techrepu...entry-in-excel/
Pentru restul (cautare, modificare, stergere) exista chestiile standard, foarte usor accesibile (CTRL+F, click dreapta....)

Nu, nu eram ironic cu limba engleza.
"Aş prefera un soft in Limba Romană." - ori sint destul de putine in limba romana, ori, cum am zis, impusti 2 iepuri dintr-un foc: catalog carti + engleza.
Dar deja stii engleza.... deci.... limba romana este pentru eventualii alti utilizatori ai acestui soft ?
https://www.techrepu...g-applications/
https://www.libib.com/
http://www.portalrom...Catalogare.html
http://cinabru.blogs...oteca_1064.html (foarte vechi, vezi in comentarii)
http://forum.portal....showtopic=32436 - citeva mesaje in jos, facut in foxpro

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 April 2018 - 10:25.


#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Vezi acest program: https://www.download...ll-Calibre.html
Ne-a vorbit despre el Easy9oRider în alt topic (https://forum.softpe...ioteca-proprie/).

Edited by Mircel, 27 April 2018 - 14:48.


#8
ULLY

ULLY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2017
Pentru că voluntariatul la biserică îl fac împreună cu mama mea, Limba Română era pentru dânsa. Mama nu știe o boabă de engleză. De aceea întrebam de limba română.
Am parcurs topicul recomandat și din câte am înțeles s-a postat o bază de date gata făcută în FoxPro. Am descărcat și eu acea bază de date, dar se pune problema: e necesar ca programul FoxPro să fie instalat pe un laptop cu sistem de operare Windows 10 sau nu?


#9
ULLY

ULLY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2017
Bună ziua.
Fiind o persoană casnică aș dori să știu dacă este posibil să descarc de undeva programul Word, fără să fiu nevoită să dau câteva sute de lei pe întreaga suită de office. Nu-mi permit să dau câteva sute de lei pe întreaga suită Office când eu folosesc doar Word-ul din ea.

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
ULLY, pentru intrebari cu subiecte diferite, deschide discutii noi.
Deschide-le pe ariile dedicate, nu le amesteca.
Aria aceasta e dedicata telefoanelor mobile, sunt si alte arii ce pot fi folosite pentru discutii si-si au rolul lor, mai ales ca sunt frecventate de cei ce iti pot oferi mai multe informatii!
Vezi aria: Soft Related / OS ce contine alte subarii, vezi in ce sub arie ti se potriveste cel mai bine subiectul dorit. Banuiesc ca ai sistem de operare Windows si ca te-ar interesa o aplicatie de Office pentru acest sistem de operare, atunci vezi direct subaria: Software.

Edited by Ciubex, 11 May 2018 - 16:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate