Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ar fi viabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Partea cu panouri solare in sosea e interesanta. Si eventual cu alimentarea masinilor electrice in mers.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsuper8, on 25 aprilie 2018 - 07:25, said:

@karax, nu te lasa descurajat ! e geniala ideea ta.

Eu am sa o imbunatatesc:
se creeaza o "perdea" de drone cu panouri fotovoltaice la 10-12 km in aer si energia creata se transmite la uzinele electrice pe Terra prin intermediul wireless...
"transfer de energie intre doua obiecte prin intermediul unui camp electromagnetic"

..si de la uzine in casele oamenilor.
Exact cum si-a dorit Nikola Tesla Posted Image
Nici misto-ul nu mai e ce-a fost odata!Posted Image
ON si cam la ce pret de fabricatie te-ai gandit  pentru un sistem drona/panouri/ electronica de ghidare/mentinere/control al incarcarii/ control urcare/coborare, control stabilitate pe orbita?
Cam cat curent crezi ca se va consuma in procesul de productie/fabricatie a dronelor? Cam in cat timp crezi ca s-ar amortizatoate cheltuielile  pentru a trece pe profit?

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Depinde strict daca respectivele panouri ar fi mai eficiente decat cele normale , iar pretul energiei respective sa acopere costurile

#22
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
s-au gandit altii doar ca e pe vant nu solar https://www.designbo...ter-05-08-2017/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GSYMHzgLLn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postkarax, on 25 aprilie 2018 - 07:01, said:

Am o idee vizavi de cum poti obtine energie electrica.  Sa zicem ca avem niste drone care pot zbura si sta la punct fix undeva la 10-12 km in aer. Pe "spatele" dronei sunt puse niste panouri solare, care panouri sunt destinate atat pentru propria mentinere a dronei in aer la punct fix cat si pentru a incarca niste baterii. Odata incarcate aceste baterii drona coboara la o ferma de energie unde descarca toata energia obtinuta.

-daca vrei randament pentru panoul solar trebuie sa treci de stratul de ozon, deci minim 40Km.
-bateriile au si ele o masa considerabila. De exemplu, LiPo care sta cel mai bine are o densitate poate inmagazina vreo 250Wh/Kg in cele mai bune conditii, deci ar trebui sa te hotarasti cate kg sau sute de kg vrei sa ridici si sa tii in aer.
-trebuie sa ridici drona in timp scurt, ca daca pierzi vremea se face noapte, deci ar trebui sa poti obtine viteze de cel putin 30-40Km/h.
-cum te-ai gandit ca o sa montezi panourile solare pe drona in asa fel incat sa ai si un mecanism heliostat fara sa afecteze stabilitatea?

In urma cu ceva vreme era o idee cu plasarea pe orbita a unor sateliti geostationari cu panouri solare si transferul energiei catre receptoarele din puncte fixe aflate pe Pamant prin microunde.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De ce peste stratul de ozon?  Vorbim de nori si de troposfera aici...
It contains approximately 75% of the atmosphere's mass and 99% of the total mass of water vapor and aerosols.[2] The average depths of the troposphere are 18 km (11 mi) in the tropics, 17 km (11 mi) in the mid latitudes, and 6 km (3.7 mi) in the polar regions in winter.

#25
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postkarax, on 25 aprilie 2018 - 07:01, said:

...ce parere aveti , e viabil sau nu asa ceva?
doar daca ai fabrica de drone ! ... si stii sa "transmiti wireless" energia electrica ! ...:)

#26
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Eu cred ca e simplu de evaluat ideea : aduni ce produci , scazi ce consumi/pierzi si daca rezultatul e pozitiv te pui pe treaba pentru ca ai descoperit un perpetuum mobile .

Daca-ti da cu minus te regrupezi si mai incerci .

#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postkarax, on 25 aprilie 2018 - 09:14, said:

De ce peste stratul de ozon?  Vorbim de nori si de troposfera aici...
It contains approximately 75% of the atmosphere's mass and 99% of the total mass of water vapor and aerosols.[2] The average depths of the troposphere are 18 km (11 mi) in the tropics, 17 km (11 mi) in the mid latitudes, and 6 km (3.7 mi) in the polar regions in winter.
prea complicat ! ... exista o metoda de a genera elctricitate, care functioneaza cu mamaliga !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jEiaoJO26C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Apoi era vorba ca wireless, adica energie electromagnetica. Plus ca eu nu vorbesc de quadricoptere aici vorbesc de drone de marimea predator al armatei sua
Aratau astia aseara sau alataieri seara la realitatea un fel de ozn bazat pe flux de aer, care asta poa te accelera destul de repede poate s-ar putea folosi asa ceva
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Nu stiu exact altitudinea pe care ar putea-o atinge...
Cum sa montezi? Tinand cont de centrul de greutate cum altfel...echilibrat pe o parte si pe alta a aripilor...sau in cazul ozn-ului asta sub forma rotunda....

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmyshyk, on 25 aprilie 2018 - 08:36, said:

Nici misto-ul nu mai e ce-a fost odata!Posted Image
ON si cam la ce pret de fabricatie te-ai gandit  pentru un sistem drona/panouri/ electronica de ghidare/mentinere/control al incarcarii/ control urcare/coborare, control stabilitate pe orbita?
Cam cat curent crezi ca se va consuma in procesul de productie/fabricatie a dronelor? Cam in cat timp crezi ca s-ar amortizatoate cheltuielile  pentru a trece pe profit?
De ce m-ai etichetat ca am facut "misto" de @OP si subiectul sau ?
Ca daca eu am facut misto de @OP, inseamna ca tu esti un Troll agitator pe Forum.
Corect ?

Eu doar mi-am expus ideea care in teorie e fezabila dar in practica nu din cauza costurilor ce nu se pot amortiza.
===================

View Postgabyxm, on 25 aprilie 2018 - 08:48, said:

In urma cu ceva vreme era o idee cu plasarea pe orbita a unor sateliti geostationari cu panouri solare si transferul energiei catre receptoarele din puncte fixe aflate pe Pamant prin microunde.
Si nu e fezabila ideea asta ?!
microunde, wireless  :habarnam:

Edited by super8, 25 April 2018 - 09:56.


#30
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inițiator, nu are sens să vii cu idei din astea SF dacă nu faci mai întîi un mic calcul de eficiență, consum și costuri. Altfel obții exact asta: un scenariu de film SF, care dacă e luat la bani mărunți se dovedește plin de "găuri".

în cazul tău, dar și în cazul acelor "solar roadways" calculul spune clar că: nu sînt eficiente și basta. Pe tema solar roadways s-a mai discutat, este o tîmpenie care sună bine doar pt cei atehnici.

#31
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
E de FUN.

#32
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postkarax, on 25 aprilie 2018 - 09:14, said:

De ce peste stratul de ozon?  Vorbim de nori si de troposfera aici...
It contains approximately 75% of the atmosphere's mass and 99% of the total mass of water vapor and aerosols.[2] The average depths of the troposphere are 18 km (11 mi) in the tropics, 17 km (11 mi) in the mid latitudes, and 6 km (3.7 mi) in the polar regions in winter.

Ai UV, aproape cat ai si restul radiatie in spectrul vizibil, deci poti obtine teoretic dublul energiei obtinuta la sol.

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dar ar fi probleme cu planarea,pentru ca aerul e foarte rarefiat acolo.

#34
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Simplific eu putin ecuatia pt tine,inloc de drone foloseste baloane cu aer cald,heliu,hidrogen ce vrei  si ai o suprafata mai mare de exploatare plus ai putea adapta in fir pana la baterii (daca tot dam frau imaginatiei sa particip si eu)

#35
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Inca un topic de "marca" Karax. Acuma nu stiu daca omu` e troll si face misto de noi, ori chiar scrie aici orice-i trosneste mintea.

Ideea este total gresita din toate punctele de vedere.
1. Orice drona acoperita de panou o sa reactioneze aiurea. Aerul tras de sus trebuie evacuat jos. Poate cu panouri laterale...
2. Daca acoperi doar corpul dronei cu celule, n-o sa ai suprafata suficienta.
3. Cu tehnica actuala nu e posibil ca o drona sa capteze cu suprafata ei atata energie incat sa se mentina in aer si sa aiba si surplus. Ba chiar nu ar putea produce nici cat sa se mentina in aer.
4. Chiar daca ar reusi prin vreo minune sa genereze surplus (as vrea s-o vad si pe asta) - surplusul ala trebe inmagazinat in baterii, ceva. Adica greutate. Adica consum suplimentar...adica...
5. Nu uita ca la altitudini mari aerul e mai rarefiat, adica portanta scade. Asta inseamna consum mai mare de energie doar ca sa stea la altitudinile alea.

Edited by florinel, 25 April 2018 - 18:57.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postggelu, on 25 aprilie 2018 - 08:17, said:

Sa revenim putin cu picioarele pe pamant :
- un panou solar poate capta max. 2000 W/mp si are un randament de 12-15% .
Daca esti in sudul Spaniei... in rest e mai putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate