Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cu ce program pot face upscaling?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Am mai multe filmari facute cu telefonul mobil si sunt destul de proaste d.p.v. calitativ. Ideea este ca as vrea sa urc unele dintre ele pe YouTube. Macar cele cu pisicutele de la gradina parintilor. As vrea sa le fac 720p prin upscale ca sa apara pe YouTube ca HD. As putea sa le redimensionez pur si simplu prin programe gen Freemake Video Converter dar atunci calitatea ar ramane la fel de slaba. Am auzit ca acest upscaling al televizoarelor moderne poate face minuni. Insa eu nu am un astfel de TV. Exista totusi vreun soft pentru acest lucru? Am vazut ca la unele video-uri de pe YouTube, chiar scrie "upscaling". Un exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DrSrGTP8QMI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma poate ajuta cineva?

#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
http://www.ilovefree...or-windows.html

#3
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Articolul e scris de un bot!
M-ar interesa daca unul dintre acele programe sau altul care nu este prezentat ar putea mari cat de cat si calitatea. Adica, asa cum spuneam anterior, pot sa redimensionez usor un video, dar nu cred ca orice redimensionare se cheama "upscaling".
A mai facut cineva upscale special pentru YouTube? M-ar interesa o parere avizata.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mărirea calității este imposibilă. Lasă-le așa.
Eu nu fac upscaling. Pe un ecran bun, se vede penibil. Și mai toți au ecrane măcar Full HD.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu poti mari calitatea. Poti mari doar imaginea. Ideea e sa o maresti fara sa apara artefacte sau margini pixelate la obiecte.
Calitatea fiind vorba de o noua recodare, va scadea.

Daca ai chef sa te joci vezi tutorialul de aici - https://forum.softpe...e__hl__+ffdshow - e doar ptr redare dar exista posibilitatea de a folosi setarile si ptr codare. Din pacate n-am mai folosit ffdshow cam de pe vremea cand am scris tutorialul ala, asa ca nu stiu setarile la versiunile moderne.

Topicul se muta pe aria Video.

#6
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
M-am jucat putin cu primul program (Shotcut) recomandat in link-ul postat de Oxigen1234.
Calitatea care rezulta e okay, dar nu stiu sa fac crop. Filmarile mele cu telefonul sunt 4:3 si eu am nevoie de 16:9. As fi avut nevoie sa se taie de sus si de jos astfel incat sa pot face 1280x720.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si daca aveai TV, nu te ajuta cu nimic.
Da, face upscale (calitate... habar am), dar cum scoti imaginea din TV inapoi inregistrata cumva/undeva ?
Se poate, dar nu e absolut deloc simplu.
Cauta vReveal, nue gratis, nu face minuni, cum spui tu.
Nu exista minuni.

LOL, daca mai faci si crop si maresti ce a ramas.... o sa iasa si mai varza.
Data viitoare filmeaza 16:9.
Ah, nu poate telefonul... pai schimba-l, daca vrei sa scoti calitate.

Cum se face crop: da' tie nu-ti functioneaza google ?!
Schocut crop ????
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F_KB64YifzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La video acela exemplu pus de tine ti se pare ca este OK acel upscale ???
Mie nu mi se pare deloc asa ceva, e destul de varza.

Edited by trollerul_de_serviciu, 25 April 2018 - 08:05.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 UltraDD, on 25 aprilie 2018 - 04:36, said:

Am mai multe filmari facute cu telefonul mobil si sunt destul de proaste d.p.v. calitativ. Ideea este ca as vrea sa urc unele dintre ele pe YouTube. Macar cele cu pisicutele de la gradina parintilor.

Mai bine le lasi asa cum sunt. Si asa youtube la compresie le face si mai varza...

#9
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
@trollerul_de_serviciu: Am gasit crop, dar nu stiu cum sa pastrez aspect ratio.
@bumpocbum: Nu e chiar asa. Pe YouTube, filmarile care au minim 480 px inaltime, isi cam pastreaza calitatea. Cat de cat. Dar la cele mai mici, e prapad. Nu se mai intelege nimic.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Aspect ratio... pai, care e problema ?!
Faci crop cit vrei, eventual zoom, pan,.... cum se numeste pe la programul ala (tehnic, e aceeasi brinza la toate programele), pina obtii aspect ratio cit vrei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate