Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...
 Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi
 lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

In topicul insulei Corfu nu mai scrie nimeni! aici poate se vede!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postnikolas, on 28 aprilie 2018 - 22:21, said:

Salutare

Pretul la ferry este pentru Igoumenitsa - Lefkimi si retur?
DA!
2 persoane + masina

foxbat

foxbat

Guru Member

Trist. Sau poate doar coincidenta.
Cautam un loc sa fac o ruta pentur motocicleta. Deh, scenic view, alea alea.
Caut direct pe google maps. in browse mode. Ca doar stiam cam pe unde e. Mai fusesesem in tinerete.
Concret, Muntele AtotPuternic (Pantokrator). De fapt, Manastirea din varf.
Dau zoom pe zona verde din gmaps. Nimic.
Mai dau odata. Apare cu portocaliu(rosu sau ce culoare puternica ii), MARELE Cafe Bar Pantokrator).
Prost sunt, zic, am uitat pe unde am fost. Clar nu e acolo manstirea. Mai pierd 1 minut cautand prin jur pe harta. Si..tot nimic. Mai dau un "+" adicalea pentru cine nu foloseste gmap-ul, zoom in. nimic..in continuare. Si din greseala mai apas pe "+" odata. si ..apare. Cu scris mic, negru (mult mai putin vizibila ca marele Cafe Bar, acolo. Fix langa Cafe Bar, unde ma uitasem prima oara.
Rasuflu usurat, chiar asa de dus sa nu mai tin minte pe unde m-am plimbat in tinerete nu-s.
Mi se strange inima - am ajuns sa traiesc ziua in care un nenorocit de cafe bar este mai important ( cu rosu pa harta si la 2 nivele de "zoom" peste ) decat o Sfanta Biserica.
Iarta-ne Doamne.
Si pe cei de la google,iarta-i. Oameni suntem toti si Te-am uitat pe crucea pe care tot noi Te-am suit.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Tot nu-mi vine sa cred cum ai dat DOAR 27 de euro pentru 2 persoane si un autoturism DUS INTORS.  Poate ca astea's preturile de extra sezon. Noi am avut ocazii in care am dat si peste 50 de euro pentru 3 adulti un copil si masina.  Dar in August.

View PostSupermax, on 25 aprilie 2018 - 12:16, said:

Nu mi-a placut absolut NIMIC in Corfu !
inseamna ca ai nimerit tu prost.

Prima mea experienta , pe mana agentiilor de turism a fost execrabila.  Apoi m-am uitat in oglinda, si am zis, ba! Hoo calu! N-am dat 800+ euro sa stau cu lacuste si soparle gerko si sa ma uit la tomberoane din balcon peste un lan de fasole si alte kkturi, intr-o cladire care ai fi zis ca este un C.A.P. reconditionat.
Am facut scandal, am mai pus o pila cu 50 de euro, si am primit camere in corpul principal , cladirea noua, moderna, cu vedere la mare. Acelasi hotel avea mai multe tipuri de cazari, de la naspa la misto.   Apoi am inchiriat o masina, un rahat de matiz cu care am "bagat" 500 de km pe insula si ne-am indragostit de insula. Anul asta mergem ... am pierdut sirul de cate ori.

Supermax

Supermax

Active Member

• Grup: Members

View Posttfmercedez, on 20 iunie 2018 - 13:11, said:

Sau poate avem gusturi diferite ? Am fost la Agios Giorgios ! Cazarea am avut-o buna , aproape de plaja .
Pietre in apa , curenti care faceau apa rece-calda , rece-calda , preturi nesimtite fata de oferta la restaurante , chelneri tupeisti de genul taranoi...etc . Singura plaja care mi-a placut a fost Glyfada .
Am fost cu masina personala si am facut turul insulei de vreo 2 ori...daca nu 3 si toate plajele(cu vreo 2 exceptii) erau cu pietroaie !

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Fix in Glyfada mergem in ultimii 5 ani, vreo 4 ani de Palaiokastritsa si primul in Roda.  
Cat despre curenti si pietre.. hai sa fim seriosi,  te plangi de fortele naturii, de parca grecii aia rautaciosi ar fi adus noaptea pe furis pietrele in apa si au schimbat curentii apelor.

Supermax

Supermax

Active Member

Eu nu ma plang de nimic ! Eu am fost nemultumit de chelneri nesimtiti si de apa minerala pentru sprit la 500 ml cu pret mai mare decat cea de 1,5 litri dar care...NICAIERI nu era pe stoc !
De pietre , apa rece , curenti , plaje nasoale nu a fost multumita sotia....de aia m-a alergat prin tot Corfu...in loc sa stau linistit la bere/sprit ! Deci eu nu mai merg , in Grecia prefer Halkidiki !
Spor !

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Mda, ai fost si tu intr-o statiune "binecuvantata" de romani, si chelnerii au invatat sa se poarte cu romanii, altfel ce sa zic, eu nu prea am patit sau nu retin "momente kodak" de pus in rama cu chelnerii.   Dar stiu cateva locuri pe care le-am descoperit incet an de an, in afara traseului turistic, localuri unde clientela este alcatuita din localnici. Unde sunt alte preturi, si calitate.
Patronul hotelului unde mergem noi, are un englez care vine in fiecare vara de la inaugurare din 1981, in fiecare an.  Deci nu suntem singurii care ne reintoarcem mereu.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

@supermax plaja de langa Lake Corisson ai explorat-o? Km intregi de plaja intinsa cu nisip, ai impresia ca esti in sahara, numa dune de nisip, marea e calda, plaja excelenta.

Attached Files

foxbat

foxbat

Guru Member

View Posttfmercedez, on 20 iunie 2018 - 13:11, said:

Tot nu-mi vine sa cred cum ai dat DOAR 27 de euro pentru 2 persoane si un autoturism DUS INTORS.  Poate ca astea's preturile de extra sezon. Noi am avut ocazii in care am dat si peste 50 de euro pentru 3 adulti un copil si masina.  Dar in August.

Prima mea experienta , pe mana agentiilor de turism a fost execrabila.  Apoi m-am uitat in oglinda, si am zis, ba! Hoo calu! N-am dat 800+ euro sa stau cu lacuste si soparle gerko si sa ma uit la tomberoane din balcon peste un lan de fasole si alte kkturi, intr-o cladire care ai fi zis ca este un C.A.P. reconditionat.
Am facut scandal, am mai pus o pila cu 50 de euro, si am primit camere in corpul principal , cladirea noua, moderna, cu vedere la mare. Acelasi hotel avea mai multe tipuri de cazari, de la naspa la misto.   Apoi am inchiriat o masina, un rahat de matiz cu care am "bagat" 500 de km pe insula si ne-am indragostit de insula. Anul asta mergem ... am pierdut sirul de cate ori.

atat a fost. puteam sa iau in avans pana prin iunie (i-am luat un bilet unul amic ce a venit dupa 2 saptamani). Cu un peugeut 407( balena aia :)

Supermax

Supermax

Active Member

View Posttfmercedez, on 20 iunie 2018 - 16:16, said:

@supermax plaja de langa Lake Corisson ai explorat-o? Km intregi de plaja intinsa cu nisip, ai impresia ca esti in sahara, numa dune de nisip, marea e calda, plaja excelenta.
Nu mai stiu chiar tot ! Am explorat cam tot ce se putea inclusiv la Sidari/Canal D'Amour ...parca acolo era nisip !
Spor !

foxbat

foxbat

Guru Member

View PostSupermax, on 20 iunie 2018 - 16:48, said:

Nu mai stiu chiar tot ! Am explorat cam tot ce se putea inclusiv la Sidari/Canal D'Amour ...parca acolo era nisip !
Spor !
zona aia e o mare mizerie..fix ca "mamaia" manelizata de la noi. De evitat!

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View Postfoxbat, on 20 iunie 2018 - 17:59, said:

zona aia e o mare mizerie..fix ca "mamaia" manelizata de la noi. De evitat!
Sidari merita pentru "clubbing" viata de noapte,  baruri, lume pestrita. Dar  miezu' e la Seventh Heaven sunset beach,  la cativa km langa Sidari..  
Peroulades.
Pe pantokrator am urcat parca prin 2009, si nu cred ca mai incerc inca o data.   In schimb la Achileon am fost numa anul trecut de doua ori, sa aratam locul cuiva si apoi altcuiva.  Si acum doi ani, si acum 4 ani,  apoape in fiecare an.

As fi curios sa urc la domul radar de pe muntele din vecinatatea aeroportului, dar nu m-as incumeta cu masina, ar trebui ceva mai offroad pentru traseul ala.

Un loc care mi-a placut mult a fist Ag. Stefanos, acolo am fost doar o singura data, dar mi-a placut enorm apusul de acolo.

La Porto Timoni Beach ai fost?  Eu nu, dar am fost prin satul din zona,  stiu doar ca se fac poze frumoase acolo.
Noi fiind cu familia, punem baza in locul "ideal" sa fie aproape de plaja, facilitati comode si decente,  sa ne simtim ca acasa. Imi trebuie o saptamana sa uit de casa.. deobicei stam 15-18 zile.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

A mai fost cineva recent prin Corfu? Ceva schimbari de peisaj? In glyfada are loc o erodare a plajei si in fiecare an am gasit modificari , ba e plin de pietre ba e nisip si apa mica , etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate