Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

irigare subterana partiala

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
Buna seara colegi ..

Dispun de o livada de aproximativ 50 de pomisori aflati in anul 2 de viata + 3 randuri de vie si anul acesta vreau sa le fac cadou un sistem de irigare prin picurare. M-am gandit la urmatoarea solutie:
Perpendicular pe randurile de vie si livada vreau sa ingrop furtun PN32 la o adancime de 50cm (ca atunci cand ar, pugul sa nu-mi traga dupa el toata instalatia). Dupa din PN32, pentru fiecare rand, sa plec cu furtunul de picurare unde sa am un robinet intre primul pomisor si iesirea din pamant a tubului de picurare.
Atasez si o poza pentru o exemplificare mai buna.
Ce spuneti, e ok o astfel de solutie?
Ce trebuie sa mai iau in calcul pentru un astfel de sistem de picurare?

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Prima chestie de importanță vitală e să gândești sistemul încât să-l poți goli înaintea venirii iernii.

Restul le mai faci/modifici pe parcurs. E doar apă.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa cunostintele mele,livada are nevoie de apa,nu de picuri de apa.
Via nu are nevoie de apa.
Tu vei ara cu plugul via,respectiv livada?Pentru ca daca nu,acolo poti pune suprateran furtunul,pe care-l aduni peste iarna.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 adisz, on 25 aprilie 2018 - 07:37, said:

Dupa cunostintele mele,livada are nevoie de apa,nu de picuri de apa.
Via nu are nevoie de apa.
Tu vei ara cu plugul via,respectiv livada?Pentru ca daca nu,acolo poti pune suprateran furtunul,pe care-l aduni peste iarna.

      Nu cred ca trebuie sa-l aduce peste iarna, pentru ca o sa dispara in maxim o saptamana.

#5
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Furtunul poate sta foarte bine la suprafata solului pe randurile cu pomi si vita de vie si eventual sa fie si suspendat ca in filmuletul de aici:
http://<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube....ed/XyrwM3iDaNw" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

 adisz, on 25 aprilie 2018 - 07:37, said:

Dupa cunostintele mele,livada are nevoie de apa,nu de picuri de apa.
Via nu are nevoie de apa.
Nu am inteles de ce via nu ar avea nevoie de apa. In conditii de seceta strugurii vor fi mici, boabele vor putea cadea si se vor stafidi.
Via are nevoie de apa mai multa mai ales in perioada de crestere intensa a lastarilor si a boabelor. Mai depinde si de soi probabil si daca strugurii sunt de masa sau de vin, pentru cei de masa fiind necesara mai multa apa.
In perioada in care incep sa se coaca si pana la recoltare poate fi o oarecare seceta ca sa se acumuleze mai mult zahar in boabe.

Edited by Vincentiu_1981, 25 April 2018 - 09:15.


#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cred ca vrei sa zici dn32. pn e presiunea, dn diametrul (nominale).
32mm e cam mult parerea mea. si scump. presupun ca e o teava pehd?
la picurare la pomi de obicei se pune tub orb de 16mm cu duze la fiecare pom.
teava de 32 se foloseste pe post de magistrala.
fa un desen cu pomii sa vedem cum sunt aranjati.

#7
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

 Vincentiu_1981, on 25 aprilie 2018 - 09:00, said:

Furtunul poate sta foarte bine la suprafata solului pe randurile cu pomi si vita de vie si eventual sa fie si suspendat ca in filmuletul de aici:
http://<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube....ed/XyrwM3iDaNw" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>


Nu am inteles de ce via nu ar avea nevoie de apa. In conditii de seceta strugurii vor fi mici, boabele vor putea cadea si se vor stafidi.
Via are nevoie de apa mai multa mai ales in perioada de crestere intensa a lastarilor si a boabelor. Mai depinde si de soi probabil si daca strugurii sunt de masa sau de vin, pentru cei de masa fiind necesara mai multa apa.
In perioada in care incep sa se coaca si pana la recoltare poate fi o oarecare seceta ca sa se acumuleze mai mult zahar in boabe.
Pai furtunul de picurare va fi deasupra solului suspendat la un 30 de cm. Doar magistrala DN32 va fi ingropata la 50 de cm sub pamant.

 alx42, on 25 aprilie 2018 - 10:22, said:

cred ca vrei sa zici dn32. pn e presiunea, dn diametrul (nominale).
32mm e cam mult parerea mea. si scump. presupun ca e o teava pehd?
la picurare la pomi de obicei se pune tub orb de 16mm cu duze la fiecare pom.
teava de 32 se foloseste pe post de magistrala.
fa un desen cu pomii sa vedem cum sunt aranjati.
O teava pehd de 32mm nu e scumpa deloc. Costa 2.5ron pe ml. In mai toate filmuletele unde am vazut sisteme de picurare pentru livezi mai toata lumea foloseste magistrala de 32mm. Iar pentru picurare, da, voi folosit tub orb de 16mm cu duza la fiecare pom.

Motivul pentru care doresc sa ingrop magistrala e sa nu o mai strang in fiecare an si sa scap de ciorile care pe timp de vara imi ciuruiesc furtunul
Am redesenat schita mea. Sper ca acum am fost mai explicit

Attached Files



#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cand zici 'ciori' te referi la pasari? ca mi se pare ceva iesit din comun sa-ti ciuruiasca furtunul. e prima oara cand aud asa ceva

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Salut, am nevoie de un pic de ajutor.
Vreau sa fac un sistem minimal de irigare prin picurare pentru un spalier de vita de vie, lung de cca 12 m, cuprinzand in prezent 5 vite de vie de masa.
Apa va fi asigurata dintr-un cub de 1mc, amplasat la cca 50-70 cm inaltime fata de suprafata de plantare a vitelor si la cca 8 m distanta. Fara presiune, doar cadere de apa.
Tulpinile vitelor de vie nu sunt la distante regulate, ceea ce cred ca ar impune un furtun picurator negaurit. Fiind 5 vite, m-am gandit ca 5 gauri ar fi suficiente.
Am de gand sa ingrop furtunul la cca 10 cm in pamant pentru a nu irosi apa, ceea ce inseamna ca il voi scoate iarna pentru a nu ingheta apa care ar mai fi prin el.
Ce fel/tip/marca de furntun ar fi mai bun?
Sa raman la 5 gauri sau pentru fiecare vita sa dau 2 gauri?
Cum reglez diametrul gaurilor/debitul a.i. apa sa-mi ajunga pana la capatul furtunului? Exista vreo formula de calcul?
Multumesc

Edited by adip1962, 28 January 2021 - 10:49.


#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Pui furtun sau țeavă dacă găsești undeva la metru.
Pe. Orice tub orb se pun picuratori. Sau iei pixuri.
Nu îngropi nimic, nu irosești nimic.

#11
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Cata apa crezi ca irosesti ca sa merite sa il ingropi/dezgropi in fiecare an?
Parerea mea e ca pana termini de calculat ai deja picuratorile regate la rece (la suprafata) la modul empiric
Sunt totusi doar 5 vite, le poti uda si la copca la nevoie

Na, ca posta popa in acelasi timp :)

Edited by validoe, 28 January 2021 - 11:31.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu vreau sa ma smoricai, dar daca vara asta va fi la fel ca ultima... Cum sa va explic, temperatura la mine la tara nu a depasit asta vara 32 de grade. Dar la amiaza, afara in soare este imposibil sa stai/lucrezi, fara sa te arzi/faci insolatie. Poate si din cauza ca aerul este curat, nu stiu.
Ma gandeam sa ingrop furtunul ca sa nu se evapore apa scursa si sa nu il crape soarele. Dar daca nu e cazul il las pe deasupra, chiar e mai simplu pentru mine.
Mai ales ca apa e cam pe sponci. Ploua e apa, nu ploua, nu e!
Am fost azi prin dedeman, sunt furtune oarbe, dar la lungimi de 100 m. In schimb am vazut ca picuratorile sunt diferite functie de debit. V-am spus ca nu ma pricep...
Dupa ce cumpar mai multe, o sa ma joc un pic cu ele. Pana la urma, va mai trebui sa irig si legumele, asa ca o sa am la ce sa le folosesc.
Pentru ca nu stiu de ce, dar am impresia ca si anul asta vom fi in carantina si vom lucra de acasa...

Edited by adip1962, 28 January 2021 - 14:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate