Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Portofoliul NBC

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

patruflo said:

Salut prieteni , :thumbup:  Vreau  sa va intreb  si daca se poate sa imi raspundeti sinceri  daca se mai castiga  paine din  chestea cu Foto-Video la nunti sau alte evenimente ?

Partea buna este ca vin cu investitie adica fara investitie nu faci nimic  , nu poti sa  mergi la filamt cu o camera de mana    sau cu un aparat digital  in primul  rand  se uita lumea  urat la tine , si nu se stie daca mai iesi bine de acolo :))

Nu de mult mi-am cumparat si eu pentru inceput un canon Xl2 3ccd (  cu mai multe accesori 3 bateri ,lampa, trepied profesional )  si un nikon D7000 cu 2 obiective , trepied bateri .  ( de fotografiat se va ocupa cun prieten care este la cursuri de fotografie  )

de câștigat nu prea dar o masă oricum ai asigurată la eveniment. xl2 chiar arată ok dar filmează la fel de ok ? eu aș zice că o cameră de amatori cum e hv30 scoate mai bine.

#92
patruflo

patruflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2011

View Postc_anicai, on 16th September 2011, 07:27, said:

de câștigat nu prea dar o masă oricum ai asigurată la eveniment. xl2 chiar arată ok dar filmează la fel de ok ? eu aș zice că o cameră de amatori cum e hv30 scoate mai bine.



camera  canon xl2   filmeaza ok  adica  , am luato de la un regizor  de videoclipuri din bucuresti  (foarte cunosuct )   camera trage ok  , eu zic ca un an ma mai duce , oricum vreau sa o schimb pe viitor daca  ar fi sa mearga ok

#93
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Eu mi-am recuperat investitia in 1 an si jumatate , de atunci si pana acum pot sa spun ca am progresat enorm in calitate , la inceput avea idei total gresite despre ce sa ofer la nunti , intre timp dupa multe tutoriale de pe net si ceva nunti mi-am dat seama ce stil mi se potriveste si ce vreau sa fac.
De scos bani nu se scot cat sa zici ca ai o afacere serioasa , cand depinde de tine absolut tot ( filmat , montat , acte , alergatura cu reclama ..... ) e nasol.
Acum daca tot m-am apucat o sa continui dar banii care ii fac nu ma incanta deloc , asa daca ar fi sa ne uitam la cei mai buni care iau mii de euro sa zici ca acolo tintim toti , nici pe ei nu ii vad ca avand o afacere serioasa , merg in echipa la filmari ( se impart banii ) si echipamentele care le folosesc sunt scumpe rau , echipamantele alea nu sunt luate cu gandul iau una si buna si fac bani xxx ani de acum incolo , concurenta se misca si ea si creste nivelul calitati cu va dam si un proiector , o macara , filmare la 3 camere  , de ceva timp toti trec pe DSLR..... tot felul de tampenii care te obliga sa mai cheltui niste bani si cand te uiti la cerere ......... saraca rau , toti tintesc la nunti mari si bogate dar sunt asa multi si acolo  ca unii sigur mor.
Cine se gandeste sa inceapa asa ceva eu l-as sfatui sa se gandeasca la alte afaceri unde poti angaja , unde te poti extinde si unde nu toate aspectele acelei afaceri depind de tine ca sa mearga , dai la altu sa filmeze si s-a dus standardul de calitate pe care l-ai impus cand lucrai tu , daca iei pe unul foarte bun mai mult ca sigur acela se va duce singur la un moment dat si te lasa balta ... si multe multe probleme care transforma serviciile astea intr-o meserie care mai bine o faci pe langa altceva cum ar fi un servici.

#94
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Cum majoritatea restaurantelor au în dotare plasme/lcd se mai pot scoate niște bani prin simpla afișare a filmării pînă la masă și apoi cîteva ore de transmisie live ;)   a evenimentului cu o a doua cameră fixă legată la tv. Dacă mai faci și niște zoomuri din telecomandă pe diferiți invitați în diferite momente, efectul e garantat.

Edited by vgabi, 17 September 2011 - 08:21.


#95
degvideo

degvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.03.2009
Cel mai bine la inceput sa mergi pe langa un profesionist ca sa nu ratezi evenimentul omului, sa vezi si tu cu ce se mananca treaba asta si dupa aceia poti sa intrebi de castig .

#96
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
poate ajuta, [ https://player.vimeo.com/video/channels/canonxl2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

zici ca filmuletele sunt trase hd de o camera generatie mai veche, modul progresiv al camerei cred ca face diferenta

#97
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nici pe departe c_anicai. Camera HD generatie mai veche este FX1, si cred ca stii si tu ca este la "ani lumina" distanta fata de ce este in linkul de mai sus.

#98
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
[/quote]
Azi am vazut pe net ca preturile au scazut la full hd ,cine naiba da blu-ray-uri la gramada pe 5 milioane si fac si dreg numai sa prosteasca lumea.( multumesc mult pif_foto pentru sfaturi,merge si totul e ok)

Edited by gligo, 16 August 2012 - 23:55.


#99
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
HD pe dvd de 8 giga, incape 1,5 ore avchd hd la o compresie cat de cat acceptabila sa nu fie prea sesizabila scaderea de calitate.

Discurile nu au authoring dar avantajul ar fi ca ruleaza pe unele playere bluray, pe calculatoarele si laptopurile prevazute cu placa video hd, atasez un screenshot cu detaliile fisierului video. Deci se pot da la potentialii clienti demouri fara costuri enorme.

Attached Files


Edited by c_anicai, 19 August 2012 - 19:39.


#100
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Blu-ray player-ele s-au ieftinit destul de mult, incat doritorii de filmare HD sa isi poata cumpara. Ultima oferta a fost la 199 lei. Acum, acelasi player este la 255 lei. Tot nu pricep de ce te complici cu asa ceva. Daca pui pe dvd, fa-l mkv sau mp4, codat H264. Sigur va fi redat de toate blu-ray player-ele (noi). Mai mult... zici ca acel dvd DL, cu fisierul AVCHD poate fi redat pe unele BD-playere. Ori un BD (Blu-ray Disc) poate fi redat pe toate BD-playerele. Avantajul tau va fi ca nu mai stai sa recomprimi HDV-ul ci il vei folosi direct. Pe un BD de 25GB incap aproximativ 100 minute de HDV (m2t sau mpg - cum vrei sa-i zici - la 25MB/s). Da stiu, mai trebuie investiti inca 450 lei intr-un BD-writer, dar odata cumparat scapi de munca si timpul pierdut cu randarea AVCHD. Ramane totusi valabila randarea AVCHD, daca vrei sa dai clientului toata filmarea pe un singur disc Blu-ray.
SPOR!

#101
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă ne gîndim că un disc BD a ajuns la 10 lei și un BD player la 300 lei atunci nu mai e nici o scuză să faci tot felul de combinații.
Dacă tot folosiți dvd atunci alegeți la compresie un profil de avchd disk ca e ceva mai diferit de BD dar poate fi pus de un dvd simplu.

#102
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008

View Postc_anicai, on 19th August 2012, 20:38, said:

HD pe dvd de 8 giga, incape 1,5 ore avchd hd la o compresie cat de cat acceptabila sa nu fie prea sesizabila scaderea de calitate.

Discurile nu au authoring dar avantajul ar fi ca ruleaza pe unele playere bluray, pe calculatoarele si laptopurile prevazute cu placa video hd, atasez un screenshot cu detaliile fisierului video. Deci se pot da la potentialii clienti demouri fara costuri enorme.
Aici nu vorbeam de demouri era vorba de :botez full hd 3 milioane si nunta full hd 5 milioane,asa suna anuntul,am refuzat pe cineva si l-am indemnat sa sune baietii repede pana nu ii salta altul :coolspeak: >nu sunt un frustrat si nici lacom,si eu mai injuram cand vedeam preturi de preturi la hd,cand am vazut cat timp pierzi numai sa le randezi am inghitit in sec si le-am dat dreptate celor care investesc multa munca in asta

#103
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Poate respectivul filmeaza full hd si da la client brutul pe hard, dar .....

Am vazut la cineva o filmare bruta de am ramas masca ce stil avea ala de a potrivi mai ales la dansuri pe muzica instrumentala scene de cateva secunde exact pe bit, si apoi seteaza camera pe card cu 16mb sau mai putin ca sa incapa filmarea pe dvd-uri, iar timpul de lipire a filelor cu smart render e destul de mic si poate da pe disc rezultatul muncii sale fara a pierde timp, mai face un generic simplu si gata lucru la nunta intr-o singura zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate