Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cea mai urâtă stațiune de pe litoral

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 myshyk, on 25 aprilie 2018 - 13:03, said:

Nu poate
Las' ca-l fac eu sa poata !   :bigwhitegrin:


 business11, on 25 aprilie 2018 - 13:18, said:

Vama Veche este ok pentru publicul de acolo, fiecare cu ale lui.
Vama Veche, dpmdv, e misto pt multitudinea de cantari live care au loc aproape-n fiecare seara, in diverse cluburi de-acolo.  Pt mine (si pt motivul asta) e singurul loc frecventabil pe litoralul romanesc.
Mamaia nu mi-a placut niciodata, mai mergeam intr-o vreme la Neptun, dar ultima data cand am fost (cred ca prin 2012) era dezolant, prea pustiu si prea multe locuri in paragina.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Saturn era statiunea pt pensionari si familii cu copii mici , asta prin 2000 , ce si cum e in ziua de azi habar n-am ...

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre ....Romania nu are litoral insa nu asta este problema . Problema consta in faptul ca Romania nu are sezon ! Sunt sanse foarte mari sa iti cumperi bilet in mijlocul " sezonului " si sa prinzi 14 grade in apa si 20 in aer ...cu vant de iti zboara sapca din cap. Sorry , dar asta este realitatea . Stiu , suntem mandri ca suntem romani , avem o tara frumoasa si manoasa ...bla-bla-bla . Asta spun toti cei care nu au iesit din Romania . Merge la mare in Romania cine nu a fost niciodata in Turcia , Egipt , Grecia , Croatia , etc. Serviciile sunt de rahat , in orice statiune , preturile sunt exagerate , in orice statiune , mizeria este cumplita , in orice statiune , chelnerii sunt prosti jegosi si nesimtiti ..in orice restaurant din orice statiune , iar cazarea , cu cateva exceptii de hoteluri de 4-5 stele ....este execrabila , camerele put , cearsafurile au urmele laptilor celor cazati inaintea ta si a rahatului plozilor lor . Pe tot litoralul romanesc ies canalizarile infundate de pampersi aruncati in WC-uri de tarance imputite ( romance ...ca sa nu fie dubii ) , si se scurg in golfurile marete ale statiunilor patriei . Pe plaja sunt nenumarate mortaciuni , gunoaie lasate de turisti si neridicate de autoritati .
Sincer , ma stiti , ii detest pe credinciosi , dar o mila si mai mare imi este de romanii care merg la mare in Romania ! Romania sa aiba cu ce sa ma atraga ca sa-mi cheltui banii pe litoralul ei , nu sa ma duc eu sa sustin cu banii proprii aroganta , nesimtirea si prostia proprietarilor de afaceri de pe litoral.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
sa nu mai vorbim de mancarea de pe litoral, care in proportie majoritara produce toxiinfectie alimentara.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 nico_letta, on 25 aprilie 2018 - 11:02, said:

Deci românii au decis că la Saturn nu se merge. Dar oare chiar o fi atât de rău? Voi ce ziceţi?
Plaja proasta, servicii slabe... e normal :)

#24
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Barboso, on 25 aprilie 2018 - 12:30, said:

"Bravo !"  O filmare oarecare din '88 vs un clip de promovare (deci chestii atent alese / regizate) din 2017.  Numai tu puteai "performa" astfel !   Posted Image
N-am gasit alt clip...
Oricum, nu a evoluat aprope deloc Saturn-ul in 30 de ani, arata cam la fel ca pe vremuri.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Revenind la subiect,mai sus spuneam ca pentru mine Costinesti este cea mai urata.Dar daca ma uita mai atent,nici o statiune nu exceleaza.Toata sunt marcate in primul rand de haosul arhitectonic tipic noua,romanilor,Extrapoland,cam nimic construit dupa 1989,indiferent de asezare nu este grozav.Eventual impunator doar prin kitsch si prost gust,care sunt predominante.

Edited by Barboso, 26 April 2018 - 09:43.
Offtopic.


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Barboso, on 25 aprilie 2018 - 13:53, said:

Las' ca-l fac eu sa poata !   Posted Image



Vama Veche, dpmdv, e misto pt multitudinea de cantari live care au loc aproape-n fiecare seara, in diverse cluburi de-acolo.  Pt mine (si pt motivul asta) e singurul loc frecventabil pe litoralul romanesc.
Mamaia nu mi-a placut niciodata, mai mergeam intr-o vreme la Neptun, dar ultima data cand am fost (cred ca prin 2012) era dezolant, prea pustiu si prea multe locuri in paragina.
Probabil ca n-ai prins Costinestiul, in zilele lui de glorie, cu Andrei Partos DJ..... Nu aveam nimic mai bun si mai aerisit in Romania acelor ani... Vama Veche, era doar o oaza de liniste si refacere a intelectului, nu labareala din ziua de azi. Vama Veche era "NATURA"

Edited by myshyk, 25 April 2018 - 19:47.


#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Am prins si Costinestiul, dar anii '80, inceputul anilor '90.  Da, acolo mergeam pe-atunci.  :)
Mai sus ma refeream la secolul asta.   :D

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cum ţi s-a părut Costineştiul pe atunci (ca fapt divers, există pe youtube nişte filmări de epocă).
În 1997 era mai curat comparativ cu 2011! La ani de buletin era mai nasol   :(

#29
solperim

solperim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2018
nu exista cea mai urita statiune de pe litoral,

poate cea mai urata, de la ura

aia cred ca este Mamaia pentru oameni asezati

#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,046
  • Înscris: 30.07.2006

 nico_letta, on 25 aprilie 2018 - 11:02, said:

Au dat cei de la Digi24 o ştire azi cu cea mai nepopulară stațiune de pe litoralul românesc de 1 Mai.
Şi cică: „Ca de fiecare dată, Mamaia, Vama Veche şi Eforie Nord sunt staţiunile în care s-au făcut cele mai multe rezervări. Cele mai puţine solicitări au fost pentru locurile din Saturn, arată un studiu.”.

Deci românii au decis că la Saturn nu se merge. Dar oare chiar o fi atât de rău? Voi ce ziceţi?

Toate sunt urate pe litoralul romanesc.

 JurasikMan, on 25 aprilie 2018 - 14:01, said:

. Merge la mare in Romania cine nu a fost niciodata in Turcia , Egipt , Grecia , Croatia , etc. Serviciile sunt de rahat , in orice statiune , preturile sunt exagerate , in orice statiune , mizeria este cumplita , in orice statiune , chelnerii sunt prosti jegosi si nesimtiti ..in orice restaurant din orice statiune , iar cazarea , cu cateva exceptii de hoteluri de 4-5 stele ....este execrabila , camerele put , cearsafurile au urmele laptilor celor cazati inaintea ta si a rahatului plozilor lor . Pe tot litoralul romanesc ies canalizarile infundate de pampersi aruncati in WC-uri de tarance imputite ( romance ...ca sa nu fie dubii ) , si se scurg in golfurile marete ale statiunilor patriei . Pe plaja sunt nenumarate mortaciuni , gunoaie lasate de turisti si neridicate de autoritati .
Sincer , ma stiti , ii detest pe credinciosi , dar o mila si mai mare imi este de romanii care merg la mare in Romania ! Romania sa aiba cu ce sa ma atraga ca sa-mi cheltui banii pe litoralul ei , nu sa ma duc eu sa sustin cu banii proprii aroganta , nesimtirea si prostia proprietarilor de afaceri de pe litoral.

Exact.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Serviciile pe litoralul românesc au fost cam la fel în toate perioadele. Este posibil, totuşi, ca în anii 80 să nu fi putut să faci toxiinfecţie alimentară peste tot, dar nici calitativă nu era mâncarea.
Nu mai ştiu la care hotel, pare-mi-se că la Scoica din Jupiter, la desert se servea... un măr. Chiar era un măr bun, dulce şi zemos, doar că... aţi înţeles? Noi eram trei (eu, mama, tata), iar desertul era UN măr. Chiar aşa era trecut pe meniu, bătut la maşina de scris: "UN MĂR".
Fiindcă eram în creştere, tata îmi lăsa mie mărul, iar la plimbarea de după amiază cumpăra pentru el şi pentru mama mere (şi alte fructe) de la Complexul Comercial Neptun, evident, la preţ mărit, că deh... era staţiune.

Dar îmi aduc aminte foarte clar că, fix până în anul 2000, artiştii români se luptau să dea spectacole pe litoral. La rândul lui, publicul de-abia aştepta să-i vadă, chiar dacă asta însemna să îndure ţânţarii pentru care numai în Olimp, la vilele "selecte" (din zona Ambasadorului) se dădea cu insecticid pe pomi (puţea ca naiba). În rest, proletariatul şi sindicaliştii trebuia să suporte. Noroc cu alifia chinezească.
Aşa am apucat să-i văd live pe Puiu Călinescu, George Mihăiţă, Horaţiu Mălăele, Jean Constantin, Stela Popescu... Spectacolul se numea "Nimic despre elefanţi", dar era unul în care se dansa şi se recitau scheciuri. Esenţa spectacolului tocmai asta era: că despre elefanţi nu se spunea absolut nimic. Între un dans şi un scheci, apărea Horaţiu Mălăele, cu o mutră şi o alură perfectă de pămpălău, care doar atât spunea, cu o voce de picat din Lună: "Nimic despre elefanţi", după care părăsea scena.
Spectacolul a avut un succes enorm.
Când actorii au început să plece, Jean Constantin cu Puiu Călinescu au început să-şi spună reciproc bancuri, pe aleea care ducea spre strada principală. Cu timpul, în spatele lor s-a format un puhoi de lume care îi urma în tăcere; după fiecare banc aplaudau ca mai devreme la spectacol.
Acum sunt toate amintiri, iar ei doi, îngeri...
Vremuri.
După anul 2000 se luptau maneliştii pentru spectacole, dar nici pe ei nu i-a ţinut mult. Cam până prin 2006. Apoi, mai ales după intrarea României şi Bulgariei în UE, românii au prins gustul Bulgariei şi Greciei, iar litoralul, şi aşa în decădere încă din anii 80 şi 90, a luat-o şi mai rău în jos.
Posibil ca Mamaia să facă faţă, cât de cât, fiţelor contemporane; nu ştiu şi nici nu mă interesează.

Dar să zicem că găseşti o cazare OK pe litoralul nostru, de la Eforie Nord în jos. Hai, presupunem că găseşti şi un restaurant bun. Dar apoi? Te împiedici de cocalari pe stradă, auzi manele peste tot (sau lăutărie), ori ceva house, iar când te duci pe plajă trebuie să te fereşti de chiştoace, coji de seminţe şi de banane, scoici, chiar şi cioburi - pungile de plastic şi PET-urile fiind peste tot. Iar dacă mergi după 15 august, trebuie să fereşti şi cojile de pepene şi ciorchinii de struguri.
Să nu credeţi că la bulgari e raiul pe ţărm. Au şi ei coji de seminţe, "a glojdi-glojdire, într-o nesimţire" se practică şi acolo. Mai mult de către români, dar şi bulgarii au prins gustul bostanului. Cutiile de bere sunt aruncate pe plajă de cocalarii români şi bulgari uniţi. Cu toate astea, am putut vedea un astfel de cocalar amendat pe plajă şi, pe moment, cuminţit.
Grecii iubesc marea, ei consideră că primii 6 km de la ţărm în largul mării (nu ştiu să traduc în mile) sunt dar de la Zeus pentru ţara lor. Ei îşi iubesc litoralul, iar copiii sunt de mici constrânşi să facă ce trebuie. Pe plaja din Gerakini un copilaş, Dimitri, terminase de mâncat ceva gen chips-uri şi apoi aruncase punga mai încolo. Numai o singură dată a ţipat mama lui la el, iar copilul, singurel, s-a dus cu punga la coşul de gunoi, cu toate că, pentru vârsta lui, era destul de departe şi însemna un drum prin soare arzător, la vreo 37 de grade.

Totul ţine de educaţie, până la urmă. În cazul bulgarilor, ei sunt pe linia bună, dacă ar fi puţintel mai inteligenţi i-ar depăşi pe unguri în toate. În cazul nostru, se pare că nu mai sunt speranţe în viitorul apropiat, decât la cei care se pot îmbogăţi peste noapte - asta însemnând să-şi "scoată" investiţia la sfârşitul sezonului curent. Asta a înţeles românul că înseamnă capitalismul: profit peste noapte şi muncă la negru.

Edited by PSC, 26 April 2018 - 11:48.


#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 PSC, on 26 aprilie 2018 - 11:44, said:

Totul ţine de educaţie, până la urmă. În cazul bulgarilor, ei sunt pe linia bună, dacă ar fi puţintel mai inteligenţi i-ar depăşi pe unguri în toate. În cazul nostru, se pare că nu mai sunt speranţe în viitorul apropiat, decât la cei care se pot îmbogăţi peste noapte - asta însemnând să-şi "scoată" investiţia la sfârşitul sezonului curent. Asta a înţeles românul că înseamnă capitalismul: profit peste noapte şi muncă la negru.

Educatie+mentalitate. Natia noastra are o mentalitate infecta. Vezi aceasta mentalitate in jurul nostru oriunde te-ai duce, de la ala care mananca seminte si arunca cojile pe jos pana la aia din fruntea tarii. Romanul poate fi educat doar cu violenta, nicio alta metoda nu il poate educa.

Referitor la litoral: sezonul este prea mic pentru investitii de anvergura si asta plus mentalitatea de mai sus duce la investitori melteni ce doresc smenareasca tot ce prind in 2 luni.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sezon, la noi pe litoral, este practic o lună. Bulgarii ne-au luat-o înainte şi de data asta. Temperatura medie anuală, pe litoralul românesc, este 11 grade, în vreme ce la bulgari variază între 12 grade (Durankulak) şi 16 grade (Duni). În plus, în multe după amieze plouă, din cauza climei, ceea ce îi face pe turişti să se refugieze în interior. În 1984, timp de 12 zile, în fiecare zi ploaia începea la ora 15-16 şi se termina după miezul nopţii.
Mentalitatea noastră este foarte ciudată. La noi în ţară murdărim tot ce atingem - nu toţi, evident - dar în străinătate, brusc, ştim să respectăm legile locale. La noi dăm tare cu maneaua la ora 15, când copiii mici dorm, sau când părinţii vor să facă un copil; în schimb, la greci, în timpul siestei, nu suflă niciunul.

Eu n-aş blama "investitorii" de pe litoralul nostru, ci pe clienţii lor. Îi critică, îi acuză că sunt hoţi, că sunt şmenari, că vor profit peste noapte - şi aşa şi este. Dar sunt clienţii lor. Prin urmare, sunt de acord ca nişte hoţi şi nişte profitori să le ia banii din buzunar.
Asta vrem, asta avem. Asta merităm.

Nici la bulgari şi nici la greci lucrurile nu stau chiar pe roze. Nu suntem singura naţie balcanică, prin ţările astea două mai poposesc şi sârbii, croaţii etc. S-au prins şi "investitorii" de acolo că e rost de jumuleală.
Cu toate astea, unii chiar au tragere de inimă şi fac câte ceva, dar mai ales întreţin ceea ce au făcut.

Acum doi ani, la restaurantul Korona din Balcic, niciun chelner nu ştia decât 3-4 cuvinte în engleză, alături de limba maternă. Anul trecut, de Crăciun, deja erau cu limba română la nivel mediu. Preţurile au crescut şi ele puţin, însă mâncarea rămăsese bună şi porţiile suficient de mari încât, dacă veneai cu foamea-n gât, să pleci sătul.
Sunt convins că şi acolo se lucrează la negru, însă meltenismul ospătarilor parcă nu e la nivelul celor de la noi (în medie, vorbind).

#34
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
De acord ca sezonul dpdv meteo este scurt dar nu ar trebui sa ne axam doar pe turismul "de temperatura".
Noi putem atrage turistii tineri din Europa: fete, cluburi, bautura si tigari ieftine, carnavale, concerte etc.
Din acest punct de vedere imi placea de Mazare, schimbase un pic conceptia imbatranita despre turism pe litoral.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai degrabă, aş atrage turiştii pe litoral prin ceea ce oferă istoria şi natura; avem cei mai bătrâni munţi din Europa (Măcin), ar trebui vizitaţi masiv. Însă totul să se facă civilizat: să ai unde mânca, unde bea, unde... mă rog. Să nu folosim boscheţii în scop turistic, să avem parcări, să avem drumuri ca lumea... adică trebuie investit în infrastructură.
Dar se pare că e mai profitabil să dezbraci gagicile şi să sufoci plaja cu blocuri şi dughene.
Şi ne mai mirăm că fuge lumea - şi eu cu ea - în Bulgaria şi Grecia, unii şi mai departe, după buget.

#36
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 PSC, on 07 mai 2018 - 10:30, said:

Mai degrabă, aş atrage turiştii pe litoral prin ceea ce oferă istoria şi natura; avem cei mai bătrâni munţi din Europa (Măcin), ar trebui vizitaţi masiv. Însă totul să se facă civilizat: să ai unde mânca, unde bea, unde... mă rog. Să nu folosim boscheţii în scop turistic, să avem parcări, să avem drumuri ca lumea... adică trebuie investit în infrastructură.
Dar se pare că e mai profitabil să dezbraci gagicile şi să sufoci plaja cu blocuri şi dughene.
Şi ne mai mirăm că fuge lumea - şi eu cu ea - în Bulgaria şi Grecia, unii şi mai departe, după buget.
Ca vrei sa ca nu vrei, sexul vinde cel mai bine, distractia vinde. Hai sa facem bani si sa ne dezvoltam si pe urma chemam batranii de prin Europa sa viziteze niste dealuri. Ca tinerii se cam pisa pe ei de munti si vechimea lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate