Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Achizitie MTB - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
Ai dreptate unbrutus si in privinta quick-releas-ului cat si in privinta pozei.

M-am chinuit foarte mult pana sa centrez roata cat sa nu atinga discul, am sa mai incerc astazi sa mut in directia spate, ca sa nu existe riscul sa agate nimic. Venind de pe un v-brake, nu sunt invatat inca cu ea.

Un service bun in Iasi pe care l-ati recomanda, ca sa am pe viitor referinta. Ma gandeam la Teo's Bike de pe str Palat si la x-bikes din Pacurari parca.

Attached Files

  • Attached File  ss2.png   59.45K   18 downloads

Edited by WarpS, 02 May 2018 - 10:32.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Prima dată se pune roata în furcă și apoi se reglează frâna să nu atingă discul. O dată făcut corect reglajul, nu mai e nevoie să-l refaci nici dacă dai roata jos.

#39
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
Oh, okay. Atunci am sa ma uit pe un tutorial pe youtube, ce anume se regleaza la frana ca sa nu mai atinga discul, odata stransa roata.

#40
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
Am fost la service si au strans ei roata si reglat frana, acum stiu si eu pe viitor unde sa umblu :D.

Pe partea de iluminare, ce folositi?
Ca si pret m-am gandit undeva in jurul sumei de 100 de lei, ca nu circul foarte mult noaptea, iar ca si model am gasit Solarstorm X2 (http://www.debicicle...-storm-x2-negru) - Insa, din ce inteleg eu, are alimentare separata de far, pe care trebuie sa o asiguri printr-un saculet in care sa tii acumulatorul (montat pe bicicleta) ?

Ce alte recomandari ati mai putea face pentru un far si stop, care sa se incadreze pana in 200 (100 si 100, 130 si 70 etc)?

#41
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 WarpS, on 04 mai 2018 - 08:39, said:

Pe partea de iluminare, ce folositi?
Ca si pret m-am gandit undeva in jurul sumei de 100 de lei, ca nu circul foarte mult noaptea, iar ca si model am gasit Solarstorm X2 (http://www.debicicle...-storm-x2-negru) - Insa, din ce inteleg eu, are alimentare separata de far, pe care trebuie sa o asiguri printr-un saculet in care sa tii acumulatorul (montat pe bicicleta) ?
Eu am Solarstorm X2. Acumulatorul este separat, are un saculet care merge prins de cadru.
Ca si avantaj: lumina puternica. Dezavantaj: nu imi place ca acumulatorul este separat ...
Oricum la banii astia, nu gasesti ceva mai puternic.

Edited by honeymik, 04 May 2018 - 08:46.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru mersul pe drumurile publice, eu folosesc de ceva ani un Trelock LS 750 I-Go. Pentru mersul prin pădure nu este suficient întrucât focalizează lumina la nivelul drumului și nu vezi crengile de la înălțime.

#43
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
Presupun ca folosesti modelul cu baterii AA, la 150 lei.
Modelul cu acumulator, e 300 lei, mult peste cat mi-am aprobat bugetul :D.

Dar mersi pentru sugestie.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Modelul cu baterii, desigur. Cel cu acumulator are oarece avantaje dar și o viață limitată în timp.

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 WarpS, on 02 mai 2018 - 10:31, said:

Ma gandeam la Teo's Bike de pe str Palat si la x-bikes din Pacurari parca.
La Teo sunt scarbe, mi-au vandut 2 cauciucuri expirate, dupa cateva saptamani deja aveau fisuri mari. Xcycle e cel mai ok, componentele costa exact ca pe playbike, mie mi-au luat doar 20 lei manopera sa imi schimbe monoblocul, foile si pinioanele plus cateva mici reglaje. La banii astia nici nu merita sa surubaresc singur.

#46
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
So, am luat farul cyclone solarstorm x2 si e foarte bun. Nu am testat încă toată autonomia sa, și e putin enervantă montarea separată a acumulatorului dar capacitatea sa de iluminare la acești bani e imbatabilă.

Cei din Iași, ce stiti de pădurea de la Breazu de pe partea dreaptă, imediat după statia de autobuz / Castel? Am fost acolo cu alte motive, la pas, și este o poteca buna pe care as scoate tzoacla numai ca nu stiu unde se termină:)).

#47
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 WarpS, on 17 mai 2018 - 07:57, said:

...numai ca nu stiu unde se terminăPosted Image).
Asta-i farmecul ... GO!

#48
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
@WarpS intri pe net pe openstreetmap și acolo cauți zona. Dacă este trecuta pe harta vei vedea pe unde duce. Fiind prin pădure ai sa vezi cu linie punctata aceasta zona.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Resuscităm puțin topicul. Tot vorbeam pe pagina amterioară de cățărări și am dat exemplul cu 23% care, la vremea respectivă, mi se părea mare. Azi am un nou exemplu:
[ https://s33.postimg.cc/ahw2312q7/Ursici.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 WarpS, on 25 aprilie 2018 - 08:08, said:

Eu trec de la 26" DHS cu frane in V astfel ca nu fac pretentii ca e frana pe disc mecanica, dar rasfoind internetul toata lumea sugereaza hidraulice. Este chiar un capat de lume?
Si franele in V sint f bune, nu e un capat de tara nici ca sint mecanice, doar ca necesita reglaje mai dese

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate